Sudetoněmecká otázka, odsun sudetských Němců

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
2141-2160 z 3044
Po
Johny 20.11.2004 23:58 - č. 1035
Johny
cinik napsal v č. 1034:
"Naše zem se začínala plnit různými uprchlíky už v roce 1944.."
Podiven napsal v č. 1027:
"Tvrzení, že šlo o německé uprchlíky je nesmysl, ti se k nám začali stahovat až od března 1945."


Němečtí přesídlenci - nucení uprchlíci začali přicházet do českých zemí už v roce 1940. Šlo o několik desítek tisích lidí z balkánských oblastí a z Rumunska kterým Hitler nařídil přesídlení. Celkem šlo o několik miliónů lidí a tato epizoda je dost málo známa - Hitler se netajil že byl inspirován přesídlovacími úspěchy Stalina.

Od roku 43 se přesídlilo do oblasti sudet několik set tisíc říšských němců resp. jejich rodin ze strachu před bombardováním - sudety byly v té době považovány za relativně bezpečné místo.

Od poloviny roku 44 začali přicházet uprchlíci z východu - pruska a slezska.

Celkový počet uprchlíků v březnu 45 kolísá mezi 1-2 milióny lidí. Sudety byly doslova přecpány.
cinik 20.11.2004 22:06 - č. 1034
cinik To Podiven (1031):

Takže
1) troufám si tvrdit, že tomuto tématu rozumím minimálně stejně dobře jako vy... (ale spíše trochu víc )

2) pokud vyřadíš arizaci a zabavení majetku stíhaných a zatčených osob, opravdu těch případů zase tolik nebude (nicméně ho i tak bude hodně ), ovšem (možná tě tím překvapím), lidé byli stíháni, zatýkáni, či věšeni (stříleni, ubíjeni) kupodivu nejen za běžné zločiny, ale taky třeba za nepřátelství a zločiny proti Říši. Za sabotáž válečného průmyslu říše atd. Připadají ti tyto konfiskace v pořádku? Pak tu jsou taky konfiskace státního majetku ČSR a ty byly kolosální.
Mimochodem, mám tomu rozumět tak, že arizace majetku byl obyčejný právní akt, který vlastně žádným bezprávným vyvlastňováním není???

3) ČSR v roce 1945 civilizovaným státem pochopitelně moc nebyla, její civilizovanost za války z jistých pochopitelných příčin poněkud utrpěla. O tom, že v letech 1938-1989 jsme měli k civilizované zemi leckdy daleko (přičemž léta 1938-57 /s malým zlepšením v letech 1945-47/ lze brát za léta skutečně barbarská), pochybuje snad málokdo. Nicméně nemyslím, že to můžeme spravit nějakým majetkovým odškodněním.
Jsem ale ochoten uvažovat u Sudetských Němců o to, že bychom jim nabídli návrat občanství (plus jejich přímým potomkům). Podmínkou by bylo, že by se sem museli přestěhovat a trvale tu žít (připouštím, že by to nejspíše ani nenapadlo, ale tu možnost by měli).
Majetkové vypořádání je věcí Německé vlády, ta nám dluží reparace, tak ať sudetské Němce vyplatí, pokud se domnívá, že si něco zaslouží. Zbytek dluhu jí rádi odpustíme

4) Naše zem se začínala plnit různými uprchlíky už v roce 1944... Očekával bych, že někdo, kdo se pasuje na odborníka bude mít větší přehled... A própos, taky by mne zajímala vaše odborná činnost...
Honza 20.11.2004 21:46 - č. 1033
Honza Jo nezákonně... Takže likvidace židů a zabavování jejich majetku bylo v říši i v protektorátu naprosto v pořádku, že?

Stále čekám na odověď ohledě publikační činnosti ekonomických témat. VELICE by mě zajímalo, kde se tyto materiály dají sehnat v českém jazyce (popřípadě v němčině/angličtině), abych si je mohl prostudovat.

Mimojiné mě rozesmála poznámka o "necivilizované" ČSR po roce 1945.

Dále mi laskavě odpověz na otázku na základě čeho byl německý majetek zabavován ihned po kapitulaci říše.

