Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
4541-4560 z 6497
Po
Tom 11.3.2004 17:23 - č. 2723
Tom
Emrich napsal(a) v č. 2718:
"To co je ale nezanedbatelné jsou ony dva aerodynamiku narušující závěsníky pod křídly. To je věc, která zpomaluje - jejich hmotnost je sice nízká, ale jejich aerodynamický odpor relativně velký."


Tak teď už nějak nechápu o čem se tu tedy bavíme?

Když to shrnu: nikdo vlastně neví, jak se doopravdy F-8 od A-8 lišila, nikdo přesně neví, kolik vlastně vážila, nikdo přesně neví, jak rychle létala. Skoro všechno se jen odhaduje.

Hmmm...
Emrich 11.3.2004 17:17 - č. 2722
Imho Fw 190F-8 další pancéřování stejně moc nepotřebovala, už samotná verze 190A na tom byla více než dobře.

Ale ještě jedna věc, kvůli které tahle debata vlůastně vznikla - je Fw 190F-8 u země rychlejší než P47D-27? - já jen abychom se nedostali moc do "out of topic" ;-)
Emrich 11.3.2004 17:14 - č. 2721
Podle stoupavosti toho moc nepoznáš, bude velmi podobná.

Moment - podstatné snížení rychlosti kvůli závěsníkům? Já tady spekuluju o nějakých 10, možná 20km/h maximálně.

A odhazovat závěsníky? Ne, to myslím ani u Fw 190 nešlo. A u Němců trpících nedostatkem materiálu mi to navíc nepřijde moc výhodné. Podle mého názoru se navíc dokáže Fw 190F-8 i se všemi závěsníky směle postavit stíhačům soupeře, takže odhazování mi přijde nanejvýš nevýhodné.

Nevíte někdo, jestli Fw 190A-8 měl silnější pancéřování oproti A-5?
Tom 11.3.2004 15:26 - č. 2720
Tom Jo, nemáte údaje o stoupavosti A-8 a F-8? Podle toho by se možná taky dalo něco odvodit.
Tom 11.3.2004 15:24 - č. 2719
Tom Jen tak na okraj: Co o bitevních FW 190 napsal Němeček v Letadlech 39-45 v L+K? Já se teď pár dní ke své knihovně nedostanu.

Závěsníky, že by měly takový vysoký aerodynamický odpor? Selský rozum mi pak napovídá, že by se tedy měly odhazovat spolu s přídavnými nádržemi a to se evidentně pravidelně nedělo. Zrovna tak se neodhazovaly třeba prázdné trubice po raketách. Jen v "opravdové" nouzi.

Já bych spíš věřil tomu, že bitevní verze stíhačky bude lépe pancéřovaná, zejména proti střelbě ze země. Hlavně se mi silně nezdá, že by přidaný pancíř vážil jen 36 kg. To je jen takový kousíček trochu silnějšího plechu. Myslím, že jen zádový pancíř z Hurricanu měl k metráku a to odolával jen kulometům puškové ráže.
Emrich 11.3.2004 15:06 - č. 2718
Ty hmotnosti jsou nejasné. Já se právě snažím dostat k výsledku selským rozumem. Hmotnost by měla být nižší - i když jen o málo a to málo bychom mohli zanedbat - v letadle budou navíc nějaké kilogramy kvůli ovládání podkřídelní výzbroje, ale to myslím můžeme zanedbat. To co je ale nezanedbatelné jsou ony dva aerodynamiku narušující závěsníky pod křídly. To je věc, která zpomaluje - jejich hmotnost je sice nízká, ale jejich aerodynamický odpor relativně velký.

Samotná demontáž kanonů aerodynamicky nemůže vyvážit montáž závěsníků přesto, že ji vyváží co se jedná do hmotnosti => Zatížení je nižší, ale aerodynamický odpor vyšší => Nižší maximální rychlost než u Fw 190A-8.
Kreon 11.3.2004 12:11 - č. 2717
Kreon
Emrich napsal(a) v č. 2714:
"Kreon: právě že i kdyby byla A-8 těžší, tak může být výkonnější. Mnohem více totiž bude zpomalena F-8 kvůli narušené aerodynamice - dobře je zdokumentováno, kolik ubrala A-8 např dvojice Mk.103 (porovnej s Mk.108 v křídlech) - i když tady je pravda, že to neni úplně dobrý příklad, protože Mk.108 je zároveň mnohem lehčí."


