Září 1938 - měli jsme se bránit?

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1421-1440 z 5038
<< 69 70 71 72 73 74 75 >>
Po
giro.c 10.7.2007 16:07 - č. 4628
to jsem mysle Spelter.....
spelter napsal v č. 4627:
"Ten (opět úplně čistě právně) nebylo potřeba napadat vůbec, jednalo se o absolutní neplatnost (neplatnost od samého počátku), které není třeba se dovolávat. "
myšleno v případě kdy Německo se domáhalo splnění.....

tedy myslel jsem to jako konstrukci teoretickou, protože počítám že na nějaké soudní řešení by asi nebyl čas.
spelter 10.7.2007 15:56 - č. 4627
spelter Myslíš Mnichov?
Ten (opět úplně čistě právně) nebylo potřeba napadat vůbec, jednalo se o absolutní neplatnost (neplatnost od samého počátku), které není třeba se dovolávat.
Kde se neplatnosti domáhat (pokud bychom ji vnímali jako relativní - jíž je třeba se soudně domáhat), toť otázka, ale mám za to, že u Stálého dvora mezinárodní spravedlnosti v Haagu. Nicméně vzhledem obávám se, že přes jakoukoli nezávislost soudnictví by i v tomto případě na rozhodnutí měla vliv mezinárodně politická situace a že rozhodnutí by s ní korespondovalo (pokud by bylo učiněno ještě před 15. březnem 39 či začátkem války a dost možná ještě i o dost později).
giro.c 10.7.2007 15:45 - č. 4626
tedy mě napadá byla v té době ta smlouva tedy napadnutelná? např. soud v Haagu popřípadě Společnost národů....nemyšleno prakticky pouze teoreticky...
spelter 10.7.2007 15:30 - č. 4625
spelter Je to taky paralela týkající se stavu de iure a de facto, koneckonců pokud jde o uznání státu, je takovým učebnicovým příkladem Severokyperská Turecká republika, uznaná jedině Tureckem a tedy de iure neexistující, ačkoli fakticky existuje.
giro.c 10.7.2007 15:16 - č. 4624
napdá mě jen tak btw. paralela s Rapallem,respektive se SSSR a jeho uznáním v mezinárodním právu,respektive existencí obchodních dohod tedy jeho uznání defacto, ale odmítání jeho existence de iure.....případně mě prosím opravte
spelter 10.7.2007 15:13 - č. 4623
spelter On to opravdu je úplný základ a platí i tady.
Jen bohužel v mezinárodním právu a situacích jako byla naše v roce 38 a letech následujících to sice platí právně, ale fakticky ne.
giro.c 10.7.2007 15:09 - č. 4622
spelter díky jen se ujišťuji a ptám,protože je to základní postulát co nám vtloukali od první hodiny na PrF včetně hodin římana.
nicméně se tady o tom moc nebudu hádat , páč jsem poloprávnické kuře.
spelter 10.7.2007 09:52 - č. 4621
spelter
Honza M. napsal v č. 4615:
"spelter napsal v č. 4612: "Československo coby stát a tedy subjekt mezinárodního práva se nemohlo (jako jakýkoli subjekt) stát pouze objektem právního aktu mezi jinými subjekty."
A tohle jsi vyčetl kde?
"
Honza M. napsal v č. 4615:
"spelter napsal v č. 4614: "státy jako rovnocenné subjekty mezinárodního práva nemohou autoritativně stanovovat práva a povinnosti třetímu státu (a tedy s nimi rovnocennému subjektu mezinárodního práva), který se na takovém právním aktu neúčastní"
Tento právní názor se zakládá na jakém zvyku resp. dohodě?
"
To je jedno ze základních pravidel mezinárodního práva, vyčíst to můžeš v jakékoli učebnici mezinárodního práva veřejného, v mém případě (PrF MU) je to vyčteno z Malenovský Jiří - Mezinárodní právo veřejné, jeho obecná část a poměr k vnitrostátnímu právu, zvláště k právu českému plus z absolvovaných přednášek a seminářů tohoto právního odvětví.
Jednoduše řečeno je to přesně tak
giro.c napsal v č. 4617:
"co je subjektem nemůže být objektem práva"
Opravdu z čistě právního hlediska všechny akty "oduznání" Mnichova a jejich odůvodnění nejsou právně relevantní, jsou de facto potvrzením stavu de iure.
Bohužel je pravda, že stav de iure je často do značné míry (v tomto případě úplně) teoretickou rovinou (čet. Hrad 4613) a kdyby mocnosti Mnichov "neoduznaly" a válka hypoteticky skončila nějakým netozhodným příměřím, tak nám právní absolutní neplatnost Mnichova nebude nic platná a rozhodný bude stav de facto.
giro.c 9.7.2007 21:54 - č. 4617
spelter nešlo by u toho vycházet z toho že to co je subjektem nemůže být objektem práva?
čet.Hrad 9.7.2007 21:22 - č. 4616
čet.Hrad
Honza M. napsal v č. 4615:
"Mnichovská dohoda byla také zásadním způsobem porušena, když Německo, Itálie, Francie a Velká Británie nesplnili své závazky vyplývající z dohody a týkající se poskytnutí garancí nových hranic ČSR."


