Bylo vylodění v Británii v roce 1940 možné?

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
2741-2760 z 3775
Po
SK 21.10.2004 09:06 - č. 1347
SK
Dzin napsala v č. 1332:
"Zapomínáš na pár poodstatných faktů, že údery byly podikány na lodě, které buď kotvily, nebo pluly pomalu a nemánévrovaly z důvodů mělčin. LW operovala u břehu a neměla potíže s navigací. Kdyby si pustila RN takto blízko i v prípadě invaze, už by bylo pozdě, ona ho musela zadržet dostatečně daleko od invazní flotily, daleko na širém moři. A to do té doby byl prováděl jen X. sbor a to ještě ne s nějakými velkými úspěchy. Samotná LW na tento styl boje nebyla cvičena."
SAmozrejme, že LW by útočila na RN už počas cety severným morom, ale hlavné údery na RN by prišli až v tom kanáli...na tie 2 dni by mohli nemci zastaviť konvoje do Británie a zásobovali by invazné jednotky len letecky...RN by teda moc cieľov nemalo, navyše by bolo pod paľbou pobrežných diel, možnosť manévru by im znemožňovali mínové polia a plytčiny. K tomu by boli napádaný LW. RAF by útočila ako si písal na invázne loďstvo (to by bolo v tej dobe v prístavoch) pod ochranou PLD a RN by bolo bez ochrany...Tých niekoľko LL lodí by mohlo byť rýchlo vyradených a RN by tak nemala vôbec žiadnu ochranu...Ako by dopadol takýto stret je jasné...lode nad lietadlami nemohli v žiadnom prípade vyhrať...
Tom napsal v č. 1337:
"Chceš tím určitě připomenout, že právě kvůli mělčinám se v Kanálu nedalo počítat s rozsáhlejšími operacemi ponorek."
Ponorka prevažnú dobu pláva na hladine a div sa svete aj väčšinu útokov(na začiatku vojny) prevádzali z hladiny...A myslím, že ponorky majú na hladine menší ponor ako napr. krížniky a bitevné lode a teda by tými plytčinami neboli tak obmedzované ako loďstvo RN. Inak v kanáli a severnom mori je málo miest, kde sa nemôžeš ponoriť aspoň do hĺbky periskopovej alebo ešte hlbšie...

Tom napsal v č. 1338:
"Zastánci výsadku tu stále operují s neexistující výsadkovou divizí. Taková jednotka prostě v létě 1940 nebyla bojeschopná."
Bojaschopná bola ako vidno na akciách v západnom ťažení. Straty tam iste boli ale tie mohli byť doplnené - vojakov, ktorý mali para výcvik iste mali v nemecku dostatok. Navyše hlavnú časť by tvorila bežná pechota, ktorá by bola prepravená letecky...teda by nepotrebovali zoskakovať padákom...
Nepotrebuješ desiatky tisíc výsadkárov ale potrebuješ menšiu jednotku, ktorá ti zabezpečí pristávaciu plochu...
SK 21.10.2004 08:53 - č. 1346
SK
Dzin napsala v č. 1331:
"Oni se nemusí zdržovat protiponorkovým bojem. Na to jim stačí udržovat vysokou rychlost a ponorky mají stíženou situaci je vůbec zaměřit. Útočit na válečnou loď je poněkud složitejší, než na obchodní. "
To, že vysoká rýchlosť (cca 20 uzlov?) nestačí ukázali potopenie viacerých vojenských lodí prípadne rýchlych osobných lodí...
Minimálne by museli plávať cik cak a to by tiež zdržalo po istú dobu...Ak by si však chcel zaradiť do toho loďstva menšie lode, tak by rýchlosť poklesla pod tých 20u na cca 10u.
Dzin napsala v č. 1331:
"Navíc jak dokázala ponorková válka, obrovský svaz se dokáže ponorkám docela efektivně bránit. Hlavně ale ponorek jednak nebylo tolik a jendak byly soustředěny na moři a ne v prostoru invaze."
Ako ukázala vojna kedy? V 1943? Máme rok 1940, teda britské lode prevažne bez radarov, a inej protiponorkovej výzbroji...
Ponoriek bol dostatok na to aby boli dosť nahusto v tak malom priestore akým severné more a LaManche je...Navyše nebol by ich problém presunúť z Atlantiku k pobrežiu Británie...Veľkú časť ponoriek tvorili typ II a ten na oceán tak či tak nebol moc vhodný.
