Září 1938 - měli jsme se bránit?

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
421-440 z 5038
<< 19 20 21 22 23 24 25 >>
Po
dead man 13.12.2009 18:18 - č. 5781
dead man
mig napsal v č. 5759:
". Prečítal som si závery sovietskych komisií z r. 1940, zaoberajúcich sa Zimnou vojnou, nikde som nenašiel zmienku, že by Fíni mali aspoň teoretickú šancu - čo je ostatne zrejmé aj bez nejakých dôkladných analýz. "
A jakou dialektikou soudruzi v komisích ten výsledek nakonec odůvodnili?
dead man 13.12.2009 17:37 - č. 5780
dead man
mig napsal v č. 5779:
"Čo sa týka vŕtania lhlavní, možno si počul o malých dielničkách v Afganistane, kde miestni výrobcovia asi nemajú nejaké certifikáty a diplomy"
Papíry nemaj - jen se to celý roky učej, inteligente. Jsou to domácký řemeslníci, ne narychlo rekvalifikovaný pasáci. ¨
A na jejich produkci je většinou vidět, že to nejsou pořádně vyučený zbrojíři, a nemaj kvalitní nástroje.
mig 12.12.2009 17:50 - č. 5779
mig Tom: Ja netvrdím, že by to bola nejaká sranda. Ale na základe udalostí v ZSSR si dovolím tvrdiť, že možné to bolo, aj keď utrpela kvalita. Nedostatok kvalifikovaných pracovníkov tam mali už pred vojnou a následkom jej vypuknutia sa stal kritickým. Čo sa týka vŕtania lhlavní, možno si počul o malých dielničkách v Afganistane, kde miestni výrobcovia asi nemajú nejaké certifikáty a diplomy. Na generálku motora je iste potrebný kvalifikovaný personál a vybavenie, ale to sa dá takisto presunúť, ak nie je v mieste určenia dostupný...
mig 12.12.2009 17:23 - č. 5778
mig
Tom napsal v č. 5777:
"Dělám techniku a strojařinu přes patnáct let, vůbec mi nevykládejte, jak dlouho trvá, než se někdo něco naučí."
Chceš snáď tvrdiť, že sústruh je taký náročný stroj? Ja som síce elektrotechnik, ale takéto základy zo strojariny sme mali a nejaká fréza nevyžadovala mesiace školení.
Tom napsal v č. 5777:
"přesun letecké fabriky mimo dosah Němců"
Presun fabriky a zriadenie dielní je dosť veľký rozdiel. Takisto je rozdiel, či to prebehne v mieri alebo sa to musí urýchlene prepraviť a zostaviť pod tlakom vojnových udalostí. Vieš mi vysvetliť, čo sa dialo napr. s leteckým priemyslom v r. 1941 v ZSSR? Čítal si niekedy ako v praxi prebehlo sťahovanie fabrík v ZSSR a ako na tom boli s kvalifikovanými silami? Ja nemám ten dojem, že by to trvalo 3 roky.
Tom 12.12.2009 16:25 - č. 5777
Tom
Honza M. napsal v č. 5764:
"btw. i na Vsetínsku "vedle sebe" žili bačové a kvalifikovaní pracovníci zbrojovky, aniž by někdo musel tahat baču od oveček k výrobní lince."
mig napsal v č. 5765:
"Z baču urobíš sústružníka oveľa skôr, na to nie sú potrebné skriptá. Čítal som, že za vojny fungovalo na Slovensku 25 fabrík zaoberajúcich sa zbrojárskou výrobou, časť z nich bola presunutá z Čiech (mám dojem, že na Považie), ak sa mýlim, opravte ma."
Tak na tohle jsem se fakt těšil Při zpracovávání odpovědi www.fronta.cz/dotaz/letiste-v-kunovicich-za-... jsem vycházel z knihy Jana Krumbacha (renomovaného leteckého historika, pracovníka TM Brno) viz prameny. Přesně tato věc se týkala leteckých opraven v Kunovicích - přesun letecké fabriky mimo dosah Němců, zpočátku jen opravy, postupně samostatná výroba. Ta fabrika měla najet zhruba za tři roky na plnou kapacitu a tehdy se to považovalo za téměř nesplnitelné. A taky se tam popisuje, jaký PROBLÉM měla ta rozjíždějící se opravna se získáním kvalifikovaných lidí a jak dlouho trvalo zaškolení i na těch méně náročných místech. Doporučuju to k přečtení.

