Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
4701-4720 z 6497
Po
Béďa 22.2.2004 11:18 - č. 2488
Il-2:myslím že to nebyl zrovna povedený stroj, v r.45 byl již rozhodně zastaralý. Na svou velikost měl jen malou nosnost a střelec byl téměř nechráněný. Myslím že opravdu solidní ruské bitevníky vztvořil Suchoj(Su-6/8)bohužel se nedostaly do sériové výroby.
karaya1 22.2.2004 10:41 - č. 2487
karaya1 Radek H.: Il-2m3 byl docela těžký oříšek.. V podstatě to byla létající pancéřová vana Jediné místo, kde byla (vespod) zranitelná, byl olejový chladič... Ale trefit ho... Zkus se např. podívat do knížky "Sundejte Hartmanna" a popis jeho bojového letu (tuším druhého..) proti Šturmovikům..
giro.c 22.2.2004 10:22 - č. 2486
Radek H. jenže sundat Šturmovik neni tak lehký. On byll docela odolnej.
Radek H. 21.2.2004 21:32 - č. 2485
Emrich napsal(a) v č. 2473: "Na jedné straně mám sedící kachnu IL-2 - pravda, sice sedí, ale snese dost - a na druhé straně obratný Jak, který mě může snadno poslat k zemi. Já teda nevím co bych si vybral. Co by sis vybral ty?"

V roce 1945 musel Němec sundat Il-2, na Jaka. Jak neměl podstatnej význam,ale Šturmovik ti zbombarduje město, přesouvající se jednotky atp. To je aspoň můj názor, a dalších stovek německých pilotů z 2.světový
Dzin 21.2.2004 16:54 - č. 2484
Dzin Emerich: Hlavne ze jsme se dohodli. Ja hlavne myslel ten rozdil, ktery mas uveden v prvnim odstavci. Proste ze nemecti stihaci byli uz od pocatku vedeni v duchu, ze jsou lovci a jako takovi lovi nepratelska letadla a naplni jejich letu byl vetsinou "volny lov", zatimco treba Soveti daleko vice prosazovali akce na podporu jinych druhu vojsk a zili spise v duchu, ze sestrely nejsou hlavnim kriteriem uspesnosti pilota (s nekterymi vyjimkami).
Chtel jsem tedy rici, ze i toto by se melo brat v potaz, pri hodnoceni uspesnosti stihacu, jen podle dosazenych sestrelu.
Emrich 21.2.2004 14:56 - č. 2483
No...takže se shodneme na tom, že prakticky vždycky bylo cílem německých stíhačů jen sestřelovéní letadel - ať šlo o krytí bombardérů, nebo hlídkování nad frontou, pokaždé více méně jen lovili nepřátelské stroje. S tím já souhlasím 100%.

Dzin 2482: ...kteri meli daleko vice durazu, na splneni mise, jejimz cilem nebylo vzdy sestrelovani...

Tohle už lecos vysvětluje, já totiž pochopil, že ať šlo o jakoukoliv misi, tak sovětští stíhači narozdíl od německých kladli větší důraz na její úspěšné splnění, ale pokud jsi myslel bitevní misi, které stíhači Luftwaffe prakticky nelétali, tak to je něco jiného, to už by se i dalo akceptovat ;-)
Dzin 21.2.2004 14:09 - č. 2482
Dzin Emerich: Ale ja nikde to tve "sestrely na ukor mise" netvrdil. Ja tvrdim od pocatku, ze Nemci meli hlavni ukol, sestrely. To bylo jejich alfou omegou snazeni. Narozdil od sovetu, kteri meli daleko vice durazu, na splneni mise, jejimz cilem nebylo vzdy sestrelovani. Rejt do tebe rozhodne nechci, jen mi misty pripada, ze se bavime kazdy o nicem jinem. Ty vzasade souhlasis s tim, co ja pisi, ale pritom jsi stale proti. Jestli to vzniklo tim, ze jsem formuoval nektere sve myslenky ne dostatecne srozumitelne, tak je mi to lito. Pokud jsem se te nekde dotkl, pak se ti omlouvam, nebylo to mym umyslem. (smutny)
Emrich 21.2.2004 13:55 - č. 2481
2477) vysvětlím: jako kritérium hodnocení celkové válečné úspěšnosti stíhače - souhlas

Jenže to s čím jsem nesouhlasil nebyla celková úspěšnost stíhače. To byla reakce na sestřel na úkor splnění mise, což jsi mi ještě tak nějak nevysvětlil i přesto, že tě o to žádám už asi tak týden. A nějak si i myslím, že jsi ty moje dvě věty pochopil sám velice dobře, ale jenom že chceš rejt - to si můžeš nechat od cesty. Jinak tenhle chat teď ruším, protože musím jít pryč. Ale poprosil bych tě, jestli bys mi tady nemohl konečně nechat nějaké vysvětlení, o které tě žádám právě ten zmiňovaný týden. Díky moc.
Dzin 21.2.2004 13:54 - č. 2480
Dzin Emerich: (2476) S tim souhlasim, stihaci Luftwaffe delali v BoB maximum, co mohli udelat, v ramci svych schopnosti, zkusenosti a vycviku.
Dzin 21.2.2004 13:53 - č. 2479
Dzin Emerich: (2476) A potom ze jsi pronemecky... Vzdyt mame na ne stejny nazor. Ted jen prijit na to, ktery nemecky stihac tohle mohl rici... asi vsichni.
Dzin 21.2.2004 13:50 - č. 2478
Dzin Emerich: (2475) Jasne, s tim souhlasim, ta predstava je dobra. ale evidentne si to takle nepredstavovali posadky bombarderu, resp. meli jinou zkusenost...
Dzin 21.2.2004 13:48 - č. 2477
Dzin Emerich: (2475) "Pri tom hodnoceni je dobre si take uvedomit, ze Nemci meli jedine kriterium, sestrely. Veskera jejich snaha byla zamerena na sestrelovani nepratelskych letadel. Naprotitomu sovetske letectvo melo hlavni kriterium, splneni bojoveho ukolu a tim bylo nejcasteji podpora pozemniho vojska. Takze ikdyz se sovetsky stihac dostal do vzdusneho souboje, jeho hlavni snahou nebylo vzdy sestrelit nepritele, ale naopak, ochranit svereny letoun, resp. zajistit zdarny prubeh mise."
Kde ze presne to pisi?
Naproti tomu ty: (2443) "Fakt nevím, jak jsi přišel na to, že němečtí piloti měli hlavní cíl sestřelování nepřátel." a (2475) "Já souhlasím s tímto kritériem (sestrelovani nepratel pozn, Dzin) jako hlavním pro hodnocení úspěšnosti stíhače"
Ktere ze si mam vybrat?
Emrich 21.2.2004 13:43 - č. 2476
Dzin napsal(a) v č. 2474: "Emerich: Tak moment, predstavuji si, ze jsem typicky, cinicky, arogantni, jesitny, egoisticky, nafoukany, namysleny a povyseny nemecky stihac... Hrrr na Jaky!!! Utocit na nejakeho sturmovika, pcha, at si blatoslapove poradi sami... "

