Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1841-1860 z 6497
<< 90 91 92 93 94 95 96 >>
Po
ujezd 3.10.2005 13:42 - č. 6835
Jasne, jestli tam vubec Hurricane byl
ujezd 3.10.2005 13:42 - č. 6834
Jeste k Bari: ono to s identifikaci typu v ruskych radach nemohlo byt nic moc. Podle Triumf a Tragedie (str. 183) se treba u 6.IAK chybne oznacuji Jak-3 jako Jak-1. Ono rozpoznat jednotlive verze Jaku je tezke a nekdy nemozne.AJ-Press napr. zminuje fotografii fotografii Jaku-9DD na zakladne v Bari, ale podle vnejsich odlisnosti se jedna o Jak-9D.

Jak potom mohla probihat identifikace cizich typu. Po nejakem setkani napr. s Hurricane Mk.IV mohl pilot Jaku hlasit nebo se jen pochlubit, ze potkal "Novoj Chavker", po zkombinovani zpravodajskych informaci z Londyna mohlo dojit ke kombinaci Novoj Chavker=Tempest.

Spekulace
Dzin 3.10.2005 13:09 - č. 6832
Dzin Tom: (6824) Já myslel, že jde o stihačky firmy Hawker.
Pokud by jsi si dal tu práci, tak to by jsi byl moc hodný. :o)
Taz 3.10.2005 12:44 - č. 6831
Taz Ano, tušil jsem, že se někdo ozve za "britská" letadla. Máte pravdu i jim patří obdiv, ale když vezmete místa, kde se Bf-109 objevily, tak mluvíme o celoevropském měřítku. Ono teď mne napadá, že Spitfiry také nebojovali jenom nad anglií .
Když by jsme srovnávali Bf-ka a Spity, Spit by asi vyhrál (ne asi, určitě), ale pro mne jsou "stodevítky" prostě na prvním místě
Achileus 3.10.2005 12:24 - č. 6830
Taz napsal v č. 6829:
"Takže přinejmenším by měly "stodévítky" dostat medaile za vytrvalost "
Takto by sme mohli posudzovat aj Spitfire, ktore sa tiez udrzali pocelu vojnu. Ale jedno prvenstvo im patri v pocte vyrobenych kusov.
Taz 3.10.2005 11:35 - č. 6829
Taz "Jednoznačně Bf-109", všech verzí co se kdy odlepily od země.

Ne, není nejlepší, ale její modifikace se drželi ve vzduchu po celou dobu války (rozdíl mezi verzí E a K si uvědomuji, ok?). Takže přinejmenším by měly "stodévítky" dostat medaile za vytrvalost
SK 3.10.2005 11:15 - č. 6828
SK
Tom napsal v č. 6826:
"Část literatury tvrdí, že žádný E-1 s kanony neexistoval, že bylo vyrobeno nanejvýš několik desítek kusů verze E-2, která už kanóny měla a jinak byla s E-1 totožná. Další část tuto hypotézu odmítá, a tvrdí, že E-2 se rovná E-1 poslední výrobní série. Zbytek tvrdí, že první sériové stroje s kanóny byly až E-3 s novějším motorem, který vyrovnal váhový nárůst.

