Září 1938 - měli jsme se bránit?

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1041-1060 z 5038
<< 50 51 52 53 54 55 56 >>
Po
spelter 13.8.2008 11:39 - č. 5111
spelter
bush napsal v č. 5104:
"já upozorňoval na jedince, kteří se v druhé republice výrazně angažovali v boji za heslo "Odbenešit" a kteří se okamžitě pustili do zastánců demokratického proudu (následná smrt Karla Čapka lecos napovídá). Jmenovat se dají např. Rudolf Medek (angažovaný i politicky), ale především katoličtí spisovatelé (Deml, Čep, Durych, Zahradníček atd.)."
Jinak tohle je podle mě taky jeden z tragických důsledků Mnichova, že došlo k takovému morálnímu rozkladu, že se mohli takto začít projevovat a stát se výrazně se prosazujícími veřejnými činiteli a snad i autoritami lidé, projevující takové názory a projevující je takovým (tak odporným) způsobem.
spelter 13.8.2008 11:36 - č. 5110
spelter
bush napsal v č. 5106:
"zahraniční akce neměla v r. 1942 atentátem co ztratit"
Zato domácí odboj ano, proto taky usiloval o odvolání atentátu, a ti, kdo o jeho provedení rozhodovali zase museli zvažovat - jít do toho za cenu ztrát na životech, snad až likvidace domácího odboje, bez něhož by zahraniční akce dost dobře fungovat nemohla..
Pro mě je atentát příkladem toho, že právě bojem se získává respekt, a nejen on, ale i konkrétní výsledky (zde konkrétně prohlášení Mnichova za neplatný) a ty výsledky je třeba zaplatit v nejhorším i životy. Přesně to podle mě vystihl čet. Hrad
čet.Hrad napsal v č. 5105:
"Jistě, ovšem co bylo jedním z velkých podnětů pro prohlášení Mnichova jako neplatného - atentát na RH a po něm následující represálie. Tento respekt byl tedy vybudován na velkých ztrátách obyvatelstva, stejně jako mohl být vybudován na obraně v r. 38."
bush 13.8.2008 11:30 - č. 5109
bush Já bych tu debatu asi definitivně uzavřel s tím, že víme, v čem se neshodneme, tj. smyslnost či nesmyslnost obrany. Poslední příspěvky totiž opakuji jedno a totéž a to mi přijde jako zbytečné..
poaman 13.8.2008 11:09 - č. 5108
poaman
čet.Hrad napsal v č. 5105:
"tomu bezesporu potřebuješ respekt. "Jistě, ovšem co bylo jedním z velkých podnětů pro prohlášení Mnichova jako neplatného - atentát na RH a po něm následující represálie. Tento respekt byl tedy vybudován na velkých ztrátách obyvatelstva, stejně jako mohl být vybudován na obraně v r. 38."
Asi tak nějak, nechtěl jsem to sem sice cpát, ale 350 000 lidských životů byla cena za nebranění se taky dost veliká.
poaman 13.8.2008 11:05 - č. 5107
poaman
bush napsal v č. 5104:
"A my jsme neměli žádný respekt po r. 1938? Jak to tedy, že zahraniční akce v čele s E. Benešem dosáhla takového úspěchu, viz
bush napsal v č. 5096: "Nu, já myslím, že se splnily úplně ve všem: byla obnovena samostatná Československá republika a to dokonce v původních - předmnichovských - hranicích, což je nesporně obrovský úspěch exilové akce a zde lze dodat včetně politické reprezentace"