Dobře, dejme tomu, že pancéř byl jako u A-8....ale že by 4 závěsníky ETC pod křídly minus dva kanony zpomalily F-8 natolik , že by byl pomalejší než A-8 a přitom měl ale větší prázdnou homtnost?
To je několik nesmyslů najednou a motáme se tak pořád do kola.......
guano 11.3.2004 10:42 - č. 2716
guano Algernon(2708): Jeste jsem se k tomu nedostal.....
Tom 11.3.2004 10:14 - č. 2715
Tom
Emrich napsal(a) v č. 2713:
" F-8 byly upravdu jen drakem A-8 +závěsníky -vnější kanony"
Pokud by to platilo, proč ty rozpory v hmotnostech?
Emrich 11.3.2004 07:47 - č. 2714
Kreon: právě že i kdyby byla A-8 těžší, tak může být výkonnější. Mnohem více totiž bude zpomalena F-8 kvůli narušené aerodynamice - dobře je zdokumentováno, kolik ubrala A-8 např dvojice Mk.103 (porovnej s Mk.108 v křídlech) - i když tady je pravda, že to neni úplně dobrý příklad, protože Mk.108 je zároveň mnohem lehčí.
Emrich 11.3.2004 07:42 - č. 2713
Nijak bych se nebránil myšlence, že pozdější F-8 byly upravdu jen drakem A-8 +závěsníky -vnější kanony. Pokud vím, tak první verze F byla jen nějakou A-4/U3, nebo U1, nejsem si jistý. Nevidím důvod, proč by to tak tedy nemohlo být i u F-8.

A k těm vnějším kanonům - u A-8 to už nebyla tak častá úprava jako dříve, osobně jsem nenarazil snad na jedinou fotku, kde by byla A-8 bez vnějších MG151/20 a zároveň bez alternativy v podobě Mk.108 nebo Mk.103, resp. dvojice MG151/20. Uzápadních jednotek Obrany říše by to postrádalo jakýkoliv smysl (snížení momentální palebné síly více než o polovinu), na východě by to ale samozřejmě své opodstatnění mělo.
Kralik 11.3.2004 07:38 - č. 2712
Kralik Algy: Vůbec nic, je to naprosto vyčerpávající...
Kreon 11.3.2004 07:36 - č. 2711
Kreon Emrich: ten anglický text znám, vyskytuje se hned na několika místech (já ho mám u M.Griehla - FW190 Uftwaffe Profil). A akceptuju ho. Jen ti teď diskutujeme o tom, jestli to zní logicky nebo ne.

Algy: to bohužel, Rodeike se zabývá jak jsem už psal pouze Áčkovou řadou, takže ti o výrobě o F-8 nic neřeknu. A-8 se vyráběla podle Rodeikeho v:

závody FW Cottbus - 2215 ks
Aslau - 175 ks
ostatní: Weserflug, Tempelhof - 25 ks
Fiesler, Kassel - 1330 ks
Ago, Oschersleben - 2140 ks
NDR - 610 ks
Hersteller - 40 ks
Arado, Tutow - 120 ks

Celkem: 6655 ks A-8

Teď navíc jsem zjistil, že Schmid uvádí prázdnou hmotnost u F-8 téměř 3300 kg....oproti 3050 kg u A-8? to mě poser....

Já chápu, že možná nezavedli při totožnosti F-8 a A-8 stejné značení..proč by taky, asi pro mě byla montáž křídlových závěsníků tak velká úprava, že to jako A-8/R-x prostě označit nechtěli. Ale potom nechápu ty nesrovnalosti s hmotnostma a teze, že by F-8 pro to že byla v podstatě lehčí než A-8 byla výkonější je nesmysl.
Emrich 10.3.2004 15:52 - č. 2707
Protože další nárůst hmotnosti byl nežádoucí. Fw 190A-8 už byla sama o sobě dost těžká, po zkušenostech s přidaným pancéřováním na F-8 bylo od tohoto upuštěno.

Most of the early production series F-8 planes had the additional armor used since the F-3 airframes. For weight reduction and improvement in flight characteristics it was not used in later F-8s. These planes had only the standard Fw 180 A-8 armor. Because the under-fuselage ETC 501 bomb rack was a standard item in A-8 planes all F-8 planes got it as well but without the stabilizers for the droppable fuel tank.
Kreon 10.3.2004 14:49 - č. 2706
Kreon Algy: jo...ty maily jsme pročítal, mám je doma vytisknuté. A není k nim co dodat.

