Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
5441-5460 z 6497
Po
Kreon 27.8.2003 14:31 - č. 1444
Kreon Tom: hned jak budou nějaké výsledky, vše oznámím.

Algy: ještě něco, pamatuješ jak jsem ti dával tu www adresu na ty tituly ohledně motorů a draků , tak bych jí potřeboval říct. Mám v pytli počítač a nutně jí potřebuju kvůli tomu handbuchu.
Kreon 27.8.2003 12:29 - č. 1442
Kreon Jen tak mimochodem, kdysi se tu řešila otázka stoupavosti všech "A" FW190. Skywolf,emrich: nechcete tu prezentovat vaše údaje? Třeba to přinese něco nového?

Také se tu řešila výše výkonu motoru s MW50.....2100k. Nemáte k tomu z vás dvou něco? Nevím jestli je to údaj z měření prováděných na zemi či je to již upravené o korekci pro výkonu při letu. Mě osobně se nárůst cca o 300 koní zdá u MW50 moc.

Rád tohle proberu.
Kreon 27.8.2003 12:14 - č. 1441
Kreon Takže pánové:

Algy: ty jsi zase něco špatně pečetl, Skywolf neříkal že ten přímý vstřik C3 fungoval jen do 1 km, ale že do této výšky byl tento způsob lepší než vstřik MW50.

Algy: souhlasím naprosto s tvým příspěvkem 1424. My dva jsme toho o zvýšení výkounu BMW801 napsali mraky (tím myslím ty maily) a já skutečně nemám sílu sem psát něco znova .

Skywolf: nerozumím tvé poznámce..........."C3 se používalo i jako normální palivo...." Cos tím myslel?

Skywolf: už několik let dodržuju zásadu nevěřit hned ve všem tvůrcům leteckých simulátorů. Já chápu, že každý na to má jiný názor. Maddox je možná kvalitní programátor, ale abych hned s ním souhlasil ohledně A-8, to ještě ne. naučil jsem se názory akceptovat a hlavně ověřovat. Pak si teprve řeknu jestli to je nebo není pravda. Nevěřim hned nečemu co si někde přečtu a nebo mi to někdo řekne. Zatím mám na tuhle věc svůj názor, tedy, že u A-8 bylo MW50 standart. Co se pak dělo za polní úpravy,to je jiná věc.....

Algy: potřebuji abys mi znovu sdělil ty tituly o motorech, jak jsi kdysi psal, mám zájem teď do toho vlítnout než začnu s tou 801.
Tom 27.8.2003 09:41 - č. 1440
Tom To Skywolf: viděl jsem hodně fotek, jak pozemní personál i piloti v "pucují" a leští skla kabin u B-17 nebo B-24, aby skrz ně dobře viděli. Pak jsem ale viděl i fotky, kde titíž lidé "pucují", tmelí a leští křídla svých stíhaček. Hádej, co ty druhé fotky měly společného? Správně! Byl na nich Mustang. Máš prosím nějaký konkrétní příklad, kdy Mustang přišel přetížením o křídla? Jsem na to trochu fanda a rád bych se poučil.

Ad Finové a boje na severu SSSR: zajímavé je, že zatímco finská a německá hlášení o vzdušných vítězstvích jsou všeobecně přijímána, téměř nikdo (a to je holý fakt) to zatím nezkonfrontoval s ruskými záznamy o ztrátách.
Emrich 27.8.2003 03:25 - č. 1439
Dzine: K Marseillovi...budu krotit sprostá slova, kterých se mi dostává...ehm. Ty by ses choval jak? Představ si to. Jsi německý mladík, pilot, syn německé maminky a německého tatínka, máš hezkou blonďatou sestřičku. Vůbec tě nezajímá nějaká politika...ale rozhodně nefandíš současné vládě. Zůstaneš nadále Němcem a budeš chránit svou vlast a rodinu v případě války - nebo zběhneš na druhou stranu a své blízké budeš zabíjet? Německo se nerovná nacismus. To je asi tak jako kdybys každého Čecha v padesátých letech označil za komunistu...