K tomu bezesporu potřebuješ respekt. "
No vzhledem k tomu co napáchali tím, že se na nás vykašlali, tak bych to viděl za vhodné. A navíc jsme se stali spojenci v boji a ty oni sakra potřebovali...
bush napsal v č. 5104:
"Tomu opravdu moc nerozumím, mohl bys to prosím rozvést? (Chceš říct, že voják v zahraniční armádě není ten samý jako voják v r. 1938? V čem?)"
No to nechci, myslím to ve vztahu k rozhodování a ke konání.
bush napsal v č. 5104:
"Avšak já poukazuji na to, že Mnichov nelze vytrhávat z kontextu a události následující nelze přecházet. Vždyť formování odboje spadá do doby rezignace československého prezidenta, tedy vcelku brzy po přistoupení na Mnichov. Část reprezentace přijala Mnichov s jednoznačným cílem ho v budoucnu nerespektovat. "
Vím, že Beneš by to neměl jednoduchý kdyby tady zůstal. Ale neměli ho respektovat, už když byly prostředky k jeho nerespektování - silná armáda. Příprava armády, budování opevnění a oběti SOS. To vše pak bylo zbytečné.
bush napsal v č. 5104:
"Já si myslím, že jsme respektu v meziválečném období měli hodně - více než jakýkoli jiný nový středoevropský stát a přesto nám to nepomohlo. Respekt se získává i jinak, nikoli pouze bojem. A ještě nakonec si neodpustím poznámku, zda-li si dovedeš představit jak krvavě by byl takový respekt (dle mého jen "plácání po ramenou) vykoupen? Opravdu mám pocit, že pokládáme-li na váhy respekt a na druhou misku lidské životy, přičemž výsledek by byl pravděpodobně přinejmenším totožný, vychází varianta přijetí Mnichova (nutno vzít v potaz správnou připomínku Pavla Šrámka) a následné zapojení se do odboje jako ve finále mnohem "lepší" a získává větší respekt, než za každou cenu dokazované hrdinství. "
Opět si myslím, že je to věc názoru a pohledu na věc.
bush napsal v č. 5104:
"Nu nevím, jaké literáty máš na mysli;"
No tak to jsme se špatně pochopili. Já měl na mysli Emu Moravce...
bush napsal v č. 5104:
"(Pro odlehčení debaty mě napadá, zda jsi zhlédl krásný starý americký western Big country s Gregorem Peckem? K tématu "zbytené" či nezbytečné hrdinství anebo respekt se více než hodí.. ) "
Pro odlehčení debaty. Já raději Uloupenou hranici .
bush 13.8.2008 11:04 - č. 5106
bush
čet.Hrad napsal v č. 5105:
"Jistě, ovšem co bylo jedním z velkých podnětů pro prohlášení Mnichova jako neplatného - atentát na RH a po něm následující represálie. Tento respekt byl tedy vybudován na velkých ztrátách obyvatelstva, stejně jako mohl být vybudován na obraně v r. 38."
Ale vždyť to nebyl "jen" atentát, který vzbudil respekt. Měl výrazný dopad, ale cožpak formování zahraničních jednotek (zpočátku letci v RAF a poté další) nemělo také důležitý vliv?

