Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
2781-2800 z 6497
Po
Gryzlov 6.6.2005 16:28 - č. 5094
Gryzlov Nejrychlejší, nejstoupavější, nejovladatelnější, nejergonomičtější, nejsilněji vyzbrojené, nejpevnější konstrukce, nejekonomičtější - suma sumárum - žádné

P.S.
Jestli jsem na něco zapomněl, tak se omlouvám - stárnu a zapomínám
Marseill 6.6.2005 16:08 - č. 5093
Marseill SK:Jaké je podle tebe co do obratnosti nejlepší letadlo?
SK 6.6.2005 16:03 - č. 5091
SK Otázka je kto čo hľadá pod pojmom najlepšie stíhacie lietadlo 2.s.v...Teda na aké parametre, vlastnosti kladie kto aký dôraz...
Worchester 6.6.2005 15:52 - č. 5090
Worchester
Marseill napsal v č. 5088:
"ale Me 262 bych za nejlepší letoun neoznačil."
Já bych ho neoznačil za nejlepší , ale za nejvíce pokrokový.
Jamamoto 6.6.2005 15:24 - č. 5089
Jamamoto Kreon(5083): Samozřejmě, s tím se dá souhlasit, ostatně stroje Luftwafe byly většinou obecně méně obratné, než jejich soupeři. Také je potřeba brát v ůvahu, že se nejednalo jen o souboje jeden na jednoho, ale že spolu jednotlivé stroje kooperovaly. Převýšení je opravdu jedním ze základních předpokladů pro útok.
Marseill 6.6.2005 15:04 - č. 5088
Marseill Copak?Vám se líbý Me 262?Asi jste příznivci Luftwaffe že?Mě se taky líbý německá letadla, ale Me 262 bych za nejlepší letoun neoznačil.
Gryzlov 6.6.2005 13:40 - č. 5087
Gryzlov Tome, nezoufej Takových ještě bude...
Marseill 6.6.2005 13:01 - č. 5085
Marseill kucera:A padle tebyl nejlepší v čem?Měl sice jako první proudové motory(ale ty byly dost poruchové),ale skoro nic nového.
kucera 6.6.2005 09:12 - č. 5084
Nejlepší letoun 2. svetove valky byl Messersmith 262 vyroben ke konci valky
Kreon 6.6.2005 08:32 - č. 5083
Kreon Jen tak na okraj..k tomu manévrovému boji..Z převýšení se snažil útočit každý..ať už Němec s FW190 či Brit s SS, to byl prostě základní předpoklad. Manévrový boj používali stejně tak i Němci. V konečné fázi nakonec rozhodla zručnost a zkušenost pilota, protože je znám bezpočet případů kdy "méně obratné" stroje bez problémů trumfly ty papírově "obratnější" stroje. Ale abych pravdu řekl, definovat co to je obratnější stroj nebo obratnost samotná, je k ničemu.

Ten případ s FW190 co tu je popsán níže, to je pro mě taky novinka. Mohu se zeptat je známo více takových případů?
Jamamoto 6.6.2005 06:48 - č. 5082
Jamamoto No, to překulení u Fokáče je pro mne novinka!Každopádně zajímavá informace. Naživo bych to zkusit chtěl, ale na druhou stranu se mám docela rád. No uvidím, který pocit převáží......
Achileus 5.6.2005 23:14 - č. 5081
Jamamoto napsal v č. 5079:
"No, já to zažil jen virtuálně, ale ty letové modely jsou dělány hodně realisticky"
Je dobre ze mas o tom predstavu, ale ked budes mat moznost skus si to nazivo je to fakt zazitok.
Achileus 5.6.2005 23:11 - č. 5080
Jamamoto napsal v č. 5079:
"Navíc, pokud se teď nemýlím, záludnost fokáče byla i vtom, že do té vývrtky spadnul vpodstatě bez jakéhokoliv varování."
nemylis sa skutocne padal bez varovania, ale skuseny piloti to dokazali vyuzit, zaludnost bola ale v tom ze napriklad v pravej zatacke sa prevalil a padol do lavej vyvrtky stalo sa to napr. Obslt. K. Nordmannovi z komodorovi JG51. Vtedy sa zrazil so svojim cislom.
Jamamoto 5.6.2005 22:06 - č. 5079
Jamamoto Achileus(5078): No, já to zažil jen virtuálně, ale ty letové modely jsou dělány hodně realisticky, tak že určitou představu mám. S Fokáčem to opravdu musela být libůstka. Navíc, pokud se teď nemýlím, záludnost fokáče byla i vtom, že do té vývrtky spadnul vpodstatě bez jakéhokoliv varování.
Achileus 5.6.2005 22:01 - č. 5078
Martini: Tak to sme dvaja pre ktorych je spitfire najoblubenejsi
Achileus 5.6.2005 22:00 - č. 5077
Jamamoto: Mal som tu moznost skusit vyvrtku, ked som trenoval jej vyberanie, na Vivate to bola nadhera, ale nechcel by som to zazit na Z-142 alebo nedajboze na Fw-190.