Dělám techniku a strojařinu přes patnáct let, vůbec mi nevykládejte, jak dlouho trvá, než se někdo něco naučí. Něco pořádně vyrobit není žádná prdel. A už vůbec ne vyvrtat lauf nebo opravit letadlo - mimochodem čs. letectvo zadávalo civilním firmám prakticky všechny větší opravy. U letek si mohli tak maximálně vyměnit výztužné dráty, ale představa, že se v polních podmínkách u letky dělala třeba generálka motoru je poněkud mimo mísu.
mig 12.12.2009 15:55 - č. 5776
mig
ramasa napsal v č. 5775:
"Podle mě by spíš naše armáda byla silně demoralizovaná kdyby musela ustoupit z celých Čech a Moravy a taky by ji demoralizovali ztráty na životech."
To by silne záviselo na tom, ak by si počínala. Ak by sa jej podarilo uštedriť Nemcom nejaké tvrdšie údery, alebo by mali Nemci pri postupe ťažšie straty, nemuselo to byť s morálkou zlé... táto stránka závisí dosť aj od veliteľov. Mohlo dôjsť aj k opačnému prípadu - upadaniu morálky u nepriateľa .
ramasa napsal v č. 5775:
"Ano pomezí Moravy a Slovenska je hornaté, ale opevnění by byla jen polní, žádné stálé a to ještě narychlo budované. "
Celé Slovensko je hornaté (až na juhozápad a juhovýchod). Aj poľné opevnenia by stačili, na to by sa našlo tiež dosť príkladov.
ramasa napsal v č. 5775:
"Které státy? Proč? A jak ?"
Napr. Rumunsko a Juhoslávia mali záujem na oslabení Maďarska. ZSSR, Poľsko a nepochybne aj Francúzsko s Veľkou Britániou by potešilo, keby Nemecko trochu vykrvácalo. Cestičky by sa určite našli.
ramasa 12.12.2009 14:58 - č. 5775
ramasa
mig napsal v č. 5774:
"plus odhodlaní obrancovia by nás udržali minimálne do jari"
Nejsem si jistý jestli by naši vojáci byli pořád tak nadšení bojem. Podle mě by spíš naše armáda byla silně demoralizovaná kdyby musela ustoupit z celých Čech a Moravy a taky by ji demoralizovali ztráty na životech. Ano pomezí Moravy a Slovenska je hornaté, ale opevnění by byla jen polní, žádné stálé a to ještě narychlo budované. Nevím podle mě by nás Německo svým potenciálem rozneslo. Ještě když máš další nepřátelskou armádu na svém levém křídle.

mig napsal v č. 5774:
"(a snažili by sa nám pomôcť)."
Které státy? Proč? A jak ?
mig 12.12.2009 14:49 - č. 5774
mig
ramasa napsal v č. 5773:
"Už je ta převaha v lidských zdrojích..."
Prevahu v ľudských zdrojoch sa snaží brániaca sa strana kompenzovať obvykle vybudovaním obranných postavení. Počas druhej svetovej vojny (a nielen počas nej) sa viackrát stalo, že prevaha v ľudských zdrojoch alebo aj materiálna prevaha bola útočníkovi málo platná, keď mu okolnosti nepriali. Kombinácia jesenného a zimného počasia v horách s vybudovanými obrannými postaveniami, strážiacimi priesmyky a cesty, plus odhodlaní obrancovia by nás udržali minimálne do jari... ako sci-fi mi to nepripadá.
ramasa napsal v č. 5773:
"No nejspíše bychom byli označeni za viníka války, takže si nemyslím, že by někdo proti Německu vystoupil."
Otvorene asi nie, ale asi by sa našli štáty, ktoré by buď mali záujem na ukončení konfliktu na jednej strane (a pokúsili by sa ho urovnať diplomaticky) alebo by mali záujem na jeho čo najdlhšom trvaní (a snažili by sa nám pomôcť).
ramasa 12.12.2009 14:20 - č. 5773
ramasa
mig napsal v č. 5772:
"Druhá otázka je, aký vplyv by mali komplikácie nemeckého ťaženia na politickú situáciu v strednej a západnej Európe. Pár štátov, čo by mali záujem na oslabení nemeckých pozícií mi napadá... "
No nejspíše bychom byli označeni za viníka války, takže si nemyslím, že by někdo proti Německu vystoupil. A asi tak Německo by dále mobilizovalo a vyrábělo a prostě by nás s Maďary převálcovalo. Nic jiného by se nestalo. Už je ta převaha v lidských zdrojích... A my bychom neustoupili s milionem vojáků. Podle mě je obrana na Slovensku ze sekce sci-fi.
mig 12.12.2009 14:17 - č. 5772
mig
ramasa napsal v č. 5770:
"Já vím, že nemělo zásoby na půl roku války. Ale kdyby nás zatlačili na Slovensko a spokojili se s tím, tak my bychom rozhodně sílu na jejich vytlačení neměli."
Ja by som predpokladal, že po zatlačení na Slovensko, by si Nemci dali prestávku na doplnenie síl, Maďarom by sa podarilo obsadiť južné oblasti. Neskôr by museli boje pokračovať. Neviem si predstaviť, že by sa Adolf rozhodol pre útok na východ bez vysporiadania sa s čs. armádou. Ale tá druhá fáza by sa mohla zmeniť na zákopovú vojnu. Hornatý terén masívnym tankovým úderom nepraje a komplikuje aj činnosť letectva.