Mě se zdá jen podivné, že by u bitevního (bombardovacího) letounu prostě nebylo lepší pancéřování než u stíhacího.

A jak jsem už psal, poláky beru s rezervou, bůhví kde na ta čísla přišli.
Emrich 9.3.2004 19:19 - č. 2704
jinak tady celkem pěknej link: www.fighter-planes.com/info/fw190.htm
Emrich 9.3.2004 16:05 - č. 2703
36kg by měla být hmnotnost pouze přídavného pancéřování - matematickém přepisu by to bylo A-8 + 36kg = F-8 první výrobní série.

Hmotnost podkřídelních závěsníků byla údajně 14kg každý. Podtrupový závěsník byl jak na všech F-8, tak na všech A-8, takže ho můžeme opominout. Hmotnost kanónu MG151/20 by měla být kolem 42kg.

Teoreticky by měla být F-8 naopak lehčí než A-8 - podle mě. Ale měla by mít vyšší aerodynamický odpor, což ji oproti A-8 zpomaluje.

Jinak k verzi F-8 - já tady špekuluju nad základní F-8/U1.
Kreon 9.3.2004 14:11 - č. 2702
Kreon
Tom napsal(a) v č. 2699:
"No, vždyť jo. 250kg rozdílu. Tak na čem? Na demontovaných kanónech to asi nebude. Takže na pancéřování? Co potom ovšem Emrichův údaj o 36kg?"


Tom: to bych taky rád věděl. Hele buď je nesmysl to, že F-8 měla pancéřování na standartu A-8 a nebo jsou blbě ta čísla hmotností....a nebo obojí. Jenže se tyhle údaje všude píšou a dneska asi těžko zjistíme jak to bylo.
Kreon 9.3.2004 14:05 - č. 2701
Kreon Že se údaje liší a při vzájemném sečítání nesedí, mě vůbec nepřekvapuje. Na to jsme přišli s Algernonem když jsme kdysi mailovali ohledně hmotností Áček...
Máme tu dva argumenty - první: většina F-8 měla pancéřování jako A-8, ale přitom měla o dva kanony méně.A druhý: proč je tedy vzletová hmotnost A-8 menší než u F-8?

Když postavím bitevní variantu,tak logicky z důvodu nasazení, budu požadovat lepší pancéřování. Udělám ho, snížím počet zbraní aby byl letoun mimo jiné schopen nést závěsy. Předpokládám, že letoun ponese třeba 500 kg pumu pod trupem a pod křídly další pumy, což je panečku zátěž...hmm a zjistilo se že s tím pancéřováním to létá jako chrobák, tak ho odtraním nechám jen ten "základ".

Skutečná vzletová hmotnost by měla být hmotnost letounu s výstrojí, palivem, pilotem,zbraněmi a municí...nikoliv z podvěsy. Já se obávám, že jakákoliv čísla, které tu házíme, jsou nepřesné právě z důvodu, že některé číslo udává letoun včetně podvěsů (např. jedné pumy, jedné nádrže apod). Jasný příklad je třeba těch 4272 kg u A-8, to nemůže být ani náhodou maximální vzletová hmotnost jak uvádějí poláci, ta byla podle mě u A-8 necelých 4900 kg (a to se prosím spočítat dá).

A navíc pánové..asi bychom si také měli položit otázku co přesně za verzi F-8 porovnáváme? R1/15/16...atd?

Takže rozhodně bych nepracoval z čísly hmotností ale pokusil se to vypočítat. My jsme to takhle s algym udělli v případě A-8 a věřte že jsme se ke správnému číslu dostali +- kilo. U F-8 bych to vzal taky tak. Vzal bych maximální vzletovou hmotnost, od té odečetl podvěsy (tu nejtěžší kombinaci,kterou je možno podvěsit), a měl bych se pak dostat na vzletovou hmotnost letounu s palivem,zbraněmi a municí.A to pokud dobře počítám by mělo být kolem těch 4500 kg.....nebo?

Prázdné hmotnosti jsou taky k ničemu, protože ty prázdné hmotnosti ve většině případů označují stroje které jsou úplně "okleštěné", bez jakékoliv vybavení, výzbroje, kapalin...je to prostě úplně holý letoun.
Kralik 9.3.2004 13:29 - č. 2700
Kralik A co pumový nosníky? Na nich by to mohlo být?
4541-4560 z 6497
Po