SK 21.10.2004 08:41 - č. 1345
SK
Dzin napsala v č. 1331:
"Jenomže LW nám útočí na RN a nemůže si risknout poslat bombardéry bez stíhací ochrany. RAF jednak pozemní armádu chránit vůbec nemusí a jednak hlavní úkol je překazit invazi a ne chránit RN, to se chráni samo, viz Kréta, bez RAF se také obešlo a úkol splnilo. Tedy RAF a RN se vrhne do útoku plnou silou. LW buď musí bojovat s RAF, nebo s RN, ale na oba nemá dostatek sil. To je tvůj zásadní omyl, víra, že LW má o tolik více sil."
To ako RN(a RAF) dokáže bojovať v kanáli aj s podporou RAF ukázali boje u Dunkerque, kde britské torpédoborce a ďalšie menšie lode utrpeli veľké straty. Inak ani RAF z toho boja nevyšla v pohode a nad Dunkerque stratila stovky stíhačiek a cca 300 pilotov...Samozrejme, že aj tu RN splnilo svoju úlohu ale to LW nebola nasadená vo veľkom množstve a operovala z ďalekých základní. V prípade operácií z blízkych základní by lietadlá LW mohli previesť aj niekoľko vzletov denne a teda by sa úderná sila ešte viac znásobila...
SK 21.10.2004 08:35 - č. 1344
SK
Dzin napsala v č. 1331:
"Luftwaffe neposkytovala v roce 40 přímou podporu pozemním jednotkám, ale soustředila se hlavně na údery na blízký týl. Na přímou podporu neměla ani dostatečnou výzbroj, ani zkušenosti, to přišlo zase až časem. Navíc by neměla ani vzdušnou nadvládu, což by se velmi záhy negativně projevilo."
A kto by mal vzdušnú nadvládu? RAF si chcel nasadiť výhradne proti invaznemu loďstvu...Dzine nejak sa v tom celom zamotávaš...
Luftwaffe podporovala pozemnú armádu už v Poľsku a Francúzsku...Inak nemusí sa vždy jednať o priame bitevné akcie ako predvázali napr. Hs 123, ale dosť pomáha práve to rozvrátenie blízkeho tylu a znemožnenie prísunu posíl...
Dzin napsala v č. 1331:
"Jenomže nám jde o to, že Britové znali polohu S+G, ale nedokázali tuto polohu nalézt. Což by se klidně mohlo stát i LW. Znali by poluhu RN, ale prostě by jí nenašli."
no jo...loďstvo je celkom nenápadné...inak keď máš 3 lode zahalené v hme, prší a navyše je zvät v dymovej clone, tak sa tomu nedivím...
Ale celé loďstvo v peknom počasí je ozaj nenápadné... Opisuješ to tak, že si ozaj myslím, že by RAF nebola schopná nájsť to invázne loďstvo...
SK 21.10.2004 08:27 - č. 1343
SK
Dzin napsala v č. 1330:
"Udává se 500 tanků, 786 polních a 167 protitankovích děl. Proti nim by Německý výsadek měl 0 tanků, 0 polních a 0 protitankovích děl. Myslím že ikdyby měli 3 náboje na dělo a 5 na tank, není co řešit. "
Tie sily čo si uviedol platia pre celú britániu, teda aj pre jednotky podstatne vzdialené od miesta invázie...Teda v mieste predpokladanej invázie by Briti toho nemali o moc viac ako Nemecký výsadkári...samozrejme, že si zabudol, že 75mm delá sa dali prepravovať v Ju 52, rovnako aj mínomety, 37mm PT delá...Výsadok by bol samozrejme bez palebnej podpory, že?
Dzin napsala v č. 1331:
"Výsadkářů i s přepravovanou pěchotou by bylo maximálně 10 000, ale pravděpodobněji méně. Další posily by bylo možno přisunout až po obsazení nějakého letiště (a vybudování vzdušné převahy) a posily by navíc netvořily nějakou značnou sílu. Prsotě by to hlavně bylo na výsadkářích. "
NPosily by chodili v miknimálne v takom množstve v akom by sa darilo prisúvať britom posily...Nemali by to až také jednoduché...viď rozvrátenie zázemia v bitke o Francúzsko...
Na výsadkároch by to bolo hlavne v prvých hodinách a dňoch...potom by už pristávali lietadlá prepravujúce pešie jednotky. Samozrejme bez ťažkej techniky, ale aj 37,75mm delá a 50,81mm mínomety sa dajú použiť...Viac na začiatku nepotrebuješ, lebo ani Briti by nemali toho materiálu o moc viac(nejak im ostal v Dunkerque ).
