Filmy a dokumenty o 2. světové válce

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
2901-2920 z 5384
Po
Vladimír Šilhán 2.6.2005 22:15 - č. 2851
To Cassius - no právě - komerční hledisko pro americké diváky - už jsem o tom psal - anglické a americké stars v hlavních rolích ... no nemá to nic společnýho se skutečností. jinak Zajcev je tento - www.warheroes.ru/hero/hero.asp?Hero_id=481

- myslím ten skutečný - důstojník Tichooceánské flotily, co nebyl hnán s nějakou trestnou jednotkou s hrstí nábojů v ruce, ale co přibyl do Stalingradu důstojně a pušku dostal od velitele pluku osobně ... tedy žádný "pasáček z Uralu".
Vladimír Šilhán 2.6.2005 21:54 - č. 2850
To Cassius - no oni vyšli tři! Ona je vedla, ale to už kolona zajatců v čele se svými generály dávno odpochodovala...tam nehledej logiku, ve skutečném umění ani v životě nemá místo...život je nelogický a motivy jednání lidí jsou často iracionální, zejména v mezních situacích. Tou však rozhodně nebyla disputace politruka se Zajcevem o uskutečnitelnosti ideálů komunismu před tím, než se bezdůvodně obětoval (ve skutečnosti oba přežili - Thorwalda (Königa) prozradil roztátý sníh na plechu, pod kterým se skrýval ...
Cassius Chaerea 2.6.2005 21:54 - č. 2849
Cassius Chaerea
Vladimír Šilhán napsal v č. 2847:
"Ale to by musel být film co nutí lidi myslet - prostě něco jiného než slátanina romantiky a akce na pozadí reálné bitvy. Totiž ten film má problém - určitým způsobem degraduje to válečné úsilí milionů na úkor komerční akce"
Pak by na to přišlo do kina pár lidí, tohle byl film dělanej pro vydělek ne jako superuměleckej film, který předběhne desetiletí.
Vladimír Šilhán 2.6.2005 21:51 - č. 2848
pokračování - победят - to hovoří za vše. Ten film je sice dobrý, ale o úplně jiné bitvě než byla Stalingradská a z úplně jiné války než byla Velká vlastenecká ..
Vladimír Šilhán 2.6.2005 21:45 - č. 2847
To Dzin - to by nebyla žádná scéna ...to by byla zadní projekce do záběru padajícího oficíra po zásahu - prostě prolnutí - chytrý pochopí...náznaky apod. žádná polopatičnost - čirý umění! Tak jak točí Stone! Ale to by musel být film co nutí lidi myslet - prostě něco jiného než slátanina romantiky a akce na pozadí reálné bitvy. Totiž ten film má problém - určitým způsobem degraduje to válečné úsilí milionů na úkor komerční akce. Přečti si co o tom píšou Rusové: Говоря про "Враг у ворот" (Enemy at the gates), я должен сказать, что это отлично снятый фильм. Только не могу понять: про какую войну речь? Несколько смахивает на Великую Отечественную, но как такие тупые "русские" победили "немцев"? Такое освещение истории было бы смешным, если бы не было столь грустным. Впрочем, чего еще можно было ожидать от ламериканцев - сплошные обывательские штампы...
А в конце войны появятся янки в сверкающих доспехах и всеm &# 1
karaya1 2.6.2005 19:25 - č. 2846
karaya1 Dzin: proč nenechat postavu povýšit (Tebou vyčtené problémy by se daly vyřešit třeba řečí Pauluse při povyšování, tedy něco na styl „gratuluji Vám k povýšení do důstojnické hodnosti“ či tak) a následně ji nenechat zastřelit Zajcevem? Ukázalo by to jak problém přílišného povyšování, tak i velkých ztrát.
Cassius Chaerea 2.6.2005 18:29 - č. 2845
Cassius Chaerea
Vladimír Šilhán napsal v č. 2843:
"jestli ještě vůbec chtěli žít po tom"
Proč by se pak někám táhli ?
Vladimír Šilhán napsal v č. 2843:
"to propásli ...pak už jim nezbývalo nic"
Já si na ten film už moc nepamatuji, ale myslím že jak se tam válel ve sněhu ten jejich plukovník tak kolem šla kolona do zajetí tak se kní mohli přidat. A na konci ledna bylo káždýmu v kotli jasný že jejich kamarádi jsou stovky kilometrů daleko. A je dost blbý když dva hladovějící, promrzlí vojáci se plazej na západ a doufají že se z toho tak dostanou.