Ano, ale jak jsem již napsal, žádné ČSR v okamžiku okupace zbytku státního útvaru nebylo! Dá se jistě polemizovat s otázkou nástupnictví, ale je tu druhé ALE. A to již mnou citovaná část Mnich. dohody, v jakém případě se garantují hranice - v případě nevyprovokované agrese. Tj. nelze říci, že by nedošlo k porušení této garance.
Honza M. napsal v č. 4615:
"Háchova žádost nebyla z právního hlediska relevantní, Hácha sám na to Hitlera upozornil"
Ano, ale o to se tu přeme, jednou použiješ právní relevanci, podruhé jde spíše o "názor" (promiň, trochu to zlehčuji, plně mne za slovo nechytej), viz:
Honza M. napsal v č. 4615:
"dne 30.9.1940 premiér W.Churchill v projevu pro BBC poprvé veřejně prohlásil, že mnichovská dohoda je mrtva, neboť "byla zničena nečestnými muži, kteří kontrolují osud Německa." (c.d., s. 123)"



Honza M. napsal v č. 4615:
"Na odtržení Slovenska Německo velmi aktivně pracovalo - již tím porušilo závazek respektovat územní celistvot zbytkové ČSR."
Toto je otázka dokazování, Německo se, pokud vím, k tomuto stavělo tajně (nebo přes "soukromé" aktivity jejích občanů, což ovšem nemusí vyjadřovat postoj státu). Ale v tomto si jistý nejsem.
Honza M. napsal v č. 4615:
"No comment"
On tam ten smajlík nebyl pro nic za nic Nebylo to myšleno jako argument
Honza M. 9.7.2007 20:40 - č. 4615
Honza M.
čet.Hrad napsal v č. 4613:
"Kde ji Němci porušili? "
Kuklík tam sice prezentuje hlavně právní názor E.Táborského (jenž byl vlastně oficiálním postojem čs. vlády) - takže doporučuji se zaměřit spíš na přílohy - ale též, že "Mnichovská dohoda byla také zásadním způsobem porušena, když Německo, Itálie, Francie a Velká Británie nesplnili své závazky vyplývající z dohody a týkající se poskytnutí garancí nových hranic ČSR." (Kuklík, c.d., s.119)