Já netvrdím, že lze vybojovat boj bez ztrát, ale říkám, že je nutné přemýšlet nad smyslem těch ztrát. Atentát na Heydricha patří podle mého k těm smyslným právě kvůli tomu, co zmiňuješ. Odboj se k činu rozhodl sám, nedostali jsme jako v Mnichově ultimátum buď anebo. V tomto ostatně spočívá podstata zdejší pře mezi mnou a dalšími.


Nutno ještě dodat, že zahraniční akce neměla v r. 1942 atentátem co ztratit, na rozdíl od garancí hranic a další existence Československa v r. 1938.
čet.Hrad 13.8.2008 10:56 - č. 5105
čet.Hrad
bush napsal v č. 5104:
"bush napsal v č. 5096: "Nu, já myslím, že se splnily úplně ve všem: byla obnovena samostatná Československá republika a to dokonce v původních - předmnichovských - hranicích, což je nesporně obrovský úspěch exilové akce a zde lze dodat včetně politické reprezentace"

K tomu bezesporu potřebuješ respekt. "Jistě, ovšem co bylo jedním z velkých podnětů pro prohlášení Mnichova jako neplatného - atentát na RH a po něm následující represálie. Tento respekt byl tedy vybudován na velkých ztrátách obyvatelstva, stejně jako mohl být vybudován na obraně v r. 38.
bush 13.8.2008 09:03 - č. 5104
bush
poaman napsal v č. 5101:
"Kdybychom se bránili, dokážeš si představit jake by byl náš respekt?"
poaman napsal v č. 5091:
"Pes kterej necení zuby, nemá respekt - 1948, 1968. Podle mě už nás nikdo pak v historii nebral vážně."
A my jsme neměli žádný respekt po r. 1938? Jak to tedy, že zahraniční akce v čele s E. Benešem dosáhla takového úspěchu, viz
bush napsal v č. 5096:
"Nu, já myslím, že se splnily úplně ve všem: byla obnovena samostatná Československá republika a to dokonce v původních - předmnichovských - hranicích, což je nesporně obrovský úspěch exilové akce a zde lze dodat včetně politické reprezentace"
K tomu bezesporu potřebuješ respekt.
poaman napsal v č. 5101:
"To se asi neschodneme, protože není voják jako voják.."
Tomu opravdu moc nerozumím, mohl bys to prosím rozvést? (Chceš říct, že voják v zahraniční armádě není ten samý jako voják v r. 1938? V čem?)
poaman napsal v č. 5101:
"V druhé věci je to trochu složitější a jak říkám přirovnání o psu co necení zuby by mělo být chápáno ve vztahu k roku 1938, nikolivek k událostem poté."
Avšak já poukazuji na to, že Mnichov nelze vytrhávat z kontextu a události následující nelze přecházet. Vždyť formování odboje spadá do doby rezignace československého prezidenta, tedy vcelku brzy po přistoupení na Mnichov. Část reprezentace přijala Mnichov s jednoznačným cílem ho v budoucnu nerespektovat.
poaman napsal v č. 5101:
"Kdybychom se bránili, dokážeš si představit jake by byl náš respekt?"
Já si myslím, že jsme respektu v meziválečném období měli hodně - více než jakýkoli jiný nový středoevropský stát a přesto nám to nepomohlo. Respekt se získává i jinak, nikoli pouze bojem. A ještě nakonec si neodpustím poznámku, zda-li si dovedeš představit jak krvavě by byl takový respekt (dle mého jen "plácání po ramenou) vykoupen? Opravdu mám pocit, že pokládáme-li na váhy respekt a na druhou misku lidské životy, přičemž výsledek by byl pravděpodobně přinejmenším totožný, vychází varianta přijetí Mnichova (nutno vzít v potaz správnou připomínku Pavla Šrámka) a následné zapojení se do odboje jako ve finále mnohem "lepší" a získává větší respekt, než za každou cenu dokazované hrdinství.



(Pro odlehčení debaty mě napadá, zda jsi zhlédl krásný starý americký western Big country s Gregorem Peckem? K tématu "zbytené" či nezbytečné hrdinství anebo respekt se více než hodí.. )