Osobně jsem neviděl žádnou fotografii která by cokoli z toho dokazovala. Vzhledem k tomu, že žádná ze tří teorií nenabízí například sériová čísla a pod, jsem nad tento problém poněkud povznesen. Pokud by nakrásně existoval E-1 či E-2 s kanóny, nemohlo jich být víc než několik málo desítek.
"
Takže je v tom taký bordel ako som si myslel. Taktiež som narazil na rôzne zdroje, kde sa mimo iné hovorilo to, že posledné výrobné série E-1 boli s výzbrojou 2x20+2x7,92, preto ma to zmiatlo. Ale i tak díky.
Tom napsal v č. 6826:
"Nevěřím příliš, že by místo kulometů šlo namontovat do téhož křídla E-1 kanóny. Chybí boule nad zásobníky a podle jediného výkresu E-1 co jsem viděl byl menší i krycí panel - křídla se spíše podobala starším verzím. Taky ovládání bylo asi jiné. Naopak pozdější "F" ovšem možnost zástavby MG FF do křídla měly, ovšem využívala se jen zřídka."
No presne na to som bol zvedavý, či konštrukcia krídla bola tak rozdielna, že to v poli možné nebolo. Boli okrem iných krycích panelov zmeny aj vo vnútri krídla, ktoré by znemožnili výmenu výzbroje? V čom sa odlišovalo krídlo s MG 17 od toho s MG FF?
Díky.
Tom 3.10.2005 11:04 - č. 6827
Tom PS: výzbroj se ověřovala na prototypech.
Tom 3.10.2005 11:03 - č. 6826
Tom Část literatury tvrdí, že žádný E-1 s kanony neexistoval, že bylo vyrobeno nanejvýš několik desítek kusů verze E-2, která už kanóny měla a jinak byla s E-1 totožná. Další část tuto hypotézu odmítá, a tvrdí, že E-2 se rovná E-1 poslední výrobní série. Zbytek tvrdí, že první sériové stroje s kanóny byly až E-3 s novějším motorem, který vyrovnal váhový nárůst.

Osobně jsem neviděl žádnou fotografii která by cokoli z toho dokazovala. Vzhledem k tomu, že žádná ze tří teorií nenabízí například sériová čísla a pod, jsem nad tento problém poněkud povznesen. Pokud by nakrásně existoval E-1 či E-2 s kanóny, nemohlo jich být víc než několik málo desítek.

Nevěřím příliš, že by místo kulometů šlo namontovat do téhož křídla E-1 kanóny. Chybí boule nad zásobníky a podle jediného výkresu E-1 co jsem viděl byl menší i krycí panel - křídla se spíše podobala starším verzím. Taky ovládání bylo asi jiné. Naopak pozdější "F" ovšem možnost zástavby MG FF do křídla měly, ovšem využívala se jen zřídka.
SK 3.10.2005 10:01 - č. 6825
SK
Tom napsal v č. 6682:
"Zajímavá otázka. Já se v literatuře nejčastěji dozvídám, že "...prakticky všechny...""
Je možné upresniť to "prakticky všechny"? Tie vyrobené E-1 s 2x20+2x7,92 slúžili len na overenie výzbroje alebo to bola štandardná výzbroj posledných výrobných dávok?
Bolo možné v poli upraviť E-1 s 4x7,92 na variantu s výzbrojov 2x20+2x7,92?
Tom napsal v č. 6682:
"A z toho plyne otázka: jak se změnily výkony pozdějších E-3 s těžšími kanóny a zejména E-4 s těžším pancéřováním oproti původním Emilkům?"
A vieš na ňu odpoveď?
Tom 3.10.2005 09:09 - č. 6824
Tom Ale ono nejde o Hurricanny, ale o Tempesty, že

Kromě toho, neměli už tehdy náhodou spíše Spity V?

Máme "knihovničku L+K": Britští letci v Sovětském svazu - 151. wing. Chceš to oskenovat?
Dzin 3.10.2005 08:25 - č. 6823
Dzin A je to s tím, že ve Středomoří nejsou žádné bojové Hurricany jisté? Mě takhle napadlo a opravdu jsem našel příklad, že by tam měl být. Tedy ne přímo v Itálii, ale ve Středomoří. Jmenovitě 6. peruť v Prkoši (Jugoslávie) se stroji Mk.IV.
A mimochodem, nevíte něco bližšího o působení 151. wingu na Vajengu (dnešní Severomorsk)?
Tom 3.10.2005 05:00 - č. 6822
Tom
Algernon napsal v č. 6818:
"V této době se ve Středomoří tak nějak nezdržují žádné stíhačky, vyrobené u firmy Hawker…"
Existovaly nevýznamné - nebojové výjimky. Hurricanny byly minimálně u cvičných francouzských jednotek v severní Africe. Ale v Itálii opravdu těžko.
Dzin 3.10.2005 00:07 - č. 6819
Dzin Jsme v Čechách, tady platí "ani mrkev, ani sýr".

