Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
3581-3600 z 6497
Po
Gryzlov 4.1.2005 19:21 - č. 4005
Gryzlov
ujezd napsal v č. 4003:
"s tim co rekl Pokryskin o Jak-3 mel nasledne potize s Jakovlevem, coz byl Stalinuv oblibenec"
To je zajímavé. Můžeš uvézt zdroj? Pokryškin měl běžně problémy se svými nadřízenými

ujezd napsal v č. 4003:
"knizka Triumf a tragedie...) "
Tak zrovna tahle knížka mi vzala iluze o úrovni spisovatelů ... počítat pevnost letounu z výkonu a hmotnosti ... ... a to je jen jeden z "vtipných", rádoby důkazů ... podle tohoto "důkazu" je poddimenzovaná i L-159 ...

ujezd napsal v č. 4003:
"Jak-3 neodstranil chyby predchozich Jaku, tj.problemy s chlazenim motoru, katastrofalni pevnost konstrukce, slaba vyzbroj, spatne vykony uz od strednich vysek, spatne vlastnosti ve vertikale, nemoznost demontaze-to ero bylo stavene v jednom kuse, motor totalne nepristupny pro servis."
Co se týká tohoto, tak nemám vhodné protiargumenty, protože až tak dokonale JAK-3 neznám. Nadruhou stranu mám letový manuál k JAK-3. Protože se jedná o skutečný letový manuál a příručka pro pilota, žádná monografie, tak tam těžko budou "propagandistické" údaje. To by spousta pilotů asi umřela ... že?
ujezd napsal v č. 4003:
"Existuje porovnani, cvicny souboj mezi Jak-3 a La-7, mezi pilotem Normandie a nejakym rusem z GIAP. La-7 nabiral svickou vysku do 6000 a Jak-3 nestihal. "


Neznám letadla (snad kromě "trubek") které by zvládly nabrat svíčkou 6000m ... K vhodnému porovnání letových vlastností La-7 a JAK-3 nemám dostatečné podklady ... přinejmenším nemám letovou příručku pro La-7.

Je více než jasné, že JAK-3 se svým motorem o výkonu 1240 (1260) k na tom bude určitě hůře ve větších výškách, než La-7 se svými 1850 k. Na druhou stranu se nikde nemluví o setrvačných momentech, účinosti kormidel, o silách v řízení a spoustu dalších.
Nehledě na to, že výrobní úroveň La-7 (nechtěl jsem s tím začínat, ale když už to "muší bejt") byla mnohem horší než u JAKů ... projevila se zkušenost z výroby, protože JAKy prakticky zůstaly po celou válku z výrobního hlediska stejné.
Zatáčka v horizontále za 19s opravdu není důležitá, protože La-7 jí zvládl za 18s (JAK-3 za 17-18s).

Podle ruských srovnávacích testů byl JAK-3 ovladatelností shodný se Spitem V. Nikoliv že byly naprosto stejní. V tom je velikanánský rozdíl.
ujezd napsal v č. 4004:
"Jeste jedna vec, piloti na Jacich meli naprosto nejvyssi ztraty na 1000 bojovych letu. "
... a kolik bylo vyrobených ostatních letadel? A kolik jich v té době létalo? Je to stejná statistika, jako v poválečném období, kdy se objevovaly zprávy, že padají Dakoty a lidé se začali ptát, zda je to letadlo vůbec bezpečné, když se pořád objevují zprávy, že támhle nebo támhle spadla Dakota ... bodejť by pak nebyly statistiky plné spadlých Dakot, když nic jiného nelétalo ... co by pak mělo jako jinak padat?
ujezd 4.1.2005 18:50 - č. 4004
Jeste jedna vec, piloti na Jacich meli naprosto nejvyssi ztraty na 1000 bojovych letu. Vetsi mely uz jen osadky sturmoviku.Pry to byl duvod, proc se Jakovlev hned po valce stahl do ustrani. Jasne, proti gustu zadny disputat, existuji vyjimky (Zacharov), ale ruska esa litali Lavocky...urcite si mohli vybrat, tak proc nevzali Jaka?
ujezd 4.1.2005 18:39 - č. 4003
Gryzlov: s tim co rekl Pokryskin o Jak-3 mel nasledne potize s Jakovlevem, coz byl Stalinuv oblibenec. Jak-3 se mi tvarove moc libil, ale to co jsem se nasledne docetl (monografie Jak/A-Jarski, monografie La-7/Bily,knizka Triumf a tragedie...) mi vzalo iluze...

