Generálové a maršálové 2.sv.v.

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
781-800 z 1217
<< 37 38 39 40 41 42 43 >>
Po
Dzin 7.4.2006 09:06 - č. 491
Dzin pbradler: (489) Já jsem v tomto přeci jen ještě do jisté míry ovlivněn Hubáčkem, kde z toho co píše defakto plyne, že Němci zahájili svůj ústup opožděně a v případě dřívějšího stahování byla reálná šance vyprostit více jednotek.
pbradler 6.4.2006 22:54 - č. 490
pbradler Ja_62: Pri porovnaní oboch plánov ide o to, že kým Rommelov plán by pri získaní dodatočných 3 peších a jednej mobilnej divízie v oblasti, získal úplne inú dimenziu, Runstedtovmu plánu by takáto injekcia prakticky nepomohla.
pbradler 6.4.2006 22:50 - č. 489
pbradler
Dzin napsala v č. 486:
"Já si zase myslím, že pokud by zahájili stahování z oblasti Falaise dříve, jejich ztráty by mohli být menší."

Ono to v praxi moc nešlo. Jednotky v oblasti prielomu boli pod silným tlakom než aby sa mohli rýchlo stiahnuť. A nezabudni na to, že vo dne bol ich pohyb silne obmedzený, čo ešte zvyšovalo ich hendikep v pohyblivosti.
pbradler 6.4.2006 22:47 - č. 488
pbradler
ja_62 napsal v č. 485:
"enomže více jednotek v reálu neměl a kdyby ty existující byly lépe rozložené, musel by ustoupit od své další fixní idey, totiž, že v Normandii dojde jen k diversnímu útoku,a hlavní vylodění nastane v Pas de Calais."
To čo si kto myslel o mieste vylodenia je dané predovšetkým úrovňou nemeckej spravodajskej služby na strane jednej a spojeneckých protiopatrení na strane druhej. Nemal som pocit, že by niekto na nemeckej strane nejako veľmi vyčnieval nad ostatnými vo veštení budúcnosti.
ja_62 napsal v č. 485:
"I ten počítal s realitou, totiž že většina jich motorisovaná nebyla, na rozdíl od Rommela ale nechtěl i ty mobilnější zahrabat na pobřeží."
Na rozdiel od Runstedta mal Rommel skúsenosti z Afriky v tom, že nemotorizované jednotky nemajú šancu oproti motorizovaným v manévrovacom boji. Preto ich nebolo možné použiť na nič rozumnejšie než na statickú obranu.
Dzin 6.4.2006 21:06 - č. 487
Dzin ja_62: (484)
Nechci rýpat, ale neprotiřečíš si? Nerjprve vychvaluješ námořnictvo a letectvo, jak rozhodují a poté píšeš, že letectvo bylo přeceněné a jeho síla nebyla tak hrozná. Celkově potom vyvracíš své tvrzení, o katastrofě německého postupu v případě boje na plážích.
Podpora letectva i námořnictva je velmi cenná, ale není to všelék. Jedině, kde toto fungovalo, byly boje v pacifiku, kde se Američané na ostrovech utkávali s izolovanýma relativně malýma posádkama Japonců. V tomto případě jednoznačně platilo, že správné vedení bojů bylo to, co začali Japonci praktikovat od poloviny roku 44, tedy vést boje na zdrženou, místo toho se snažit zničit nepřítele hned na plážích. Jinak je opravdu obecné pravidlo, že výsadek je nejzranitelnější ve chvíli vylodění.
Dzin 6.4.2006 20:58 - č. 486
Dzin pbradler:
(482) Já si zase myslím, že pokud by zahájili stahování z oblasti Falaise dříve, jejich ztráty by mohli být menší. Ale beru, že je to takové co by kdyby.
(483) Jojo, také jsem si všiml.
ja_62 6.4.2006 17:47 - č. 485
ja_62
pbradler napsal v č. 481:
"Preto považujem Rommelov plán za "teoreticky" lepší v prípade väčšieho množstva jednotiek (alebo lepšieho rozloženia existujúcich). "
Jenomže více jednotek v reálu neměl a kdyby ty existující byly lépe rozložené, musel by ustoupit od své další fixní idey, totiž, že v Normandii dojde jen k diversnímu útoku,a hlavní vylodění nastane v Pas de Calais.
pbradler napsal v č. 481:
"U Runstedtovho by totiž pomohlo len keby boli všetky pešie jednotky motorizované, čo je predpoklad ďaleko menej splniteľný"
I ten počítal s realitou, totiž že většina jich motorisovaná nebyla, na rozdíl od Rommela ale nechtěl i ty mobilnější zahrabat na pobřeží.
ja_62 6.4.2006 17:28 - č. 484
ja_62
Dzin napsala v č. 480:
"To je podstata, co se ti tu snažím vysvětlit, že plus Rommelova plánu je to, že vyloďující se armáda je v prvním hodinách (dnech) výsadku nejslabší."