Ještě k těm šílenejm 30s. jak tady Algy popisuje...ježiššmarjá, proč takhle jednoduchou věc vysvětluješ tak vědecky...navíc s názorem, že by to Fw 190 neohrozilo...to jsem ale fakt nepochopil proč . Kdyby Spit vytvořil hráz projektilů, tak je myslím velice pravděpodobné, že by Würger něco málo koupil...jenže něco málo může být při větší smůle dost na to, aby měl možnost vyzkoušet dive bez křídla.
Skywolf 27.8.2003 00:35 - č. 1438
Ad C3 vstrikovani - A kde jsem mluvil, ze to funguje jen pod 1km? Ted zase kecas ty.
Dzin 26.8.2003 21:28 - č. 1422
Dzin Emerichu: On snad (Marseille) zbehl a bojoval proti Nemecku na strane Spojencu? Kdyz nemel rad nacismus...

Kreon: To mohla byt Kuban...:D Vem to takhle, tam na zacatku meli prevahu Nemci, pak Soveti, pak zase Nemci a pote Soveti. Na vychodni fronte to nebylo do Kurska nic neobvykleho. Nemci dokazali v urcitych udobich vybojovat prevahu.

Skywolf: Jsi si jisty tim La-5FN? Pokud vim, nejvetsi "slabinou" Lavockinu obecne byla prave jejich, v porovnani s nemeckymi stihacky, rachlost ve stremhlavem letu... Mimochodem, stejny pohled jako Finove na Sovety meli i Soveti na Finy. Musis si uvedomit, ze proti Finum bojovali spise druhorade jednotky a stroje. Finska fronta se stala "odkladistem" Hurricanu a I-153...
Skywolf 26.8.2003 15:48 - č. 1421
Bohuzel detaily nevim, k pristrojovemu vybaveni vim pouze o G-meteru, ktery pri vybirani nameril 7G, a ze slo o kolmy (nebo blizky kolmemu) let z vysky 10km.
Tom 26.8.2003 15:39 - č. 1420
Tom No vida, to už je lepší. Ale pořád zůstává moje otázka JAK to M=0,83 někdo naměřil? Předpokládám, že "normální" Pitotva hubice montovaná na sériové FW 190 to asi nebyla, viď? Mohu z toho také odvodit, že M=0,83 tedy byla dosažena ve střemhlavém letu zhruba ve výšce těch 6000m? Z jaké výšky klesal? Zajímá mne, kolik času (výšky) spotřeboval k dosažení téhle rychlosti. Pokud o tomhle rekordním zkušebním letu víš nějaké podrobnosti, tak mne hodně zajímají. Pod jakým úhlem vůči zemi letěl? Zrovna tak, jestli měl sebou záznam géček a kolik při vybírání naměřil. Jestli měřili třeba teploty na draku a pod. Taky jestli existuje výsledek nějaké prohlídky éra po tomhle letu (chybějící nýty, pokřivený drak, změny geometrie a pod).

Tuhle vrtuli pro motor Allison T-40 jsem nemyslel. Dnes existuje ve Státech skupina bláznů, co chtějí překročit rychlost zvuku na spec. éru s tlačnou vrtulí se srpkovitými listy. U nás o tom psalo L+K v seriálu o rychlostních rekordech, asi před 5-6 lety. To jen že termín "supersonická vrtule" jsem zatím nikde neviděl.
Emrich 26.8.2003 15:35 - č. 1419
K MW50 + Fw 190: nemám teď vůbec čas...s tím MW50 to bude asi na delší hledání, ale dnes večer se pokusím nějaké to info najít...

PS: pokud vím, tak hodně jich bylo jen na Fw 190D-9 (ze stíhacích verzí) a to jen někdy od ledna 45, protože předtím byl nějaký problém...ale jak jsem řekl, nastuduju, poreferuju

Taky beru zpět to tvrzení o nemožnosti dosažení 1000km hranice. Já totiž bral IAS a Skywolf myslel TAS...tedy Batzem uváděných 740km/h, které ukazovala ručička rychloměru jeho Bf 109G odpovídá cca 1020km/h. Ale pitotova trubice je nástroj nepřesný...kdoví o kolik by se to mohlo "seknout". Ale i kdyby to bylo o 100km/h, tak by to bylo výrazně přes 900...
Skywolf 26.8.2003 13:10 - č. 1418
Tom: 955 km/h v 6km vysky = cca 0,83M. Nechal jsem si to spocitat, ne ze bych si to cislo vytahl z rukavu.

