Sudetoněmecká otázka, odsun sudetských Němců

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
2181-2200 z 3044
Po
Podiven 14.11.2004 17:10 - č. 995
Béďa: zase ty omleté reparace. Co takhle zapojit do uvažování logiku:

- majetek byl ukraden v letech 1945-1946
- o reparacích se rozhodovalo po roce 1947

Právní akty nelze předjímat.

Dzin: ta čísla jste tady uvedli sami
Béďa 14.11.2004 16:47 - č. 994
to Podiven: Pokud dobře rozumím, měli bychom Německu platit za bývalý majetek Němců jež připadl ČSR po válce v rámci reparací?
Dzin 14.11.2004 16:39 - č. 993
Dzin Podiven: viz. moje (981). Zajímá mě, z čeho se vycházelo při zjišťování těchto početních stavů.
Podiven 14.11.2004 16:33 - č. 992
Čemu nerozumíš?
Dzin 14.11.2004 16:33 - č. 991
Dzin Podiven: Bylo by možné co nejdříve uvést ona upřesnění ohledně čísel v (980)?
Podiven 14.11.2004 16:24 - č. 990
Johny napsal v č. 987:
"Emanuel Mandler je opravdu odborně vysoce ceněný historik."


Ano máš pravdu. Emanuel Mandler je spolu s M. Otáhalem, M. Churaňem, P. Placákem ad. jedním z objektivních historiků, kteří se nebojí psát fakta, i když to většině třeba nevyhovuje.

Prostě třetina současného nemovitého a movitého majetku České republiky pochází z krádeže.

Já vím, pro někoho jsou to nepříjemná fakta, a tak je raději zamlčuje.
Johny napsal v č. 988:
"předtavitelé SDL a jejich tzv. historici jsou opravdoví nacisté"


Tak to je opravdu silná káva, skoro na soudní žalobu. Označit lidi, kterým byl ukraden majetek a kteří byli vyhnáni z domovů za nacisty? Podivná logika...

V řadách krajanských sdružení jsem žádné nacisty nepotkal (samozřejmě jsou zde i lidé, které lze označit za národovce), právě naopak: často jde o lidi postižené již nacistickým režimem, kteří pak byli znovu okradeni režimem československým...

Ty se Johny setkáváš s určitým typem Němců, kteří ze slušnosti papouškují a přitakávají tvým názorům. Mohu tě ale ujistit, že Německo se mění. Jestli nepřijdeme v dohledné době s racionálním řešením vlastních historických "kostlivců ve skříni", tak v budoucnu nastanou velké problémy.
Johny napsal v č. 988:
"nejsem tedy v pozici sluhy a poníženého prosebníka o almužnu jako ty "


A na to jsi přišel jak? Je snad něco špatného na využívání grantů nejen z Německa, ale i z jiných zemí EU? Měli by snad naši vědci přestat využívat zahraniční granty?

Na solidní výzkum potřebuješ mít solidní finanční zabezpečení. Krajanská sdružení jsou ochotna nezávislý výzkum financovat (nikoli tedy výzkum ovlivněný starými národoveckými předsudky ať už jedné nebo druhé strany).
Johny 14.11.2004 16:09 - č. 989
Johny
Podiven napsal v č. 984:
"Na česko-německý fond budoucnosti bych se také neodvolával. Fond dodnes žádné praktické kroky ke smíření nepodnikl. K jeho činnosti (zejména k činnosti některých lidí v jeho orgánech) jsou v řadách krajanských sdružení velké výhrady."
To se nijak nedivím. SDL vadí především, že tam jsou nějací češi.
Johny 14.11.2004 15:55 - č. 988
Johny
Podiven napsal v č. 984:
"víš jakou pověst mají manželé Hahnovi a jejich protiněmecké pamflety mezi seriozními (opakuji seriozními) německými historiky? "


Jejich pověst je mi docela známá. Mohu tě ubezpečit, že je dost vysoká, Hans Henning je dokonce celosvětově uznávaný odborník na bývalé východní oblasti německa.

Ačkoliv jindy sám sebe nerad hodnotím, zde udělám jednu vyjímku a řeknu, že si dovolím tvrdit, že znám německé reálie o něco více než ty, neboť v německu jsem dost často a podnikám tam jako rovnoprávný subjekt, nejsem tedy v pozici sluhy a poníženého prosebníka o almužnu jako ty a mohu si tedy dovolit i kritický pohled.

Mohu ti s klidem potvrdit, že i lidé pocházející z rodin z východu (můj obch. partner má rodinu ze Slezska) tvrdí, že předtavitelé SDL a jejich tzv. historici jsou opravdoví nacisté.
Johny 14.11.2004 15:38 - č. 987
Johny
Podiven napsal v č. 984:
"Poslední knihu Hahnové dokonale ve své recenzi rozcupoval i Emanuel Mandler."
Emanuel Mandler je opravdu odborně vysoce ceněný historik. Jakéže má vzdělání?
Honza 14.11.2004 14:28 - č. 986
Honza Zase pátý přes devátý, prostě klasika, nemám slov.

"mně autora několika odborných textů na téma českého hospodářství v době protektorátu nemusíte vysvětlovat, co je to válečné hospodářství."

Milý Podivene, pokud by jsi byl v tomto oboru vzdělán (což se tváříš jako že ano, a navíc údajně na toto téma píšeš články), v životě by Tě nemohlo napadnout napsat takovou "drobnou nesrovnast" jako v Tvém 953 a 945.
Dzin 14.11.2004 14:13 - č. 985
Dzin Podiven: Mě zajímá, do jaké míry jsou ta uváděná čísla v (980) porovnatelná. Protože pokud obě mají výchozí definici podmínek pro zjištění počtu obyvatel na danném území jiný, potom ani jejich srovnání nemusí být jednoznačné.
Podiven 14.11.2004 14:03 - č. 984
Johny: víš jakou pověst mají manželé Hahnovi a jejich protiněmecké pamflety mezi seriozními (opakuji seriozními) německými historiky? Asi nevíš, jinak bys je neuváděl jako dobrý příklad. Poslední knihu Hahnové dokonale ve své recenzi rozcupoval i Emanuel Mandler.

