Filmy a dokumenty o 2. světové válce

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
2741-2760 z 5385
Po
gargamel 15.6.2005 13:53 - č. 3029
gargamel To je pořád dokola Proč by umění mělo "posouvat lidstvo kupředu"? Pokud se ti něco nelíbí, připadá ti to blbé, proti selskému rozumu, tak si toho nevšímej, nedívej se na to, neposlouchej to.
Vladimír Šilhán 15.6.2005 13:51 - č. 3028
To gargamel - říkám, pak je to samoúčel, neposouvající lidstvo ani o píď kupředu - co s tím? Otec zažil Protektorát a pamatoval všechny ty hrůzy, ale jestli v něčem souhlasil s tehdejším režimem, tak to když šlo o tzv. rádobyumění,tento škvár nazýval Hitler "zvrhlé umění" - "židobolševické" apod. odporující "lidské přirozenosti a přírodě samotné" ... zdůvodnění je jiné než otcovo. Ten to říkal prostě - odporuje to normálnímu selskýmu zdravýmu rozumu ...a měl pravdu.
Johny 15.6.2005 12:35 - č. 3027
Johny
Vladimír Šilhán napsal v č. 3025:
"já mluvil o tzv. "moderním" umění, zcela abstraktním, kde často ani autor sám vlastně neumí vysvětlit jeho obsah a důvod jeho vzniku, vyjadřuje jen jeho momentální nálady a vnitřní pocity, což nikoho příliš neobohatí "


Nezlob se na mně ale máš (tedy dle mého názoru) dost zkreslené představy co umění vůbec je. Umění není agitka (i když i ta může být ztvárněna uměleckými metodami a využívat je) která má kohokoliv poučovat, vychovávat či nějak vzdělanostně obohacovat. Umění je přesně to co jsi pohrdavě popsal tedy : pokus vyjádřit své pocity a nálady formou uměleckého projevu a pokus přenést či vyvolat podobné nálady u konzumenta tohoto umění - nic jiného. Tedy pokuď malíř při pohledu na krásnou krajinu má radostný pocit, snaží se ho přenést svým spůsobem přes plátno na diváka a stromy může namalovat třeba fialově. V žádném případě tím nikoho nevychovává aby natíral stromy na fialovo a nebo aby si zařídil zahradu podle jeho návrhu. Umění může vyjadřovat autorovo štěstí a nebo jeho smutek či strach. Já se můžu jít podívat na Monu Lisu aniž bych čekal, že odejdu nějak vychován či vzdělán, prostě akorát třeba budu mít lepší náladu.

Já se naopak domnívám, že nejlepší umění je to, které mně prostě vytvoří dobrou náladu aniž by mně vnucovalo nějaký "většinou" úzkoprsý a výchovný názor na lidskou činnost.

K tomu třeba vyloženě odstrašující příklad film Horem Pádem. Jinak celkem vtipná komedie je totálně zkažena až urputnou snahou kritizovat rasizmus všemy pády. Závěrečná scéna kdy jeden z hlavních hrdinů běhá po pláži s malým černouškem zatímco jeho matka se zaliká v českých hospodách rasizmem je jako kdyby ji nařídil kulturní odbor národního výboru.
gargamel 15.6.2005 10:17 - č. 3026
gargamel Ale proč by to mělo někoho obohacovat. Autor si přece může dělat co chce. Záleží přece jen na lidech, jestli se jim to bude líbit, jestli tomu budou vůbec věnovat pozornost apod.
Vladimír Šilhán 15.6.2005 10:02 - č. 3025
To gargamel - samo že nutný to není ... existje i čistě kultura pro pobavení, nebo syntéza obou - vždyť i Švejk je angažované umění, ale zároveň slouží k pobavení ... to je jasný ... já mluvil o tzv. "moderním" umění, zcela abstraktním, kde často ani autor sám vlastně neumí vysvětlit jeho obsah a důvod jeho vzniku, vyjadřuje jen jeho momentální nálady a vnitřní pocity, což nikoho příliš neobohatí ... a kromě určité osvěty, která ovšem není podmínkou - to by ani nebylo možné, by umění mělo lidi i něčím obohacovat. A ne ochuzovat, jak se mnohdy děje, kdy film přináší jen duševní bahno nejhoršího druhu , skepsi, pesimismus a relativizaci všech hodnot ...
To se ovšem netýká NPB - ten hodnoty vyznává i jeho vyznění je celkem pozitivní, to se týká především takových "děl" jako je níže zmíněná Elza - dozorkyně apod.
stanley 15.6.2005 09:05 - č. 3024
gargamel napsal v č. 3023:
"umění přece nemusí sloužit pouze nějakému účelu nebo výchově. Ty nemáš žádné oblíbené umění (hudba, film, literatura..), které žádnému účelu neslouží a prostě tě jen baví, něčím se ti líbí?"
Jsme sice téměř za hranicí hrací plochy, ale budiž. Umění skutečně nemusí sloužit, ono prostě, je-li uměním, slouží už faktem své existence. A vůbec nemusí vznikat za tímto účelem.
gargamel 15.6.2005 08:41 - č. 3023
gargamel Vladimír Šilhán: ale umění přece nemusí sloužit pouze nějakému účelu nebo výchově. Ty nemáš žádné oblíbené umění (hudba, film, literatura..), které žádnému účelu neslouží a prostě tě jen baví, něčím se ti líbí?

