Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
4421-4440 z 6497
Po
DuGalle 28.3.2004 21:14 - č. 2882
DuGalle
Emrich napsal v č. 2877:
"Kabina byla posunuta dozadu, motor Jumo 213A-1 byl vyměněn za Jumo 213E-1, který je myslím velice podobný verzi A-1, ale je v něm Motorkanon Mk.108. Byla zvětšena směrovka. Největší změnou byla úplně jiná křídla, což je taky asi jediný důvod, proč bych zařadil Ta do jiné monografie. Byla demontována kulometná výzbroj."
Opravdu je vidět, že Ta 152 je Fw 190 D podobný jako vejce vejci...
Emrich napsal v č. 2877:
"I na konci války létala letadla ve skupině. Me 262 nebyl výjimkou, Ta 152H také ne."
Samozřejmě, nejčastěji ve skupině 1x Fw 190 + 2x Mustang, oblíbená byla také sestava 1x Fw 190 + 2x Tempest...
Emrich napsal v č. 2877:
"Ehhhh... tak to se mi teda fakt nechce počítat. Keil jich měl pět, někdo další myslím 4, možná dva piloti. Fakt se mi nechce hledat, kolik sestřelů na Ta 152H dali. Kdyžtak se zkus mrknout na Luftwaffe.cz po pilotech z III./JG301. Celkový počet sestřelů se určuje prostě špatně - a obzvlášť na konci války."
Divné, před půl hodinou jsi naprosto přesně věděl, že sestřelů byla pěkná řádka...
Emrich napsal v č. 2877:
"Kde jsi vzal, že průměrný skopčák sejmul pět letadel? Trošičku nechápu... "
To je s prominutím vidět. Všimni si toho slovního spojení "čistě teoretický počet". A kdopak je asi větší eso? Ten který sestřelí 15 zoufalých nováčků v Rusku nebo ten kdo sestřelí 15 takovýhle mistrů?
Emrich napsal v č. 2877:
"Minimálně Ta 152H byl na dobré cestě. Neměl čas dokázat víc, než dokázal."
Já bych řekl, že času měl poměrně dost, když z nich skopčáci stačili zformovat operační jednotku. A co dokázal? Nijak oslnivé úspěchy proti tehdy běžným letadlům, jaképak by asi měl proti těm, na které byl původně plánovaný?
Emrich 28.3.2004 21:11 - č. 2881
lol . Jo, křídla byla na Ta 152H citlivá .
Dzin 28.3.2004 21:08 - č. 2880
Dzin Já sázím na P-47, těch bylo tolik, že by prostě počkaly, až náckovi dojde munice... Pokud by mu tedy dříve neupadla křídla...
Dzin 28.3.2004 21:07 - č. 2879
Dzin giro.c (2851) + Algernon (2854): Já jsem viděl a možná bych ji mohl ještě sehnat, Il-2 s podvěšenýma 36 raketama. A také to neznamená, že s tím naprosto běžně operoval... Chtěl jsem jenom poukázat na to, že je rozdíl mezi tím, s čím mohu vzlétnout na misy a tím, s čím hlavně létám.
Dzin 28.3.2004 21:07 - č. 2878
Dzin Emerich: (2853) Wittmana odstřelilo polské Firefly...
Emrich 28.3.2004 21:04 - č. 2877
DuGalle napsal v č. 2873:
"No jo, to je pravda. Mají docela podobnou kabinu a podvozek. Něco na tom asi bude..."


Kabina byla posunuta dozadu, motor Jumo 213A-1 byl vyměněn za Jumo 213E-1, který je myslím velice podobný verzi A-1, ale je v něm Motorkanon Mk.108. Byla zvětšena směrovka. Největší změnou byla úplně jiná křídla, což je taky asi jediný důvod, proč bych zařadil Ta do jiné monografie. Byla demontována kulometná výzbroj.
DuGalle napsal v č. 2873:
"To se také někde píše či je to snad čistá úvaha? "


I na konci války létala letadla ve skupině. Me 262 nebyl výjimkou, Ta 152H také ne.
DuGalle napsal v č. 2873:
"Pravděpodobný sestřel = žádný sestřel. Těch prokázaných bylo kolik? "