Na česko-německý fond budoucnosti bych se také neodvolával. Fond dodnes žádné praktické kroky ke smíření nepodnikl. K jeho činnosti (zejména k činnosti některých lidí v jeho orgánech) jsou v řadách krajanských sdružení velké výhrady.

Smíření ve stylu: "já jsem vám ukradl auto, teď si ho sice nechám, ale smiřuji se s vámi" prostě žádným smířením není.

K těm počtům: uváděl jsem je proto, že u nás se neustále operuje tím číslem 360 tisíc. Když nedávno sochař David Černý navrhl pomník obětem let 1939-1945, na kterém bylo uvedeno jiné realističtější číslo, tak byl komunistickým vedení Svazu bojovníků za svobodu odmítnut. Asi jste tu "aféru" také zaznamenali.

Německo mělo v roce 1945 o 7 milionů obyvatel méně než v roce 1939.
Johny 13.11.2004 23:04 - č. 983
Johny
Podiven napsal v č. 980:
"Prostě v Evropě jiný stát, kterému by v letech 1939-1945 vzrostl počet obyvatel není (možná s výjimkou Švýcarska)."


a co by to jako mělo znamenat? Za každého tvrdě totalitního režimu se zvedla porodnost, ještě mnohem vyšší byla v období normalizace začátkem 70tých let.

Nacistické německo mělo poměrně velikou porodnost také, především díky programům lebensborn, odměnám matkám s více dětmi, speciálním dovoleným pro vojáky za účelem polození dětí a pod.

Logika věci ja naprosto jasná. Říše potřebovala více vojáků a více pracovníků. Hitler plánoval, že do padesáti let by měla velkoněmecká říše mít 250 miliónů obyvatel árijského původu a tím by se stala nepřemožitelnou.
Johny 13.11.2004 22:54 - č. 982
Johny
Podiven napsal v č. 980:
"Vycházíte pouze z českých prací (většinou ještě komunistické provenience). "


Knihy "sudety pod hákovým křížem" a sborníky č.1-8 "historie okupovaného pohraničí" jsou vydány z peněz českoněmeckého fondu smíření a podílí se na nich i němečtí historici právě zejména daty.
Podiven napsal v č. 980:
"Studujte také práce německých historiků!"


Práce významných historiků samozřejmě sledujeme. Velice podnětná je práce Evy a Hans Henninga Hahnových.

Bohužel naopak práce tzv. historiků sdružených kolem SDL jsou i v německu považovány za tendenční a nekvalitní.
Dzin 13.11.2004 21:58 - č. 981
Dzin Podiven: (980) Ty čísla uvádějí počet lidí právě v tu dobu nacházející se v ČSR (Protektorátě a Slovenském štátě a sudet?), nebo se jedná o jeho státní (resp. "státní") příslušníky?
Podiven 13.11.2004 18:47 - č. 980
Vážení kolegové, Honzo, čet. Hrade, Johny, Leninova hlavo (už tvoje přezdívka o lecčems vypovídá), mně autora několika odborných textů na téma českého hospodářství v době protektorátu nemusíte vysvětlovat, co je to válečné hospodářství.
Vycházíte pouze z českých prací (většinou ještě komunistické provenience). Studujte také práce německých historiků!

Co se týká vašich čísel (ke kterým nemám přílišnou důvěru), tak i ta hovoří jasně:

30. září 1938 - 10,905 milionu
konec 1944 - 11,211 milionu

Prostě v Evropě jiný stát, kterému by v letech 1939-1945 vzrostl počet obyvatel není (možná s výjimkou Švýcarska).
Honza 11.11.2004 16:59 - č. 979
Honza Jsem hrozně rád, že pan Podiven umí rozlišovat a porovnávat statistické údaje indexů výroby u válečného a mírového hospodářství. Vážně z něj mám radost, rozený ekonom .
Čísla demografického vývoje se mi taky líbí, rozhodně to má hlavu a patu(asi jako u Dalího). Můj osobní názor je, že tato srovnání jsou zářným příkladem junky science.
čet.Hrad 10.11.2004 11:05 - č. 977
čet.Hrad
Johny napsal v č. 975:
"Je to hrubý odhad pocházející od Speera. Přehnané to nijak není, česko bylo zbrojnicí třetí říše, jenom škodovka byla třetí největší výrobce zbraní ve velkoněmecku. Koncem roku 44 a v 45 to mohlo být dokonce mnohem více."
Tak jsem se po tom trochu díval a našel jsem, že Škodovka vyráběla v roce 1940 skoro 10% celé zbrojní produkce Říše, takže spolu se Zbrojovkou a ČKD by ten odhad mohl být reálný (i když si pořád myslím, že asi o 10% nadhodnocený)
Glynwed 9.11.2004 16:39 - č. 976
Glynwed natura.eri.cz/natura/1998/9/9809-6.html
Johny 9.11.2004 12:10 - č. 975
Johny
čet.Hrad napsal v č. 971:
"1/3?! To se mi zdá hodně přehnané, máš podklady (seriozní!)?"
Je to hrubý odhad pocházející od Speera. Přehnané to nijak není, česko bylo zbrojnicí třetí říše, jenom škodovka byla třetí největší výrobce zbraní ve velkoněmecku. Koncem roku 44 a v 45 to mohlo být dokonce mnohem více.
2181-2200 z 3044
Po