Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
5401-5420 z 6497
Po
Kreon 22.9.2003 07:07 - č. 1525
Kreon Plivníku!!!
Tom 21.9.2003 17:56 - č. 1523
Tom To Algy: to je právě to, že nevím o dalším takovém éru. Prostě jsem na to zatím nikde nenarazil a mrzí mne to (hlavně u námořníků a mariňáků ). A co takhle probrat kvality zaměřovačů? Opět je podle mne v čele Amerika. Když budu mít večer čas, něco o zaměřovači Mustangu bych možná našel...

To Honza: Tvou poslední větu z 1521 uznávám jen s dodatkem:...v první půli roku 1942... Pak přišel Spit IX, nezapoměň.
Dzin 19.9.2003 22:58 - č. 1522
Dzin Algernon ma pravdu. Podle sovetskych statistik se vetsina sestrelu uskutecnila pri uderu ze zadni polosfery s prekvapenim. Sovetsti piloti dale tvrdili (s trochou nadsazky), ze pokud uz Nemec prijme manevrovy souboj, je to jen proto, ze blizko ceka jeho kamarda na vhodnou chvili k uderu do tyla. :) Ale byly i vyjimky. Kozedub se treba v manevrovem souboji "vyzival", podle svedku pry dokazal odolat znacnym pretizenim, aniz by poklesla nejak jeho schopnost vest souboj. proto byl nejlepsi!!! :D
Honza 18.9.2003 14:58 - č. 1521
Honza To Algy: taky jsem to slyšel, snažil jsem se to použít jako argument na poradě, ale evidentně jsem se nesetkal s podporou přítomné veřejnosti...
A neplivejte mi na miláčka, parchanti. Vše má svoje výhody a nevýhody. Vždycky ale nejvíc záleží na chlapíkovi za kniplem, popřípadě dalších okolnostech (moment překvapení, množství paliva a tak). Konec. Nikdo mi nevyvrátil, že miláček fokoušek je the best of the best.....
Tom 17.9.2003 15:37 - č. 1518
Tom To Algy a Kreon: no, a proto bychom měli přiznat velkou výhodu pozdním verzím Mustangu, který svému pilotovi nafukoval anti-g kalhoty. Takže ten pilot pak mohl využít zase o něco lépe a více vlastnosti svého éra. Jinak pro samou akrobacii a schopnosti snášet přetížení nějak zapomínáme na to ještě důležitější: střelbu! K čemu je skvělý akrobat, ale mizerný střelec?
Kreon 17.9.2003 08:26 - č. 1517
Kreon S akrobacií má Algernon kurevskou pravdu, prostorová orientace je základ. K čemu je odolnost organismu, když to potom pilot narve do země, protože neví jaké poloze je? Tohle vám potvrdí každej pilot co létá akrobacii. Bez ní jste namydlený, protože čas, který potřebujete pro to abyste se zorientoval, už nemáte na to, abyste dále bezepčně manévrovali.

Jsou esa, která vyznávala vyloženě manévrový boj - třeba Krupinsky - ale jak víme, má to své nevýhody právě v mizerné orientaci pilota, který neví kde jsou ostatní a ztrácí přehled.Ostatně k takovému závěru dospěl i Hartmann (myslím toho letce, ne Hartmana z fora ).

A také tu musím napsat jednu a v podobném smyslu tu bylo již něco takového napsáno snad milionkrát: k čemu je ti roll rate 180, kterého je letoun třeba i schopen, když v praxi ho používá jeden pilot ze sta právě z důvodu toho, že nemá dobrou přípravu, odolnost a hlavně orientaci?

Algernon: stojí ti to za to? .
Honza 10.9.2003 22:26 - č. 1492
Honza Já taky nemám čas. Sakra, ani na Vás ne...musím s tím něco dělat, ale trávím teď běžně 13-14 hodin v práci. Není otroctví už nějakou dobu zakázaný?
Emrich 10.9.2003 15:59 - č. 1491
Skywolf teď nemá vůbec čas....takže ho tady omlouvám...dokonce ani nedorazil na sraz na CIAFu
Dzin 9.9.2003 22:22 - č. 1490
Dzin Skywolf: Trochu se vratim k tvemu prizpevku o Zimni valce (1457). Ja mam informace, ze Soveti narokovali 83, 85 nebo 86 sestrelu, ruzne zdroje se lisi.
Emrich 5.9.2003 21:22 - č. 1488
hm...spletl jsem Stalingrad a Leningrad...jake jsem říkal: sure jsem si fakt nebyl...
Dzin 4.9.2003 22:26 - č. 1487
Dzin Emerich: Tesne vedle, prvni operacni nasazeni La-5 bylo v srpnu 42 u 728.IAP na kaliningradske fronte (10 stroju) za ucelem bojovych zkousek. Dalsi vyrobene La-5 uz byly posilany ke Stalingradu.
Emrich 3.9.2003 22:05 - č. 1484
Jo...starých Polikarpovů bylo na severu asi dost . Moc se v tom neorijentuju. Jen snad La-5 měl svojí premiéru právě nad Leningradem, ale sure si tedy fakt nejsem
Gryzlov 3.9.2003 14:03 - č. 1483
Gryzlov ROVNICE PRO MICHALA

Pro modelářské motory neexistují naměřené charakteristiky, takže Ti nezbývá nic jiného, než zajít do modelářského obchodu, aby Ti poradili.
Tady Ti žádná rovnice nepomůže (teda rovnice, která se používá pro skutečná letadla.

