Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
5741-5760 z 6497
Po
Algernon 15.5.2003 01:00 - č. 999
Tom: Ti fakt nevim, ale řekl bych, že USMC je na Guadalcanalu mělo fakt dřív, než byly na Bunker Hill… A krom toho už předtím Corsair pohořel při testech přistání (resp. vůbec provozu) na letadlové lodi. Podívám se Ti po tom.

A stejně musím trvat na tom, co jsem o Corsairu napsal v 987…
Dzin 14.5.2003 23:04 - č. 998
Dzin Takze mi nezbyva, nez Corsairy na africkem neby odeslat do rise bajek... Ale je to smula, Nemci by se asi hodne divili a urcite by se potom nevychloubali, jak lovili Amiky v Africe...:)
Tom 14.5.2003 08:03 - č. 997
Tom První jednotkou s Corsairy byla VF-17 z USS Bunker Hill operující u Bougainvillu v létě 1943. Operační se stala už v dubnu. Tam zjistili, že s F4U mají trable, takže většinu dále vyráběných Corsairů dostala USMC a další skončily u eskader USN operujících z pozemních základen. Aspoň myslím, píšu to z hlavy (děravé...)
Dzin 13.5.2003 21:04 - č. 993
Dzin Algernon: Jojo, namorni letectvo je super...:) A abych vas s Tomem popichl, u Marian by to dopadlo stejne, ikdyby tam operovali Wildcaty...:)
Dzin 13.5.2003 21:03 - č. 992
Dzin Algernon: Uz vim (takle si mi to mel napsat a vedel bych hned :), nepsal o nem Nemecek ve 3. letadel? Mel byt myslim schopen se pohybovat rychlosti cca 30km/h, trochu predchudce vrtulniku...
guano: Ja vim operacne byli Corsairy na letadlovkach nasazeny na jare 44 a masove od 45. Ale z pozemnich zakladen operovali uz nekdy v zari 42. O to mi slo, jestli ne Americane nenasadili uz v Africe, napr. aby si je otestovali...
Tom 13.5.2003 13:41 - č. 991
Tom To guano: prostě stejně jako všude jinde...

To Algy: nepomluvej mého sexy drahouška Corsaira! Znáš F2G2? To byl teprve fešák!
guano 13.5.2003 09:10 - č. 990
guano Tom: ... a taky nedostatek nahradnich dilu, pilotu, paliva.

Dzin: Corsairy nebyly zpocatku z letadlovek nasazeny kvuli narocne pilotazi pri pristani a chovani pri nem.
Tom 13.5.2003 08:36 - č. 989
Tom To Dzin: tak těmhle blábolům nevěř. Luftwaffe v Africe porazily Spity V a IX. Už kombinace Tomahawk+F4U je naprosto směšná.
Algernon 12.5.2003 23:07 - č. 987
Dzin:
Hellcat měl kanónovou výzbroj prakticky výhradně u části strojů (příliš se to nerozšířilo) verze F6F-5N. A i tam to byla kombinace 2/20 mm a 4/0.50". Pouze u Corsairu existovala verze s čistě kanónovou výzbrojí (4/20mm — u F4U-4B), ale těch bylo vyrobeno taky jen málo.

Jo, ještě k té vývrtce: každej stroj „klasické“ koncepce nějak do tý vývrtky dostaneš, jen někjterej líp, a některýmu to trvá dýl. Ale taky jde o to, jaká ta vývrtka je (tedy, v jaké se ustálí po pár otáčkách — to ovšem platí spíše pro vrtuláky), a jak z ní jde ven. Ryze teoreticky „protivývrtkovým ideálem“ jsou stroje kachní koncepce.