SK 21.10.2004 08:18 - č. 1342
SK
Dzin napsala v č. 1330:
" To se právě hodně pleteš. ULTRA v této době dokázala číst depeše Němců dostatečně dobře a hlavně depeše LW, která byla proslulá svou nedisciplinovaností v komunikaci. Největší problém tvořily (tradičně) námořní kody, vše ostatní bylo vcelku snadné. V této době dokázala ULTRA číst v reálném čase depeše Luftwaffe i OKW, což se v BoB potvrdilo. Na toto doporučije knihu "Přísně tajné" (ULTRA secret), kde je toto velmi přehledně rozebráno."
Citácia z článku Lachtan, který se nekonal, Dzin 27.10.2003:
"ULTRA tedy dodávala hodnotné zprávy, ale ani ona neměla podrobnější údaje o plánu Seelöwe a proto nemohla nijak zareagovat na chybné představy britského velení o případném místě vylodění. V září, když letecký průzkum zjistil shromažďování německého invazního loďstva, nebyla ULTRA schopna přesně zjistit, zda jde o přípravy k invazi, a proto byla 7. září vyhlášena invazní pohotovost č. 1, která počítala s vyloděním do 12 hodin (kódové označení Cromwell)."

teda nejako ideš proti sebe... V reálnom čase dokázali čítať správy až neskôr...to tam tiež máš...
SK 21.10.2004 08:10 - č. 1341
SK
Dzin napsala v č. 1329:
"Britové nebyli schopni nalézt nad Kanálem německé lodě, takže nevidím důvod, proč by se to nemohlo stát i Němcům, kterí navíc neměli v této navigaci sebemenčí zkušenost. Je rozdíl, když máš Kanál jenom přeletět, nebo když máš operovat na mořem. Navíc, když by nechali RN vplout až do Kanálu k invaznímu loďstvu, bylo by už pozdě. Oni ho museli zničit ještě v Severním moři."
Rozdiel je hľadať 2 lode ako celé loďstvo...potom by som mohol ja tvrdiť (na základe tvojich myšlienkových pochodov), že RAF by nebolo schopné nájsť invázne loďstvo(čo je samozrejme blbosť)...
Dzin napsala v č. 1330:
"Ono ale také chvilku trvá to samé invaznímu loďstvu, nehledě na to, že by jeho plavba k vyloďovacím plážím trvala 15 hodin..."
Ja viem koľko trvá plavba invázneho loďstva..tak mi teraz uveď ako rýchlo sa tam dostanú britské lode zo Scapa Flov, Bristolo, Liverpoolu atď.
Dzin napsala v č. 1330:
"V Holandsku bylo vysazeno 10000 výsadkářů a po předchozím dlouhém letu?"
V Holandsku ich nebolo toľko potrebných ale ak zrátaš všetky výsadkové akcie tak ich bolo dosť...koľko bolo prepravených nemeckých jednotiek na Krétu?
SK 21.10.2004 07:55 - č. 1340
SK
Dzin napsala v č. 1329:
"Oni by prostě vrhli veškeré síly na úder proti invaznímu loďstvu a RN by nechalo starat se o sebe (ochranu by nechali na jeho palubním letectvu, které sice nebylo nijak silné, ale v této situaci by sehrálo určitou roly). Na to, aby LW dokázala zvládnou soustředěný úder RAF a RN neměla dost sil."
...takže RAF by sa podľa teba sústredila na údeer na invazne loďstvo...kde sú potom útoky na dopravné lietadlá? Prípadne ochrana bombardérov, ktoré sa pokúšajú dostať nad inváznu pláž? Alebo by tieto úlohy RAF neplnila?
podľa teba by teba RAF vyčlenila sily takto:
- útok na invazne loďstvo: 350 S + ??? B
- ochrana RN: 0 ks (75? ks FAA)
- ochrana základní a infraštruktúry: 0 ks

Luftwaffe by mohla nasadiť sily napr. takto:
- ochrana invázneho loďstva: 400 S
- ochrana dopravných lietadiel: 150 S
- akcie proti RN: 150 S + 500 B
- údery na letiská a infraštruktúru: 300 S + 500 B

Teda ak by som prial tvoj názor, že RAF by sa sústredila výhradne na invazné loďstvo tak by sa stretla s početnou prevahou stíhačiek LW, navyše pri lete nad kanál(pri návrate na základne) by sa RAF stretla aj so strojmi LW, ktoré by útočili na ich základne a infraštruktúru...Teda RAF by sa musela najprv prebiť cez líniu LW, ktorá by bojovala nad pobrežím a ak by prešla, tak by sa stretla s priamou ochranou invázneho loďstva...prevaha je viac než zrejmá...