Jak-3 neodstranil chyby predchozich Jaku, tj.problemy s chlazenim motoru, katastrofalni pevnost konstrukce, slaba vyzbroj, spatne vykony uz od strednich vysek, spatne vlastnosti ve vertikale, nemoznost demontaze-to ero bylo stavene v jednom kuse, motor totalne nepristupny pro servis.

Existuje porovnani, cvicny souboj mezi Jak-3 a La-7, mezi pilotem Normandie a nejakym rusem z GIAP. La-7 nabiral svickou vysku do 6000 a Jak-3 nestihal. K dokonceni souboje nedoslo, byla vyhlasena pohotovost. Podle me, vertikala je dulezitejsi nez zatacka za 19sec.Jinak by Zero kosilo Hellcaty, Corsairy, Lightingy, Mustangy, P-47 po tisicich a sami japonci by nepresli ke konstrukcim jako Ki-44, J2N2, Rex...

Podle ruskych porovnavacich testu byl Jak-3 rovnoceny Spitfiru Mk.V, La-7 se mohl merit s Mk.IX, viz nase povalecne testy.

Souhlasim s Dzinem, Lavocka je lepsi
karaya1 4.1.2005 16:18 - č. 4002
karaya1 Může mi někdo pls říct, zda je "Steig- u. Kampfleistung" 100% výkon, neboli "u zarážky"? Díky
Gryzlov 4.1.2005 07:20 - č. 4001
Gryzlov Dzine, o výkladu slov A.I. Pokryškina lze velmi polemizovat. Ty si je vykládáš po svém a já také. Nemá smysl se přít o jejich významu, protože jen sám A.I. Pokryškin ví nejlépe, co tím myslel.

Pro Tebe je La-7 lepší než JAK-3. Svým způsobem to chápu. Ale nejoblíbenější stíhačka stejně byl JAK-3, což tvrdí většina pilotů
Dzin 3.1.2005 22:44 - č. 4000
Dzin Gryzlov: (3999) On ale o něm mluví jako "škoda že jsme ho neměly na počátku války", tedy si nemyslí, že nyní je to nějaký zázrak.
Není to špatný stroj, ale La-7 je lepší.
Gryzlov 3.1.2005 20:04 - č. 3999
Gryzlov
Dzin napsala v č. 3997:
"Z toho ale plyne, že ho považuje za letoun schopný obstát na začátku války a ne v její druhé polovině. "


Z toho plyne, že není vhodný proti bombardérům. JAK-3 byl koncipován jako soubojová stíhačka pro vybojování vzdušné nadvlády
Dzin napsala v č. 3997:
"Tedy ho jako moc extra nevidí. "
To víc lidí