Takže pokud to chápu správně, oba dva považujeme tvrzení o oněch testech v Bari za přinejmenší pochybná.
Dzin 3.10.2005 00:03 - č. 6817
Dzin Jasně, já souhlasím. Jenže k tomu jsme se zatím ještě nedostali. Já jsem o Bari nikde žádnou ucelenou publikaci nečetl, jen těch pár zmíněk, na základě kterých se mi to nezdálo. Proto se zajímám zde, kde to vypadá, že o tom máte více znalostí.
Dzin 2.10.2005 23:55 - č. 6814
Dzin Nemůžu, právě proto se na to ptám.
Dzin 2.10.2005 23:43 - č. 6812
Dzin Algernon: Nemohli s Typhoonem? Podobnost by tu byla...

V citacích přímo ne, ale co já vím, co se píše ve zbytku textu.
No, nejde o to, že by mi ten pilot nedokázal říci, na čem létá, jde o to, jestli si to budu pamatovat i po padesáti letech. Proto mě zajímalo, jestli vycházejí z nějakého hlášení, nebo jen z ústního popisu pamětníka. Potom je dost možný i ten Typhoon... Nehledě na to, že by to nebyla první a ani poslední literatura, kde sekají techniku jak jim zrovna napadne (jako třeba v Sestřelte Hartmana, nebo jak se to jmenovalo, jestli si dobře pamatuji, Sověti tam létali na všem možném).

Pokud by to nebylo oficiální test, ale jen na základě hlášení pilota, potom by mohla přijít ke slovu "Tvoje" ideologické přizpůsobení.
Dzin 2.10.2005 23:22 - č. 6809
Dzin Algernon: To je právě to, na co jsem se ptal. Není možné, aby Sověti zaměnili západní letouny? Je otázkou z čeho čerpali autoři, kteří toto popisovali. Jen z vyprávění účastníků nebo z dobových hlášení? Oboje je potom trochu tozdíl. Navíc, teď mi došlo, že asi moje představa o oficiálním testování nebude správná. Nebo jak to tedy bylo? Sověti tam přiletěli a pro ukrácení dlouhé chvíle si "zabojovali" ze Západními spojenci?
Já o Bari přesně nic moc nevím, jedině to, že se tam mělo něco takového uzkutečnit, jenže z toho, co se o tom udáv se mi to vůbec nezdá. Jenže podle toho, co se tu psalo, se to tedy nepochybně stalo, proto se snažím přijít na to, jak by to mohlo být, aby dávaly ty popisy smysl.
Dzin 2.10.2005 14:48 - č. 6806
Dzin Algernon: (6803) Ne neznám, minimálně si ho nevybavím z hlavy.
(6805)
- Opravdu teď nevím, na co narážíš. Ovšem myslím, že co se týká určování typů letadel, sovětští stihači nebyli zrovna experti na rozpoznávání západná techniky. Nebo myslíš, že by každá z nich dokázal rozeznat na pohled P-47C od P-47D či Spitfite V a IX? Podle mého spíše tak akorát pozná, že to je Spitfire.
Jinak, já nepíši, že to tak bylo, jen se ptám na tvůj názor, jestli by to nemohlo být také tím. Že mohl zaměnit nebo splést označení, tedy že vidí Tempesta, ale označí si ho jako I, ikdyž je to V.
Celkově jsem ale k těm porovnávacím soubojům v Bari skeptický. Mě hlavně neštimuje, že by DD mohla dominovat and vším, co tam Spojenci měli, byť v těch malých výškách.
- Ne, jen píši, že o tom není v knize ani zmíňka. Zato je tam spoustu zmíněk o nelichotivém hodnocení DD.
YAMATO 2.10.2005 14:19 - č. 6804
YAMATO Jak-9 PD byla výšková varianta...
1841-1860 z 6497
<< 90 91 92 93 94 95 96 >>
Po