Dzin 2.6.2005 18:18 - č. 2844
Dzin Vladimír Šilhán: (2840) Love story tam sice rušivá je, ale je to přesně podle schématu současného trendu akčních filmů.
König a Zajcev jsou hlavní postavy a proto bych jim nevyčítal, že si zastřílejí více, než ostatní, kteří jim slouží jen k tomu, aby si procvičili oko před finálním soubojem. Přesně jak to v pořádném akčňáku má být, hrdina neprůstřelný, záporákova nprůstřelnost končí až na závěr film a ostatní jsou jen do počtu, aby viniklo buď, jaký je hrdina bourák anebo, jaký je bourák záporák a že to hrdina nebude mít vůbec snadné vyhrát. A přesně tohle v tom filmu je.
Jenže tohle nebyl film o sovětských odstřelovačích, tohle byl film o souboji Zajceva a Königa. Jako takový byl přesný.
(2841) Jenže to tam právě být nemusí. Je zde König a Zajcev a jim dvěma je nutno věnovat co nejvíce pozornosti. Od chvíle, kdy se objeví König se kamera věnuje jemu a delší záběr jinam, v našem příapdě na Pauluse, jak povyšuje nějakého vojáka, by byl rušivý. navíc by se divák oprávněně ptal, co to bylo za vojáka? Proč byl povýšen? Udělal něco, za co si to zasloužil? Bude jeho postava nějak důležitá v dalším ději? Asi ano, jinak by mu zde nebyla věnována samostatná scéna. A potom by byl jen zmaten, že se s ním dále nic nedělo. A rozhodně není možno potom na diváka svádět, že je omezený, protože to proč byl voják povýšen on vědět nemůže, může se jen dohadovat.
Podobné útržky můžeš dělat v rámci abstraktních či lyrickýxh výlevů, ale pokud se jedná o epický příbeh, tak musíš každou postavu, která se objeví v ději, jasně konkretizovat, co tam dělá a proč tam je. To je jeden ze základů tvorby (ať už filmové, nebo literární).
Když bych měl rozebrat tu scénu, jakou navrhuješ, tak nejprve by jsi divákovi musel vysvětlit, že se jedná o poddůstojníky (což většina lidí z výložek nepozná), potom že jsou právě povyšováni (opět většia lidí nepozná, když dostanou distinkce, jestli se jedná o povýšení nebo vyznamenání) a nakonec ještě uvést, proč byli povýšeni a stejně tak i, že jich bylo povýšeno více, protože kdyby jsi nechal v záběru jednoho nebo dva, tak by to opět nebylo jasné. Suma sumárum, věc, která se dá odbýt jedinou větou pronesenou v příhodné chvíli nahradil několikaminutovím jednáním s identickým výsledkem.
Vladimír Šilhán 2.6.2005 15:39 - č. 2843
Cassius - to propásli ...pak už jim nezbývalo nic, jen jít a jít a zkusit se vzdát nějaké hlídce - vzpomeń že volala : Ja sovětskaja " a mávala - a oni zahájili palbu - logicky přece, jednotlivci se do zajetí nebrali, měj přeci rozum ... Navíc je otázka, jestli vůbec chtěli do nějakýho lágru, jestli ještě vůbec chtěli žít po tom, co se jim zhroutil svět a co se stalo tam v bunkru, kde došli až na samý pokraj podstaty lidství ...tohle byl skutečný život a ne nějakej western s happy endem.
Cassius Chaerea 2.6.2005 12:03 - č. 2842
Cassius Chaerea
Vladimír Šilhán napsal v č. 2841:
"To Dzin - hlavní problém Annauda je v nefilmových prostředcích vyprávění - dám Ti příklad jak by to mělo být ... Zajcevův žák-žačka míří - padá Němec - vše podbarvené hudbou ...zadní projekce či jinak vložená scéna - Pulus, před ním řada poddůstojníků, jeden z řady vystupuje - Paulus mu předává (nebo jiný generál k tomu pověřený) důstojnické výložky ...hotovo. Nač by měl maršál Paulus nějakýmu Königovi vyprávět, že v posledních několika dnech byl nucen řadu četařů povýšit na oficíry - zbytečný dialog bych nahradil akcí ...to je umění vyprávět filmovými prostředky, které Annaud postrádá."