A k tomu odůvodnění: dne 30.9.1940 premiér W.Churchill v projevu pro BBC poprvé veřejně prohlásil, že mnichovská dohoda je mrtva, neboť "byla zničena nečestnými muži, kteří kontrolují osud Německa." (c.d., s. 123) Exilová vláda prý odmítla Churchillovi za tento projev poděkovat... Ve vysvětlujícím dopise pro čs. exilovou vládu bylo dále řečeno, že pro V.B. dohoda platně vznikla, byla však zásadním způsobem porušena německým zákrokem proti zbytku ČSR a z tohoto důvodu ztratila pro Velkou Británii svou závaznost (c.d., s. 124) Pod vlivem Heydrichiády Britové 4.8.1942 předali čs. vládě nótu, v níž uznali postavení vlády a prezidenta za rovnocené jiným exilovým vládám na britském území a potvrdili, že mnichovská dohoda nemá žádný vliv na poválečné uspořádání ČSR a zejména jejích hranic. V otázce platnosti Mnnichova se odvolali na Churchilův projev. Tento britský postoj se nezměnil dodnes.
spelter napsal v č. 4612:
"Československo coby stát a tedy subjekt mezinárodního práva se nemohlo (jako jakýkoli subjekt) stát pouze objektem právního aktu mezi jinými subjekty."
A tohle jsi vyčetl kde?
čet.Hrad napsal v č. 4613:
"Tak obsazení zbytku ČSR (resp. Čech, Moravy a Slezka) bylo de facto na žádost prezidenta Háchy."
Háchova žádost nebyla z právního hlediska relevantní, Hácha sám na to Hitlera upozornil
čet.Hrad napsal v č. 4613:
"Nebyl to nevyprovokovaný útok, navíc ČSR už po odtržení Slovenska neexistovala. "
Na odtržení Slovenska Německo velmi aktivně pracovalo - již tím porušilo závazek respektovat územní celistvot zbytkové ČSR.
čet.Hrad napsal v č. 4613:
"To bych se se Spelterem jako již vystudovaným právníkem nehádal"
No comment
spelter napsal v č. 4614:
"státy jako rovnocenné subjekty mezinárodního práva nemohou autoritativně stanovovat práva a povinnosti třetímu státu (a tedy s nimi rovnocennému subjektu mezinárodního práva), který se na takovém právním aktu neúčastní"
Tento právní názor se zakládá na jakém zvyku resp. dohodě?
spelter 9.7.2007 18:06 - č. 4614
spelter O to ani nejde. I kdyby tam byly stanoveny jakékoli podmínky, za nichž se stává neplatnou, pořád by se takovým zneplatnění v případě jejich splnění pouze de facto naplňoval stav de iure. Jde o to, že státy jako rovnocenné subjekty mezinárodního práva nemohou autoritativně stanovovat práva a povinnosti třetímu státu (a tedy s nimi rovnocennému subjektu mezinárodního práva), který se na takovém právním aktu neúčastní.
Bohužel je pravda, že stav de iure je v mnoha případech pouze v teoretické rovině.
čet.Hrad 9.7.2007 16:26 - č. 4613
čet.Hrad
Honza M. napsal v č. 4610:
"To se pleteš - neplatná je proto, že ji Němci porušili a ostatní mocnosti (tedy krom toho, že ani Britové a Francouzi ji nedodrželi) pak souhlasně potvrdili její neplatnost (Francie a Itálie ji navíc prohlásili za neplatnou od samého počátku). Jinak jako mezinárodněprávní akt to byla platná dohoda mezi účastníky (Fr.,V.B.,N.,It.). To, že ji ČSR nepodepsala, nebylo na závadu platnosti, protože ČSR nebyla smluvní stranou, ale předmět smlouvy."
Tak to je odvážné tvrzení. Není v ní stanoveno, za jakých podmínek dojde k její neplatnosti. Kde ji Němci porušili? Pokud bys bral pouze dodatek:


Dodatek k dohodě

Mnichov 29. září 1938

Vláda Jeho Veličenstva Spojeného království a francouzská vláda se připojily k uvedené dohodě na základě toho, že stojí za nabídkou obsaženou v odstavci 6 anglicko-francouzských návrhů z 19. září, týkajících se mezinárodní záruky nových hranic československého státu proti nevyprovokovanému útoku.
Jakmile bude upravena otázka polských a maďarských menšin v Československu, dají Německo a Itálie také záruku Československu.
Tak obsazení zbytku ČSR (resp. Čech, Moravy a Slezka) bylo de facto na žádost prezidenta Háchy. Nebyl to nevyprovokovaný útok, navíc ČSR už po odtržení Slovenska neexistovala.