S tou zatackou mas pravdu cim ostrejsia tym pomalsia, ja som mal na mysli ze aj ostru zatacku musis letiet ustalenou rychlostou inac skoncis vo vyvrtke.
Martini 5.6.2005 11:37 - č. 5076
Martini
Achileus napsal v č. 5072:
"Je to aj moj favorit, ale nemozes povedat ze nanho nic nema napriklad taky Mustang ho prekonaval v dolete."
Souhlasím, já to tak beru jako, že spitfire je můj nejoblíbenější letoun, tak proto řikám, že na něho nic nemá.....
Jamamoto 5.6.2005 08:23 - č. 5075
Jamamoto Achileus(5073):Ano, to záleží na tom, jak moc zatáčku "utáhneš" a jakou rychlostí do ní vlítneš.Při určité kritické rychlosti(u každého typu může být jiná) letadlo ztratí vztlak a přechází do vývrtky. V tom případě je rozumné ubrat plyn, nasměrovat letoun k zemi a vykopnout směrovku proti směru rotace stroje.V momentě, kdy se letadlo přestane točit, směrovku srovnáš (pozor při tom, aby stroj nezačal rotovat na druhou stranu), vybereš střemhlavý let, znovu přidáš plyn a setřeš si z čela studený pot. Na tohle všechno ale potřeuješ mít dostatečnou výšku, pokud jí nemáš, následuje tebou zmiňovaný bagr.

Ovšem , pokud chceš udělat ostřejší zatáčku, vždycky nějakou rychlost ztratíš a tím se v boji dostáváš do nevýhodné situace, neboť její další získání tě stojí buď nějaký čas, nebo výšku a stáváš se pak zranitelným a tedy lákavým cílem pro soupeře. Německé stroje proti svým konkurentům netočily nijak oslnivě, naopak ale dokázaly být poměrně rychlé a měly i solidní stoupavost a právě proto útočily většinou taktikou, kterou ty popisuješ. Pro Fw 190 je to přímo typické.
Achileus 5.6.2005 05:02 - č. 5074
Jamamoto napsal v č. 5062:
"Německá taktika vzdušného boje byla prostě jiná, nebyla na manévrovém boji založena."
presne, v monografii bojove legendy Fw-190 bolo pisane ze nemci najradsej utocili z prevysenia a pri tomto prudkom utoku sa snazili rozbit nepriatelsky utvar. Velmi dobre bol popisany boj JG26 s RAF (neviem ktore jednotky ani datum, ale nastudujem si to a doplnim).
Achileus 5.6.2005 04:53 - č. 5073
Jamamoto napsal v č. 5068:
"Mimochodem manévrováním a zatáčkami rychlost spíš ztrácíš, ne?"
To nemusi byt celkom pravda aspon co sa tyka zataciek, zatacku by si mal otocit na ustalenej rychlosti. Ak ti rychlost v zatacke klesa moze to skoncit vyvrtkou a ta sa u niektorych masin (a pilotov) vybera bagrom
2781-2800 z 6497
Po