Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
561-580 z 6497
<< 26 27 28 29 30 31 32 >>
Po
Achileus 23.4.2008 03:21 - č. 9243
guano napsal v č. 9240:
"Mě spíše překvapil ten Hurricane, mám ho rád.... "
rumuni mali vo vyzbroji Hurricany Mk.I
guano 22.4.2008 13:24 - č. 9242
guano Asi nic
Rumuni píšou o dvo potvrzených sestřelech a jednom pravděpodobném, u Sovětů - žádné ztráty a jeden sestřelený Mezek. Zkusím někde najít, zda ty sestřelené SB-2 dopadly na pevninu, do moře a nebo "do moře".

EDIT:
Podle novějších rumunských zdrojů
(např. zde www.worldwar2.ro/arr/?language=en&article=673 )
to byly DB-3 a jeden dopadl na pevninu, posádka byla zajata.
Krojc 22.4.2008 13:17 - č. 9241
Krojc
guano napsal v č. 9233:
"brzy ráno 23.6.1941 "
Tak a teď se podrž: u G.I.Vanějeva v knize Černomorcy v Velikoj otěčestvennoj vojně se píše:
V noci na 23. června 1941 provedlo šest bombardérů SB 40. bombardovacího leteckého pluku a tři letouny DB-3F 2. mino-torpédového pluku 63. brigády bombardérů pod velením plukovníka G.I.Chatiašviliho první nálet na vojenské objekty přístavů Konstanca a Sulina. Náletu se zúčastnili nadporučíci I.E.Korzunov, N.A.Andrejev, P.G.Černyšev, F.M.Kovaljov a poručíci L.I.Rodionov, N.S.Bolšakov a další členové osádek. Pokud se našim letounům podařilo objevit se na Sulinským kanálem nenadále, tak na příletu k přístavu Konstanca byly zjištěny. Protiletadlové dělostřelectvo nepřítele zahájilo intenzivní palbu a brzy poté na bombardéry zaútočily nepřátelské stíhačky. Bez krytí vlastními stíhači byli sovětští letci nuceni shodit bomby nazdařbůh do prostoru a nasadili zpáteční kurs.
O kus dál:

Dne 23. června byly stejným objektům zasazeny ještě dva hromadné bombardovací údery. Zúčastnilo se jich 98 letadel 2. mino-torpédového leteckého pluku (velitel major A.G.Biba) a 40. bombardovacího pluku (velitel podplukovník A.I.Mocharev), čili téměř celý bojový stav 63. letecké brigády.
Při příletu nad cíl přivítala letouny zuřivá protiletadlová palba. S využitím manévru proti palbě PLO piloti, kteří řídili vedoucí letouny (kapitán F.M.Čumičev a major A.G.Sovin) navedli letadla na cíl. První shodil bomby na nepřátelské cíle vlajkový bombometčík-navigátor brigády major Š.D.Lebanidze. Jeho příkladu následovaly ostatní posádky.
A aby to nebylo jednoduché, tak toto:
Palubním střelcům 2. letky 2. mino-torpédového pluku staršímu seržantovi N.V.Antoškinovi a seržantovi I.K.Děrusovi se podařilo sestřelit jeden Me-109.(Označení dle autora - pozn.překl.)

Co k tomu dodat?
guano 22.4.2008 13:12 - č. 9240
guano Zajímavé. Ta publikace ( J.L.Roba, C.Craciunoiu: Seaplanes over Black Sea, German-Romanian operation 1941-1944, Bucuresti, 1995) tohle neuvádí, píše pouze o těch sestřelech "básníka" H. Agarici....
Mě spíše překvapil ten Hurricane, mám ho rád....
Krojc 22.4.2008 12:16 - č. 9239
Krojc Dodatek:
v dalším textu se píše asi toto:
.
..Je třeba poznamenat, že v organizaci prvních náletů našeho letectva na základny nepřítele se objevilo mnoho nedostatků. Bombardování ... se provádělo bez předchozího průzkumu cílů. Velitelé leteckých jednotek nedostatečně přesně a jasně ukládali úkoly podřízeným, zanedbávali utajení velení, bombardéry se používaly k akcím bez stíhacího krytí, důsledkem čehož byly neodůvodněné ztráty letadel...
A dále:

..nepřítel byl varován od samého počátku dopředu radioprovozem letadel a tak, když naše letouny přilétaly k cíli, střetly se se stíhacími letadly nepřítele...
Takže už první nálet zřejmě kromě PL-dělostřelectva opravdu odráželi i stíhači.
Krojc 22.4.2008 12:07 - č. 9238
Krojc
guano napsal v č. 9236:
"naše jsem to v jedné publikaci o rumunském námořním letectvu"
Dovolím si citovat z knihy N.P.Vjuněnka:Černomorskij flot v Velikoj otěčestvěnnoj vojně. (Překlad můj)

...Současně s přijetím těchto obranných opatření, které zabezpečily příznivý operační režim využití sil v prostorech základen vojenského námořnictva, začaly síly Černomořské flotily zasazovat údery nepříteli. V odpověď na bombardování Sevastopolu zasadilo 60 bombardérů 40. bombardovacího pluku 63. letecké brigády Čermořského loďstva, kterému velel major Sovin, 23. června první úder hlavní základně rumunské flotily Konstanci, letišti Mamaja a baterii Tapaja. Pobřežní a plovoucí baterie nepřátelského protiletadlového dělostřelectva přivítaly naše bombardéry SB-2 uragánem palby. S použitím manévru proti palbě PLO navedl major Sovin na cíle celou svou brigádu. První bomby svrhl na cíl kapitán Lebanidze a za ním navigátoři-bombometčíci ostatních letadel. Tentýž den byl proveden nálet ještě sedmi letouny DB-3...
O ztrátách či napadení stíhači se zde nepíše, ale Konstanca byla ten den bombardována výhradně letadly Černomořské flotily, neboť byla v jejich okruhu působnosti. Musí tedy jít o uvedenou jednotku.
guano 22.4.2008 09:47 - č. 9236
guano Na wikipedii jsem to nehledal, naše jsem to v jedné publikaci o rumunském námořním letectvu (spolu s fotografií)
V případě sestřelů se opět držím raději důvěryhodnějších zdrojů....
Achileus 21.4.2008 18:45 - č. 9235
guano napsal v č. 9233:
"Narazil jsem na zajímavou informaci: Prvními letouny, sestřelenými nad územím Rumunska za WWII, byly dvě (dle některých pramenů tři) SB-2, které bombardovaly brzy ráno 23.6.1941 město a přístav Constanca. Sestřelů dosáhl lt.av. Horia Agarici od Escadrila 53 na letounu typu Hawker Hurricane Mk. I !"
Na tuto informaciu som narazil vo wikipedii, nasiel som nieco aj o lt.av. Horia Agarici, podla clanku jeho Hurricane bol poskodeny.en.wikipedia.org/wiki/Horia_Agarici Dosiahol celkom 10 vitazstiev plus dve pravdepodobne
Tom 21.4.2008 16:37 - č. 9234
Tom
Krojc napsal v č. 9232:
"narazil jsem mj. na popis posledního letu gardového nadporučíka Alexandra Konstantinoviče Gorovce"
Tomáš Polák ve Stalinových sokolech uvádí totéž, jen s tím, že šlo o Bf 109 a bez podrobností o došlé munici.
guano 21.4.2008 15:51 - č. 9233
guano Narazil jsem na zajímavou informaci: Prvními letouny, sestřelenými nad územím Rumunska za WWII, byly dvě (dle některých pramenů tři) SB-2, které bombardovaly brzy ráno 23.6.1941 město a přístav Constanca. Sestřelů dosáhl lt.av. Horia Agarici od Escadrila 53 na letounu typu Hawker Hurricane Mk. I !
Krojc 21.4.2008 14:15 - č. 9232