SK 21.10.2004 07:30 - č. 1339
SK
Dzin napsala v č. 1329:
"Protože největší úspěchy na LW teprve čekali, do té doby bylo jejich nasazení nad mořem spíše sporatické. Jediný trochu zkušenější byl právě X. sbor, ale ani on nějak nevyjnikal, to přišlo až časem, když posádky získali zkušenost."
No tak schálne, kedy LW potopila vyšší počet lodí ako u Dunkerque?
Navyše LW mala v tej dobe aj iné úlohy ako ničiť lode RN...
Dzin napsala v č. 1329:
"To je samozřejmě hloupost. LW musí dát ochranu bombardérům a i lodím. Přičemž nejdůležitější a také nenákladnější je ochrrana lodí. Musí se rozpracovat střídání, aby měly stálou ochranu. To znamená, že pokud chceš mít stále nad svazem 100 letadel, musíš jich na tento úkol vyčlenit minimálně 300, ale spíše ještě více. Tím ale výrazně oslabíš stihací jednotky proti RAF, protože tyto stihačky k tomu nebudeš moc použít. Vem, že Němci měli kolem 1000 stihaček. Polovinu by přidělili na ochranu invazního loďstva a na předpokládaný boj s RAF by byli v oslabení. V tom zásadní rozdíl, Britové by to nemuseli dělat. Oni by prostě vrhli veškeré síly na úder proti invaznímu loďstvu a RN by nechalo starat se o sebe (ochranu by nechali na jeho palubním letectvu, které sice nebylo nijak silné, ale v této situaci by sehrálo určitou roly). Na to, aby LW dokázala zvládnou soustředěný úder RAF a RN neměla dost sil."
To je samozrejme hlúposť. Briti by nemohli sústrediť sily proti výsadku, lebo by ich Luftwaffe napádala ešte nad britským územím, alebo si myslíš, že by sa Britské lietadlá vyhli boju nad svojími základňami a nechali ich vybombardovať? Taktiež by si nechali vybombardovať železnice, cesty,...
RN malo v tej dobe 75 stíhačiek? Môžeš mi vymenovať, ktoré že to LL boli v červenci 1940 v domácich vodách a aké že to mali letecké sily? Najlepšie aj podľa typov...inak aj takému Fulmaru by bol schopný Ju 88 uniknúť, vzhľadom na jeho vyššiu rýchlosť...Teda RN by sa nemohla spoľahnúť na svoje letectvo a určite by požiadala o ochranu RAF...
Nad Dunkerque mala RN podporu RAF a straty tam mala obrovské...ako by dopadla RN bez leteckej podpory v kanáli je otázka...
Tom 21.10.2004 06:35 - č. 1338
Tom Zastánci výsadku tu stále operují s neexistující výsadkovou divizí. Taková jednotka prostě v létě 1940 nebyla bojeschopná.
Tom 21.10.2004 06:35 - č. 1337
Tom
pbradler napsal v č. 1335:
"Dzin: A ty jsi někdy viděl námořní mapu kanálu?"


Předpokládám, že skoro všichni

Chceš tím určitě připomenout, že právě kvůli mělčinám se v Kanálu nedalo počítat s rozsáhlejšími operacemi ponorek.
Dzin 21.10.2004 01:46 - č. 1336
Dzin pbradler: Viděl. Bohužel ji nemám doma.
pbradler 21.10.2004 01:32 - č. 1335
pbradler Dzin: A ty jsi někdy viděl námořní mapu kanálu?
Dzin 21.10.2004 01:28 - č. 1334
Dzin pbradler: (1333) Ohledně min si dovolím odpovědět parafrází historického výroku. "Pokud by Němci byli schopni zaminovat Kanál tak, aby znemožnili manévrování RN, nebylo by logické předpokládat, že RN by bylo schopno zaminovat Kanál tak, aby znemožnilo manévr lodím Němců?"
