Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
3561-3580 z 6497
Po
Gryzlov 5.1.2005 11:30 - č. 4025
Gryzlov Dzine a jsi si jistý, že měli opravdu možnost výběru? Nebo to také zálěželo na letce, u které působili a na dodávkách?

Třeba Rečkalov, Goluběv, Glinkové létali na P-39 společně s Pokryškinem. Myslíš, že si mohlí vzít místo P-39 třeba La-7?
No asi nemohli, protože sloužili u pluku, u kterého byly od konce roku 1942, tedy spíše přelom 1942/43 zavedeny P-39.

Proč třeba v roce 1942 létal Pokryškina jeho celý pluk na Jak-1? Proč si nemohl vzít La-5, když měl "možnost" výběru? Nevzal, protože tu možnost výběru prostě neměl, protože ta možnost prakticky neexistovala. Doplňování se provádělo podle předem daných tabulek. Víš jaký by v tom byl pak ... nepořádek ... kdyby každý říkal, s čím chce lítat?
ujezd napsal v č. 4019:
"...cim vetsi vykon motoru, tim lepsi vykon ve vetsich vyskach "
A copak se Ti na tomhle nezdá?

Co se týká manuálu k JAK-3, tak ten vystavovat nebudu, protože na to nemám právo a navíc bych jen dubloval něčí práci. Kdo hledá, ten najde. Navíc mám jistou úmluvu se svým kolegou, že nebudeme z jistého důvodu onu adresu příliš zveřejňovat, protože by to mohlo poškodit jistou skupinu lidí, kteří na JAK-3 létají v jistém simulátoru.
Ale přetpám se, zda již od toho utajení odstoupíme ...
Levant 5.1.2005 10:46 - č. 4024
Levant Všude...já sem četl hodně knížek o druhé válce..ale když sem s tím tady vyrukoval tak mi bylo řečeno že to není dobře
Dzin 5.1.2005 10:44 - č. 4023
Dzin Levant: (4022) Kde se ti to jako blábol zdá?
Levant 5.1.2005 10:35 - č. 4022
Levant
Dzin napsala v č. 4021:
"Přínos Triumfu a tragédie není v nějakých vzorcích, ale v tom, že po dlouhé době se tu objevila zase kniha o Východné frontě a to docela dobrá kniha."
Hmm,.,,co já čtu..tak to sou vždycky jen bláboli
Dzin 5.1.2005 10:31 - č. 4021
Dzin Přínos Triumfu a tragédie není v nějakých vzorcích, ale v tom, že po dlouhé době se tu objevila zase kniha o Východné frontě a to docela dobrá kniha.
Dzin 5.1.2005 10:19 - č. 4020
Dzin Gryzlov: (4001) Ono záleželo, jakého pilota jsi se zeptal. Pokud by jsme vzali za ukazatel obliby to, na čem piloti létali (s čím končili), tak pokud vezmeme prvních 100 nejlepších es VVS (jen těch, co se dožili možnosti výběru mezi Jak-3 a ostatními a u kterých to mám možnost zjistit) dostaneme toto:

17 La-7
15 La-5FN
15 Jak-9
13 P-39
10 Jak-3
3 P-63
2 La-5
2 Jak-1
2 Spit IX
1 Jak-7
ujezd 5.1.2005 09:56 - č. 4019
Gryzlov. Jasne, ty snad taky ne (...cim vetsi vykon motoru, tim lepsi vykon ve vetsich vyskach . Ne, vazne, jestli mas manual k Jaku, nevystavil bys ho nekam na web?Muze to byt zajimavy cteni.
Gryzlov 5.1.2005 08:59 - č. 4018
Gryzlov Eagle, takhle to měly i JAKy. Ale ty to tam musely mít asi jen na jednom šroubu nebo snad rovnou bez šroubu, když "laviny" to měly jen na dvou šroubech
Tom 5.1.2005 08:40 - č. 4017
Tom To Eagle: Víš za co držela pancéřová deska v takové Bf 109? Podívej se někdy ve Kbelích na zachovalou La-7 a adaptaci S-199. Možná budeš překvapen
Ale je to zajímavý postřeh. Smekám před Tebou.
Eagle 5.1.2005 08:27 - č. 4016
Eagle Rusové na většině stíhaček montovali za hlavu pilota neprůstřelené sklo že ? Ne jak němci, kteří tam měli kovovou desku. Teď jsem se bavil se člověkem, který dělal výkopy (nedaleko Šternberka se totiž po válce srazili dvě lavočky) a vyprávěl mi že to sklo bylo většinou přišroubované jen na dvou šroubech. Našli totiž pilota bez hlavy. To sklo se při nouzovém přistání utrhlo a pilotovi useklo hlavu. A nebylo to jen na lavočkách. Na, který další stroje (vyráběný ve větších počtech) se to takhle montovalo ?
Gryzlov 5.1.2005 07:43 - č. 4015
Gryzlov ujezd ... přečetl jsem si vše ... a to všechno, co si napsal myslíš jako naprosto vážně?