Proč by člověk nemohl utrácet čas a prostředky jen tak pro nic? To je přece každého svobodná volba.
Vladimír Šilhán 14.6.2005 21:54 - č. 3022
To Gargamel - ale jo, souhlas! Stalin byl pro ně autorita a dosud je, mě to vyprávěj ... píšu si s adminem webu warheroes.ru a on ho považuje za největší "ličnost" - osobnost jejich novodobých dějin, spolu s Ivanem Hrozným a Petrem Velikým ... a taky Leninem. Ale já psal o něčem jiným ...ten Kulikov trpěl, tomu vymlátili zuby - ten určitě neměl důvod padnout za Stalina, nicméně by nikdy cynicky netupil zřízení v tak těžké době pro Rusko a už vůbec ne veřejně před členem strany! Annaud tam prostě chtěl vecpat jeho příběh za každou cenu a tak použil tuhle nevhodnou filmařskou zkratku ... a co se týče umění - tak umění pro umění jak ho prosazuješ je na nic - bez účelu, slouží jen těm co mu rozumí, tedy autorům a mnohdy ani to ne! Je to utrácení času a prostředků pro nic! Umění od pravěku slouží výchově a idejím své doby, ať jiý kresby v Altamiře, antické sochy, náboženské obrazy středověku a zejména divadlo a film. Tam se rodí pokrok lidstva, kritické myšlení a hnutí za osvobození člověka, ať již Cervantesovy či Moliérovy hry, obrozenecké divadlo či avantgardní film ...
Vladimír Šilhán 14.6.2005 21:50 - č. 3021
To Dzin - ale právě že klade ...,navíc je velmi antiangažovaný, není nestranný, ale snaží se dělat anti propagandu - politruk dochází k závěru že neexistuje spravedlivá společnost a že se "nepodařilo stvořit nového člověka" - a přitom na takového koukal - Zajcev byl jedním z nich! A pobavení je u něho vedlejší úlitbou komerci, která ho tak zdegradovala na akční film. Vždyť i ten Rus píše, že by to bylo směšné, kdyby to nebylo tak smutné .. a že jiné filmy taky lžou? Taky, samo - prostě je pouze škoda, že byl zmařen potenciál, který toto téma skýtalo, to je vše.
Vladimír Šilhán 14.6.2005 21:43 - č. 3020
To Johny - o to jde ...ty filmy co si o nich myslíš jak se náramně bavíš se snaží udělat z Tebe nemyslící stoj - potenciálního konzumenta, spokojeného s realitou, proti ničemu se nebouřícího a degenerovat Tvoji osobnost, což je opakem kultivace ...je to zcela cílené a nemáš na to se tomu sám ubránit, i když se Ti budou snažit namluvit, jak jsi svébytný a samostatný - blbost! Největším úspěchem ďábla bylo, když přesvědčil lidi že neexistuje - heslo jiné doby a s jiným cílem, přesto nejlépe vystihuje tuto situaci.
karaya1 14.6.2005 20:55 - č. 3019
karaya1
Dzin (3016):
Proč odstrašující? Vždyť to bylo super. Parádní bojová scéna, kam se na ní hrabal Gladiátor.
Překvapuješ. Tobě vůbec nevadilo, že celá historie byla totálně překopána, a to včetně hlavních hrdinů a jejich osudů? Mimochodem, uváděl jsem ji právě proto, že se od historie odklonila o 180°, ne proto, že by v ní nebyly hezké, efektní scény (aby taky ne, když na ně měl Petersen 140 milionů babek...)
stanley 14.6.2005 20:39 - č. 3018
Johny napsal v č. 3015:
"stanley: reklama je něco jiného než výchova."
Myslíš? je to jen výchova konzumenta - a proto využívá své zařazování nejvíc právě do těch filmů, které vyžadují nejméně myšlení. Jestliže ovšem chceš, můžeme se shodnout na pojmu výchova k antivýchově nebo tak něco.
Dzin 14.6.2005 18:34 - č. 3017
Dzin Vladimír Šilhán: Účel to má prostý, pobavit diváka.
A proč by nemohl zkreslovat historii? Podle mě to není film, který by si kladl ambice pravdivě vylíčit historické události. Navíc nějak výrazně historii nezkresluje, rozhodně ne více, než jiné podobné filmy.
Popravdě řečeno, z devadesáti devíti procent si americký divák nejspíše nic myslet nebude.
Ale on netočil film o Stalingradu, on točil film o souboji dvou odstřelovačů...
Dzin 14.6.2005 18:20 - č. 3016
Dzin karaya1: Proč odstrašující? Vždyť to bylo super. Parádní bojová scéna, kam se na ní hrabal Gladiátor.
Johny 14.6.2005 15:30 - č. 3015
Johny stanley: reklama je něco jiného než výchova.
gargamel 14.6.2005 15:07 - č. 3014
gargamel v tom s tebou nesouhlasím, podle mně si každý může točit co chce, i sebevětší blbost, která třeba nemá žádný smysl.

