Sudetoněmecká otázka, odsun sudetských Němců

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
2681-2700 z 3044
Po
Hofi 19.1.2004 13:07 - č. 456
Hofi Hynek (451): Čo ti hovorí napr. Kragujevac?
Hynek 19.1.2004 13:06 - č. 455
Čo sa týka súhlasu ostatných Slovákov - aký bol podľa teba ich postoj?

To je to co bych taky rád věděl, prostě se jim měla dát šance se alespoň něják vyjádřit, třeba plebiscitem.

Hlinkovi aktivity se datují již do počátku 20. let. Rovněž tak Slovenska republika RAD nebyla všem Slovákům proti mysli.
čet.Hrad 19.1.2004 13:04 - č. 454
čet.Hrad Carlos napsal(a) v č. 425: "Nemci uz podruhe behem 30-ti let rozpoutali dva svetove konflikty, zpusobili velke vyvrazdovani obyvatel. A lide se take proto tak chovali..."

Pozor co říkáš , tohle například zdeno vůbec nepochopí, vždyť WWII rozpoutal Winston Churchill, který mimochodem v té době ještě nebyl ministerským předsedou (na což zdeno také nedokáže podat odpověď)
Hofi 19.1.2004 13:02 - č. 453
Hofi Hynek napsal(a) v č. 450: "Slovenská politická reprezentácia dala najevo... otázka je nakolik to bylo se souhlasem ostatních Slováků. Již nedlouho (prakticky ihned) po roce 1918 vznikla snaha úplně osamostatnit Slovensko"


Čo sa týka súhlasu ostatných Slovákov - aký bol podľa teba ich postoj?


Mohol by si byť konkrétnejší s tými snahami?
Hynek 19.1.2004 12:56 - č. 451
Víte kdo byl nejvíce hodnoceným vojákem v rakousko-uherské armádě dle velení této armády?

Němci ani Maďaři a už vůbec né Češi a Jihoslované, ale Slováci - měli totiž malé požadavky na vojenský erár, velice nízkou dezerci a plnili dobře rozkazy.

Otázka je jak pak moc podporovaly např. Martinskou deklaraci.
Hynek 19.1.2004 12:49 - č. 450
Hofi napsal: Slovenská politická reprezentácia dala najevo... otázka je nakolik to bylo se souhlasem ostatních Slováků. Již nedlouho (prakticky ihned) po roce 1918 vznikla snaha úplně osamostatnit Slovensko.

k té Hofi 445 no vidíš jak by to bylo přínosné. Odečteme-li spišské a bratislavské Němce.
FUJ06 19.1.2004 12:31 - č. 449
FUJ06 Hofi:Já jsem na tom stejně.Mamka je z Dolného Kubína a tata z Brna a bydlíme ve Vsetíně.
Hofi 19.1.2004 12:25 - č. 448
Hofi Priznám sa, že je mi "proti srsti" akékoľvek zovšeobecnovanie, keď sa hovorí o národoch: Slováci, Česi Nemci, Američania, Rusi... sú takí a takí, majú takú a takú povahu, títo sú šikovnejší, títo lenivejší..atď...

Je mi 100-krát príjemnejšie baviť sa napr. s inteligentným Maďarom, než s primitívom akejkoľvek národnosti.

Pavel: To je v poriadku.

Ostatne, ja som "výsledkom" zdenovho "paštátu": otcovi rodičia z Moravy, otec sa narodil v Prahe, strýko žije v Opave, mamina rodina zo slovenského Gemera...

Aký som teda?
FUJ06 19.1.2004 12:24 - č. 447
FUJ06 V roce 1918 bylo pro slováky připojení k ČSR jedinou záchranou před pomaďarštěním!!!Pro ně to mělo velký přínos.
FUJ06 19.1.2004 12:22 - č. 446
FUJ06 Někde jsem četl,že Husák chtěl připojit Slovensko k SSSR jako svazovou republiku.To by si teda moc nepomohli,ale připojení k Maďarsku by znamenalo zkázu slovenského národa.Mají být rádi,že se připojili k nám a dostali se tím na stranu vítězů(I když bojovali na straně němců).
Hofi 19.1.2004 12:19 - č. 445
Hofi Hynek napsal(a) v č. 442: "Ostaně mi by jsme měli méně problému. Vždyť dnes prakticky nemáme s Maďarami žádné vážnější rozepře."
Ani Slováci s Nemcami.
Hofi 19.1.2004 12:17 - č. 444
Hofi Carlos + Hynek: Slovenská politická reprezentácia dala na javo kam chce patriť Martinskou deklaráciou z 30. októbra 1918. Na to prihliadali aj veľmoci.

Carlos: Ako som už napísal, spolužitie s Čechmi bolo pre Slovákov jednoznačne prínosom.

Hynek: Naopak, teória jednotného československého národa/teória čechoslovakizmu zohrala významnú úlohu pri vzniku ČSR. (Vzhľadom na uznanie nového štátu dohodovými veľmocami).

Negatívnu úlohu zohrávalo lipnutie na tejto teórii počas existencie samotnej ČSR (napr. Edvardom Benešom) a nerešpektovanie slovenských požiadaviek.
Hynek 19.1.2004 12:11 - č. 442
já si přesto myslím, že se měli sami svobodně rozhodnout. A to i přesto že mnozí měli otrockou povahu vypěstovanou po dlouhou dobu maďarského vládnutí a bylo by tudíž možné, že by se rozhodli pro Maďarsko (Uhersko).