Tak to natoč a mi ti to pak z kritizujem . Jo v tom Stalingradu taky mohli jít do zajetí než se hrabat někam do pole. Ten konec se mi zdál trochu směšnej.
Vladimír Šilhán 2.6.2005 11:07 - č. 2841
To Dzin - hlavní problém Annauda je v nefilmových prostředcích vyprávění - dám Ti příklad jak by to mělo být ... Zajcevův žák-žačka míří - padá Němec - vše podbarvené hudbou ...zadní projekce či jinak vložená scéna - Pulus, před ním řada poddůstojníků, jeden z řady vystupuje - Paulus mu předává (nebo jiný generál k tomu pověřený) důstojnické výložky ...hotovo. Nač by měl maršál Paulus nějakýmu Königovi vyprávět, že v posledních několika dnech byl nucen řadu četařů povýšit na oficíry - zbytečný dialog bych nahradil akcí ...to je umění vyprávět filmovými prostředky, které Annaud postrádá.
Vladimír Šilhán 2.6.2005 10:52 - č. 2840
To Dzin - Stalingrad je přesně ten komorní příběh malé německé jednotky ve Stalingradě, co měl být příběh duelu Zajcev - Thorwald šmrcnutý love-story trojky - Zajcev - Táňa - politruk ...jenže to by tam nesměl cpát ty rádoby bombastičnosti, které jsou pak plné chyb a vkládané nesouvisle a rušivě. Pokud to měl být, jak říkáš válečný akčňák - tak potom je ovšem dost rušivá ta love-story ...je to prostě všehochuť a od ničeho se nedostává plný kotel (nic není dotažený) ...Táňa je taky první odstřelovačka co nestřílí...ono vůbec tam patent na střílení mají jen Zajcev a König (Thorwald), a na chvíli svého působení ve filmu i Kulikov...jinak ostatní jen statují a nechávají se střílet jako ovce od obou hlavních hrdinů - klaďase a záporáka... no western, co víc... Skutečný Zajcev měl na starosti spoustu odstřelovačů, kteří byli daleko úspěšnější než jak je Annaud zobrazuje ve filmu - přitroublý Asiat si zapaluje cigaretu na mušce všech německých sniperů v dalekém okolí, hysterická Ludmmila co jen řve že musí utýct - asi poprvé zažila bombardování! a také měl jistě plno jiných úkolů vedle osobního honění se s nějakým německým esem ...pokud to měl být velkofilm obecně zobrazující Stalingradskou bitvu, pak to měli upozadit a ukázat skutečnou úlohu ruských odstřelovačů a odstřelovaček v této a jiných bitvách. Zasloužili by si to.
Dzin 2.6.2005 10:08 - č. 2839
Dzin karaya: (2829) O tom mluvím. Mě prostě melodie moc neutkví, pokud film vidím jednou. Spíše až když ho vidím po několikaté, napoprvé prakticky nikdy. Asi ji vytlačí to, že mi tam utkví celý film.
Melodie Star Wars nebo Vinetoua jsou už tak profláknuté, že bych se divil, kdyby je většina v Čechách neznala. To je asi jako s Mrazíkem.
Takže další film, který si už nemusím půjčovat... To mi lidi řekněte, proč když se začne bavit o filmech, hned vykecáte konec?

Vladimír Šilhán: (2832) Jenže podle mě zde nechtěl natočit psychologický film a ani komorní drama. Rozhodně ve filmu tomu nic nenapovídá. Je to jednoznačně válečný velkofil poslední doby.

Jen se potom divím, že také nekritizujete fil "Stalingrad", který také není podle reálií. Navíc to byla jen taková plochá podívaná, bez vizuální bombastičnosti. Podle mě je to poměrně dost přeceňovaný film.
Vladimír Šilhán 2.6.2005 09:16 - č. 2838
To Karaya - přesně tak! Anebo spíš jako Stalingrad, kdy tři opuštění lidé kráčejí kamsi vstříc jisté smrti na bezútěšných ruských pláních zavátých sněhem ...
