Sudetoněmecká otázka, odsun sudetských Němců

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
2661-2680 z 3044
Po
Dzin 19.1.2004 22:12 - č. 476
Dzin Hynek: S rozdelenim CSR, ktere rozhodli na strane Slovenska jeho voleni zastupci... Musis ale vzit v potaz, ze to byli zvoleni zastupci, kteri nedali zase tolik na vyber. Bud komunisty, nebo nacionalisty v cele s Meciarem. Ten se navic obklopil auerolou bojovnika proti komunismu a rozhodujiciho vudce svrzeni moci KSC na Slovensku. A az po urcite dobe doslo k vystrizliveni. Bylo to velmi podobne jako s Tudzmanem a jeho rezimem v Chorvatsku.
Ale nejaky absolutni expert v oblasti politologie a novodobych dejin Slovenska nejsem, takze se mohu i milit...
Dzin 19.1.2004 22:11 - č. 475
Dzin Hynek: Z dlouhodobeho hlediska to nebyla ztrata casu, ale to by se nesmeli dostat k moci komuniste, kteri preci jen napachali hodne skody. Vem ze KSS byla jednim z propagatoru osamostatneni Slovenska z CSR. Pripomenme si jen pozadavek pripojeni Slovenska k SSSR. Slo o to, ze za prvni republiky bylo Slovensko dost nove budovano za prizpeni ceske pomoci a to vytvorilo preci jen alespon castecne zlou krev. Ale to se postupne menilo a Slovensko zacalo byt daleko ekonomicky samostatnejsi. Bohuzel to pretrhla WW2. Kdyby po ni nebyl nastolen komunisticky rezim a pokracovalo se dal v nabehnutem trendu, nejspise by doslo k postupnemu vyrovnani a treba by jsme jeste stale zli v Ceskoslovensku. Ale to je ono kdyby...
Dzin 19.1.2004 22:11 - č. 474
Dzin Hynek: Dat sanci na sebeurceni Slovakum pred vznikem CSR bylo ale velmi obtizne. Vem, ze SLovensko bylo chapano (Madary) jako nedilna soucast Uherska a to zde melo rozhodujici slovo. Nechteli se ho vzdat dobrovolne a Slovensko muselo byt defakto vojensky obsazeno Ceskoslovenskym vojskem. Proto pro nej bylo jednoznacne prinosem, byt osamostatneno jako soucast CSR, protoze Cesky stat mel dlouholetou nepopiratelnou historii a navic spojenim techto dvou zemi byl utvoren vetsi celek s vetsim vlivem.
Dzin 19.1.2004 22:11 - č. 473
Dzin Musim rici, ze ja osobne jsem Cechodlovakista ve smyslu narodniho souziti Cechu a Slovaku v jednom state. A take si myslim, ze zasadni problem v tomto nazoru bylo, ze vetsina vladnoucich lidi v Cechach se chovala, jako ze Slovaci se chteji za kazdou cenu osamostatnit a branila castecne jejich sebeurceni a vetsina vladnoucich lidi na Slovensku zase, ze Cechoslovakismus je skryte "pocesteni" Slovenska a Cesi se je snazi utlacovat.
Hofi 19.1.2004 14:40 - č. 472
Hofi Tiež by som sa mal radšej učiť na štátnice. No čo, aspoň sme si pokecali.
Hynek 19.1.2004 14:35 - č. 471
Aj mě ne, naopak jsem měl být již dávno pryč.

Já osobně jsem byl a jsem pro samostaný stát Slováků, tedy proto ať si rozhodují o sobě sami. A doufám, že se již nikdy nevrátí.

Jo a ekonomicky ať se jim daří co nejlépe, protože pak se bude dařit i nám.
Hofi 19.1.2004 14:31 - č. 470
Hofi Hynek napsal(a) v č. 469: "ČSR není, a to je jisté."

Tomuto sa nedá oponovať.



Hynek napsal(a) v č. 469: "by sma boly braťa"

To je zvláštny jazyk...

Hynek napsal(a) v č. 469: " životní úroveň u nás v ČR by byla o hezkých pár percent nižšia. ČR dosahuje 64% HDP EU, kdežto Slovensko je něco mírně nad 50-ti%."

Na ekonomiku som teda ľavý, aj keď som počul, že niektoré "ekonomické ukazatele" hovoria v prospech Slovenska..ale opakujem , že v tomto sa nevyznám.

Každý asi vidíme výhody/nevýhody spoločného/oddeleného súžitia v niečom inom, a ak mám byť úprimný, tak sa mi nechce pokračovať v diskusii týmto smerom. Nič v zlom.
Hynek 19.1.2004 14:19 - č. 469
ČSR není, a to je jisté. Kdyby to klapalo ještě dnes by sma boly braťa. A životní úroveň u nás v ČR by byla o hezkých pár percent nižšia.