A ČSR jako předmět smlouvy, teoreticky samozřejmě to jde, ale ne dle práva. To bych se se Spelterem jako již vystudovaným právníkem nehádal

To je ale vše v teoretické rovině, viz:
spelter napsal v č. 4612:
"to vše nastalo de facto, ale stav se iure to nebyl. Jinými slovy, tím, že ji oduznaly, tyto státy jen de facto potvrdily (se zpožděním) stav de iure."
spelter 9.7.2007 13:38 - č. 4612
spelter
Honza M. napsal v č. 4610:
"To se pleteš - neplatná je proto, že ji Němci porušili a ostatní mocnosti (tedy krom toho, že ani Britové a Francouzi ji nedodrželi) pak souhlasně potvrdili její neplatnost (Francie a Itálie ji navíc prohlásili za neplatnou od samého počátku). Jinak jako mezinárodněprávní akt to byla platná dohoda mezi účastníky (Fr.,V.B.,N.,It.). To, že ji ČSR nepodepsala, nebylo na závadu platnosti, protože ČSR nebyla smluvní stranou, ale předmět smlouvy."
To se nepletu - de iure byla od samého počátku neplatná, protože Československo coby stát a tedy subjekt mezinárodního práva se nemohlo (jako jakýkoli subjekt) stát pouze objektem právního aktu mezi jinými subjekty. To že její signatáři ji pak prohlásili za neplatnou, je jen dalším z řady jednání de facto, stejně jako to, že na jejím základě bylo naše území odstoupeno Německu - to vše nastalo de facto, ale stav se iure to nebyl. Jinými slovy, tím, že ji oduznaly, tyto státy jen de facto potvrdily (se zpožděním) stav de iure.
Honza M. 9.7.2007 13:05 - č. 4610
Honza M.
spelter napsal v č. 4608:
"my jsme ho nepodepsali, podepsaly ho 4 mocnosti - proto je pak právně jako mezinárodněprávní akt mnichovská dohoda neplatná"
To se pleteš - neplatná je proto, že ji Němci porušili a ostatní mocnosti (tedy krom toho, že ani Britové a Francouzi ji nedodrželi) pak souhlasně potvrdili její neplatnost (Francie a Itálie ji navíc prohlásili za neplatnou od samého počátku). Jinak jako mezinárodněprávní akt to byla platná dohoda mezi účastníky (Fr.,V.B.,N.,It.). To, že ji ČSR nepodepsala, nebylo na závadu platnosti, protože ČSR nebyla smluvní stranou, ale předmět smlouvy.
fik204 9.7.2007 12:28 - č. 4609
fik204 Děkuji že jste mi to vysvětlil.A jinak vím že jsme mnichov nepodepsali.Jenom jsem to tam blbě napsal.
spelter 9.7.2007 11:45 - č. 4608
spelter
fik204 napsal v č. 4607:
"že by jsme válku zavinili mi a že kvůli nám čechům by byla válka"
My bychom ji nezavinili ani by kvuli nam nebyla, to jen ti, co Mnichov na naše triko podepsali (Francie a Velká Británie) nám hrozili, že budeme v případě nepřijetí Mnichova a vypuknutí války označeni za agresora - aby si ospravedlnili svou zbabělost a zradu..
a ještě - kdyby jsme nepodepsali Mnichov - my jsme ho nepodepsali, podepsaly ho 4 mocnosti - proto je pak právně jako mezinárodněprávní akt mnichovská dohoda neplatná.
fik204 9.7.2007 11:13 - č. 4607
fik204 Chci se jenom zeptat.Když takhle někde slyším že kdyby jsme nepodepsali mnichov že by jsme válku zavinili mi a že kvůli nám čechům by byla válka ,ale vždyt mi by jsme neútočili mi by jsme se jenom bránili.
ja_62 3.7.2007 16:26 - č. 4604
ja_62 Přesně tak, příspěvky pouze typu "ano-ne" mohou být pro svého autora zajímavé, ale pokud nejsou nějak odůvodněny - "proč ano, proč ne" tak prakticky nemají, mimo vyjádření autorova názoru, jinou hodnotu (a to nemluvím o těch, kteří argumentují na základě nějakých svých smyšlenek).
giro.c 3.7.2007 16:20 - č. 4603
tomik.lomy napsal v č. 4602:
"jen jsem to pochopil tak,že se zde jedná o tom,zda jsme se měli bránit...řekl jsem svůj názor...nikdo se s ním nemusí ztotožňovat...a když se někomu nelíbí,tak ať sito nečte!!!"
jistě že se zde o tom jedná, ale pokud máš nějaký názor,měl by být něčím podepřený a to bylo asi to o co ja_62 šlo.
1421-1440 z 5038
<< 69 70 71 72 73 74 75 >>
Po