Ehhhh... tak to se mi teda fakt nechce počítat. Keil jich měl pět, někdo další myslím 4, možná dva piloti. Fakt se mi nechce hledat, kolik sestřelů na Ta 152H dali. Kdyžtak se zkus mrknout na Luftwaffe.cz po pilotech z III./JG301. Celkový počet sestřelů se určuje prostě špatně - a obzvlášť na konci války.
DuGalle napsal v č. 2873:
"Tvé výpočty jsou poměrně liché. Vezme-li čistě teoretický počet, že průměrný skopčák sestřelil 5 letadel a Gabreski sestřelil 28 takovýchto průměrných pilotů, vyjde nám se svojí efektivitou někde zcela jinde..."
Kde jsi vzal, že průměrný skopčák sejmul pět letadel? Trošičku nechápu... tím jako chceš naznačit, že když spojenecký pilot sestřelí 10 německých letadel, tak je to více než když německý dostane 10 spojeneckých? Ale prosímtě...
DuGalle napsal v č. 2873:
"Škoda že žádný takový typ nenašli. Místo toho měli poměrně hodně různých typů, které ale nedokázaly zhola nic..."
Minimálně Ta 152H byl na dobré cestě. Neměl čas dokázat víc, než dokázal.
DuGalle 28.3.2004 20:54 - č. 2876
DuGalle
Emrich napsal v č. 2874:
"Ještě k upadlému křídlu - DuGalle, prostě nemůžeš tvrdit, že letadlu mohlo upadnout křídlo, PROTOŽE když se tak stalo, tak to neščastný pilot nemohl dosvědčit."
Já jenom, že máš očividně zdokumentovno to, na co si stěžovali přeživší piloti, nikoliv osudy jednotlivých strojů. Stěžuje si pouze pilot živý či částečně živý, což zpravidla není případ pilota, jemuž se utrhlo ersatz křídlo smontované ersatz šrouby k ersatz nosníku...
Probe 28.3.2004 20:53 - č. 2875
Kazdopadne Ta-152 moc do boju nezasahl.Cetl jsem ze v souboji 4 Ta-152 a 4 P-47 sestrelily 2 P-47.
Emrich 28.3.2004 20:51 - č. 2874
Ještě k upadlému křídlu - DuGalle, prostě nemůžeš tvrdit, že letadlu mohlo upadnout křídlo, PROTOŽE když se tak stalo, tak to neščastný pilot nemohl dosvědčit.
DuGalle 28.3.2004 20:51 - č. 2873
DuGalle
Emrich napsal v č. 2872:
"DuGalle, uklidni se...klid, nádech, výdech Já se tady nechci o ničem hádat, já jen konstatuji skutečnost."
Kéž by, kéž by...
Emrich napsal v č. 2872:
"Ale teď už vážně - myslím, že letadla jsou si docela podobná, a proto je lze dát do jedné monografie."
No jo, to je pravda. Mají docela podobnou kabinu a podvozek. Něco na tom asi bude...
Emrich napsal v č. 2872:
"Nelétali sami. Bylo jich sice málo, ale Schwarm, nebo aspoň Rotte většinou poskládali."
To se také někde píše či je to snad čistá úvaha?
Emrich napsal v č. 2872:
"Pravděpodobně několik desítek. "
Pravděpodobný sestřel = žádný sestřel. Těch prokázaných bylo kolik?
Emrich napsal v č. 2872:
"Jo jo, přesně jako flak. Když vezmeme všechny jeho sestřely, tak jako 3 flaky. A Gabreski jako 6 flaků a Galland jako 20 flaků. Konečně se v něčem shodneme."
Tvé výpočty jsou poměrně liché. Vezme-li čistě teoretický počet, že průměrný skopčák sestřelil 5 letadel a Gabreski sestřelil 28 takovýchto průměrných pilotů, vyjde nám se svojí efektivitou někde zcela jinde...
Emrich napsal v č. 2872:
"místo toho se mohli vzdát rovnou a nezkoušet najít typ schopný zastavit leteckou ofenzivu. "
Škoda že žádný takový typ nenašli. Místo toho měli poměrně hodně různých typů, které ale nedokázaly zhola nic...
Emrich 28.3.2004 20:37 - č. 2872
DuGalle, uklidni se...klid, nádech, výdech Já se tady nechci o ničem hádat, já jen konstatuji skutečnost.
DuGalle napsal v č. 2871:
"Monografie zabývající se několika typy je hned od počátku zjevně velice detailní. Problém je, že na takové závady jako utržené křídlo či upadlá směrovka si piloti zpravidla nestěžují..."