Krojc Když jsem se teď začal hrabat v bitvě u Kurska, narazil jsem mj. na popis posledního letu gardového nadporučíka Alexandra Konstantinoviče Gorovce, kde se uvádí, že:
Dne 6.7.1943 během bojů nad Kurským obloukem v prostoru vsi Zasoriňje zástupce velitele eskadry Alexandr Konstantinovič Gorovec ve své stíhačce La-5 napadl formaci 20 bombardovacích letounů, přičemž jich devět sestřelil. Na stíhače pak zaútočila čtveřice letounů FW 190 v okamžiku, kdy A.K.Gorovec již neměl střelivo. Z boje však neustoupil a při pokusu o čelní útok byl sestřelen. Celkem za svou kariéru provedl gardový nadporučík Gorovec 74 bojových vzletů a sestřelil 11 nepřátelských letounů.
Viz Výnos presidia Nejvyššího sovětu SSSR z 28.9.1943 o udělení posmrtného titulu Hrdina Sovětského svazu. Podotýkám, že genpor. A.L.Koževnikov uvádí ve své memoárové knize, že osm strojů bylo sestřeleno pilotem s pomocí zbraní a devátý zničil Gorovec taranem, neboť již neměl munici.
Nejsem odborník na leteckou válku a proto bych chtěl z nedostatku německých či jiných dalších pramenů než sovětských požádat znalé kolegy, aby se mi k tomu vyjádřili.
Krojc 18.4.2008 15:20 - č. 9230
Krojc
Algernon napsal v č. 9229:
"mechanický zámek kormidel "
U sovětských bombardérů před válkou se SOP a VOP doslova "klínovaly" vložením speciálních udělátek, aby je vítr nemohl poškodit. Píše o tom Pračik v knize Фронтовое небо. Tak díky.
Krojc 17.4.2008 17:16 - č. 9228
Krojc
Algernon napsal v č. 9221:
"Ano, zapadne a uzamkne řidící páku. "
Já jsem tedy stran Defiantu absolutní laik, ale nemohla by ta západka držet páčku ovládání brzd v poloze ZABRZDĚNO? Pak by to taky byla dokonalá "parkovací západka" . Vyvraťte mi někdo můj scestný nápad!
Achileus 17.4.2008 03:23 - č. 9227
karaya1 napsal v č. 9218:
"Téměř doslovně opsané z Mark Ansell: Boulton Paul Defiant, Mushroom Model Magazine Special No. 6117, s. 31-32. Aneb viz [téma č. 2 - přísp. č. 9151]."
hmm, ja to mam z wikipedie
karaya1 napsal v č. 9218:
"nicméně jako mnohem přirozenější postup v případě zraněného/mrtvého kolegy bych považoval ústup z boje."
aj to je logicke
Kreon 14.4.2008 12:51 - č. 9224
Kreon
Algernon napsal v č. 9222:
"Vypadá to, že v různých publikacích se udává „různá asymetrie“ jedné z polovin křídla?"
A nebude to souviset s tím, že třeba u té C.205 byl umístněn "trupový" závěsník asymetricky mimo středovou osu, tj. blíže ke konci křídla (teď z hlavy nevím, snad pravého)?
Kreon 14.4.2008 12:34 - č. 9223
Kreon
Algernon napsal v č. 9212:
"Viz. výše — je skutečně nějak doloženo, že „do nádrží lili kde co“, a nebo to stojí jen na té (nynější) snaze „nějak vysvětlit dvojí, tj. ,japonskou‘ a ,americkou‘ rychlost“ v případě Ki-84? "
Algernon napsal v č. 9212:
"Pokud ne, pak by nic nesvědčilo o reálném použití „ersatz-paliva“? "
Vzhledem k oné tabulce s TTD je asi jasné, že ony "dvojí" výkony jsou v podstatě vysvětleny. Takže bych případné použití horšího paliva odstavil na vedlejší kolej.

