Hirošima a Nagasaki: nutné zlo?

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
581-600 z 941
<< 27 28 29 30 31 32 33 >>
Po
Johny 20.3.2005 13:47 - č. 381
Johny
SK napsal v č. 374:
"Takže žeby nemali Američania prvý atómovú bombu?"


Naprostá debilita. Němci nezvládly základní fyzikální principy nutné k rozchození jaderné exploze. Jejich výzkum šel naprosto špatným směrem.

Při výslechu nacistických jaderných fyziků někteří z nich neskrývali naprosté překvapení, když jim spojenečtí vědci načrtli skutečný směr výzkumu.

Já jsem viděl místo, kde Heisenberg za války pracoval na jaderném reaktoru a v tomto sklepě je dost fantastické vůbec pomyslet, že by tam něco objevil.

Navíc se zapomíná na to, že jaderná fyzika byla nacisty považována za "židovskou" nečistou vědu (podobně jako komunisté považovali kybernetiku za buržoazní pavědu) a neměla žádnou podporu (což je na primitivních podmínkách nacistické jaderné laboratoře vidět).
Dzin 15.3.2005 15:17 - č. 380
Dzin Je to nesmysl. Výroba malých atomovek taktické úrovně (o kterou zde jde) je výrazně náročnější, než oněch velkých. KDyby to bylo tak snadné, Američané a Sověti by do miniaturizace atomovek neinvestovali stamiliony a roky času.
SK 15.3.2005 10:34 - č. 378
SK
BRUNNER napsal v č. 377:
"Vyrobiť malú atomovku je 10krát zložitejšie ako velkú..."
Nemyslím, že 10x skôr by som videl, že je problém vyvinúť malú ako veľkú...
Kralik 15.3.2005 07:39 - č. 376
Kralik Přesně tak, už postý omílanej Ohrdruf...
Dzin 14.3.2005 22:36 - č. 375
Dzin Taky jsem to zaregistroval, ale přikláním se k tradičním názorům.
SK 14.3.2005 20:01 - č. 374
SK Takže žeby nemali Američania prvý atómovú bombu?

spravy.pravda.sk/sk_svet.asp?r=sk_svet&amp;c...

Johny 6.1.2005 21:40 - č. 373
Johny
pbradler napsal v č. 372:
"Churchill píše doslovne "Samozějme jsme vědeli, že Japonci jsou ochotni vzdát se všech území, jež za války dobyli"."


To říká v podstatě pravdu. Vládu, armádu a výzbroj si ale japonci chtěli ponechat pro lepší příležitost a Mandžusko formálně nezávislé pod loutkovou vládou a tedy defakto pod japonskou správou.

To není kapitulace ale pouze uzavření míru.

Kapitulace všeobecně znamená podvolení se okupační správě nepřítele a odevzdání veškeré výzbroje.
pbradler 6.1.2005 20:33 - č. 372
pbradler
Johny napsal v č. 371:
"Vážně míněná nabídka kapitulace se nedělá nějak podloudně a přes jeden kanál."
Pokladáš odovzdanie posolstva najvyšším predstaviteľom prostredníctvom diplomatického zastúpenia za podloudné.
Johny napsal v č. 371:
"Se SSSR se Japonsko snažilo spíše uzavřít separátní mír."


Churchill píše doslovne "Samozějme jsme vědeli, že Japonci jsou ochotni vzdát se všech území, jež za války dobyli".
Johny 6.1.2005 20:18 - č. 371
Johny
pbradler napsal v č. 370:
"A čo ak by to ukazovalo na to že sovietský útok na ďalekom východe bol uskutočnený len za účelom získania územia a strategického vplyvu v oblasti? Nad tým si sa nezamyslel?"


To je ale známá věc. Hned po výbuchu AB začali frenetické přípravy na vyhlášení války Japonsku ve strachu, že Japonsko kapituluje dříve než si sověti něco urvou. Japonský velvyslanec byl po obdržení nóty údajně naprosto překvapený neboť se domníval, že SSSR dodrží neutralitu a bude Japonsko neoficiálně zásobovat.