Armáda možná ano, ale ne její podpůrné síly -námořní a letecké. To tu výhodu víc než ruší.
Dzin napsala v č. 480:
"Ústup tedy bude znemožňován "pouze" letecky a námořním odstřelováním."
Dzine, víš přece jak to doopravdy bylo v Normandii - tam se museli stále poskoušet o postup, protože případný ústup by byl ta horší možnost. Protože pouze pozemní síly samotné nemohly znemožnit vylodění - nebyly na to dost silné - a pak se octly v pasti u pobřeží.


On Rommel spojenecké letectvo dost přecenil (zrovna jako podcenil sílu námořnictva) - tvrdil, že jednotky které nevstoupí do kontaktu s nepřítelem v den invase, nevstoupí do něj už nikdy protože budou zničeny už cestou - a pak se mu podařilo, sice pomalu a většinou nočními přesuny do Normandie dopravit neporušenou 2. a 116. tankovou divisi . Vycházel z falešných předpokladů a pak měl výsledky jaké měl.
pbradler 5.4.2006 23:36 - č. 483
pbradler Dzin, Ja_62: Chlapi, chlapi. Všimol som si, že túto tému máte rozpracovanú hneď v troch fórach.
pbradler 5.4.2006 23:34 - č. 482
pbradler
Dzin napsala v č. 475:
"Idkyž si myslím, že mohli vést boje o trochu lépe (přeci jen se dopustili několika chyb, třeba pozdní ústup z Normandie) a dosáhnout lepšího výsledku."
Myslím, že nie. Ako som už spomenul, v predchádzajúcom, ich nedostatočná mobilita im nedovoľovala viesť manévrovací boj v otvorenom teréne, preto sa tak úporne snažili udržať obrannú líniu. Keď nakoniec povolila,
nedokázali tomu čeliť. Falaise je typický príklad vymanévrovania vďaka vyššej pohyblivosti.
pbradler 5.4.2006 23:28 - č. 481
pbradler
ja_62 napsal v č. 473:
"Tím myslíš co se týče naděje na vítězství? Tak naděje na vítězství mi přijde nereálná u obou, a nikde netvrdím, že by při aplikaci Rundstedtova plánu mohli Němci zvítězit - např."
ja_62 napsal v č. 473:
"ja_62 napsal v č. 425: "ale měli by jakousi šanci svést obrannou bitvu někde ve Franciii, (přirozeně ji prohrát) tím ale trochu zpomalit postup spojenců, jejich zásobovací linie by byla tak jako tak napjatá -a pak co nejdéle zdržovat a "uhrát" nějaký /asi jen o málo/ slušnější mír."
Rozhodně mi to připadá lepší než nejistá minimální naděje na vítězství, převážená téměř jistotou drtivého rozvratu.
"
Nemci boli so silami, ktoré mali k dispozícii na mieste schopní len a práve len toho čo v reále spravili, t.j. držania obrannej línie na pomerne krátkom úseku s využitím terénu. Akýkoľvek pokus o manévrovací boj v otvorenom teréne, t.j. aj tzv. pružná obrana niekde v nížinách mimo Normandie, bol vopred odsúdený na neúspech. Takáto obrana sa dá úspešne aplikovať len keď je pohyblivosť brániacich vojsk aspoň približne rovnaká ako u útočníka. Inak dosiahneš Falaise alebo Korsuň.
Čo sa týka Rommelovho plánu a šance na víťazstvo záleží aj na tom ako definuješ u Nemcov víťazstvo. Podľa mňa najväčším víťazstvom pre Nemcov, ktorého boli schopní dosiahnuť by bolo výrazné zabrzdenie presunu spojeneckých jednotiek a materiálu na kontinent. A to sa dalo dosianuť jedine tým, že udržíš spojencov na čo najmenšom priestore s vykládkou v dosahu delostreleckej paľby. Preto považujem Rommelov plán za "teoreticky" lepší v prípade väčšieho množstva jednotiek (alebo lepšieho rozloženia existujúcich).
U Runstedtovho by totiž pomohlo len keby boli všetky pešie jednotky motorizované, čo je predpoklad ďaleko menej splniteľný.
Dzin 5.4.2006 18:03 - č. 480
Dzin ja_62: (479) Jistější šance byla právě ta Rommelova. Nabízela největší šanci na úspěch z předložených strategií. O tom, jak velká tato šance byla, můžeme spekulovat, byla určitě dost malá.