tak k tomuhle opravdu nelze nic dodat, tohle je už skoro citát :o))))))))))

Jinak si ale myslím, že stíhači Luftwaffe dělali vzhledem ke svým možnostem (stroje, taktika) v Bitvě o Británii absolutní maximum.
Emrich 21.2.2004 13:39 - č. 2475
2471: Já souhlasím s tímto kritériem jako hlavním pro hodnocení úspěšnosti stíhače - i když byl považován západní sestřel za těžší než východní - sami Němci to tak brali. Ale mě nejde o nějaké hlavní kritérium, jde mi o to tvrzení "Sestřel na úkor úspěchu mise".

Jo, ten Schweinfurt byl vyloženě špatnej příklad, to byl spíš organizační debakl než že by za to mohli stíhači...

add) Vrhání se stíhačů na osamělý stroj? Pokud se 40 Bf 109 vrhne na osamělý Hurricane, tak:

1) Hurricane odeženou k zemi a nechají ho být - k zemi se stíhači z coveru moc často nespouštěli, to je holý fakt.

2) Sejmou ho asi tak do třiceti vteřin ;-)

z toho vyplývá - ochrání bombardéry před útokem osamělé stíhačky typu Hawker Hurricane, přitom spotřebují trochu paliva a zkrátí svou dobu pobytu nad cílem z deseti na devět minut.

Problém ale vězí v tom, že němečtí stíhači nejsou pitomci a na Hurricane vyrazí jen řekněme jeden Schwarm. Pak tento Schwarm opustí bojiště o dvě minuty dříve, protože sestřelení bude trvat delší dobu. Takhle nějak si to tedy představuju já ;-)
Dzin 21.2.2004 13:37 - č. 2474
Dzin Emerich: Tak moment, predstavuji si, ze jsem typicky, cinicky, arogantni, jesitny, egoisticky, nafoukany, namysleny a povyseny nemecky stihac... Hrrr na Jaky!!! Utocit na nejakeho sturmovika, pcha, at si blatoslapove poradi sami...
Emrich 21.2.2004 13:31 - č. 2473
Nechali se zaplést do boje se stíhači? . Tak to bych teda prosil vysvětlit. Na jedné straně mám sedící kachnu IL-2 - pravda, sice sedí, ale snese dost - a na druhé straně obratný Jak, který mě může snadno poslat k zemi. Já teda nevím co bych si vybral. Co by sis vybral ty?

Tohle spíš ctí sovětské stíhače, kteří byli schopní udržet ty německé z dosahu.
Dzin 21.2.2004 13:29 - č. 2472
Dzin Emerich: Nad Schweinfurtem, pokud je mi znamo, ochranu stihacek nemeli, resp. ne po celou dobu letu, takze si nemeli ani na co stezovat. Jinak co se tyka jeste te BoB. A nemohlo to byt dano i tim, ze misto, aby vyuzili tu trosku paliva, co meli k ochrane bombarderu, nechali se strhnout, jakmile videli prvniho stihace RAF a letali si za nim po luftu, jak se jen to slo a na bombardery kaslali? Tohohle se tyka ta stiznost bombardaku...
Dzin 21.2.2004 13:25 - č. 2471
Dzin Emerich: Nerad se opakuji, ale "Nemci meli jedine kriterium, sestrely. Veskera jejich snaha byla zamerena na sestrelovani nepratelskych letadel." Tohle tvrdim ja uz od poctku. V cem presne s timhle mim tvrzenim nesouhlasis?
Dzin 21.2.2004 13:23 - č. 2470
Dzin Emerich: Co takhle (2467)? Pokud vim, osadky bombarderu si na tohle presne takhle stezovali, ne?
Dzin 21.2.2004 13:22 - č. 2469
Dzin Emerich: To zrovna ne, ikdyz by to bylo jiste zajimava podivana, jak 15 nemeckych stihacu utoci na jeden a ten sami sturmovik a pote se jim na skorech objevi dohromady 15 potvrzenych sestrelu. Ale stihaci Luftwaffe se v drtive vetsine nechali zatahnout do souboje se sovetskymi stihaci a uz jim nezbylo tolik sil na ochranu vlastnich bombarderu a napadani sovetskych bitevniku. Ale samozrejmne, Kursk jenom o tomhle nebyl.
4701-4720 z 6497
Po