To ale nijak neřeší problém, zda byla vůbec nějaká kapitulace v srpnu nabídnuta. Vážně míněná nabídka kapitulace se nedělá nějak podloudně a přes jeden kanál. Pokud je mi známo, tak nejvážnější pokusy Japonska o zastavení palby šly přes Švýcarsko a Švédsko v Srpnu 45 - ale šlo pouze o zastavení palby a vyklizení pouze některých okupovaných zemí v zájmové sféře USA a VB. Se SSSR se Japonsko snažilo spíše uzavřít separátní mír.

V Srpnu japonská imperiální diplomacie doufala, že z toho vyklouzne pomocí ústupků a separátních mírových rozhovorů a nebo získá alespo
ň čas k opevnění domácích ostrovů.
pbradler 6.1.2005 19:05 - č. 370
pbradler
Johny napsal v č. 369:
"Nepředpokládám, že by jako různé jiné pofidérní tvrzení zůstala zahrabaná někde v archívu už jenom z toho důvodu, že by ji soudruzi jistě použili jako příklad věrolomnosti amerických imperialistů."
A čo ak by to ukazovalo na to že sovietský útok na ďalekom východe bol uskutočnený len za účelom získania územia a strategického vplyvu v oblasti? Nad tým si sa nezamyslel?
Johny 6.1.2005 18:54 - č. 369
Johny
pbradler napsal v č. 366:
"Nezdá sa ti že si trochu náročný. Čo tak ísť si to pohľadať do ruského štátneho archívu."


Já předpokládám, že pokud to byla ne kachna ale opravdu oficiální nabídka, jak ochránci japonců tvrdí, tak bude všeobecně zveřejňovaná. Nepředpokládám, že by jako různé jiné pofidérní tvrzení zůstala zahrabaná někde v archívu už jenom z toho důvodu, že by ji soudruzi jistě použili jako příklad věrolomnosti amerických imperialistů.
pbradler 6.1.2005 18:49 - č. 368
pbradler
giro.c napsal v č. 364:
"pbradler v té době nebyla klika ochotná vyjednávat ještě tak silná"
Práve v tej dobe získavala na vážnosti. Súviselo to jednak s úspešnou US operáciou na Okinawe ako aj so strategickou bombardovacou ofenzívou a námornou ponorkovou, leteckou a mínovou blokádou, ktorá nielen odrezala Japonsko od kontinentu ale aj jednotlivé japonské ostrovy medzi sebou a tak prakticky paralyzovala dopravu.
Johny 6.1.2005 18:49 - č. 367
Johny Jediná oficiální reakce na postupimský požadavek kapitulace byla arogantní odpověď Suzukiho, který napsal, že to "ignoruje".

I po svržení AB vláda oficiálně zdůraznila, že více uranu "na celém světě neexistuje" a že proti AB stačí nosit "bílý oděv". Bylo opakovaně vysíláno, že každý Japonec který před smrtí nezabije alespoň jednoho spojence není hoden cti.

Takže ochota japonců se vzdát byla opravdu tak velká, že dokonce provedli státní převrat proti císaři, který naštěstí ztroskotal, neboť hlavní aktéři spáchali sebevraždu.
pbradler 6.1.2005 18:43 - č. 366
pbradler
Johny napsal v č. 365:
"Stačilo by mně to v angličtině. Ale to asi neexistuje co?"
Nezdá sa ti že si trochu náročný. Čo tak ísť si to pohľadať do ruského štátneho archívu.
Johny 6.1.2005 18:38 - č. 365
Johny
pbradler napsal v č. 363:
"Kontaktovala najvyšších Sovietskych činiteľov prostredníctvom japonského diplomatického zastúpenia v Moskve o ochote začať rokovanie o kapitulácii. Stalin o tom informoval spojencov na Postupimskej konferencii."
Aha, takže oficiálně nic nemáš, to jsem si myslel. Nic takového jako oficiální nabídka Japonska na kapitulaci totiž neexistuje. Jestli si myslíš, že nabídka japonců na jakýsi separátní mír se SSSR a představa, že Japonci budou zásobováni z ruska je nabídka kapitulace tak se mýlíš. Dokonce sovětský velvyslanec naopak varoval japonce aby akceptovali postupimskou deklaraci a nezahrávali si s ohněm.
pbradler napsal v č. 363:
"Stačí ti to v japončine aj s podpismi najvyššej vojenskej rady?"
Stačilo by mně to v angličtině. Ale to asi neexistuje co?
giro.c 6.1.2005 18:34 - č. 364
pbradler v té době nebyla klika ochotná vyjednávat ještě tak silná
pbradler 6.1.2005 18:13 - č. 363
pbradler
Johny napsal v č. 360:
"A).Uveďte prosím konkrétní kroky, které Japonská vláda udělala pro svoji kapitulaci před svržením AB."


