Září 1938 - měli jsme se bránit?

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
2401-2420 z 5038
Po
mbbb 29.3.2006 13:01 - č. 3186
mbbb
jan22 napsal v č. 3184:
"Vzhledem k vyse uvedenym skutecnostem je mi to lito, ale musim konstatovat, ze nepritelem polske nezavislosti byly nejen Rusko a Nemecko, ale i Ceskoslovensko, a pritom Polsko proti vzniku nezavisleho Ceskoslovenska nic nemelo. Kdyby nebyly leta 1919 - 1920, nebyl by - aspon z polske strany - rok 1938. Povazujete mezivalecne Polsko za nepritele, ale toho nepritele jste si vypestovali sami. "
závěr této diskuse, že ČSR bylo nepřítelem polské samostatnosti je pro mne velké překvapení
egli 29.3.2006 11:50 - č. 3183
egli
jan22 napsal v č. 3179:
"Takze to take muze byt jeden z duvodu udrzovani tvrzeni o "fasistickem beckovskem Polsku"."
Není mi jasné s čím polemizuješ Nechápu jak souvisí depeše, které velvyslanec Lipski v roce 1938 posílal z Berlína Beckovi, s legendou o "fašistickém beckovském Polsku".
Johny 29.3.2006 11:33 - č. 3182
Johny
jan22 napsal v č. 3178:
"Masaryk a Benes stali na stanovisku, ze Polsko by melo odevzdat svoje vychodni uzemi Sovetskemu svazu, a dost aktivne pracovali na tom, aby se tak stalo. Chteli mit s Ruskem spolecnou hranici, a cenu za to melo zaplatit Polsko."


To trochu přeháníš. Je pravda, že česko mělo vždy trochu(dost) ambivalentní přístup k rusku ale uvědom si, že meziválečné československo až do nástupu nacistů bylo státem s antibolševickou tradicí kdy byl pyšný na to, že jeho ozbrojené složky ovládali proti bolševickým hordám celou sibiř.