ČR dosahuje 64% HDP EU, kdežto Slovensko je něco mírně nad 50-ti%.
Hofi 19.1.2004 14:12 - č. 468
Hofi To, čo so myslím vyplýva z mojich (ne)znalostí o histórii vzťahu Čechov a Slovákov a ich spolužitia, a či na tom záleží...to závisí od toho, či môj názor niekoho presvedčí alebo nie. Netvrdím, že viem, "čo oni (vtedy) chceli", ale snažím sa to vydedukovať z historických faktov , ktoré sú mi známe. Výsledok máš možnosť čítať. Samozrejme sa môžem mýliť. V každom prípade by som si netrúfal tvrdiť, že "je isté, že ČSR bol omyl a ilúzia s ktorou sa malo skončiť".
Hynek 19.1.2004 14:01 - č. 467
Mezi možnostmi měla být též samostatnost. Nezáleží na tom co si ty myslíš, ale co chtěli oni. A protože to nevíme tak nemá smysl tady o tom hovořit. Jisté je jedno ČSR (1 národ a bratři) byl omyl nebo spíš iluze se kterou se mělo skončit a pak by bylo jen na Slovácích co s sebou udělají.
Hofi 19.1.2004 13:53 - č. 466
Hofi Nemyslím, že by referendum v roku 1918 bolo potrebné. Slováci (nielen ich politickí predstavitelia) dávali v tom čase najavo svoj názor predovšetkým činmi (ktoré som tu už naznačil). Okrem toho, aké by boli ďalšie možnosti v tom referende? Pripojenie k Maďarsku?

Hynek napsal(a) v č. 465: "Ano možná to byla nutnost, ale mělo se s ní zavčas skončit."

S tým súhlasím.
Hynek 19.1.2004 13:48 - č. 465
hofi napsal:Uznávam, že teória o jednotnom československom národe bola vytvorená umelo, a to z dôvodu prezentácie čs. zahraničnej akcie pred dohodovými veľmocami. Bola to dobová nutnosť, ktorá mala napomôcť vzniku Československa. Opakujem, že v tomto zmysle zohrala pozitívnu úlohu (ak si však nemyslíš, že prirodzeným domovom Čechov a Slovákov bola habsburská monarchia) .

Ano možná to byla nutnost, ale mělo se s ní zavčas skončit.
Hynek 19.1.2004 13:46 - č. 464
Pocity jsou hezký, ale jsou na nič.

O tom jestli chtějí nebo nechtějí samostatnost si měli rozhodnout sami Slováci v referendu už v roce 1918. Podobně to mělo být i v roce 1993, i když zde rozhodovaly alespoň volení zástupci.
Hofi 19.1.2004 13:46 - č. 463
Hofi "Kecy o bratroch".. no neviem, ale oba národy toho majú hodne spoločného, ale budiš.

Uznávam, že teória o jednotnom československom národe bola vytvorená umelo, a to z dôvodu prezentácie čs. zahraničnej akcie pred dohodovými veľmocami. Bola to dobová nutnosť, ktorá mala napomôcť vzniku Československa. Opakujem, že v tomto zmysle zohrala pozitívnu úlohu (ak si však nemyslíš, že prirodzeným domovom Čechov a Slovákov bola habsburská monarchia) .

Chybou bolo, že niektorí čs. predstavitelia sa tejto teórie pridržiavali a podľa toho konali aj po vzniku ČSR.
Hofi 19.1.2004 13:38 - č. 462
Hofi Hynek (460): Prepáč, ale tak to vyznelo. Ak, chceš tak to nemúsime ďalej rozoberať.

Nemám pocit, že by väčšine Slovákov vadilo, že sa po roku 1918 ocitli v spoločnom štáte s Čechmi.

Nemám tiež pocit, že by existencia spoločného štátu nemala dlhodobú perspektívu. Rozdelenie 1939 zďaleka nebolo vyjadrením slobodnej vôle oboch národov. A čo sa týka toho z 1993, bolo by skutočne zaujímavé nechať všetkých občanov Československa rozhodnúť v slobodnom referende - podmienky na to boli, nie však politická vôľa.
Hynek 19.1.2004 13:26 - č. 461
Rozhodně také neříkám, že vytvoření ČSR bylo úplně špatné. Zejména z pohledu slovenské inteligence špatné nejspíš nebylo. Možná, že mělo smysl vytvořit ČSR jen na pár let a pak si dát sbohem (což se stejně nakonec stalo). Každopádně se měli k tomu vyjádřit všichni Slováci. Z dlouhodobého hlediska to byla jen ztráta času. Neexistoval prostě národ Československý to byl a je nesmysl. Stejně jako ty kecy s bratrama atd.
Hynek 19.1.2004 13:21 - č. 460
A co má jako být já jsem citoval štáb R-U armády někdy z poloviny války a nikde jsem neřekl, že to tak bylo na pořád.

A to, že někde bojovaly slovenští vojáci ještě neznamená, že bojovaly přesně jen za Československo a že se nemohli například spolu s ostatními Slováky svobodně vyjádřit jak chtějí dále žít.
Hofi 19.1.2004 13:15 - č. 459
Hofi Hynek: Budem konkrétnejší, toto je krátky citát z jednej mojej seminárnej práce (len pre ilustráciu):

"Kragujevacká vzbura slovenských vojakov náhradného práporu 71. pešieho pluku ( 80% Slovákov, 13% Maďarov, 4,5% Nemcov, po 1% Poliakov a Chorvátov ), patrí medzi najväčšie, najdramatickejšie a dôsledkami najtragickejšie vzbury v rakúsko-uhorskej armáde."

Dodávam, že vzbura sa uskutočnila 2. júna 1918, a zďaleka to nebola jediná vzbura "spoľahlivých" slovenských vojakov.

Hofi 19.1.2004 13:10 - č. 458
Hofi Hynek napsal(a) v č. 451: "Otázka je jak pak moc podporovaly např. Martinskou deklaraci"

Napr. tak, že sa vojaci slovenského pôvodu aktívne zúčastnovali obsadzovania a oslobodzovania územia novovytvoreného Československa.
Hynek 19.1.2004 13:08 - č. 457
Zajimávé město a oblast.
2661-2680 z 3044
Po