Cinikova poznámka byla zcela na místě. Říka Ti něco katastrofa lodi Wilhelm Gustloff?
Eagle 20.11.2004 21:38 - č. 1032
Eagle Aha takže do roku 1945 jsme byli civilisovaný stát. A protože jsme do r.1945 byly Protektorát čechy a morava a spadali jsme pod německo tak německo bylo do r.1945 civilisovaný stát. A v civilisovaném státě přece přichází trest takže koho budeme trestat za odsun čechů do německ a za smrt milionů židů ?
Podiven 20.11.2004 21:32 - č. 1031
Eagle: teď jsi trefil hřebík na hlavičku. Od roku 1945 jsme civilizovaným státem nebyli.

cinik: raději nepiš do témat, kterým nerozumíš

Honza: k převodům majetku pochopitelně docházelo, stejně jako k nim dochází dnes. Když vyloučím arizaci a zabavení majetku stíhaných osob, tak mi uveď příklad, kdy byl český majetek nezákonně převeden na Němce? A opakuji, že nehovořím o arizaci nebo o majetku stíhaných nebo zatčených osob.
Eagle 20.11.2004 21:20 - č. 1030
Eagle
Podiven napsal v č. 1027:
"souhlasím s tebou, odsun byl zločinem a za zločin v civilizovaném státě přichází trest."


Podiven: Byli jsme v roce 1945 civilisovaným státem? Protože s takovou by jsme klidně mohli řešit problémy ze středověku. Já totiž slovo válka v žádném případě nespojuji se slovem civilisace.

a za druhé: Nejprve by měli němci vyřešit problém s odsunem našich lidí na nucené práce a do koncetračních táborů a pak se teprve budeme zabívat otázkou odsunu sudetských němců. Prostě by to chtělo začít od začátku.
Honza 20.11.2004 20:55 - č. 1029
Honza To Podiven(1027):
No tak to si asi budeš muset prostudovat za domácí úkol materiály, pakliže netušíš, na základě čeho byl zabavován německý majetek po kapitulaci. Pokud neznáš takto triviální fakt, nechápu, copak děláš na tomto fóru.

Dále popisuješ, že jsi autorem odborných článků nebo dokonce publikací o hospodářství protektorátu. Nepopsal jsi mi, jak jsi v makroekonomii vzdělán, abys mohl o této problematice napsat alespoň čárku, nedejbože ji srovnávat s ekonomickým vývojem ČSR v třicátých letech.

A copak se Ti zdá nesmyslné na převodech majetků a majetkových podílů občanů protektorátu na občany říše? Nebo se to snad nedělo?

Nepříjemné otázky, že?
cinik 20.11.2004 20:26 - č. 1028
cinik To Podiven (1027):

Uprchlíci se tedy na českém území začali objevovat až v roce 1945. Nikoliv před tím? Zajímavé. Tak takovouhle blbost jsem ještě neslyšel... Jakpak jsi ji vymyslel?
Podiven 20.11.2004 18:59 - č. 1027
Leninova hlava: gratuluji, tvá reakce se nese přesně v duchu zásad "leninské" polemiky - tedy nediskutovat k věci (ad rem), ale vést osobní útok (ad hominem), když nemám vlastní argumenty. Ostatně již tvá přezdívka by byla námětem pro psychologa, pojmenovat se podle jednoho z největších zločinců 20. století není zcela normální (co takhle dát si jméno "Hitlerskopf"?)

Kolik lidí bylo nacisty zavražděno na území ČR jsem tady vysvětloval již před rokem (č. 141 a dále).

Co se týká "převodu majetku občanů protektorátu na německé občany", jak jsi to formulovala - to je již holý nesmysl.

Jinak je symptomatické, že většina obhájců "národních zájmů" ani neovládá vlastní jazyk - viz tvůj příspěvek.

čet Hrad: Na podzim 1944 byl v českých zemích o několik set tisíc lidí víc než v roce 1939. Tvrzení, že šlo o německé uprchlíky je nesmysl, ti se k nám začali stahovat až od března 1945.

Johny & čet. Hrad: Kdypak bylo definitivně rozhodnuto o reparacích? Na jakém základě byl majetek konfiskován od května do prosince 1945? Já vím nepříjemné otázky.