Navíc nespravedlivě osočuješ Beneše z nějaké protipolské aktivity. Ikdyž je pravda, že měl zarytou "plebejskou" nenávist vůči "šlechtickému" polsku, budeš se divit ale u Stalina zejména během války velice hájil polská stanoviska. Dlouho např. trval na vybudování tzv. středoevropské konfederaci spolu s Polskem, prosazoval zájmy polské exilové londýnské vlády a pod. Samozřejmě mu můžeme dnes vyčítat nezměrnou naivitu s jakou Stalinovi skočil na špek ale on si už do jisté míry uvědomoval, kdo bude rozhodovat v evropě.
Pavel Šrámek 29.3.2006 08:16 - č. 3180
jan22 napsal v č. 3178:
"u by slo pripomenout, ze Ceskoslovensko po cele mezivalecne obdobi podporovalo ukrainske teroristy, kteri vzdy nalezli na uzemu CSR ochranu. Nevim, jestli nahodou nemeli vycvikovy tabor na Slovensku."
To by mě fakt zajímalo, jak mohlo ČSR podporovat a dokonce cvičit (!!!) nějaké teroristy, když jako asi jediný stát široko daleko se nikdy nezabývalo záškodnickou válkou, nemělo na to organizaci (v Polsku to např. zaštiťovalo zpravodajské oddělení Hlavního štábu), lidi a ani technické prostředky (viz třeba problémy českého odboje sestrojit funkční nálože). Obávám se, že naše diskuse se dostala do fáze, kdy pokračovat v ní nemá pražádný smysl ...
Pavel Šrámek 29.3.2006 06:47 - č. 3177
jan22 napsal v č. 3174:
"Necetl jsem jeste knihu Deszczyńskiego. Samotne shromazdeni vojska na hranici s Tesinskem jeste samo o sobe neznamena, ze melo byt obsazovano silou, kazde uzemi napred obsadi armada. Ve svetle toho, co tvrdi Pavel Sramek je mozne, ze byla zvazovana i silova varianta."
Deszczyńského rozhodně doporučuji. K dispozici je i stručný výtah pod názvem "Polska wobec ČSR: marzec-wrzesień 1938 roku", který vyšel ve sborníku "Mnichovská dohoda" (vydalo nakladatelství Karolinum v Praze 2004). V tomto textu je mimo jiné uvedeno, že první rozkaz k přesunu polských jednotek byl vydán 19. září 1938 a 23. září 1938 (tedy v den čs. mobilizace) dostal velitel Samostatné operační skupiny Slezsko generál Bortnowski pokyn: "Albo treba sie bedzie bić, albo trzeba bedzie Zaolzie zajmovać, wiec przygotuje Pan dwa plany." Vše mělo být připravené do 1. října 1938. Tento den pak vydal generál Bortnowski operační rozkaz č. 1, v němž stanovil zahájení útoku na druhý den.
jan22 napsal v č. 3174:
"Kdyz kratce po Mnichovu prisel Hitler s uzemnimi pozadavky vuci Polsku, melo uz Polsko vsechny nastroje mozneho vydirani ve svych rukach, protoze na podzim 1938 byly obsazeny i sporne uzemi na Cadecku, Orave a Spisi. "
Jen bych připomněl, že v říjnu a listopadu provádělo Polsko rozsáhlou záškodnickou činnost na československém území, konkrétně na Podkarpatské Rusi. Šlo o klasické teroristické akce (vyhazování mostů a železničních tratí, ničení komunikací, útoky na civilisty i bezpečnostní složky apod.). I tam umírali českoslovenští obránci.
Johny 28.3.2006 17:59 - č. 3176
Johny
Pavel Šrámek napsal v č. 3170:
"a) Pokud by ČSR šlo do osamocené války s Německem (a to také po Mnichovu hrozilo) bylo Polsko připravené obsadit Těšínsko silou, viz soustřeďování Samostatné operační skupiny Slezsko (3 pěší divize, 1 jezdecká brigáda a další jednotky). Deszczyński upozorňuje, že podobný scénář Polsko použilo na jaře 1938 vůči Litvě.
b) Pokud by vypukla celoevropská válka, tj. na straně ČSR by byla Francie, Velká Británie a spol. (po Mnichovu bohužel jen sci-fi) pak by se Polsko postavilo na stranu ČSR."
S tímto se naprosto ztotožňuji. Navíc:

ČSR bylo po Mnichovu bráno jako mocensky a politicky mrtvý stát bez budoucnosti a všeobecné mínění v okolních zemích bylo (ať si říkáme teď co chceme) rozebrat co jde. Německé zdroje potvrzují, že další vývoj byl nejasný a německo tyto snahy o silové řešení povzbuzovalo ve snaze naklonit si okolní státy proti západu - němci byli dokonce např. velmi zklamáni jak slabě proti ČSR vystoupilo Maďarsko.

Jinak je třeba podívat se na podstatu problému. Šlo o území s velkými zásobami tehdy vysoce strategického uhlí a zájem by se dal srovnat s dnešním zájmem o území třeba kolem perského zálivu. Naše strana si toho byla také vysoce vědoma, agrárníci dokonce navrhovali usmíření s německem a odevzdání sudet za podmínky, že wehrmacht pomůže ubránit těšínsko proti polákům. Pro československé průmyslníky bylo jednoznačně těšínsko mnohem důležitější než sudety a tak je to zcela jasně vidět ze všech dokumentů.

Z tohoto pohledu bylo důležité též pro Polsko a je zcela nepochybné, pokuď by to prošlo, tak by území obsadili /jak se ostatně stalo).