poaman napsal v č. 5101:
"Kdyby ty literáty někdo respektoval a poslouchal, tak bycho(m) se tady o tom dneska nemuseli bavit."
Nu nevím, jaké literáty máš na mysli; já upozorňoval na jedince, kteří se v druhé republice výrazně angažovali v boji za heslo "Odbenešit" a kteří se okamžitě pustili do zastánců demokratického proudu (následná smrt Karla Čapka lecos napovídá). Jmenovat se dají např. Rudolf Medek (angažovaný i politicky), ale především katoličtí spisovatelé (Deml, Čep, Durych, Zahradníček atd.).
Pavel Šrámek 13.8.2008 07:02 - č. 5103
Vím, že v této diskusi rozhodují především emoce, ale přesto bych rád upozornil na jeden zásadní fakt. Když čs. politici souhlasili 30. 9. 1938 s mnichovskou dohodou, měli k dispozici mapu se zakresleným I až IV pásmem okupace, tj. část západních Čech, výběžky v jižních a severních Čechách a Jeseníky. O všem ostatním se mělo jednat, takže to ve srovnání třeba s předchozím godesbergským memorandem nevypadalo zas tak katastrofálně. Kdo ví, jak by to 30. 9. 1938 dopadlo, kdyby politici a vojáci měli výslednou mapu odstoupeného pohraničí, která se zcela běžně objevuje v souvislosti s Mnichovem a vyvolává se tak dojem, že vznikla už tam.
poaman 12.8.2008 20:26 - č. 5102
poaman Nejprve se Ti omluvuju za pravopis, někdy píšu rychleji než přemýšlím na ním.
ja_62 napsal v č. 5098:
"Jak pro koho. Pokud měli šanci dosáhnout obranou lepšího výsledku než jakého by dosáhli kapitulací byli by naopak hloupí, kdyby to neudělali. Ty a spelter jste, jak si snad uvědomuješ, zastánci obrany jen pro "čest", bez reálných vyhlídek na jiný úspěch. "
Ano jak jest patrno, tak skutečně jsem zastáncem bránění se a asi i válečný štváč ... Čest a v neposlední řadě důsledky v tom taky hrají svou roli. Reálné vyhlídky na úspěch? Myslím, že bylo reálné ukázat světu co jsou nacisté zač a rozhodopadně bychom možná i mohli zabránit světové válce. Takhle jsme nechali Wehrmacht nasosat od nás na tažení do roku 1941/42.

Protože se zajímámám o Wehrmacht, tak vím, že německá armáda roku 1938 nebyla tím čím v roce 1939. Je to na delší rozbor. Dále pak sama německá generalita přiznávala jisté potíže s nedostatkem munice, což by mohlo být fatalní v případě konfliktu s ČSR. Odhad byl tuším dva až tři týdny bojů a pak papa. Přičemž první potíže by se objevili v prvním týdnu. Naše generalita to prý i údajně předpokládala. Zcela na okraj pro porovnání. V polském tažení byl Wehrmacht na konci září na pokraji svých zásobovacích možností - zejména letectvo!

Přiznávám,že jistým problémem mohlo být Polsko a Maďarsko, ale zde je spousta otazníků.
poaman 12.8.2008 20:02 - č. 5101
poaman V první řadě se zde nechci přít a tahat za slovíčka. Toho mám dost na MF !
bush napsal v č. 5092:
"argumenty "o psu, který necení zuby a tudíž nemá respekt" považuji za zcestné. "
To bylo pouze přirovnání a v daném kontextu bych řekl i dost pravdivé... Jest věc názoru a citu....
bush napsal v č. 5092:
"Ano, nejjednodušší je hodit Mnichov na politiky. Mnichov neslýchaný byl, ale bylo by dobré se na něj dívat v kontextu mezinárodní situace."
No tak zas tak jednoduché to asi fakt není, ale měli jsme jako každý svrchovaný ministerstvo zahraničí a jako páku armádu.

bush napsal v č. 5092:
"Přesně to je věc, s níž se se spelterem, který to bohužel nepochopil, a s Tebou neshodnu.
" Jistě, naši zahraniční armádu (je jedno, zda na východě nebo na západě) pak nikdo neocenil - použiju-li Tvých přirovnání, ani pes po nich neštěkl, že?"
To se asi neschodneme, protože není voják jako voják.... V druhé věci je to trochu složitější a jak říkám přirovnání o psu co necení zuby by mělo být chápáno ve vztahu k roku 1938, nikolivek k událostem poté. To co bylo potom, tak to už byl pouze důsledek(zejména politický). Kdybychom se bránili, dokážeš si představit jake by byl náš respekt?
bush napsal v č. 5096:
"tudíž toto: poaman napsal v č. 5091: "Politická scéna zklamala a nejenom ona."
mi přijde jako zcestné). Zklamání politické reprezentace je chování některých politiků (paradoxně v době Mnichova největších zastánců obrany (!) ..) a nejen jich (nutno přičíst některé významné literáty a další) v druhé republice; to bych se dokonce nebál označit za hnus hodně velikého kalibru. "
Proto ten dovětek a nejenom ona(neříkám že všichni!!!). Kdyby ty literáty někdo respektoval a poslouchal, tak bycho se tady o tom dneska nemuseli bavit.