Druhá otázka je, aký vplyv by mali komplikácie nemeckého ťaženia na politickú situáciu v strednej a západnej Európe. Pár štátov, čo by mali záujem na oslabení nemeckých pozícií mi napadá...
egli 12.12.2009 13:45 - č. 5771
egli
Honza M. napsal v č. 5751:
"Já to spíš myslel tak, že ať Beneš uděl, co chtěl (co mohl), stejně za to byl kritizován"
Ale já jsem to myslel úplně stejně
Honza M. napsal v č. 5751:
"byl to bolševický agent (btw. tak ho označuje i anglická wiki)"
Tak ho označuje i ta česká - i s poukazem na Viktora Suvorova

Tohle téma se stále vrací jako bumerang O co jde v tomto případě:

V dekryptech Venona (Američany zachycené a dešifrované radiové komunikace rezidentur NKVD a GRU v Americe s Ústředím) je hodně dosud neidentifikovaných krycích jmen. Jedním z nich je krycí jméno "19" ve zprávě (NKVD) z 29. května 1943 o názorech Roosevelta a Churchilla na otevření druhé fronty. "19" se schůzky s Rooseveltem a Churchillem osobně účastnil. Je to pokud vím jediný výskyt jména "19" v NSA odtajněných materiálech.

Zpráva k přečtení zde:
www.nsa.gov/public_info/_files/venona/1943/2...

"19" dosud nebyl nezpochybnitelně identifikován. Někteří američtí autoři se domnívají, že "19" označuje Harryho Hopkinse (odpovídalo by tomu i jak informuje o poměrech mezi Rooseveltem a jeho spolupracovníky), který se schůzek R. a CH. účastnil.

Britský autor Nigel West, autor už docela obsáhlé literatury o špionáži, se domnívá, že "19" označuje Edvarda Beneše - odpovídalo by tomu, že se jedné schůzky R. a Ch. účastnil - a to 13. května 1943.

Zpráva bohužel není úplná (škoda, že alespoň neobsahuje datum schůzky), takže nelze z ní vyvodit konečný závěr. Stejně tak je škoda, že "19" se nevyskytuje v žádné další odtajněné zprávě - z kontextu by se pak dalo lépe usuzovat, zda to Beneš mohl nebo nemohl být.

Ze zprávy není ani jasné, jaký statut "19" měl (informátor, spolupracovník, agent...). SSSR byl náš spojenec, naše Moravcova vojenská rozvědka se sovětskou úzce spolupracovala a předávala jí skoro všechny informace, co měla. Takže nelze vyloučit, že "19" mohl být Beneš, v té zprávě není navíc nic kompromitujícího. Pod nějakým krycím jménem v materiálech NKVD i GRU skoro určitě veden byl stejně jako Roosevelt a Churchill. O "19" se zatím ale nikdy nehovořilo. Jinak pokud se o Benešovi v dekryptech Venony píše, tak je tam uváděn pod skutečným jménem.

Celkově na základě tohoto napsat do encyklopedie, že Beneš byl sovětský "agent" - to je pěkná ukázka, jak někdy wiki funguje.
ramasa 12.12.2009 12:45 - č. 5770
ramasa
mig napsal v č. 5769:
"Čo myslíš pod dlhšou dobou? Bolo Nemecko pripravené na takúto vojnu?"
Já vím, že nemělo zásoby na půl roku války. Ale kdyby nás zatlačili na Slovensko a spokojili se s tím, tak my bychom rozhodně sílu na jejich vytlačení neměli. Taky si nejsem docela jistý tím, zda by se nám takový rozsáhlý ústup povedl. Protože Německo mělo převahu motorizovaných jednotek a hlavně v letectvu. Jim šlo o rychlé rozhodné průlomy. Kterých by na slabších liniích LO nejspíše dosáhli.