Jen pro zajímavost jak němci využívali problematické území ke svým cílů. Část polského území pak darovali Slovákům za pomoc při útoku. Ťěšínsko zase slibovali vrátit k protektorátu, pokuď protektorátní vláda a státní prezident prohlásí mezinárodně věrnost říši.
egli 28.3.2006 11:13 - č. 3173
egli
jan22 napsal v č. 3172:
" Podle mne v tech depesich Lipskiego je trochu pravdy, trochu je sfalsovanych - zvlast ty antisemitske a prohitlerovske - a celek dava nepravdivy obraz - za timto ucelem byl sfabrikovany."
Nevěřím, že by část těch depeší byla "zfalšována", k tomu nebyl žádný důvod. Ve sborníku Mnichov v dokumentech je spousta různých dokumentů německé, anglické, francouzské, české apod. provenience. Některé jsou otištěny třeba zkráceně, ale nenarazil jsem na žádný zfalšovaný (kontroloval jsem si třeba německé záznamy v ADAP). Propaganda se totiž nedělá tak, že si něco jednoduše vymyšlíš, něco zfabrikuješ - to se dá dokázat a k tomu docházelo i za komunismu dost výjimečně (a to dokonce i v sovětské historiografii - myslím zfalšované dokumenty v edicích dokumentů). Skutečná propaganda se dělá tak, že si z pravdivých údajů vybereš jen něco, něco zamlčíš, něco vypíchneš, něco zkrátíš, něco vytrhneš z kontextu apod.

Ale vidím, že když se ti něco nelíbí, tak si dokážeš jednoduše zdůvodnit: "je to zfabrikováno"
jan22 napsal v č. 3172:
"Beck vedl politiku rovne vzdalenosti od obou nepratel."
O tom nikdo nepochybuje, Polsko sledovalo vlastní zájmy, jako každý jiný stát.

Taky zdravím
egli 28.3.2006 10:02 - č. 3171
egli
jan22 napsal v č. 3168:
"Jsem velmi skepticky ke zdrojum vydanym pred 1989."
To já jsem taky, ale snad mi nechceš tvrdit, že ty Lipského depeše nejsou pravé? To pak tedy není moc o čem diskutovat...
Pavel Šrámek 28.3.2006 06:45 - č. 3170
K postoji Polska v roce 1938 doporučuji přečíst práci polského historika Marka P. Deszczyńskeho "Ostatni egzamin" tuším z roku 2003. Je velmi podrobná a vychází z detailní znalosti českých i polských archivů. Vyplývá z ní:
a) Pokud by ČSR šlo do osamocené války s Německem (a to také po Mnichovu hrozilo) bylo Polsko připravené obsadit Těšínsko silou, viz soustřeďování Samostatné operační skupiny Slezsko (3 pěší divize, 1 jezdecká brigáda a další jednotky). Deszczyński upozorňuje, že podobný scénář Polsko použilo na jaře 1938 vůči Litvě.
b) Pokud by vypukla celoevropská válka, tj. na straně ČSR by byla Francie, Velká Británie a spol. (po Mnichovu bohužel jen sci-fi) pak by se Polsko postavilo na stranu ČSR.
ag 28.3.2006 01:37 - č. 3169
ag to egli
Samozřejmě s tím souhlasím, ale i na tomhle fóru se objevuje spousta těchto názorů ( fašistické beckovské Polsko atd...) a proto je fajn, že nám Jan22 nabízí i pohled zvenku.
Hartmann 27.3.2006 22:39 - č. 3167
Hartmann Kdo uhodne film?

obrazek
egli 27.3.2006 22:28 - č. 3166
egli
jan22 napsal v č. 3165:
"Tentyz Lipski koncem zari 1938 varoval Hitlera, ze jestli nemecke jednotky se budou snazit obsadit Tesinsko (Zaolzie), tak se Nemecko ocitne ve valce s Polskem"
Pochopitelně, Těšínsko bylo polská zájmová zóna - rozhraní zájmových zón se mělo dojednat právě během těch jednání v září 1938, k čemuž ale už zřejmě nedošlo, protože krize byla vyřešena nevojenskou cestou (viz 27. září 1938 s. 245:

von Weiszäcker, který měl před sebou mapu generálního štábu, řekl, že by si přál, aby zítra náš vojenský attaché s příslušným kompetentním členem štábu zanesl na mapě demarkační linii, aby v případě možných operací nedošlo ke srážce mezi našimi ozbrojenými silami.