Jak říkám, není voják jako voják...
ja_62 12.8.2008 17:47 - č. 5100
ja_62
spelter napsal v č. 5095:
"Taky jich po 15.3.1939 mnoho odejít nemohlo a někteří z nich (zatímco mnoho se jich pak do odboje již nezapojilo) padli v odboji (v němž navíc padla elita národa, nejen vojenská), zatímco v případě naší vojenské porážky mohla poražená armáda ustoupit (nejpravděpodobněji) do Rumunska a poté, co by válka stejně vypukla, mohli tito vojáci zrovna tak bojovat za znovuobnovení ČSR v předmnichovských hranicích."
Zajímavé je podívat se na případ Polska - zdaleka ne všichni příslušníci poražené armády mohli ustoupit do Rumunska, což nebylo zdaleka jen kvůli vstupu SSSR do Polska, a mnozí z těch, kdo nepadli v boji a podařilo se jim vyhnout zajetí, pokračovali v odboji. Předpokládal bych nějaký podobný vývoj, takže ten efekt by nemusel být zdaleka takový jak to na první pohled může vypadat.
ja_62 12.8.2008 17:33 - č. 5099
ja_62
poaman napsal v č. 5091:
"No, to byl super výběr.... "
Svoboda volby je asi méně výhodnější koncept, než si většina z nás (včetně mě) povrchně myslí.
poaman napsal v č. 5091:
"O nás, bez nás. "
My jsme si mohli vybrat - buď přijmeme, anebo se budeme bránit a nakonec dopadneme stejně, jen poté co utrpíme velké škody na majetku i životech (a s větší ctí).
ja_62 12.8.2008 17:30 - č. 5098
ja_62
poaman napsal v č. 5091:
"Jaký podmínky měli v obraně, či neměli, to je irelevantní - bránili se. "
Jak pro koho. Pokud měli šanci dosáhnout obranou lepšího výsledku než jakého by dosáhli kapitulací byli by naopak hloupí, kdyby to neudělali. Ty a spelter jste, jak si snad uvědomuješ, zastánci obrany jen pro "čest", bez reálných vyhlídek na jiný úspěch.
poaman napsal v č. 5091:
"Opět budu tvrdit, že to bylo neslíchané a tím spíš podnět k tomu něco dělat. "
Prosím? Já snad špatně vidím (slyším dost dobře).
Glynwed 12.8.2008 14:22 - č. 5097
Glynwed
spelter napsal v č. 5095:
"Taky jich po 15.3.1939 mnoho odejít nemohlo a někteří z nich (zatímco mnoho se jich pak do odboje již nezapojilo) padli v odboji (v němž navíc padla elita národa, nejen vojenská), zatímco v případě naší vojenské porážky mohla poražená armáda ustoupit (nejpravděpodobněji) do Rumunska a poté, co by válka stejně vypukla, mohli tito vojáci zrovna tak bojovat za znovuobnovení ČSR v předmnichovských hranicích."
Ano, to by mohli. A zřejmě by jsme v současnosti debatili o tom, jak Beneš udělal špatné rozhodnutí, nechal vymydlit část národa zcela zbytečně (asi jako je mu vyčítán atentát na R.H.), vždyť mohl klidně přijmout Mnichov a počkat až A.H. vyprovokuje celosvětovou válku sám - bez toho aby z toho byla obviňována ČSR.