A za další bychom na Slovensku museli čelit nejspíš i Maďarské armádě. A zůstává otázkou, zda bychom nekapitulovali za takových podmínek, protože bez spojenců by to byla bezvýchodná situace a jen bychom ztráceli lidské životy.
mig 12.12.2009 12:26 - č. 5769
mig
ramasa napsal v č. 5766:
"Slovensko by nedokázalo pokrýt nároky armády na účinnou obranu Slovenska po delší dobu."
Čo myslíš pod dlhšou dobou? Bolo Nemecko pripravené na takúto vojnu?
ramasa 12.12.2009 11:27 - č. 5768
ramasa
mbbb napsal v č. 5767:
" lze se tedy vůbec vážněji bavit o krytí potřeb bojující armády výrobou na Slovensku?"
Ne.
mbbb 12.12.2009 11:13 - č. 5767
mbbb v roce 1938 bylo ale na Slovensko přesunuto zlomek toho, co bylo k přesunu plánováno. Stále se spíše mluvilo, než konalo. Vždyť šlo o velké peníze ... lze se tedy vůbec vážněji bavit o krytí potřeb bojující armády výrobou na Slovensku?
ramasa 12.12.2009 10:49 - č. 5766
ramasa Ano to je pravda, část výroby byla skutečně přesunuta na Slovensko. Ale podle mě, hlavní myšlenka Toma byla, že: Slovensko by nedokázalo pokrýt nároky armády na účinnou obranu Slovenska po delší dobu. S čímž také souhlasím.
mig 12.12.2009 10:33 - č. 5765
mig
Tom napsal v č. 5763:
" Krom toho, z bači soustružníka za tři měsíce neuděláš - a to nemyslím nijak urážlivě. "
Z baču urobíš sústružníka oveľa skôr, na to nie sú potrebné skriptá. Čítal som, že za vojny fungovalo na Slovensku 25 fabrík zaoberajúcich sa zbrojárskou výrobou, časť z nich bola presunutá z Čiech (mám dojem, že na Považie), ak sa mýlim, opravte ma. Ak sa na Slovensku pokazila píla alebo mlyn, asi neutekali za českými expertami, aby im to opravili, po celom území existovali malé dielne. Takisto miestne vojenské posádky sa dokázali postarať o svoju techniku samé... V ZSSR tvoril nekvalifikovaný personál obrovský podiel zamestnancov fabrík...

Stačí, ak navštíviš niektorý zo skanzenov a zistíž, že miestni roľníci mali záujem o mechanizáciu a od doby kamennej boli predsa len ďaleko.
Honza M. 12.12.2009 08:51 - č. 5764
Honza M.
Tom napsal v č. 5763:
"Přestěhovat Škodu Plzeň, Poldovku, Tatru, ČKD...to jsi měl na mysli? Krom toho, z bači soustružníka za tři měsíce neuděláš"
Nejasně si vybavuji, že k nějakému zakládání filiálek uvedených firem na Slovensku koncem 30. let skutečně docházelo - právě kvůli možnosti přenést výrobu dál z dosahu Němců. A samozřejmě by muselo dojít k evakuaci kvalifikovaných pracovníků, určitě tu nikdo neuvažoval o urychleném zaučování nových.
btw. i na Vsetínsku "vedle sebe" žili bačové a kvalifikovaní pracovníci zbrojovky, aniž by někdo musel tahat baču od oveček k výrobní lince.
Tom 12.12.2009 06:53 - č. 5763
Tom
mig napsal v č. 5762:
"Predpokladám, že armáda by na Slovensko neušla, ale podľa možností usporiadane ustúpila, pri tom by sa iste pokúsili presunúť časti priemyselnej výroby (čo vláda z časti aj realizovala). Nejaké surovinové zdroje by sa našli priamo na Slovensku."
Takže od září do zimy 1938 by se Slovensko mohlo stát soběstačné ve věci podpory armády bojující s Německem. Hmmm...marně vzpomínám na nějakou leteckou fabriku, nebo výrobu motorů na Slovensku, nějakou automobilku, lokomotivku, dělovku, co elektrárny...? Přestěhovat Škodu Plzeň, Poldovku, Tatru, ČKD...to jsi měl na mysli? Krom toho, z bači soustružníka za tři měsíce neuděláš - a to nemyslím nijak urážlivě.
Pomýšlet bez Spojenců na západě na takový odpor, který by Německo odradil od dalších akcí proti Slovensku považuju za fantasmagorické.
mig 11.12.2009 20:34 - č. 5762
mig
Tom napsal v č. 5760:
"Tohle nějak rozveď - téma dlouhodobé obrany Slovenska bez spojenců na západě a bez ekonomických zdrojů bude jistě velice zajímavé."
To, že hory sú výhodným terénom pre obranu snáď rozoberať nemusím. Predpokladám, že armáda by na Slovensko neušla, ale podľa možností usporiadane ustúpila, pri tom by sa iste pokúsili presunúť časti priemyselnej výroby (čo vláda z časti aj realizovala). Nejaké surovinové zdroje by sa našli priamo na Slovensku.
421-440 z 5038
<< 19 20 21 22 23 24 25 >>
Po