Většina hudby, kterou poslouchám a mám rád, taky nemá žádné "poslání" nebo "výchovnou funkci" (spíš naopak
stanley 14.6.2005 15:04 - č. 3013
Johny napsal v č. 3011:
"Naprosto a tvrdě nesouhlasím. To je klasický bolševický názor, že vše včetně umění musí být zaměřeno na výchovu socialistického člověka"
Promiň, ale každé umění něčemu slouží, i když často velmi zprostředkovaně. Každý americký škvár s káděmi rozstříkaného kečupu a hekatombami mrtvých má svůj (pseudo)výchovný aspekt - ať se ti to líbí nebo ne, uvědom si např. rozsah reklamy v těch nejžádanějších a naopak v nežádaných krvácích - jde sice o nepřímý, často spíš podprahový výchovný vliv, který by "tvůrci" mnohdy asi nepřiznali ani za nic, navíc je to výchova hrůzná, ale je tam. Takže, gargameli, zas tak úplně mimo to není, ona totiž výchovná funkce filmu (ve spojení s TV nejmasovějším kulturním fenoménem) není otázkou bolševismu, ale evropské civilizace. Poptej se na to ve Francii..
gargamel 14.6.2005 14:26 - č. 3012
gargamel Tak tak, představa, že umění má "něčemu sloužit", mít nějaké "poslání", to je skutečně zcela mimo.

Jinak vojáci RA nebojovali jen za Rusko ale i za Stalina. A to zcela upřímně. Veteráni velké vlastenecké si i letos při výročí oslav stěžovali, jak se role Stalina zatlačuje do pozadí a oni za něj přitom byli ochotní umírat.
Johny 14.6.2005 14:23 - č. 3011
Johny
Vladimír Šilhán napsal v č. 3009:
"Proto je důležité lidi vzdělávat - a i to by mělo být posláním filmu."


Naprosto a tvrdě nesouhlasím. To je klasický bolševický názor, že vše včetně umění musí být zaměřeno na výchovu socialistického člověka. Za bolševismu prakticky nemohl být natočen film, který by nebyl nějak "výchovně" zdůvodněn.

Na vzdělání je dokumentární film a škola. Když jdu do kina chci se bavit, podívat se na dobré efekty a hlavně nechci moc myslet nad tím co tím kdo a jak napovídá- neboť přes den toho mám dost.

Naprosto a zásadně odmítán to, aby existovaly jakékoliv komise či ministerstva kde by se určovalo kdo a kdy má co číst a na co koukat. To je pohrdání lidmi. Jakým právem má kdokoliv na světě určovat co třeba JÁ mám vidět a co ne? Pokud se chci koukat na sajrajt na NOVĚ neexistuje nikdo, kdo by mně v tom měl právo bránit stejně tak když budu chtít sledovat Křižník Potěmkin. Jediné co bych byl ochoten tolerovat je aby každý měl co největší výběr. V této souvislosti jen zmíním "right of choice" v Americe, kde na periférijní prde*y u Houstonu nabízela půjčovna Blockbuster mimo tisícovky béčkových škvárů také třeba "vesničko má středisková", "ostře sledované vlaky" zmíněného "Potěmkina", Leni Reifenstahlovou plus desítky dalších filmů z celého světa včetně domácích "independent" jako je Jarmusch a spol.
Vladimír Šilhán 14.6.2005 01:54 - č. 3010
To Johny - nejde o vidění jednotlivců - jde o to, že to není vidění autentické ...je to naivní americká představa o tom, jak takový ruský voják myslí a jedná - zcela zcestná a nesmyslná ..to není zobrazení ruské duše (nejde o žádné Leninovi spisy či co ...), navíc věci co se tam odehrávají jsou naprosto nemyslitelné - již dříve o tom tady někdo napsal - Kulikov by si nikdy hubu na špacír nepustil, taky proč? On tam bojoval za Rusko, ne za Stalina ... a politruk by neřek matce, že její syn žije za cenu zrady své vlasti - další nesmysl (bylo to pro ně horší než smrt), asi by se poté oběsila a nefňukala: "Soudruhu komisaři, - prej - "nezlobte se na mě, ale možná je dobře že je u Němců - když vyhrají, bude se mít dobře .." - no za takový defetismus, jednající se velezradě, to by se opravdu nezlobil, ale to by ji na místě odprásk, to si piš ...tenhle dialog moh napsat jen blbej Amík (autorem knihy taky Američan je).
2741-2760 z 5385
Po