Ovšem stále mně zajímá onen výkonnový rozdíl. To co jsi napsal má hlavu i patu, ale stále to nemáme na 100%, což je škoda.
karaya1 12.4.2008 11:36 - č. 9220
karaya1
Algernon napsal v č. 9219:
"Kde tedy je u Defiantu?"
Hm, tak to nevím, na knyplu (podle manuálu) není, jen u kořene knyplu je klasicky zástrčka na kabel. V textu jsem o tom zmínku nenašel a mám jen nákres pilotního sedadla s knyplem a potom palubní desku, boky nee. Ale v RAF Hendon's Dept. of Research & Information Services mají manuál kompletní, zkusíme tam napsat?
Algernon napsal v č. 9219:
"Parkovací západka — tj. zámek knyplu?"
V originále parking catch, a protože české odborné výrazivo mi jest cizí, použil jsem západku.
karaya1 12.4.2008 09:46 - č. 9218
karaya1
Achileus napsal v č. 9217:
"In case of emergency, the gunner could transfer firing control of the guns to the pilot. In practice this was rarely done as the turret's minimum forward elevation was 19° and the pilot did not have a gunsight."
Téměř doslovně opsané z Mark Ansell: Boulton Paul Defiant, Mushroom Model Magazine Special No. 6117, s. 31-32. Aneb viz [téma č. 2 - přísp. č. 9151].
Achileus napsal v č. 9217:
"Veza, MkIID mala hydraulicky pohon, je mozne ze sa dala natocit do polohy aby strielala dopredu z pilotovho miesta, ak bol strelec zraneny ci zabity."
O tomto bych si dovolil docela pochybovat… Sice jsem na přístrojové desce a bocích kokpitu nenašel nikde žádné "táhlo", které by to umožňovalo, ale to ještě nic moc neznamená; nicméně jako mnohem přirozenější postup v případě zraněného/mrtvého kolegy bych považoval ústup z boje.
Achileus napsal v č. 9217:
"Myslim ze by to bolo logicke, lebo sa mohlo pocitat s tym ze strelec bude neschopny strelby v tom pripade by bol Defiant nebojaschopny."
No, asi právě pro tento případ přidali konstruktéři čudlík na knypl i pilotovi, ale o jejich nevelké snaze udělat z Defianta i nějak hodnotnou "jednomístnou" stíhačku svědčí fakt, že jednak kulomety postrádaly synchronizaci (proto natočení minimálně těch 19° nahoru), jednak pilot neměl žádný zaměřovač, který by mu umožnil střílet jakkoliv jinak než pánubohu do oken…
Algernon napsal v č. 9214:
"Kolik těch „čudlíků“ pilot na knyplu má?"
Knipl je kruhový, nahoře trochu vlevo je spoušť kulometů, "uvnitř" kruhu vzadu je páčka ovládání brzd a naspod pak parkovací západka. Jinak nic. Můžu dodat nákres pilotního sedadla s knyplem i fotky, ale na těch to není tak pěkně vidět.
Achileus 12.4.2008 07:09 - č. 9217
Kralik napsal v č. 9156:
"Já to myslel tak, že nemůžu jako pilot vědět jak mi věž natočí střelec. Nemůžu po něm chtít zázraky. A tak je pravděpodobný, že kulomety nebudou přesně pod určitým úhlem a třeba ani ne přímo dopředu. Zaměřovač jsem v kabině defiantu neviděl, ale navím jak by se případný zaměřovač "vypořádal" s kulomety natočenými jinak než je definováno. Beru to jen hypoteticky..."
Na wikipedii som nasiel toto:

In case of emergency, the gunner could transfer firing control of the guns to the pilot. In practice this was rarely done as the turret's minimum forward elevation was 19° and the pilot did not have a gunsight.

V pripade nudze mohol strelec predat ovladanie strelby zbrani pilotovi. V praxi sa to nerobilo casto, kedze minimalny namer bol 19° a pilot nemal zameriavac. (dufam ze som to dobre prelozil).

Veza, MkIID mala hydraulicky pohon, je mozne ze sa dala natocit do polohy aby strielala dopredu z pilotovho miesta, ak bol strelec zraneny ci zabity. Ale nikde som o tom nenasiel zmienku, je to cisto moja spekulacia. Myslim ze by to bolo logicke, lebo sa mohlo pocitat s tym ze strelec bude neschopny strelby v tom pripade by bol Defiant nebojaschopny.
Kralik 10.4.2008 09:31 - č. 9215
Kralik Tak to budeš muset počkat. Mam to doma, kde zase nemam net... Takže, když, tak po víkendu. Jestli to spíš do tý doby nenajdeš ty.
561-580 z 6497
<< 26 27 28 29 30 31 32 >>
Po