Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
2321-2340 z 6497
Po
Achileus 5.7.2005 16:39 - č. 5815
Algernon: myslis si ze ze jeden 20 mm naboj bol vzdy schopny znicit B-17 (nemusel to byt vybuch)
Achileus 5.7.2005 16:37 - č. 5814
Algernon napsal v č. 5812:
"Jasně, čili že všechny granáty ze čtyř dvacítek zasáhly, že..?"
pokial berieme pilota, ktory patri medzi tych co vedia strielat, preco nie
Achileus 5.7.2005 16:36 - č. 5813
Algernon napsal v č. 5805:
"Byl bys tak laskav, a upřesnil, jak že si to vlastně představuješ..? Tzn. jako před zahájením střelby a po jejím ukončení se oba stroje („slabě“ vyzbrojený Bf 109 i „silně“ vyzbrojený Fw 190) pohybují v mimoprostoru, a vykouknou ven jen ve chvíli odpálení zbraní..? Aha… Tzn. že se stejně nepohybují po více či méně podobné dráze, a podobnou rychlostí, a tedy že jsou oba dva stroje vystaveny odvetné palbě prakticky po stejnou dobu..? Hmm, to ale leda ve Star Treku… A nebo palubní střelci hrají fair hru (asi kriket), a střílí po stíhačce jen po tu dobu, co ona střílí po nich — a tudíž že bude stíhačka vystavena odvetné palbě po úměrně kratší dobu..? Aha…"
Tak na toto sa neda reagovat, nie si nahodou z inej planety?
Achileus 5.7.2005 16:31 - č. 5811
Algernon napsal v č. 5801:
"Jak dlouho si myslíš, že ti asi potrvá sestřelení letadla, byť by šlo o B-17, a „jen“ dvě dvacítky..?"
mily smudlo aj ja hovorim o tom ked zasiahnes, ale jeden 20 mm granat urcite nema taky ucinok ako 4x 20 mm granaty
Dzin 5.7.2005 12:12 - č. 5808
Dzin Algernon: Kri-ket? Co je to prosím kri-ket?
Dzin 5.7.2005 09:45 - č. 5806
Dzin Tom: (5799) Já vždycky četl, jak se jim špatně manévrovalo do doby, než se zbavyli raket. ASi jsem si z toho nějak odvodil, že odpálily rakety a odhodili i jejich nosniče...
Ale super, že tedy vím, jak to tam bylo přiděláno.

Algernon: (5802) Cheš říci, že to není možné? Já takovýhle případ vždy tak po různu četl...

(5804) Jen četl. Jak to vypadalo ve zkutečnosti jsem nikdy nějak nehledal...
Já si řikal, že asi mluvíš o něčem jiném, než já. :o)
Tom 4.7.2005 22:00 - č. 5799
Tom
Dzin napsala v č. 5797:
"Ale i to mluví více proto, že nebyly nedílnou součástí stroje. Tedy až na tu jednu sérii, kterou jsi zmínil. nemáš k tomu něco více"


Nevím, jak by jsi chtěl povolit tu matici schovanou v křídle? Mimochodem, umožňovalo to vcelku jednoduché seřízení - i když by mne vlastně docela zjímalo, jestli se tohle taky nastřelovalo na zemi

Tu sérii Jaka-1 uvádí jako jedno z asi osmi různých rozlišitelných provedení Skrzydla v miniaturze 2/91. U nás se matně pamatuji na fotografii "hrbatého" Jaka v bílé kamufáži často uveřejňované, s tím, že jde stroj od Moskvy ze zimy 1941. Pod křídly jsou jasně vidět rakety RS-82.
Dzin 4.7.2005 21:36 - č. 5797
Dzin Tom: Aha, tak takhle to také neznám. Ale i to mluví více proto, že nebyly nedílnou součástí stroje.
Tedy až na tu jednu sérii, kterou jsi zmínil. nemáš k tomu něco více?

Kreon: Super. To že unikl, to by šlo, rychlý byl, ale když jsem se díval na ostatní parametry, tak to bylo dílo. Třeba stoupavost asi 9 metrů za sekundu, je opravdu "špička" u stihačky. I takový Thunderbolt by musel brzdit, když by za ním šel.
Kreon 4.7.2005 21:25 - č. 5796
Kreon Dzin: ad bojové nasazení Do 335. Dostupné informace jsou kusé nebo nepravděpodobné. Dříve se psalo, že protoyp V3 odlétal několik průzkumných misí nad anglií, ale to je nesmysl.