Ale to je zase jiná mísa "co by bylo kdyby bylo to co nebylo". Historie už se změnit nedá a buďto ji přijmeme za svou nebo na ni budeme za každé situace nadávat a svalovat na ni současný stav společnosti.....za kterou stejně může už Bílá Hora.
bush 12.8.2008 14:11 - č. 5096
bush
spelter napsal v č. 5094:
"Jenže z jakých možností? Z obojího špatného a krajně nejistého."
To samozřejmě nepopírám, ale mně stále vychází možnost zvolená našimi tehdejšími představiteli o něco jistější.
spelter napsal v č. 5094:
"Kdo si mohl být jist, že přijetím Mnichova německé "nároky" vůči nám skončí"
Přeci jen jsme měli dostat garanci hranic a v té době nebylo jisté, že by je Hitler za a) nedal a následně za b) pošlapal.
spelter napsal v č. 5094:
"Nebylo už na místě potom, jaké ústupky jsme již do té doby udělali, jakož i při znalosti "bojovnosti" západních mocností a jejich "dodržování" přijatých závazků se spolehnout jen sami na sebe a jít do toho?"
Čeho bychom ovšem obranou dosáhli kromě možného odměřeného poplácání po ramenech a jisté ztráty minimálně stovek lidských životů vlastního obyvatelstva nehledě k tomu, že existovala "nejhorší varianta" v podobě označení ČSR za agresora?

Říkej tomu klidně kalkulace (já jsem volil nepejorativní výraz reálné zhodnocení situace), ale stále mi přijde více "pro" než proti přijetí ultimáta.
spelter napsal v č. 5094:
"Jiná věc je, že se v zásadě splnily, alespoň v té rovině, že k válce nakonec došlo.."
Nu, já myslím, že se splnily úplně ve všem: byla obnovena samostatná Československá republika a to dokonce v původních - předmnichovských - hranicích, což je nesporně obrovský úspěch exilové akce a zde lze dodat včetně politické reprezentace (tudíž toto:
poaman napsal v č. 5091:
"Politická scéna zklamala a nejenom ona."
mi přijde jako zcestné). Zklamání politické reprezentace je chování některých politiků (paradoxně v době Mnichova největších zastánců obrany (!) ..) a nejen jich (nutno přičíst některé významné literáty a další) v druhé republice; to bych se dokonce nebál označit za hnus hodně velikého kalibru.


spelter napsal v č. 5094:
"Sice se spolu skutečně neshodneme, ale není to o tom, že bych tě nepochopil - podle mě ta myšlenka odporu proti silnějšímu agresorovi není o tom, jestli na něj máme právo (v čemž se shodneme, že máme), ale prokalkulujeme si, jestli je to zrovna výhodné, nýbrž o tom, že když už na nás nějaký agresor začne uplatňovat své požadavky, je potřeba mu ukázat, že tak lehce to nepůjde."
Neshodneme..
spelter 12.8.2008 13:58 - č. 5095
spelter Glynwed
K té poslední větě, na kterou odkazuješ
Glynwed
napsal v č. 3739:
"Tito vojáci v září 1938 nepadli - a mohli odejít do zahraničí, kde za příznivějších podmínek mohli bojovat za znovuobnovení ČSR ve svých předválečných hranicích."