Ostaně mi by jsme měli méně problému. Vždyť dnes prakticky nemáme s Maďarami žádné vážnější rozepře.
Pavel 19.1.2004 12:08 - č. 441
Hofi omlovám se za takové čechy
Carlos 19.1.2004 12:05 - č. 440
Carlos Hynek napsal(a) v č. 438: "Dle mého názoru se měli velmoci po Iww Slováků zeptat co vlastně oni sami chtějí, a pokud by nebyli schopní si určit co chtějí mělo platit, že stávající stav jim plně vyhovuje. Dle mého názoru vytvoření společného státu se Slováky a tvrzení o národě československém bylo Masarykovou největší chybou. Nakonec ostatně Československo skončilo neúspěchem."

Dle meho nazoru Slovaci nemeli moc na vyber. 1. spolecne v jednom state CSR, nebo nadale pod Madarskem (ci Uherskem), nebo samostatny stat.
Kdyby Slovaci byli samostatni, pochybuji, zda by se stali demokratickym statem a zda by ten stat byl zivota schpony, co se tyce ekonomiky, hospodarstvi a zabeypeceni statu.
Podle meho nazoru by se mohlo Slovensko stat satelitem - sovetskym asi ne, protoze bolsevici nemeli sanci se udrzet ve stredni Evrope, to by dohodove mocnosti nedovolily. Satelit Nemecka - melo jine problemy nez nekoho ovladat. Tak by bylo podle meho nazoru bud pod vlivem Polska, Madarska nebo Ceska. Coz nebylo moc dobre. Proto vychodisko spolecneho statu se mi zda nejlepsi.
Nadale pod "ochranou" Uherska - tak tuto teorii nerozebiram.
Carlos 19.1.2004 11:54 - č. 439
Carlos Hofi napsal(a) v č. 436: "Carlos: Vieš, píšem to preto, lebo z môjho štúdia dejín 1. ČSR mám pocit, že práve takýto povýšenecký postoj (možno si to takto nemyslel, ale vyznieva to tak) voči Slovákom, v zmysle: my sme vás oslobodili od Maďarov, tak čo ešte chcete... - prezentovaný, žiaľ, aj niektorými čelnými politickými predstaviteľmi 1. ČSR, priniesol do tohto spolužitia hodne neplechy, a bol vodou na mlyn slovenským separatistom a nacionalistom."

Urcite to nemelo vyznit, tak jak to vyznelo. Sam Stefanik rikal, ze Slovensko nebylo pripraveno v roce 1918 na demokracii a samostatnost uz vubec ne - vliv madarizace. Ze neni ani pro autonomii.
Slovensku pomohl spolecny stat s Ceskem. Ale ted jsou natolik zraly na to, aby sli svou cestou. V leccem nas uz predhaneji...
Hynek 19.1.2004 11:53 - č. 438
Dle mého názoru se měli velmoci po Iww Slováků zeptat co vlastně oni sami chtějí, a pokud by nebyli schopní si určit co chtějí mělo platit, že stávající stav jim plně vyhovuje. Dle mého názoru vytvoření společného státu se Slováky a tvrzení o národě československém bylo Masarykovou největší chybou. Nakonec ostatně Československo skončilo neúspěchem.
Carlos 19.1.2004 11:50 - č. 437
Carlos Hofi napsal(a) v č. 435: "Carlos (433): Nemusíš zase robiť zo Slovákov také "chudinky". Pre slovenský národ bolo iste prospešné súžitie s národom českým a hodne mu pomohlo, ale spôsob, akým sa o tom občas vyjadruješ, mi chvíľami pripomína zdenove delenie na "viac a menej šikovné národy"."

Sorry, jestli to tak vyznelo. Jä nedelim narody na lepsi ci horsi. Jestli to znelo agresivne, nebylo to namirene proti Slovakum, ale aby to zdeno pochopil.
Vazim si mnoha Slovaku. Je mi lito, ze byli tisic let pod Madary. Jen jsem chtel rici, ze jste mohli dopadnout jako Luzicti Srbove, kdyby jste byli nadale pod nadvladou Madarska. ¨Vzdyt Masaryk byl napul Slovak, vazim si Stefanika ci Srobara. Take Dubcek ujde. Jsou ale Slovaci, ktere moc nemusim, napr. Hlinka, Tiso, Clementis, Husak, Meciara, aj.
Hofi 19.1.2004 11:34 - č. 436
Hofi Carlos: Vieš, píšem to preto, lebo z môjho štúdia dejín 1. ČSR mám pocit, že práve takýto povýšenecký postoj (možno si to takto nemyslel, ale vyznieva to tak) voči Slovákom, v zmysle: my sme vás oslobodili od Maďarov, tak čo ešte chcete... - prezentovaný, žiaľ, aj niektorými čelnými politickými predstaviteľmi 1. ČSR, priniesol do tohto spolužitia hodne neplechy, a bol vodou na mlyn slovenským separatistom a nacionalistom.
Hofi 19.1.2004 11:29 - č. 435
Hofi Carlos (433): Nemusíš zase robiť zo Slovákov také "chudinky". Pre slovenský národ bolo iste prospešné súžitie s národom českým a hodne mu pomohlo, ale spôsob, akým sa o tom občas vyjadruješ, mi chvíľami pripomína zdenove delenie na "viac a menej šikovné národy".
2681-2700 z 3044
Po