NACA studovala supersonickou vrtuli na konci valky a v nasledujicich letech, ale nakonec se na to vykaslali, vrtulove stihacky byly uzavrenou kapitolou. A ne, nebyla to zadna srpkovita vrtule :). Byly to kratke rovne listy s ostrym koncem, ale detaily si nepamatuju.
Tom 26.8.2003 12:55 - č. 1417
Tom Ono nic nená rádo, když se překročí byť i jen místní rychlost zvuku. Taky myslím, že M=0,83 ještě neznamená těch "900-1000km/h". Znamená to právě jen M=0,83 při daných podmínkách a právě ty mne zajímají. Jediné éro, u kterého věřím podobným rychlostem v té době je Me 163.

"Supersonická vrtule" je co? Ta teorie se srpkovitými listy ? Až se ta věc, na které je to namontované v Americe odlepí od země a poletí to ( ), tak tomu uvěřím. Do té doby...
Skywolf 26.8.2003 11:30 - č. 1416
Tom: Mam dojem, ze normalni vrtule nemaji rady, kdyz konce listu prekroci rychlost zvuku, a taky se nepamatuju, ze by stihacky byly vybavovany supersonickymi vrtulemi :)

Ale cisla udavane pro Fw 190 v tehle testech odpovidaji Mach 0.83, techto rychlosti dosahovalo i nekolik americkych stihacek, vcetne P-38 (je to stale pod tech 600mph, o kterych mluvil Algy), neovladatelnost stranou, a zadna z nich o vrtuli neprisla. U Spitfire doslo k urvani vrtuli teprve pri tom silenem klesani, kde prekrocil Mach 0.9.
Pocitat rychlost koncu vrtuli se mi nechce, nevim jestli mela Fw 190 stejne otacky i v techto rychlostech.
Skywolf 26.8.2003 11:21 - č. 1415
Tom: Diky za upresneni. V takovem pripade to ovsem je zcela normalni pozice pro strelbu v manevrovem boji :)
Tom 26.8.2003 10:37 - č. 1414
Tom 30° opravy při střelbě se v tuzemsku myslí střelba na cíl pohybující se po dráze která se od Tvojí liší o těch 30°. Neodpověděli jste mi, jak a čím ( ) se dá naměřit Vašich 900-1000km/h v letu střemhlav. O 1000km/h na P-47D mám silné pochybnosti a ty piloty považuju v nejlepším případě za mluvky. Máš ponětí, jakou rychlostí by se asi v tu chvíly mohly pohybovat špičky listů vrtule a co by se asi s tou vrtulí (potažmo s motorem) mohlo stát? Když už se tak zajímáš o US testy různých letadel, najdi si něco o XP-84H (doufám, že se nemýlím). To je přesně příklad toho, co by se asi v těch vysokých rychlostech mohlo vrtulové stíhačce stát. A o podobných rychlostech u Bf 109 (mimochodem termín "Messerschmidt" je docela síla-být tady Peiper, tak Tě uškrtí) si rovněž dovolím silně pochybovat, už kvůli ubohé pevnosti spoje křídlo-trup. Ale to je taky jen takový evergreen.
Skywolf 26.8.2003 10:30 - č. 1413
Palivovou nadrz na MW-50 by mely mit vsechny A8, co vim, i bitevni verze. Pouzivala se pak i pro ten benzin C3, ne? I kdyz C3 bylo pouzivane i jako normalni palivo... hmm, o C3 mam dost velke diry :)
Skywolf 26.8.2003 10:28 - č. 1412
Kreon: Vic informaci o C3 by se mi dost hodilo, kdyby jsi prosim mohl neco napsat, bylo by to super. Nebo je to tady nekde v hloubkach tehle diskuze?
Skywolf 26.8.2003 09:48 - č. 1409
Dive testy nemeckych stroju jsem nevidel primo. Sorry, ale protoze nemecky neumim, cist puvodni dokumenty v nemcine neni nic pro me. V tomhle spoleham na nekolik dalsich lidi, kteri se zameruji na nemecke a finske stroje (jeden je Nemec, druhy Fin).