Jde o to, že ty mělčiny tam sice stále budou, ale ve chíli, kdy se k nim RN dostane, už je pozdě ho zastavovat, protože má invazní loďstvo Němců nadosah a tomu se právě musí LW snažit zabránit, či-li na něj útočit ještě mimo tyto mělčiny na širém moři.
pbradler 21.10.2004 01:23 - č. 1333
pbradler Dzin (1332): Tie plytčiny by tam boli aj počas nemeckého vylodenia (to dúfam nepopieraš ). Navyše by sa k nim pridružili pomerne husté mínové polia. Predpokladáš že by sa v takomto priestore RN skvele manévrovalo?
Dzin 21.10.2004 00:43 - č. 1332
Dzin pbradler: (1306) Zapomínáš na pár poodstatných faktů, že údery byly podikány na lodě, které buď kotvily, nebo pluly pomalu a nemánévrovaly z důvodů mělčin. LW operovala u břehu a neměla potíže s navigací. Kdyby si pustila RN takto blízko i v prípadě invaze, už by bylo pozdě, ona ho musela zadržet dostatečně daleko od invazní flotily, daleko na širém moři. A to do té doby byl prováděl jen X. sbor a to ještě ne s nějakými velkými úspěchy. Samotná LW na tento styl boje nebyla cvičena.
Dzin 21.10.2004 00:38 - č. 1331
Dzin SK: (1305)
- Udává se 500 tanků, 786 polních a 167 protitankovích děl. Proti nim by Německý výsadek měl 0 tanků, 0 polních a 0 protitankovích děl. Myslím že ikdyby měli 3 náboje na dělo a 5 na tank, není co řešit. Výsadkářů i s přepravovanou pěchotou by bylo maximálně 10 000, ale pravděpodobněji méně. Další posily by bylo možno přisunout až po obsazení nějakého letiště (a vybudování vzdušné převahy) a posily by navíc netvořily nějakou značnou sílu. Prsotě by to hlavně bylo na výsadkářích. Výsadkové jednotky mohou dobýt malý ostrov, mohou se někde držet do příchodu těžkých jednotek, ale nemohou dobýt zemi. To by je prostě umlátili čepicema. Těžké zbraně v letectvu je sice hezké, ale nerealizovatelné. Luftwaffe neposkytovala v roce 40 přímou podporu pozemním jednotkám, ale soustředila se hlavně na údery na blízký týl. Na přímou podporu neměla ani dostatečnou výzbroj, ani zkušenosti, to přišlo zase až časem. Navíc by neměla ani vzdušnou nadvládu, což by se velmi záhy negativně projevilo.
- Jenomže nám jde o to, že Britové znali polohu S+G, ale nedokázali tuto polohu nalézt. Což by se klidně mohlo stát i LW. Znali by poluhu RN, ale prostě by jí nenašli.
- Jenomže LW nám útočí na RN a nemůže si risknout poslat bombardéry bez stíhací ochrany. RAF jednak pozemní armádu chránit vůbec nemusí a jednak hlavní úkol je překazit invazi a ne chránit RN, to se chráni samo, viz Kréta, bez RAF se také obešlo a úkol splnilo. Tedy RAF a RN se vrhne do útoku plnou silou. LW buď musí bojovat s RAF, nebo s RN, ale na oba nemá dostatek sil. To je tvůj zásadní omyl, víra, že LW má o tolik více sil.
- Oni se nemusí zdržovat protiponorkovým bojem. Na to jim stačí udržovat vysokou rychlost a ponorky mají stíženou situaci je vůbec zaměřit. Útočit na válečnou loď je poněkud složitejší, než na obchodní. Ponorky ti vše nevyřeší, musel by jsi je poslat na moře a jakmile by je jednou RN minulo, už by s tím nic nenadělali. Navíc jak dokázala ponorková válka, obrovský svaz se dokáže ponorkám docela efektivně bránit. Hlavně ale ponorek jednak nebylo tolik a jendak byly soustředěny na moři a ne v prostoru invaze.
- RAF nebyla nutěná chránit lodě. Ona maximálně byla nutěná zastavit invazi a v tom je rozdíl. Tohle si musíš uvědomit, spolupráce RN a RAF nespočívá v tom, že by RAF chránila RN, ale v tom, že koordinovaně udeří na invazní loďstvo.
- Což naprosto jasně prokázal BoB, jak je snadné vyřadit letiště z provozu. Na tohle už tu myslím Algernon měl pár přízpěvků, jestli se ti to nechce vyhledátak, rovnou se ho zeptej.
- To je právě Orel. Jenomže to už RAF byla připravená na odražení LW a nejvýhodnější okamžik pro vyssazení výsadkářů (podle Kesserlinga) byl promarněn. Jenomže předtím, zase LW neměla k dispozici tolik sil, protože byla roztroušena všude možně.