Stejně tak nechápu, proč vidíš onen ústup tak zásadně problematičtější, než ústup v druhém případě? Je to přeci daleko spíše opačně. V Rommelově případě bude nepřítel muset nejprve vylodit dostatek vojska, vozidel, zásob a PHM, aby mohl zahájit jeho pronásledování (navíc je vše komplikováno nedostatkem prostoru pro schromáždění). Ústup tedy bude znemožňován "pouze" letecky a námořním odstřelováním. V případě německých generálů je tomu tak, že nepřítel disponuje plně připravenou armádou, která se žene za Němci a jediné, co mu chybí je ono námořní odstřelování, letectvo pracuje úplně stejně.
Armáda ve chvíli výsadku je nejzranitelnější. Je daleko méně akceschopná, než armáda už uchycená, zorganizovaná a připravená. To je podstata, co se ti tu snažím vysvětlit, že plus Rommelova plánu je to, že vyloďující se armáda je v prvním hodinách (dnech) výsadku nejslabší.
ja_62 5.4.2006 13:32 - č. 479
ja_62
Dzin napsala v č. 420, "Overlord":
"ja_62: (415) To ho vidíš ale špatně. Jeho pravděpodobnost porážky nebyla o nic větší, než pravděpodobnost porážky "klasické strategie" německé generality."
Mně na něm celou dobu vadí, že nenabízel nějakou jistější šanci na úspěch, a zatímco ta pravděpodobnost porážky podle plánu ostatních německých generálů byla kompensována tím, že by k ní došlo ve vnitrozemí, s ústupem podle metod běžně v té době ještě Wehrmachtem zvládaných, u Rommelova plánu nutně následoval mimořádně obtížný ústup silně otřesených jednotek "komunikační pustinou" Normandie.

(To je také jeden z důvodů proč vidím ono nasazení Wehrmachtu v Normandii jako do velké míry projev aplikace jeho plánu - a až na ty dvě tankové divise všechny dostupné jednotky byly nasazeny podle jeho plánů.)
Dzin 4.4.2006 16:43 - č. 478
Dzin ja_62: (477)
Jde ale o to, že informace, které měl Rommel, měli i jeho nadřízení. Pokud je mi známo, proti jím zastávanému názoru neprotestovali.Tedy opět. Nemůžeme to vzít jako příklad jeho špatného velení v rámci Wehrmachtu, protože se choval stejně, jako ostatní, z kterými ho porovnáváme. Potom tedy všichni zainteresovaní jednali špatně a nemůže nám to ve vztahu k nim říci, že byl horší než oni.
Jiná dislokace jednotek, vybudovaná obrana, vedení bojů, administrativní členění.

Ovšem stále zůstává to, co jsem tvrdil od začátku. Rommel jako jediný z generálů Wehrmachtu správně pochopil podstatu problému spojeného s vyloděním SPojenců. Jeho analýza byla jednoznačně správná a dokázal, že se v průběhu bojů WW2 poučil a zlepšil.
ja_62 4.4.2006 12:14 - č. 477
ja_62
Dzin napsala v č. 474:
"Defakto neexistoval zpravodajský materiál, který by neznali složky nadřazené Sk.a.B. Spíše obráceně, protože ty mají přísun i z jiných zdrojů, mají adleko lepší strategický přehled."
Vzhledem k tomu, že moc jiných hodnověrných zdrojů neměli, ten "přísun" jiným složkám nestál objektivně za mnoho - a Rommelovy informace byly zhruba na stejné úrovni jako jeho nadřízených složek. Mimoto nepíšu, že nadřízené stupně velení neměly informace, jen je často dostávaly doplněné o hodnocení jejich závažnosti sk. armád "B".
Dzin napsala v č. 474:
"Rozdíl je v celé koncepci. Nemůžeme přeci o něčem, co není realizace původního Rommelova plánu tvrdit, že je, alespoň z větší míry. Protože tomu tak není. Hlavní je, že nemohl vše ralizovat podle svých představ. Tvrdit, že to byla jen změna dvou divizí je nesmysl. nebal. bylo by to daleko více změn."
Tak je sepiš, pobavíme se.
ja_62 4.4.2006 12:09 - č. 476
ja_62
Dzin napsala v č. 475:
"přeci jen se dopustili několika chyb, třeba pozdní ústup z Normandie) "
Oni, když už tam byli, museli se snažit postupovat a zatlačit nepřítele - při jeho letecké převaze, která Němcům narušovala přísun posil, by se jakýkoli ústup změnil v katastrofu , resp. "pozdní ústup" byl spíše zmateným útěkem, když jim nic jiného nezbývalo - zůstat na místě by bylo horší.