Daná monografie má pouhých 59 stránek a nezbývá mi, než s tebou souhlasit. Autoři zcela zjevně opomenuli (a já se za to na ně moc zlobím) napsat osud každé Dory a každého TéÁčka. Ale teď už vážně - myslím, že letadla jsou si docela podobná, a proto je lze dát do jedné monografie. Minimálně obě vycházejí ze základní konstrukce Fw 190A a obě mají motor Jumo 213.

A stěžování si na upadlé křídlo? Nelétali sami. Bylo jich sice málo, ale Schwarm, nebo aspoň Rotte většinou poskládali.
DuGalle napsal v č. 2871:
"Co já bych dokazoval? To že se německé konstrukce z let 44-45 vyznačovaly extrémně aušusovým materiálem? To snad ani ne... A pokud vím, ty tu tvrdíš, že k závadám typu utržené křídlo nedocházelo, nikoliv já. Z toho usuzuji, že máš zajisté podklady ke všem letadlům ze série včetně jejich osudu... "


Bohužel máš opět pravdu, protože materiál byl opravdu špatný a já nemám údaje o jednotlivých strojích. Je to škoda, určitě jsem si mohl dát tu práci a dohledat osud všech 67 vyrobených stíhaček Ta 152H.
DuGalle napsal v č. 2871:
"Pěkná řádka znamená kolik? Sto? Tisíc? Deset tisíc? "
Pravděpodobně několik desítek.
DuGalle napsal v č. 2871:
"Tzn. byl skoro tak efektivní jako flak..."
Jo jo, přesně jako flak. Když vezmeme všechny jeho sestřely, tak jako 3 flaky. A Gabreski jako 6 flaků a Galland jako 20 flaků. Konečně se v něčem shodneme.
DuGalle napsal v č. 2871:
"To opravdu nebylo. Bylo to přímo zoufalé, vezmu-li si náklady na vývoj a výrobu a porovnám-li je s dosaženými úspěchy..."
Souhlasím, místo toho se mohli vzdát rovnou a nezkoušet najít typ schopný zastavit leteckou ofenzivu. Zvláštní, zase s tebou souhlasím.
DuGalle 28.3.2004 20:21 - č. 2871
DuGalle
Emrich napsal v č. 2870:
"Doporučuju monografii: Focke Wulf Fw 190D & Ta 152H od Tomáše Poruby a Aleše Jandy. Tam je nasazení Ta 152H (a samozřejmě i 190D) napsáno poměrně detailně, včetně věcí, na které si stěžovali piloti."
Monografie zabývající se několika typy je hned od počátku zjevně velice detailní. Problém je, že na takové závady jako utržené křídlo či upadlá směrovka si piloti zpravidla nestěžují...
Emrich napsal v č. 2870:
"Řekněme, že základní tvar letadla je takový, kdy jsou křídla na svém místě, vrtule na svém místě i kabina na svém místě a tento názor zastávám i já. Tedy Ty musíš dokázat opak. A to klidně můžeš dokazovat ze zjevení Alexandra Kartvelliho."
Co já bych dokazoval? To že se německé konstrukce z let 44-45 vyznačovaly extrémně aušusovým materiálem? To snad ani ne...
A pokud vím, ty tu tvrdíš, že k závadám typu utržené křídlo nedocházelo, nikoliv já. Z toho usuzuji, že máš zajisté podklady ke všem letadlům ze série včetně jejich osudu...
Emrich napsal v č. 2870:
"na jejich kontě je i pěkná řádka vzdušných vítězství. "
Pěkná řádka znamená kolik? Sto? Tisíc? Deset tisíc?
Emrich napsal v č. 2870:
"sundal pět spojeneckých strojů Oberfeldwebel Josef Keil."
Tzn. byl skoro tak efektivní jako flak...
Emrich napsal v č. 2870:
"Je mi jasné, že se to nedá srovnávat s úspěchy P47, ale vzhledem k totální letecké nadvládě spojenců v té době to nebylo tak špatné."
To opravdu nebylo. Bylo to přímo zoufalé, vezmu-li si náklady na vývoj a výrobu a porovnám-li je s dosaženými úspěchy...
Emrich 28.3.2004 20:13 - č. 2870
Doporučuju monografii: Focke Wulf Fw 190D & Ta 152H od Tomáše Poruby a Aleše Jandy. Tam je nasazení Ta 152H (a samozřejmě i 190D) napsáno poměrně detailně, včetně věcí, na které si stěžovali piloti.