P.S.
Jestli to je Tvůj první model, který má lítat, tak ho odlož na později. Rozbiješ ho a nebo Ti vůbec nepoletí ... nebo možná poletí, ale jen jednou. Radši si sežeň normální stavebnici, postav dvě tři letadla, aby sis to odzkoušel a pak se pust do vlastního modelu.
Dzin 2.9.2003 22:03 - č. 1481
Dzin Tom: Ten prvni a posledni si ani pridavat nemusel, ty mam...:D Hurricany byly bojove nasazeny, ale nic moc. Hlavni dodavka, ktera mela jit do Finska, byla presmerovana do SSSR v ramci Pujcky a Pronajmu. Umis si jiste predstavit, jak se Soveti tvarili, kdyz je "vybalili" a uvideli na nich finske vysostne znaky...:D
Dzin 2.9.2003 22:02 - č. 1480
Dzin Emerich: I-153 a I-16 byly na fronte s Finskem nasazeny po celou dobu valky. Pokud vim, LaGGy se zde obevovaly prilezitostne, podobne i Jaky. Pater VVS (pokud vim) tvorily ony 4 typy, ktere jsem zminoval. Samozrejme, pred zahajenim ofenzivy na Karelske siji bylo letectvo ponekud "omlazeno" (teprve tehdy mely objevit i La-5), ale prevahu meli porad starsi letadla.
Emrich 2.9.2003 12:54 - č. 1479
Ano, letectvo Suomi obdrželo stroje Hawker Hurricane Mk.I v počtu 12ks. Zřejmě byly finské Hurricany nasazeny, podrobnosti ale nevím.
Tom 2.9.2003 10:26 - č. 1478
Tom Nevíte, jestli se do Finska dostal taky nějaký Hurricanne a jestli je bojově nasadili? K tomu výčtu finských stíhacích typů přidávám MS-406, jeho derivát Mörkö-Morane, domácí stíhačku Myrsky a hlavně Fokker D.XXI.
brano 1.9.2003 20:46 - č. 1477
K tým ´´fínskym´´ stíhačkám.Klobúk dole pred Fínmi a fínskym letectvom.V plejáde množstva zastaralých predvojnových typov lietadiel a početnej sovietskej prevahe,dokázali vzdorovať s veľkými úspechmi.Typický príklad toho,že úspech závisí od skúseností pilota,nie od výkonného éra.Majú môj obdiv.K tým Buffalám-H.H.WIND/2.najúspešnejší fínsky pilot so 75 zostrelmi/ dosiahol na Brewsteri 39 víťazstiev.V mojich podkladoch je jedna tlačová chyba,ale ak správne dedukujem,tak posledné víťazstvo na Buffale dosiahol koncom roku 1943,či dokonca niekedy v marci 1944 /La5/ !!! Takže to rozhodne neboli víťazstvá len nad I-152/153/16,ale i Jakmi,MiGami,Hurricanmi,Il-2 a La/GG/-3/5. Do zoznamu fínskych typov,ak si pamätám patrili i Caudron C714 /6ks/,tuším Curtis Hawk 75,Gloster Gladiator/v rámci dobrovolníckej skupiny Švédov/ a tuším sa tam niečo ešte nájde/môj prehľad o letectve WWII za posl.10 rokov citelne utrpel/.
Fiat G.50 svojími výkonmi zapadá zhruba do rovnakej kategórie,ako už spomenuté typy.
Emrich 1.9.2003 14:05 - č. 1476
Michale...zkus se trošku naučit česky - jinak GL, mě vlastně taky čeká za pár dní nástup do školy .

Já bych nikomu kecy o světovládě nesežral, ale kdyby z nás Špidla udělal světovou velmoc, tak bych asi věřil tomu, co říká.

Dzine...nechtěj po mně vědět nějaké počty (fakt bych musel tipovat nebo dlouo hledat v knížkách). Odhaduji, že Rusů bylo tak 10x více. Pokud jde o finské letectvo, tak ani jedno z jejich letadel (až na pozdější dodávky Bf z německa) nebyl žádný zázrak a P40 se s nima mohla při použití vhodné taktiky snadno vypořádat (vypadalo by to asi jako souboj Hellcatu a Zera). Nevím jak na tom byl G.50, ale ostatní finské stíhačky se ani nepřiblížily maximální rychlosti 500km/h. Čajka je mohla lehce vymanévrovat, Rata byla také velice obratná. Navíc ani v rychlosti nebyla třeba za takovým Buffalem (Finové měli mnohem slabší verzi než Amíci) nikterak vzadu. Velkou neznámou je pro mě ten G.50. No a to si vem, když do tohohle vletěl MiG nebo LaGG nebo nedejbože nějaký Jak s Lavočkou...a I16 s I153 tam byly jen na začátku války.

Co já čtu, tak Finsku bylo dodáno 43 B-239...a to fakt neni moc
Dzin 31.8.2003 19:57 - č. 1473
Dzin Emerich: To ovsem zalezi na uhlu pohledu. Maly priklad. Jsem mlady nemecky pilot Luftwaffe a mame rok 1938. Ouha, zapomnel jsem. Byl jsem nemecky pilot, protoze jsem videl, jak to z moji vlasti jde od 10 k 5, nedokazal jsem jen necine prihlizet, a nejaky muj "kamarad" me udal na Gestapo. Ted mam "hezky" pokojik pro 10 lidi v Dachau. A reknu ti, nas 80 se tu docela slusne srovna...
Mimochodem, kolik bylo podle tebe Finu a kolik Sovetu? Finove letali na Fokker D.XXI, Buffalo, MS 406, Fiat G.50 a Bf-109. Soveti proti nim nejcasteji na I-153, I-16, Hurricane a P-40.
5401-5420 z 6497
Po