Taky jich po 15.3.1939 mnoho odejít nemohlo a někteří z nich (zatímco mnoho se jich pak do odboje již nezapojilo) padli v odboji (v němž navíc padla elita národa, nejen vojenská), zatímco v případě naší vojenské porážky mohla poražená armáda ustoupit (nejpravděpodobněji) do Rumunska a poté, co by válka stejně vypukla, mohli tito vojáci zrovna tak bojovat za znovuobnovení ČSR v předmnichovských hranicích.
spelter 12.8.2008 13:51 - č. 5094
spelter
bush napsal v č. 5092:
""výběr" ze dvou možností"

Jenže z jakých možností? Z obojího špatného a krajně nejistého. Kdo si mohl být jist, že přijetím Mnichova německé "nároky" vůči nám skončí, kdo ještě mohl spoléhat na nějaké slíbené garance, potom, jak byla dodržena spojenecká smlouva vůči nám? Kdo mohl spoléhat na to, že k válce dojde a až nastane i pro nás příhodný okamžik, že se do ní zapojíme?
Nebylo už na místě potom, jaké ústupky jsme již do té doby udělali, jakož i při znalosti "bojovnosti" západních mocností a jejich "dodržování" přijatých závazků se spolehnout jen sami na sebe a jít do toho? S tím, že spíš ukázka toho, že síla na Hitlera platí víc, než neustálé ustupování by je přiměla splnit své závazky?
Podle mě za takových okolností, kdy už jsme dobré vůle k míru i za cenu nemalých ústupků ukázali dost, už prostě nelze donekonečna kalkulovat.. Nehledě k tomu, že ty kalkulace byly hodně nejisté, jak píšu výše. Jiná věc je, že se v zásadě splnily, alespoň v té rovině, že k válce nakonec došlo..


Koneckonců, na Hitlerovu hru přistupovaly spíš západní mocnosti a pak musely bojovat za jím vytvořených podmínek (jak jsi zmiňoval)
bush napsal v č. 5085:
"Proč přistupovat na Hitlerovu hru a bojovat za jím nastavených podmínek? "
v situaci, kdy už bez ptaní zahájil válku proti Polsku i s tím, že na západě proti němu Francie a Velká Británie zahájí boj, zatímco proti nám si to rozmyslel a šel na nás přes Mnichov..
Obzvlášť poté, co jsme mobilizovali, zatímco jeho plány počítaly s překvapivým napadením bez naší mobilizace.

Sice se spolu skutečně neshodneme, ale není to o tom, že bych tě nepochopil - podle mě ta myšlenka odporu proti silnějšímu agresorovi není o tom, jestli na něj máme právo (v čemž se shodneme, že máme), ale prokalkulujeme si, jestli je to zrovna výhodné, nýbrž o tom, že když už na nás nějaký agresor začne uplatňovat své požadavky, je potřeba mu ukázat, že tak lehce to nepůjde.
Glynwed 12.8.2008 13:38 - č. 5093
Glynwed k této diskuzi opráším jen svůj starý názor (viz poslední věta)[téma č. 6 - přísp. č. 3739]
bush 12.8.2008 13:00 - č. 5092
bush Spelter: Tvou otázku poněkud nechápu. Můj názor je prostě takový jako ja_62, tedy "výběr" ze dvou možností a argumenty "o psu, který necení zuby a tudíž nemá respekt" považuji za zcestné.
poaman napsal v č. 5091:
"Opět budu tvrdit, že to bylo neslíchané a tím spíš podnět k tomu něco dělat. Politická scéna zklamala a nejenom ona. "
Ano, nejjednodušší je hodit Mnichov na politiky. Mnichov neslýchaný byl, ale bylo by dobré se na něj dívat v kontextu mezinárodní situace.
poaman napsal v č. 5091:
"V tom je asi mezi námi rozdíl, já bych se bránil za každou cenu a nehledal bych v tom výhodu a nevýhodu."
Přesně to je věc, s níž se se spelterem, který to bohužel nepochopil, a s Tebou neshodnu.
poaman napsal v č. 5091:
"Podle mě už nás nikdo pak v historii nebral vážně."
Jistě, naši zahraniční armádu (je jedno, zda na východě nebo na západě) pak nikdo neocenil - použiju-li Tvých přirovnání, ani pes po nich neštěkl, že?
1041-1060 z 5038
<< 50 51 52 53 54 55 56 >>
Po