Jediným náznakem bojového nasazení je "působení" Erprobungskommanda 335 od podzimu 1944. Ty měly několik Do 335 A-0. Tato jednotka ztratila tři Dorniery (jeden v prosinci 1944, druhý v březnu 1945 a třetí v dubnu 1945), ale není potvrzeno, že to bylo následkem boje se spojeneckými stíhačkami. Jsou doložena asi tři střety se spojenci - s 3.perutí RAF (Tempesty) v dubnu 1945, 325. stíhací skupiny USAAF (P-51) a poslední snad? ten Closterman. Ve všech případech Dornier bez problémů unikl. To je asi tak vše.
Tom 4.7.2005 20:02 - č. 5795
Tom Cca před dvaceti lety vyšlo svarazmovské SPM č.5 věnované mimo jiné i sovětským raketám. Je tam výkres odpalovacího zařízení. Ke křídlo byl připevněn dvěma závitovými svorníky a přitažen maticemi. Je to docela dobře vidět i na dvou fotografiích Il-2 tamtéž. Chci říct, že tohle jen tak snadno odhodit nešlo.
Dzin 4.7.2005 19:58 - č. 5794
Dzin Achilleus: (5784)
Předně, vybavování stihaček fotokulomety nebylo standartní záležitostí. Nejednalo se o nějaké masové rozšíření, byla to záležitost jedinců.
A potom, ani fotokulomet neurčí, zdy bylo letadlo opravdu sestřeleno. Můžeš mít nafilmovaný zásah, ale ten ti neřekne o nic více, než ty řekneš při výslechu. Na to, aby jsi vše určil, musíš mít záběr letadla, jak dopadlo na zem a to zrovna nepořídíš každou chvíli, rozhodně ne u prostřed leteckého boje. Takže i záběr z fotokulometu není absolutní průkazná hodnota. Ano, vidím, že letoun dostal zásah, začal se z něj valit kouř a šel dolů. Ale co když kouř bylo jen přidání plynu a "pád" jen úhybný manévr. Mimo můj dohled (a záběr fotokulometu) nepřítel letoun srovnal a pokračoval v boji. Proto osobně opravdu jediné absolutní měřítko zjištění sestřelu považuji nalezení (identifikaci) trosek letadla.
Dzin 4.7.2005 19:51 - č. 5793
Dzin Algernon:
(5781) Právě že mám. Němeček píše o 10 kusech Do-335 předsériové ověřovací výroby a potom píše o zahájení sériové výroby. Bohužel, tím to hasne. Proto mě to zajímalo, protože o jeho nasazení také nic nevím ap odle mě by bylo řekněme žalostné.
(5782) Co já vím, tak to byl běžný postup. Alespoň jsem nikdy nečetl, že by je tam měli stále. Vždy před startem je připevnili, dali na ně rakety, v boji rakety odpálili a poté provedli jejich odhoz. Prostě jsem nikdy nešlyšel, že by je měli na fest, vždy jen, že je po použití raket odhazovali.
Tom 4.7.2005 19:47 - č. 5792
Tom Uváděnou výzbrojí bylo nad Evropou a později i nad Japonskem dosaženo sestřelů čtyřmotorových bombardérů například za použití taktiky útoku z přední polosféry shora. Zásah i jediného granátu z 20 mm kanónu do pilotní kabiny znamenal zhoubu bombardéru. Tato taktika zkracovala dobu, kdy mohly střelci bombardérů útočící stíhačku zasáhnout a zároveň umožňovala únik před stíhacím doprovodem. Ovšem pilot na to musel mít