Řekněme, že základní tvar letadla je takový, kdy jsou křídla na svém místě, vrtule na svém místě i kabina na svém místě a tento názor zastávám i já. Tedy Ty musíš dokázat opak. A to klidně můžeš dokazovat ze zjevení Alexandra Kartvelliho.

Ta 152H-0 i H-1 byl bojově nasazen u III./JG301 (známé žlutočervené pruhy Obrany Říše). Provedly celkem velké množství bojových letů a na jejich kontě je i pěkná řádka vzdušných vítězství. Na druhou stranu na Ta 152H dosáhl jen jediný pilot pěti sestřelů - po dlouhém zranění utrženém v Bitvě o Británii sundal pět spojeneckých strojů Oberfeldwebel Josef Keil, jestli máš zájem, tak tady je něco málo o tomto německém pilotovi: www.luftwaffe.cz/keil.html .

Je mi jasné, že se to nedá srovnávat s úspěchy P47, ale vzhledem k totální letecké nadvládě spojenců v té době to nebylo tak špatné.
DuGalle 28.3.2004 19:55 - č. 2869
DuGalle
Emrich napsal v č. 2868:
"Otázečka: kolik % konstrukce Ta 152H-0 nebo H-1 tvořilo hliník a dřevo? Já myslím že moc teda ne "
To kupodivu myslíš správně. A jelikož jakéhokoliv materiálu kromě dřeva byl zoufalý nedostatek, který s sebou nesl použití různého ersatz materiálu se všemi následky ohledně kvality výroby...
Emrich napsal v č. 2868:
"Kupodivu se stroji nestávalo, že by z ničeho nic ulétlo křídlo, odpadl překryt kabiny nebo se rozpadla vrtule."
A jakpak tohle víš? Ze zjevení Kurta Tanka? Pokud vím, je známo několik fotek jak Ta 152 stojí na zemi, ale že by byl nějaký letový záznam? Či hodnocení jiné než německé, tj. přímo od výrobce?
Emrich 28.3.2004 19:40 - č. 2868
Jenže Ta 152H-1 neni Königstiger. Navíc se na ní dost blbě posuzuje co byla "únava materiálu" a co byla dětská nemoc. Otázečka: kolik % konstrukce Ta 152H-0 nebo H-1 tvořilo hliník a dřevo? Já myslím že moc teda ne

Jistě, byly tady problémy s motorem, s podvozkem, se směrovkou nebo s ovládáním klapek chladiče. Kupodivu se stroji nestávalo, že by z ničeho nic ulétlo křídlo, odpadl překryt kabiny nebo se rozpadla vrtule.

Když srovnám problémy Ta 152H-0 a H-1 s problémy, které měly Fw 190A-0 a A-1...
DuGalle 28.3.2004 17:44 - č. 2867
DuGalle
Emrich napsal v č. 2866:
"Nevím, že by měl Ta 152H-1 problémy s výdrží materiálu."
To určitě ne, jak by také mohl. Německo přeci v době jeho výroby disponovalo veškerým materiálem, který pro výrobu potřebovalo, zejména pak dřevem. I hliníku bylo dost, stačilo stáhnout a přetavit ten, který se jim válel v okolí každého většího letiště...
Emrich 28.3.2004 16:42 - č. 2866
Nevím, že by měl Ta 152H-1 problémy s výdrží materiálu.
Probe 28.3.2004 15:49 - č. 2865
Thunderbolt urcice vydrzi vetsi poskozeni taky byl pouzivan jako hloubkar a doprovod bombarderu ale vzdusny souboj myslim ze mustang je lepsi a vyzbroj 8 12,7mm to radsi 4 20mm ktere mel tempest.
giro.c 28.3.2004 15:30 - č. 2864
Probe je otázka, jestli obratnost je na úkor kvality a výdrže materialu
Probe 28.3.2004 07:36 - č. 2863
Jasne ze Ta-152 je lepsi,thundrebolt je neobratna lemra ale asi taky zalezi na pilotech.
4421-4440 z 6497
Po