To Cassius - i když je pravda, že tady by to tak být nemohlo, Zajcev prostě přežil, to je fakt a Němci ve Stalingradu kapitulovali ...ale jinak by víc sedělo zobrazit kontrast mezi oslavami vítězství - jakousi kolektivní radostí a osobní tragédií jedince, kdy by Zajcev zdrceně odcházel sám (ostatně skutečná Černovová ho tak jako tak opustila tak co ...nechal bych ji zastřelit - teda jako tu filmovou myslím), bylo by to umělecky zajímavější.
Vladimír Šilhán 2.6.2005 09:12 - č. 2837
To Johny - nejde o malého medvěda, ale o velkého! Ten jeho souboj s lovcem a vrcholná scéna na skále - kdy ho medvěd ušetří ...to lovce zlomí a na konci on zachrání život medvědovi, když strhne kolegovi pušku ...to má psychologickou sílu, chápeš ?... ale ty motivy politruka pro obětování se, aby Zajcev dostal Thorwalda (toiž Königa) se mi zdaj trochu mlhavý až nevěrohodný (kecy o nespravedlnosti ve "spravedlivé" společnosti atp. ...nezlob se.
karaya1 2.6.2005 07:19 - č. 2834
karaya1 Vladimír Šilhán: něco ve stylu Sekala?

Cassius Chaerea: nebo ten příval štěstí na konci alespoň zmírnit....
Johny 2.6.2005 00:23 - č. 2833
Johny
Vladimír Šilhán napsal v č. 2832:
"Na rozdíl od Medvědů - tady se mu nepodařilo vyprávět psychologický příběh "


Jojo, medvědi je psychologický film jak brno, kam se na to hrabe psychothriler "moskva slzám nevěří". Zejména psychosomnastické poruchy malého medvěda jsou tam vykresleny téměř dokonale, ani Berousek to takhle neumí. ...
Vladimír Šilhán 1.6.2005 23:50 - č. 2832
To Dzin - neřek bych že oba jsou povedené. Na rozdíl od Medvědů - tady se mu nepodařilo vyprávět psychologický příběh ...nenatočil komorní film o souboji dvou odstřelovačů, ale ani válečný velkofilm. Prostě do komorního příběhu se pokusil zasadit popis bitvy o Stalingrad a nacpat tam vše, co ještě o Stalingradu nebylo natočeno a tím to celý zrelativizoval ...není to ani umělecky kvalitní psychologické drama, ale ani super válečný akční velkofilm, je to hybrid s mnoha nedostatky ...školácká chyba, bohužel.
Vladimír Šilhán 1.6.2005 23:44 - č. 2831
To Karaya - Tak, tak! Ale to by taky byl svým způsobem happy end. Já bych to řešil následovně . zasažený Cruise ještě oba stihne zastřelit...pak se posadí na sedadlo a tam v klidu pomalu umírá - splnil svůj úkol ...vlak ujíždějící s třemi mrtvolami ve vagonu ...absurdní,ale pravdivé tak jako život ...to by byla bomba! To by nabízelo témat k domýšlení! Co asi napíší noviny druhý den! Ve vlaku metra nalezeny tři mrtvoly lidí, kteří se vzájemně zabili a vlastně se osobně vůbec neznali! atd ... A vůbec! To bych dal jako úvodní scénu! Novinový titulek - neznámí mrtvý ve vlaku! A pak bych teprve začal s vyprávěním příběhu od počátku ...Jinak to ale byl celkem dobře udělaný film.
Cassius Chaerea 1.6.2005 23:39 - č. 2830
Cassius Chaerea
karaya1 napsal v č. 2829:
"Ad happyend: na to mám jeden hezký příklad. Pokud jste viděli Collateral, pak musíte uznat, že o dost lepší by bylo (a hlavně by to bylo větší psycho ) kdyby Tom Cruise v metru oba zastřelil a odkráčel středem... To samé platí i pro válečné filmy, proto třeba hodnotím Das Boot dost vysoko. Žádný happyend (resp. dosti pokažený ), na nic si nehraje, ukazuje, jak to bylo."
Ano, bývá to zajímavý, ale kdyby si měl v každým válečným filmu na konci vždycky všechny mrtvý tak by se tito taky omrzelo. Trochu by mě zajímalo jak by si chtěl mít Nep. p. branami bez happyendu. To by se měli zastřelit navzájem ?
2901-2920 z 5384
Po