To ale nemění nic na tom, že pro mě je to stejně supr mašinka
ragaz 3.1.2005 18:57 - č. 3998
ragaz Gryzlov: Něco podobného zažil i Galland když testoval poprvé Bf-109F. Původní výzbroj 1x15mm + 2x7,92 byla dle něj krokem zpět a hlavně kulomety považoval za vcelku zbytečný ohňostroj.
Dzin 3.1.2005 18:30 - č. 3997
Dzin Gryzlov: Z toho ale plyne, že ho považuje za letoun schopný obstát na začátku války a ne v její druhé polovině. Tedy ho jako moc extra nevidí.
Gryzlov 3.1.2005 18:28 - č. 3996
Gryzlov "Několik dní jsem pak nový JAK proháněl ve vzduchu. Byl dobrý ... škoda, že jsme jej neměli na začátku války. Měl jsem k němu i výhrady, zvlášť k výzbroji. Byl vybaven jen jedním kanónem a dvěma velkorážními kulomety. A to bylo v této fázi války opravdu málo.
Plánovaný program zkušebních letů jsem beze zbytku splnil a konstruktérovi A. S. Jakovlevoi řekl své mínění:
Letoun JAK-3 vyhovuje pro boj s fašistickými stíhacími letouny. K úspěšnému střetnutí s bombardéry by však potřeboval silnější výzbroj, alespoň dva, lépe tři kanóny. Sestřelit Ju-88 nebo He-111 a zvlášť obrněný Hs-130 první ztečí není s touto výzbrojí možné."

Křídla v boji
A.I. Pokryškin
Moskva 1986 (u nás vydání z roku 1990)
Tom 3.1.2005 14:19 - č. 3995
Tom Detaily si tedy nepamatuju, bohužel. Myslím, že psal něco jako "...nebyl špatný, ale..." Nadšení jiných tedy Pokryškin rozhodně nesdílel. Jenže nevím, na čem to ve skutečnosti létal. Jestli to třeba nebyl předprodukční Jak-3 s větším křídlem...
Gryzlov 3.1.2005 12:46 - č. 3994
Gryzlov
Tom napsal v č. 3979:
"V knize "Křídla v boji" Jaka-3 nehodnotí moc vysoko, zejména postrádal silnější výzbroj. Zalétal si taky zkusmo na La-7 a ta se mu asi zalíbila víc, aspoň podle toho co napsal."


Tu knihu jsem nedávno dočetl ... ale asi mám sklerózu ... nebo si pletu pojmy s dojmy ... protože mám za to, že Pokryškinovi se JAK-3 zamlouval. V knize je tuším napsáno něco v tom smyslu ..."je velká škoda, že jsme jej neměli od začátku války. Ale jednu vadu měl - a tou byla slabá výzbroj. Na jeden průlet nebylo možné zničit Ju-88 nebo He-111."

La-7 se Pokryškinovi zalíbil více kvůli výzbroji.
Marek 3.1.2005 08:50 - č. 3993
Marek ragaz: Díky, mrknu na to.
ragaz 2.1.2005 19:50 - č. 3992
ragaz Marek: podívej se na mujweb.atlas.cz/Veda/airwar/muzeum/japonsko/...
Marek 2.1.2005 16:24 - č. 3991
Marek Pánové prosím o pomoc. Sháněl jsem údaje ohledně výzbroje letounu Kawaniši N1K2-J a objevil jsem pouze informaci ( krátce cituji ) ...čtyři 20 mm kanony v křídlech S VĚTŠÍM MNOŽSTVÍM MUNICE... . Není Vám někomu toto číslo známo? Díky.
ragaz 2.1.2005 10:54 - č. 3990
ragaz Algernon: Díky za osvětu
Honza 2.1.2005 00:06 - č. 3988
Honza Algy: no to se nesmíme ničemu divit, když vezmeme v potaz, kdo a z čeho je vyráběl
ragaz 1.1.2005 20:45 - č. 3985
ragaz Když se tu mluví o "spotřebním materiálu" - někde sem četl (slyšel), že rusové u leteckých motorů nepoužívali kuličkové ložiska. Ač nejsem strojař, zdá se mi to jako zprava z "radia Jerevan". Můžete to někdo potvrdit nebo je to novinářská kachna. Letecký motor s kluznýma ložiskama se mi moc nepozdává...
Honza 30.12.2004 14:39 - č. 3983
Honza Eagle: Je výklopný směrem vpřed.
Eagle 30.12.2004 13:47 - č. 3982
Eagle Tom: Dík. A k čemu je jim ten reflektor , když svítí kolmo dolů ?
3581-3600 z 6497
Po