Kontaktovala najvyšších Sovietskych činiteľov prostredníctvom japonského diplomatického zastúpenia v Moskve o ochote začať rokovanie o kapitulácii. Stalin o tom informoval spojencov na Postupimskej konferencii.
Prečítať si o tom môžeš v rôznych publikáciách. Napr. W. Churchill: Druhá světová válka.
Johny napsal v č. 360:
"Jelikož je nabídka kapitulace (jak tvrdíte) vážná věc, určitě byla udělána na nejvyšší úrovni a existují o bodu A) i B) historické dokumenty."
Stačí ti to v japončine aj s podpismi najvyššej vojenskej rady?
Johny 6.1.2005 18:13 - č. 362
Johny Jinak doporučuji si přečíst plány operací Olympic a Coronet.

Operace Coronet je odpůrci AB často považovaná za "humánější" a levnější než svržení AB. Tito "humanisté" považují roční vyhladovění ostrovů za lepší řešení. Nikdo neví kolik civilních obyvatel by zemřelo hlady do zahájení operace Coronet na podzim 46 a kolik nepřetržitým bombardováním všech měst během celého roku - pravděpodobně milióny. To nepočítám ani s tím, že se počítalo i s eventualitou sovětské odlehčovací invaze na Hokaidó se všemi důsledky okupace severní části Japonska a rozdělení po vzoru německa na západní a východní Japonsko po válce.
Johny 6.1.2005 18:02 - č. 361
Johny
Tom napsal v č. 357:
"Jen tvrdím, že v Japonsku existovali lidé a to nikoli nevýznamní, co chápali kapitulaci jako nevyhnutelný fakt."
Takoví lidé, co tvrdili, že válka je nevyhratelná existovali již před rokem 42 a co zmohli? Stejně tak byly lidé proti válce i v nacistickém Německu a nikoli nevýznamní.
Jinak znovu opakuji, předlož důkazy, že se Japonci opravdu chtěli vzdát. Řečičky o jakýchsi nabídkách míru nějakých obchodníků v SSSR či Švédsku jsou nesmyslné.
Johny 6.1.2005 17:48 - č. 360
Johny
cinik napsal v č. 354:
"Japonsko nabízelo kapitulaci s jedinou podmínkou: zachovat císaře."
cinik napsal v č. 356:
"Návrh kapitulace je docela dobrý konkrétní krok."
pbradler napsal v č. 358:
"Pozri (cinik 354) kde sú zachytené základné argumenty pre tézu, že sa bolo možné vyhnúť použitiu AB ak by k tomu bola vôľa."


A).Uveďte prosím konkrétní kroky, které Japonská vláda udělala pro svoji kapitulaci před svržením AB.

B).Uveďte též jasné důkazy, že Japonsko nabízelo vyklizení všech okupovaných zemí, odzbrojení a předání vlády spojencům před použitím AB.

Jelikož je nabídka kapitulace (jak tvrdíte) vážná věc, určitě byla udělána na nejvyšší úrovni a existují o bodu A) i B) historické dokumenty. Proto vás žádám o jejich link aby si je každý mohl na webu přečíst (předpokládám ale, že toto je nesplnitelné přání co?).
581-600 z 941
<< 27 28 29 30 31 32 33 >>
Po