Dzin 21.10.2004 00:15 - č. 1330
Dzin SK: (1304)
- Ono ale také chvilku trvá to samé invaznímu loďstvu, nehledě na to, že by jeho plavba k vyloďovacím plážím trvala 15 hodin...
- V Holandsku bylo vysazeno 10000 výsadkářů a po předchozím dlouhém letu?
- To se právě hodně pleteš. ULTRA v této době dokázala číst depeše Němců dostatečně dobře a hlavně depeše LW, která byla proslulá svou nedisciplinovaností v komunikaci. Největší problém tvořily (tradičně) námořní kody, vše ostatní bylo vcelku snadné. V této době dokázala ULTRA číst v reálném čase depeše Luftwaffe i OKW, což se v BoB potvrdilo. Na toto doporučije knihu "Přísně tajné" (ULTRA secret), kde je toto velmi přehledně rozebráno.
- O tom už jsem ti psal. Vezmu tedy 700-1000 LW (z toho asi 200-300 Bf 110). Polovinu by bylo třeba ke krytí svazu, takže 350-500. FC 350 letadel, k tomu ještě asi 75 letadel RN. Nad cvazem by hlídkovalo 50-100 letadel LW. Výsledek by byl tedy LW 400-600 ku 425 FC. Nevidím nějakou zdrcující převadu LW.
Dzin 20.10.2004 23:59 - č. 1329
Dzin SK: (1304)
- Protože největší úspěchy na LW teprve čekali, do té doby bylo jejich nasazení nad mořem spíše sporatické. Jediný trochu zkušenější byl právě X. sbor, ale ani on nějak nevyjnikal, to přišlo až časem, když posádky získali zkušenost.
- Ztráty uvádí Groehler takto (Němci zničeno+poškozeno/Briti celkem utraceno):
10.7.-7.8. 192+77/74
8.8.-23.8. 403+127/200
24.8.-6.9. 378+115/295
7.9.-30.9. 435+161/210
1.10.-31.10. 325+163/136
Celkem 1733+643/915
- To je samozřejmě hloupost. LW musí dát ochranu bombardérům a i lodím. Přičemž nejdůležitější a také nenákladnější je ochrrana lodí. Musí se rozpracovat střídání, aby měly stálou ochranu. To znamená, že pokud chceš mít stále nad svazem 100 letadel, musíš jich na tento úkol vyčlenit minimálně 300, ale spíše ještě více. Tím ale výrazně oslabíš stihací jednotky proti RAF, protože tyto stihačky k tomu nebudeš moc použít. Vem, že Němci měli kolem 1000 stihaček. Polovinu by přidělili na ochranu invazního loďstva a na předpokládaný boj s RAF by byli v oslabení. V tom zásadní rozdíl, Britové by to nemuseli dělat. Oni by prostě vrhli veškeré síly na úder proti invaznímu loďstvu a RN by nechalo starat se o sebe (ochranu by nechali na jeho palubním letectvu, které sice nebylo nijak silné, ale v této situaci by sehrálo určitou roly). Na to, aby LW dokázala zvládnou soustředěný úder RAF a RN neměla dost sil.
- Britové nebyli schopni nalézt nad Kanálem německé lodě, takže nevidím důvod, proč by se to nemohlo stát i Němcům, kterí navíc neměli v této navigaci sebemenčí zkušenost. Je rozdíl, když máš Kanál jenom přeletět, nebo když máš operovat na mořem. Navíc, když by nechali RN vplout až do Kanálu k invaznímu loďstvu, bylo by už pozdě. Oni ho museli zničit ještě v Severním moři.
čet.Hrad 20.10.2004 23:34 - č. 1328
čet.Hrad
pbradler napsal v č. 1314:
"Nepovažujem za mysliteľné prepraviť vzduchom dve divízie za deň (s kapacitami ktoré mali k dispozícií). Ja to odhadujem na max. dva pluky za deň."
Pokud se tu bavíte o přepravě německých výsadkářů, přečtěte si něco málo o provedení Operace Bruntál těšně po Mnichovu, tam byl proveden výsadek hned po odstoupení pohraničí (tj. tak jak byli připraveni v září 1938), skončilo poměrně velkým debaklem, sice se z něj určitě poučili, ale velké rezervy neměli. Myslím, že to co obhajuje SK by možné nebylo
2741-2760 z 3775
Po