John Tchach, elitní palubní stíhač USN, který měl velký podíl na zavedení nové taktiky v roce 1942, veterán mnoha bitev ze začátku války a velezkušený stíhač prohlásil na adresu nové verze Wildcatu, který měl o dva kulomety více: "...špatný stíhač netrefí cíl ani s osmi hlavněmi..."
Achileus 4.7.2005 18:42 - č. 5791
Algernon napsal v č. 5790:
"A opakuji znovu — a zopakuji ti to kolikrát chceš — že ti ostatní stejně nikdy nic netrefili, ať měli stroj vyzbrojený 1/20 a 2/7,92, nebo 4/20 a 2/13, či ještě silněji… Čili že zvyšování počtu hlavní „průměrným“ pilotům (těm co nikdy nic netrefili) sestřel stejně nezajistilo; k tomu totiž vůbec museli dostat cíl do zaměřovače, pokus stříleli mimo tak je nazachránila JAKKOLIV SILNÁ VÝZBROJ — a ti ostatní, co dokázali mířit, sestřelu dosáhli i při relativně slabé výzbroji…"




V podstate sa s tym da suhlasit az na tu slabu vyzbroj, na poskodenie B-17 musis vystrielat z Bf 109 viac municie a stravit viac casu pri strielani na B-17 ako ked mas Fw 190. Som si isty ze ked vies strielat tak palbou 4 kanonov rychlejsie zostrelis B-17 a tym sa aj kratsie vystavujes odvetnej palbe strelcov, ako ked mas strielat jednym 20 mm kanonom (plus 13 mm gulomety)
Algernon napsal v č. 5790:
"Opakuji to znovu a znovu… S jednou „20“ a dvěma kulomety bylo možné sestřelit i B-17 — a stejně i tak v případě A6M, se dvěma 20mm kanony, a dvěma 7,7 mm kulomety… A rozhodně přitom nešlo o nějakou výjimku, zaviněnou „shodou okolností“, nebo danou jen díky „mimořádnému nadání“ pilota…"
toto sa mi nepacilo, s tou vyzbrojou co udavas ak chcel pilot zostrelit B-17 tak musel byt nadany, alebo mat stastie
Achileus 4.7.2005 17:48 - č. 5788
Achileus napsal v č. 5786:
"pozri cislo clanku na ktory som reagoval v 5771"
ooops beriem spat
Achileus 4.7.2005 17:46 - č. 5787
Algernon napsal v č. 5589:
"Opakuji to znovu a znovu… S jednou „20“ a dvěma kulomety bylo možné sestřelit i B-17 — a stejně i tak v případě A6M, se dvěma 20mm kanony, a dvěma 7,7 mm kulomety… A rozhodně přitom nešlo o nějakou výjimku, zaviněnou „shodou okolností“, nebo danou jen díky „mimořádnému nadání“ pilota… (Ostatně podívej se na Schräge Musik — opět, „pouhé“ dva 20mm kanóny, či šikmo montovaný jeden! 20mm kanón na A6M). Čili, i se „slabě“ vyzbrojeným strojem šlo sestřelit cokoliv… Včetně Tebou opakovaně zmíněného He 111, či Ju 88 — na který v Bitvě o Británii stačilo osm kulometů ráže 7,7 mm (popř., u nočních Defiantů či Blenheimů IF, i čtyři kulomety 7,7 mm)."
Toto bol na ktory som povodne reagoval
Achileus 4.7.2005 17:41 - č. 5786
Algernon: pozri cislo clanku na ktory som reagoval v 5771
Achileus 4.7.2005 16:28 - č. 5784
Dzin napsala v č. 5773:
"Ano, taky je měla."
tak potom nemali problem s potvrdenim zostrelu
Achileus 4.7.2005 16:27 - č. 5783
Algernom: Velmi dobre vies na co reagujem, ale poviem ti to este raz. V 5770 a 5771 je v ramceku to co si povedal ty. Podla mojho nazoru si protirecis. Co sa tyka zostrelenia moj nazor je ze dobry pilot, ktory bol aj nadany strelec dokazal so silnejsou vyzbrojou zostrelit viac lietadiel, pokial teda mal moznost este raz, alebo niekolkokrat zautocit a nedostali ho pri tom sprievodne stihacky. (vid priklad Egon Mayer)
Dzin 4.7.2005 10:09 - č. 5780
Dzin Měl bych dotaz, nemáte někdo nějaké informace o bojovém nasazení Do-335? Já vám jen, že byla zahájena sériová výroda, ale nic bližšího k němu potom nemám.
2321-2340 z 6497
Po