Cinik: souhlasím s tebou, odsun byl zločinem a za zločin v civilizovaném státě přichází trest.
mbbb 17.11.2004 21:00 - č. 1026
mbbb Jo, jo, byla to ošklivá doba. Neměla by se již nikdy opakovat.
curahee 17.11.2004 20:52 - č. 1025
curahee
mbbb napsal v č. 1024:
"to je přeci jasné, jen největší fanatik by se u soudu přiznal ze zvěrstev roku 1938."
Tresty byly ovšem vysoké,ale skoro nikdo si je neodseděl v pné výšši.Člověk,který byl odsouzen na 20let byl v roce padesát už třeba na svobodě.Pokud vím,tak forma trestu byl i odsun,a ten byl uplatňován víc než často.
mbbb 17.11.2004 16:18 - č. 1024
mbbb
curahee napsal v č. 1023:
".Ovšem u soudu se všichni vehementně bránili..."


to je přeci jasné, jen největší fanatik by se u soudu přiznal ze zvěrstev roku 1938.

Já mám část té knížky, hlavně myslím ty fotky, někde doma oxeroxované. Asi to vyhrabu a podívám se na ně.
curahee 17.11.2004 15:56 - č. 1023
curahee
mbbb napsal v č. 1022:
"Takže těma fotkama si myslel ty z tý knížky, jo"
Ano,je jich tam poměrně hodně,fotky pořízené bezprostředně po napadení stanice v Habartově,i s mrtvolou četnického velitele Koukola,takových "chuťovek" je tam povíceru.A hlavně usvědčující důkazy proti sudeťákům,např. kdo byl v SS,SD či,kdo donášel Gestapu.Ovšem u soudu se všichni vehementně bránili...
mbbb 17.11.2004 15:50 - č. 1022
mbbb
curahee napsal v č. 1021:
"Velmi zajímavá kniha o těchto událostech je od Václava Jíříka ,,Nedaleko od Norimberku""


Tu knížku znám, ale přiznám se, nečetl jsem ji celou, měj jsem ji kdysi dávno půjčenou. Jsou tam pěkný fotky. Teď dočítám Hraničářskou kalvárii od Marka. Taky dost pěkný.

Takže těma fotkama si myslel ty z tý knížky, jo?
curahee 17.11.2004 15:41 - č. 1021
curahee
mbbb napsal v č. 1019:
"no a takový fotky máš z těch míst?? To by bylo zajímavý"
Velmi zajímavá kniha o těchto událostech je od Václava Jíříka ,,Nedaleko od Norimberku",popisuje osudy sudetských Němců,ale i Čechů během války,jedná se o soudní procesy s těmito osobami.Dále jsou tam probírány(dost detailně),incidenty v Bublavě,Habartově,Plesné atd. cca.700 stran.
cinik 17.11.2004 09:57 - č. 1020
cinik To Honza:

Možná proto, že i lidé jako já, co souhlasí s tezí, že odsun byl zločinem a je ostudou Československa a potažmo nás, jaksi nepřekousnou jeho blbý kecy o tom, jak jsme se tu měli pod Německou správou dobře a jeho zpochybňování škod Hitlerovským Německem nám způsobených... Atd...
mbbb 17.11.2004 08:40 - č. 1019
mbbb
curahee napsal v č. 1018:
"mbbb:Tak to si nerozumíme,zajímám se spíš přímo o akce SDP,nebo Sdfk v roce 38,takže jsem měl na mysli,hlavně incidenty s oné doby."


no a takový fotky máš z těch míst?? To by bylo zajímavý!

Ale zajímavý jsou třeba i fotky z odhalení těch pomníčků. Mně se podařilo sehnat třeba sérii fotek z odhalení pomníku v Dolním Podluží vč. pozvánky - září 1945.
curahee 16.11.2004 22:17 - č. 1018
curahee mbbb:Tak to si nerozumíme,zajímám se spíš přímo o akce SDP,nebo Sdfk v roce 38,takže jsem měl na mysli,hlavně incidenty s oné doby.
mbbb 16.11.2004 22:15 - č. 1017
mbbb
curahee napsal v č. 1016:
"mbbb:Máš na mysli incidenty z roku 38,nebo až nějaké odhalení památníku ve smyslu tvého (998)?"
no, původně jsem myslel na fotky z letošních vzpomínkových událostí, ale jestli třeba máš fotky z odhalení pomníčků, to by bylo taky dost zajímavý
curahee 16.11.2004 21:17 - č. 1016
curahee mbbb:Máš na mysli incidenty z roku 38,nebo až nějaké odhalení památníku ve smyslu tvého (998)?
2141-2160 z 3044
Po