Odpověděl jsem panu Weiszäckerovi, že především považuji za nutné stanovit s ním území našich politických zájmů v Československu...
jan22 napsal v č. 3165:
"Z jakeho zdroje jsou te zpravy Lipskiego?"
Mnichov v dokumentech II, Praha 1958 (myslím, že jsou i v polském sborníku Monachium 1938. Polskie dokumenty dyplomatyczne, Warszawa 1985)
egli 27.3.2006 21:32 - č. 3164
egli
jan22 napsal v č. 3161:
"Souhlas, egli, ale existuje neco jako jsou fakty, ktere se objektivne staly, a na tech by se slo shodnout."
Pochopitelně, třeba fakt Trianonské dohody, byla podepsána, na tom se každý shodne - jak ale chceš aby se na interpretaci důsledků této dohody shodl Maďar, Slovák, Čech apod.
Honza M. napsal v č. 3147:
"Polská politika r. 1938 svědčila o mnohém, ale rozhodně ne o tom, že by Polsko vystoupilo proti Hitlerovi."
Viz:
www.fronta.cz/pics/lipski5.gif
www.fronta.cz/pics/lipski6.gif
www.fronta.cz/pics/lipski7.gif
www.fronta.cz/pics/lipski8.gif
www.fronta.cz/pics/lipski9.gif
www.fronta.cz/pics/lipski1.gif
www.fronta.cz/pics/lipski2.gif
www.fronta.cz/pics/lipski3.gif

Nejlepší je, jak Lipski říká Hitlerovi: "Vyřešíte-li židovskou otázku, postavíme vám ve Varšavě překrásný pomník" (s. 155)
oktawian2 27.3.2006 21:28 - č. 3163
witam,moze macie link do jakiegos dobrego TLUMACZA czesko-polskiego????????
Moj adres - [email protected] Pozdrawiam oktawian2
Langos 27.3.2006 20:44 - č. 3160
Langos
Kreml napsal v č. 3159:
"Proti Nemcum jsme nemeli sanci"
No to by ses divil.
Měli jsme dobrou morálku a navíc nás Němci nemohli překvapit, tudíž nějaká šance by byla, zvlášť kdyby nám snad někdo pomohl.
Kreml 27.3.2006 20:41 - č. 3159
Kreml Podle me ne-i kdyz vim ze jsme byli odhodlani branit kazdy metr ctverecny.Proti Nemcum jsme nemeli sanci.

P.S.:Prave to bereme ve skole a ja to rikam za ucitelku...
egli 27.3.2006 20:04 - č. 3158
egli
ag napsal v č. 3156:
"Díky za pohled zvenku na naši předválečnou politiku. Už dlouho si myslím, že náš pohled na nás samotné se točí kolem tezí typu "česká holubičí povaha", "všemi zrazení", "jediná demokracie ve střední Evropě" atd., a hlavně "PUPEK SVĚTA, KOLEM KTER0HO SE TOČÍ SVĚT""
Postav si vedle sebe německou, polskou, maďarskou, slovenskou, rakouskou a českou středoškolskou učebnici dějepisu a uvidíš kolem jakých všech pupků se točí svět Každý národ má vlastní pohled na dějiny, to je zcela normální.
ag 27.3.2006 18:31 - č. 3156
ag to Jan22
Díky za pohled zvenku na naši předválečnou politiku. Už dlouho si myslím, že náš pohled na nás samotné se točí kolem tezí typu "česká holubičí povaha", "všemi zrazení", "jediná demokracie ve střední Evropě" atd., a hlavně "PUPEK SVĚTA, KOLEM KTER0HO SE TOČÍ SVĚT"
Langos 27.3.2006 18:03 - č. 3155
Langos Jane22, a odkud čerpáš ty ty informace?
Fuky 27.3.2006 16:27 - č. 3151
Fuky
bubu napsal v č. 3142:
"s tou Olzí jsem opravdu netušil....."
Máš zajímavé skloňování, ale u tebe mne již nemůže překvapit nic
2401-2420 z 5038
Po