Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
2201-2220 z 6497
Po
Achileus 5.8.2005 18:16 - č. 6188
Algernon: (6179) Co ti na tom unika, myslis si ze vsetky lietadla, ktore povazovali za zostrelene briti, uznali aj nemci a naopak. Nemyslim si ze takychto nezrovnalosti je vela, ale moze sa vyskytnut a ovplyvnit skore.
Honza 5.8.2005 11:19 - č. 6186
Honza Algy: Mrknu doma do literatury a dám vědět, jak to bylo.
Honza 5.8.2005 11:09 - č. 6184
Honza Algy: Na I-16 byly zimní kamufláž používána už před válkou (39-40?). Ale netuším, jestli to bylo pouze testováno, nebo používáno jen u některých jednotek.
Gryzlov 5.8.2005 07:40 - č. 6181
Gryzlov Jestli neznáte, tak jukněte:

luthier.stormloader.com/home.html
Achileus 4.8.2005 10:40 - č. 6178
Algernon napsal v č. 6171:
"Jen by mne zajímalo kolik těch sestřelů bylo skutečně dosaženo… Naneštěstí ale u těch nároků je uvedeno jen datum ale ne místo a čas — čili něco ověřit je poněkud, ehm… Ale třeba u Britů, nálet z 31. března 1945 na Hamburg, kde Němci mají uvedeno celkem 17 britských čtyřmotoráků… Tak ten den Britové ztratili jen 11 strojů (8 Lanců a 3 Halifaxy). A bohužel ani o těch se nedá ve všech případech zcela jednoznačně říci, že byly sestřeleny Me 262…"
to sa asi nikdy presne nedozvieme, to je tak co nemci uznali za zostrelene nemuseli uznat briti a naopak
Gryzlov 4.8.2005 07:21 - č. 6177
Gryzlov Tu dynamickou stoupavost chci napočítat i ze svých "zištných" důvodů, takže dělat na tom budu, ale ještě nevím kdy. Mám teď rozděláno několik věcí.
Ale až na to půjdu, tak vás všechny budu pěkně otravovat hloupými dotazy. To se nebojte :o)
Gryzlov 3.8.2005 18:40 - č. 6162
Gryzlov
Algernon napsal v č. 6160:
"Popisované následky (pro pilota) se ale spíše nevztahují ke Spitfiru, nýbrž k jakémukoli (tehdejšímu) stroji?"


Ano, je to tak. Platí to pro jakéhokoliv pilota v jakém koliv stroji.
Algernon napsal v č. 6160:
"Z „toho“ Spitfiru o kterém je řeč (který dosáhl rychlosti M > 0,9, pilot Martindale) tuším nebyla sejmuta výzbroj, nemělo jít o verzi Mk.XI?"
Kdysi jsem viděl fragmenty zprávy z tohoto testu. Až bude příležitost se k tomu opět dostat, tak napíšu víc. Třeba máš pravdu Ty.
Achileus 3.8.2005 11:50 - č. 6158
YAMATO napsal v č. 6157:
"Však právě...a přeci viz. jak uvádíš v 6152...zas tak moc to není. A kde by ti "Ersatz" piloti přišli k těm stovkám sestřelů?"
Som zvedavy ze kto vymyslel tie stovky zostrelov
Achileus 3.8.2005 08:04 - č. 6156
YAMATO napsal v č. 6155:
"Ale těch pár Gallandů, Steinhoffů a Barů moc nezmohlo. "
To je pravda, ale je pravda ze najviac vitazstiev dosahovali prave tito piloti.
Tom 2.8.2005 22:19 - č. 6153
Tom Ano správně ve 6152! ... co z toho mimo jiné plyne? Že eskadra složená z celé řady es nárokuje za dva měsíce nasazení 31 vítězství. Zatímco eskadry složené ze zelenáčů a ersatz pilotů existující už od podzimu nárokují několikanásobně víc vítězství (od několika set do tisíce ). Je to pravděpodobné?

Rovněž jsem poukazoval na to, že na Me 262 skutečně létala celá řada oněch es, co jsi jmenoval. Ovšem poměrně krátce právě u JV 44 v době kterou uvádíš. Čili typickým pilotem Me 262 byl spíše narychlo přecvičený pilot bez valných zkušeností od jednotek typu KG(J).
Achileus 2.8.2005 20:40 - č. 6152
Tom: Ale ked uz hovoris o JV44, tak v podla zdroja, ktory mi poslal mig som napocital 31 vitastiev od 22.2.1945 do 28.4. 1945
Achileus 2.8.2005 20:35 - č. 6151
Tom napsal v č. 6145:
"Mluvíš o eskardře JV-44. Zjisti si schválně (ať to je objektivní) odkdy byla bojeschopná a kolik sestřelů si nárokuje. Poměrně střízlivá čísla ve srovnání s ostatními jednotkami a hlavně údajným celkovým skóre."
ja som reagoval na to ze Yamato napisal ze prislusnici jednotiek vyzbrojenych Me 262 boli "kluci narychlo vycviceni ke konci valky", netvrdim ze piloti Me 262 dosahovali nejake obrovske vitazstva
mcgiver 2.8.2005 20:24 - č. 6150
Bf 109 G14/AS nevíte co to je? Noční stíhačka, celá černá nesla toto označení, ale co to je?
Gryzlov 2.8.2005 19:08 - č. 6148
Gryzlov Tome, plně se ztotožňuji s Tvými názory v příspěvcích 6146 a 6147.
Tom 2.8.2005 18:30 - č. 6146
Tom
Gryzlov napsal v č. 6143:
"Spit má sice poločas rozpadu M=0,92, což je více, než Me262, ale víte, za jakých okolností toho ten Spit dosáhnul? Nechci následným vysvětlením nijak snižovat odolnost Spita"


Například přišel o vrtuli. Tím příkladem jsme dokladovali, že Me 262 nebyla žádný zázrak aerodynamiky ani se svým šípovým křídlem, když Spit (s koncepcí půle třicátých let) dokázal víc.