Mně lodičky taky zajímají. A ideálním skloubením obého je právě to námořní letectvo. :o)

Tom:
No jo, ale co jim vlastně bránilo..? (Tedy tomu nasazení Corsairů na lodích, a už u Marian.) Vždyť i u FAA byl nasazen z letadlových lodí už někdy v březnu 1944… Tedy asi o třičtvrtě roku dříve, než v USN. :o)

Znáš tohle? »Ano, Corsair je rychlejší než Hellcat — ale jen dva dny v týdnu, když je zrovna náhodou letuschopný.«
Asi to tu nereprodukuji zcela přesně :o), ale obsah je přibližně správný. Jen Ti z hlavy nepovím, kdo je autorem tohoto (zajisté skvostného) výroku. :o))
Hellcat měl po celou válku procento strojů, které byly schopny nasazení, přes 90%… To o jeho náročnosti na údržbu (a její kvalitu — „blbotěsnost“, čili „blbuvzdornost“, hihi), a kvalitě práce pánů konstruktérů hodně napovídá…

Jo, a Corsairy nad Afrikou? Taky (mírně řečeno) taky tápu. Ticho kolem kostlivce ve skříni… :o) :o) :o)) Že by nějaké stroje z nějakejch malejch (či eskortních???) letadlovejch lodí..?

giro.c (ad 970):
No jo, ale jak tu (a jinde) už mnohokrát napsal Tom: Co ti je dobrá skvělá zbraň, když jí nedokážeš nasadit (a tedy i vyrobit) v dostatečných počtech, nedokážeš jí udržet maximálně bojeschopnou, etc… A k éru samozřejmě patří i pilot. A pokud Japonci (a i Němci — bohužel pro ně) nedokázali zajistit krom strojů taky přísun dostatečného počtu dobře vycvičených pilotů… Potom jsou i takové stroje, jako byl Ki-84, N1K2-J, Me-262 a další k prdu… :o)
Dzin 12.5.2003 22:24 - č. 986
Dzin Algernon: Ja opravdu nejsem buchvijaky expert pres letectvi, takze s "Cimrmanovou plackou" :) na me nechod bez dodatecneho dovysveleni...:))
Dzin 12.5.2003 22:22 - č. 985
Dzin Tom: Dik!!!
Jasne, Corsairy radim jako druhe nejuzitecnejsi, protoze do boju zasahly tesne po bojich na Guadalcanalu, v dubnu, pri snaze Japoncu prevzit iniciativu mohutnou leteckou ofenzivou a predvedli se v nejlepsim svetle. A take diky jim tak Americane dosahli plne letecke prevahy. A navic se mi i libi. Je to super stihacka!!!
O to prave jde! Kdy, kde, jak! Ja mam jen dve utrzkovite informace, jedna z knihy "Slozita pilotaz" (Jerzy Gotowala) kde popisuje problemy USAAF na africkem neby proti veteranum Luftwaffe, a uspesne jim vzdorovala az kdyz zkombinovala sve svazy, ve vysce 8-10 km operovali P-38, pod nimi v 5-6 km F4U-1 a pod nimy pak Wildcaty, Aircobry a Tomahawky. A druha zminka byl dokumen na discovery, a tam zase bylo mimochodem receno, ze proti prevaze Luftwaffe v Africe se v prvni fazy dokazali ucine postavit jenom Corsairy... A z pochopitelnych duvodu me zajima vice...
Dzin 12.5.2003 22:07 - č. 984
Dzin Kreon: Kozedum zacal letat tesne pred bitvou u Kurska, resp. zacal letat bojove lety. Predtim pusobyl jako instruktor, ale ztraty mezi piloty byly velke a pred Kurskem byla snaha posilit letectvo co nejvice, protoze se ocekavala tuha letecka bitva.
Jo je nepresne s tim souhlasim, stejne jako pomerovat uspesnost pilota jenom poctem sestrelu, nebo poctem znicenych tanku, del apod. Osobne si myslim, ze napr. prinost Pokryskyna pro Sovety byl vetsi nez prinos 10 nejlepsich es Luftwaffe pro Nemce.
Kreon 12.5.2003 11:03 - č. 982
Kreon Dzin: a kdyže Kožedub začal létat? V roce 1944 na La-7?