Dzin 3.4.2006 23:56 - č. 475
Dzin pbradler: (470) Souhlasím. Idkyž si myslím, že mohli vést boje o trochu lépe (přeci jen se dopustili několika chyb, třeba pozdní ústup z Normandie) a dosáhnout lepšího výsledku. Ale to už jsou víceméně jen detaili.
Dzin 3.4.2006 23:42 - č. 474
Dzin ja_62: (472) Obráceně. Defakto neexistoval zpravodajský materiál, který by neznali složky nadřazené Sk.a.B. Spíše obráceně, protože ty mají přísun i z jiných zdrojů, mají adleko lepší strategický přehled. Romeml podal svoje hlášení a to, že mu nadřízené složky nenařídili jednat jinak znamená, že jho postup schválily.
Rozdíl je v celé koncepci. Nemůžeme přeci o něčem, co není realizace původního Rommelova plánu tvrdit, že je, alespoň z větší míry. Protože tomu tak není. Hlavní je, že nemohl vše ralizovat podle svých představ. Tvrdit, že to byla jen změna dvou divizí je nesmysl. nebal. bylo by to daleko více změn.
ja_62 3.4.2006 15:52 - č. 473
ja_62
pbradler napsal v č. 470:
"Dá sa povedať, že obidva plány boli v danej situácii nerealistické, s tým že ten Runstedtov o trochu viac. Domnievať sa , že WH dokáže vymanévrovať v otvorenom priestore v roku 1944 pohyblivejšie spojenecké jednotky tvárou v tvár spojeneckej prevahe vo vzduchu mi pripadá veľmi jemne povedané krátkozraké"
Tím myslíš co se týče naděje na vítězství? Tak naděje na vítězství mi přijde nereálná u obou, a nikde netvrdím, že by při aplikaci Rundstedtova plánu mohli Němci zvítězit - např.
ja_62 napsal v č. 425:
"ale měli by jakousi šanci svést obrannou bitvu někde ve Franciii, (přirozeně ji prohrát) tím ale trochu zpomalit postup spojenců, jejich zásobovací linie by byla tak jako tak napjatá -a pak co nejdéle zdržovat a "uhrát" nějaký /asi jen o málo/ slušnější mír."
Rozhodně mi to připadá lepší než nejistá minimální naděje na vítězství, převážená téměř jistotou drtivého rozvratu.
ja_62 3.4.2006 15:42 - č. 472
ja_62
Dzin napsala v č. 466:
"Jestliže jeho dojezd byla tak zjevná chyba, proč nikdo z jeho nadřízených, Rundstedtem počínaje a Hitlerem konče, mu ho nezakázal?"
Protože z valné části informace Rundstedtovi a Hitlerovi procházely přes skupinu armád "B" - nebo byly ovlivěny jejím hodnocením - včetně bagatelisace hlášení 15.armády, která zachytila spojenecké zprávy "A", ale Rommel ve svém hlášení před odjezdem tuto skutečnost, pohledem velitele "na místě" a svého strategického rozhledu podal jako: "mírné navýšení spojenecké radiokomunikace s odbojem, které však nesvědčí o bezprostředním nebezpečí spojenecké invase" a "došlo k zesílení leteckých útoků, které svědčí o tom, že oblastí vylodění bude Pas de Calais, to však nehrozí v příštích 14 dnech" - (přitom 15. armáda předpisově zvýšila pohotovost, protože věděla, že ty zprávy znamenají invasi do 14 dnů, s tím, že někdy během nich bude vysílána druhá část hesel, a pak následuje invase do dvou dnů, což vyššímu velení oznámila; 7. armádu Rommel vůbec neinformoval). Koneckonců Rundstedt a Hitler asi předpokládali, že Rommel dovede na místě sám lépe odhadnout risiko hrozící invase.
Dzin napsala v č. 466:
"To je výsledek navrženého řešení situace, kdy se nedokázalo jasně rozhodnout jak vést obranu."
Reálný rozdíl proti Rommelovu "plánu" a skutečně aplikovanou obranou v Normandii spočívá v oněch dvou tankových divisích, jinak ze strategického hlediska vše - likvidace ústřední zálohy jejím přemístěním na pobřeží, změna koncepce výstavby Atlantického valu - pěchotní/protitanková obrana pláží namísto přístavů a námořních baterií - je výsledkem jeho zásahů - a mj. je zřejmé, že nebylo v jeho schopnostech 21. tankové divisi jasně sdělit, co od ní v případě invase očekává, což ve mně vyvolává pochybnost,zda by to sdělil zbylým dvěma, i kdyby je dostal pod své velení.
781-800 z 1217
<< 37 38 39 40 41 42 43 >>
Po