Rovněž o tom, že pilot je tou nejslabší součástí letounu nijak nepochybuji. Viz moje poznámky k Jakům nebo ke srovnávání Bf 109 a Spitu při přechodu do letu střemhlav.
Tom 2.8.2005 18:27 - č. 6145
Tom
Achileus napsal v č. 6142:
"na Me-262 pokial viem tak to boli ti najlepsi co v LW zostali, ako napr. Johanes Steinhoff, Adolf Galland, Heinz Bar "
Mluvíš o eskardře JV-44. Zjisti si schválně (ať to je objektivní) odkdy byla bojeschopná a kolik sestřelů si nárokuje. Poměrně střízlivá čísla ve srovnání s ostatními jednotkami a hlavně údajným celkovým skóre.
Gryzlov 2.8.2005 15:28 - č. 6144
Gryzlov Použitelnost MW-50 - našel jsem zmíňku, že MW-50 bylo u Bf109G-14 použitelné jen po dobu 10minut.
Gryzlov 2.8.2005 15:24 - č. 6143
Gryzlov Asi bych měl nejdříve podotknout, že nechci nikomu oponovat, jen poukázat na pár maličkostí, na které jste narazili a které mi také vrtají hlavou.

Me262 měl možná maximální povolenou rychlost ve střemhlavém letu M=0,82, ovšem zde je třeba poznamenat, že takováto rychlost je v boji dost těžko dosažitelná vícekrát. To samé platí o Spitovi, který by se vrhnul do střemhlavého letu za unikajícím Me262.

Spit má sice poločas rozpadu M=0,92, což je více, než Me262, ale víte, za jakých okolností toho ten Spit dosáhnul?
Nechci následným vysvětlením nijak snižovat odolnost Spita. To ani omylem. Jen vám všem přiblížím, co to znamenalo dosáhnout u Spita rychlosti M=0,92. Tedy spíše pro toho pilota.

Před oním letem, byla ze Spita sejmuta výzbroj a byl očesán od nepotřebných součástí a vybavení. Další podstatnou informací je, že při vybírání pilotovi vytryskla krev z nosu a vůbec byl velmi fyzicky vyčerpaný a letadlo až tak úplně také v pořádku nebylo. Po přistání bylo letadlo ohodnoceno jako nadále nepoužitelné.

Co z toho plyne: nemá smysl se bavit o mezních hodnotách maximální rychlosti ve střemhlavém letu. Vybrání střemhlavého letu při takovýchto obrovských rychlostech stojí maximální fyzickou námahu, velikou změnu výšky během velmi krátkého času, což je opět velmi fyzicky náročné.
To znamená, že takový únik ve střemhlavém letu při maximální dovolené rychlosti znamená odstavení pilota po fyzické stránce. A to si žádný pilot nemohl v boji dovolit, pokud chtěl být stále bojeschopný.

Nedokážu odhadnout, při jakých rychlostech docházelo k únikům ve střemhlavém letu, ale rozhodně vím, že je nesmysl rozehnat mašinu na plný kotel střemhlav proti zemi, při maximální dovolené rychlosti mašinu vybrat a pak vesele pokračovat v boji. Po takovém úniku by byl každý pilot rád, kdyby si byl schopen setřít krev z obličeje, aniž by se mu u toho neklepala ruka a jeho oči by byly schopné zase něco málo vidět.


K tomu výpočtu. Ještě to nemám všechno pořádně promyšlené, ale co bude zcela určitě potřebné, tak to bude charakteristika vrtule, odpor letounu, motorová charakteristika, hmotnost letounu :o) a když mě ještě něco napadne, tak to sem přidám.

Proberu to z kolegou a zjistím, na co všechno jsem ještě zapomněl. Ale jak ho znám, tak mě stejně bude od toho zase odrazovat, že tam nebudu mít zahrnuto mnoho parametrů. Ale nám jde stejně jen o rámcové přiblížení, že? :o)
Achileus 2.8.2005 14:59 - č. 6142
YAMATO napsal v č. 6128:
"Skóre...ano, je to přehnané...zvláště když piloty byly z velké části kluci, narychlo "vycvičení" ke konci války...létající kanonenfutter."
Myslis pilotov lietajucich na Me-262 pokial viem tak to boli ti najlepsi co v LW zostali, ako napr. Johanes Steinhoff, Adolf Galland, Heinz Bar atd. Pravda vsak je ze Me-262 toho vela dokazat nemohli a najma nie proti takej presile.
Tom 2.8.2005 14:29 - č. 6141
Tom
Gryzlov napsal v č. 6140:
"ale chtělo by to jen tak z hecu napočítat, jak stoupá každá mašina, když potlačíš, nabereš rychlost a pak stoupáš při různých úhlech. Ta stoupavost se pak značně mění"


Opět souvislost s Me 262: vzhledem k tomu, že její max. povolená rychlost činila pouhých M=0,82, jsi z toho letu střemhlav nejspíše vycházel s malým tahem motorů. Kam jsi pak mohl asi tak dostoupat?

Ano, bude to jistě zajímavé. Mohu nějak přispět?
2201-2220 z 6497
Po