Podle onoho Nemce byly tovarni testy Messerschmidtu provadeny s Bf-109F2 prebudovanou na jeden z G standartu, G2 nebo G4. Pri klesani z 11km dosahla Bf-109 rychlosti 907 km/h. Mela upravene zkracene kridelka kvuli lepsi ovladatelosti (a zabraneni obraceni efektu kridelek ve vysoke rychlosti...ci jak se tomu cesky rika). Normalni neupravena verze dosahla 890 km/h.

Finske testy urcily jejich G2 mirne pod 1000 km/h, a pry byli schopni ve stremhlavem letu dohnat La5FN, ktera jinak dosahovala az 950 km/h. Btw. finsky pohled na ruske letectvo je jeste pesimistictejsi nez nemecky. Nedivim se jim, Rusove jim nedelali nic vic nez cvicne cile.

K test Fw 190, je to od toho sameho cloveka. JG 54 (myslim) delala pri obdrzeni Fw 190 A3 testy ve stremhlavem letu na odolnost a schopnosti jejich noveho stroje. Dosahli kolem 950-960km/h nekdy kolem 6km vysky, kde uz letadlo dale nezrychlovalo. Pomerne silne se otrasalo, ale stale zustavalo ovladatelne. Nehrozilo zadne strukturalni poskozeni.

Stejne tak Tank testoval Fw 190A7 a pozdeji jednu Fw190D, asi D9. S Dorou dosahli 955 km/h, stejny vysledek jako u A7. Letadlo bylo vyborne ovladatelne, a pri skoro 900 km/h pilot vybral stremhlavy let. Instalovany G-meter ukazal po vybrani 7G. Vic detailu o tom nevim, i kdyz bych snad byl schopny najit neco dalsiho. Pry to pilotoval Tank sam, ale to uz se mi moc nezda. Ve svych strojich letal rad, to se musi nechat, ale riskovat pri takovemhlet testu...+ 7G se mi na vydrz konstruktera nezda pravdepodobnych.
U tech minulych testu neni jiste, zda provedli korekci IAS pro takovehle rychlosti, ale u testu K. Tanka. je to celkem jiste. Alespon pro mne

Clostermann byl sasek.
Skywolf 26.8.2003 09:30 - č. 1408
Algernon: Ted si mozna nabehnu, protoze jsem to neprepocitaval a nekontroloval, jestli ty cisla sedi, pouze jsem to cetl (mam dojem, ze tohle bylo na Naca serveru, ale hledal bych to chvili), ale P-38 letala v 30 000 stopach skoro Mach 0.6 v horizontalnim letu. Pri Mach 0.65 zacal vznikal onen efekt komprese "tezka na hlavu", a pri Mach 0.68 uz mel pilot posledni sanci s tim neco udelat.

Ted jestlize se zavesila za 109ku (190A v tehle vysce spise vyloucim), a ta provedla Split-S, tak kdyby P-38 nestahla predtim motory na minimum, prekrocila by svoji kritickou rychlost komprese jeste pred dosazenim vertikalni casti.

Nikdo o prosedavani nemluvil.
Kreon 26.8.2003 07:50 - č. 1407
Kreon Dzin: no možná tam byla 4 a 6.... ). Mě šlo jen o to ověřit si, zda to není politický blábol, protože výsledek toho briefingu byl, že mají němci převahu 3:1. Což se mi zdá divné, vzhledem k tomu že to snad bylo v roce 43-44, kdy se o převaze Luftwaffe mluvit asi nedá. Prostě to zkus zjisit.

Skywolf: o vstřikování C3 vím, v podstatě jsme to rozebírali kdysi s Algernonem - to je kapacita na motory . Šlo vlastně o "klasické" krátkodobé zvýšení (1-3 min.) motoru BMW 801. Ovšem teď z hlavy si zase nepamatuju o kolik to zvedlo výkon....podrobnosti o plnícím tlaku a výkonu mám doma..jestli je zájem, dodám.
5441-5460 z 6497
Po