Myslím že hodnotit pilota podle počet vítězství/počet proher je trochu řekněme nepřesné.
Tom 12.5.2003 10:08 - č. 981
Tom Hellcaty s "20" až na konci války, souviselo to se snahou US Navy o unifikaci střeliva, když se počítalo, že původně nejrozšířenější munice 12,7mm bude nahrazená právě "20" (viz Helldiver a spol.). Jinak skór Hellcat versus Corsair je o tom, že kdyby Corsairy byly třeba u "střílení krocanů u Marian", tak by asi počty sestřelů byly mnohem vyšší ve prospěch F4U. Když si ale vezmete první nasazení F4U nad Šalamouny, tak to byla prostě smršť...

Corsairy nad Afrikou? To neznám, kde, kdy, kdo...?????
Dzin 11.5.2003 21:38 - č. 980
Dzin Algernon: Tak jak si ctu, si dost rozsirim znalosti o Hellcatu, super...:) O Pacific se zajimam dost, ale spise z pohledu lodi, ty jsou moje vasen. O letadlech mam povrchnejsi znalosti... Jen se chci zeptat, vim o Corsairu s 20mm kanony, ale neco vice o nasazeni Hellcatu s 20mm kanony by jsi mi nenapsal, nebo neodkazal?
Dzin 11.5.2003 21:32 - č. 979
Dzin Algernon: Jsi mi pripomel tvrzeni konstrukteru, ze P-63 absolutne nejde dostat do ploche vyvrtky. I prijel sovetsky zkusebni pilot do USA, nasedl, vzletl a za chvilicku uz byl v ploche vyvrtce, kterou nebylo mozno vybrat a tak musel vyskocit...:)))
Algernon 10.5.2003 10:48 - č. 978
Dzin (ad 960):
Já mám pro F6F-3 výstup do 20,000 ft (6096 m) 7 minut. :o)

A pro F6F-3 se (většinou) udává 3500 ft/1min (cca 1066,8 m/min), a pro F6F-5 těch 3000 ft/1min (cca 914,4 m/min).
Ten nižší údaj (~866 m/min) by měl platit pro F6F-5N s radarem (ovšem pro F6F-3 a F6F-5 existují i mírně vyšší stoupavosti, ale je otázkou, k jakým hmotnostem ty stoupavosti platí).

Co mně víc štve, je to, že někde se udává nosná plocha 334 sq.ft., a jinde 344 sq.ft. — typickej překlep, kterej se opisováním šíří dál dál…

Co mi ale u Hellcatu přijde zajímavé, je že maximální rychlost F6F-3 v 25,000 ft je 388 mph (624 km/h v 7620 m) a u F6F-5 400 mph v 20,000 ft (643 km/h v 6096 m). Většinou udávané rychlosti (603 km/h v 5273 m, resp. 611 km/h v 7132 m) platí pro stroj s podvěsy… Tedy u F6F-3 150 galonová přídavná nádrž.
Dzin 9.5.2003 22:43 - č. 974
Dzin Algernon (ale i nekdo jiny): Prozmenu se zeptam ja tebe, nevis neco blizsiho o nasazeni Corsairu na evropskem bojisti? Ja mam jenom utrzkovitou info o jejich bojich v Africe...
Dzin 9.5.2003 22:41 - č. 973
Dzin Kreon, Honza: Ajajaj, ja jsem v 966 neco zapomel dopsat, tak to doplnuji: :)
Ale i tak, Kozeduba sestrelili jenom dvakrat (a poprve to bylo myslim na jeho prvni letu, nebo jednom z prvnich), to jest 31 samostatnych a 10 skupinovych sestrelu na jeden svuj, zatimco Hartmann to ma 22 sestrelu na jeden svuj... :)
Honza 9.5.2003 20:54 - č. 972
Honza JAK SI NĚDO MUŽE OTÍRAT SVOU NEVYMÁCHANOU .... O BUBIHO????

Kromě toho milý Dzine, Erich byl talent jak blázen a jeho úspěch je kombinací mnoha faktorů. Nepopiratelné však je, že to byl naprostý frajer.
5741-5760 z 6497
Po