Tome, přínos Triumfu a tragédie je v tom, že tímto způsobem někteří modeláři dopočítávají odolnost konstrukce modelu ... potíž je v tom, že právě jen modelu ...
Tom 5.1.2005 06:22 - č. 4014
Tom Geniální taktik John se jmenoval Tchach.

Teorie o váhové kultuře z Triumfu a tragédie je poněkud nicneříkající. Nevidím žádný přínos pro praktické porovnání kvalit a vlastností letadel.
ujezd 4.1.2005 21:47 - č. 4013
Gryzlov: jeste dluzim Pokryskina a jeho vztah k Jakovlevovi. Zdroj je L+K asi rocnik 1969. Veta je asi v to smyslu: ...a vidim, ze muj nazor prijma konstrukter s nevoli
ujezd 4.1.2005 21:37 - č. 4012
Panzer: mel bys, a doufam, ze mas blizko ke svym kolegum ze studii na technice v Brne-fakulta konstrukce/pevnost letadel, alespon s nimi muzes prokonzultovat pevnost vsech Jaku ).
ujezd 4.1.2005 21:29 - č. 4011
Gryzlov: jo a kdyz bys mel manual k avii b-35, pls dej vedet. Je to muj favorit (i kdyz uznavam, jak muzu mit za favorita ero, ktery ma stejny motor jako Jak-3 . Ale libi se mi a proto ji stavim jako maketu.
ujezd 4.1.2005 21:26 - č. 4010
Gryzlov:
Oplechovani
Je samo o sobe dost divny termin. Samo o sobe nic neresi, snad jen usporu vahy a trvanlivost pri hangarovani venku. Jen to, ze kdyz se v rusku zacal dostavat dural alespon na nosniky kridel, usetrilo se cca 100 kg na vaze. A La-9/11 byly trochu jine konstrukce s jinym kridlem. Proti Mustangum toho v Korei moc nepredvedli.

Svicka/resp. bojova zatacka
Lavocka nabirala cca 1500m, Jak asi 700.

Ztraty v prumeru
Je to prumer, ciste matematicka funkce. Precti si jeste jednou, ze je to: Z 1000 akci se mi vrati kolik pilotu na tomhle typu era?Zadny ohled na pocty vyrobenych kusu. Je to dost polopate?

Vahova kultura
Souhlasim s Triumf a tragedie. Za predpokladu, ze vaha byla vyuzita ucelne. Kdyz se vratim o radku vys, nechapu, jak mohli rusove usetrit min. 100kg jen tim, ze vymenili drevene nosniky za duralove.. Kde je potom pancerova deska za zady atd...

L-159
Neni stihacka, doufam, ze vyrobce vi, co to je. I kdyz vykony Mustangu snad ma .Jen doufam, ze me tenhle zazrak techniky uz nebude stat tolik na danich.

Otazka na zaver: zkus mi vysvetlit, v cem je lepsi Jak-3 nez D-520.Kde a v cem nastalo to ukrutne zlepseni.
ujezd 4.1.2005 21:04 - č. 4009
Gryzlov: pls, nemichej hrusky s jablky...a beru odpoved na preskacku:
Vykony ve vyskach
Nezavisi od vykonu motoru. Podle tve formule by nejlepsi byl Tempest nebo Bearcat. Tak uznej...turbokompresor.

Zero
Ano, piloti Wildcatu (coz neni soucasnik Jak-3, i kdyz ideovemu pribuznemu Dewoitine 520 dal v Africe pekne na prdel , v cem je Jak lepsi nez Dewoitina, snad ne v te chudince prekomprimovane Hispance?).Tak ti piloti si v Pacifiku vyvinuli taktiku, ktera se nazyvala Thatchova vlna. Jedna se o obranny manevr, porovnatelny s tzv. mracnem, nebo ulem pilotu I-16 proti Bf-109. Z toho se ale tezko utoci, leda nahodou.

Jak 3U
je konstrukce ktera byla az snad v Korejske valce. Proti Corsairovi (ktery letal uz u Guadalcanalu) tam moc slavy nenasbirala. Uznavam, jina verze...

Manual
Jak 3 nemam, mam Tempesta, Spital, Mustanga, Lightninga, Z-142, Vivata, Blanika...
To ti moc nerekne, ale jestli ho mas, pls zverejni ho. Copyright je davno pase...rad oprasim skolni rustinu
Panzer 4.1.2005 20:01 - č. 4008
Zdravim panove ! mozu se vmisit do problematiky ???
Gryzlov 4.1.2005 19:24 - č. 4007
Gryzlov A po oplechování La-7, vznikl La-9 ...
Gryzlov 4.1.2005 19:23 - č. 4006
Gryzlov
ujezd napsal v č. 4003:
"Jinak by Zero kosilo Hellcaty, Corsairy, Lightingy, Mustangy, P-47 po tisicich a sami japonci by nepresli ke konstrukcim jako Ki-44, J2N2, Rex..."
Zero dávalo Američanům pěkně zabrat. Pokud vím, v taktice, jak se zbavit Zera, hrály hlavní roli vždy dvě letadla ... a když se to vezme kolem a kolem, tak po kompletním "oplechování" JAK-3 vznikla mašina JAK-3U, která je srovnávána s Corsairem ...
3561-3580 z 6497
Po