Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1141-1160 z 6497
<< 55 56 57 58 59 60 61 >>
Po
Yarra 16.6.2006 22:05 - č. 8015
Yarra Sovieti asi mali "trochu" iný systém. Briti stroje skúšali (po prvotných sklamaniach) a tie prechádzali úpravami vo firme Bell. Až po nevyhnutnej rekonštrukcii boli zaradené do služby aj to na krátky čas, pretože sa (pravdepodobne) prejavili ďalšie závady a hlavne nevhodné parametre pre spôsob boja na západe. U Sovietov boli prvé verzie Kobier skúšané a upravované asi do polovice roku 1943, pričom v operačnej službe boli už dlho predtým. Robilo sa to akosi "za jazdy" a to ich stálo obete. Postupom času hlavne s príchodom nových verzií sa stali veľmi obľúbené a vydržali až do konca vojny napriek tomu, že boli prekonané strojmi vlastnej konštrukcie. Takže kvality P-39 považujem za nespochybniteľné aj napriek ťažkým začiatkom.
fusilier 16.6.2006 21:55 - č. 8014
fusilier
Dališ napsal v č. 8008:
"Osoblažsko - v blízkosti Slezských Rudoltic."
tak to zkus Zemský archiv v Opavě. Jinak zkusím se mrknout do nějakých publikací, ale nic neslibuju
Yarra 16.6.2006 21:40 - č. 8012
Yarra
Tom napsal v č. 8011:
"Celkem mne překvapuje, kolik takovýchto výhrad k P-39, když už existovala zkušenost s první dodávkou Hurricanů (ty snad údajně měly dokonce namalovány i finské znaky) a zejména s prvními 195 kusy Tomahawků..."
Neviem, čo mal Hurricane spoločné s P-400... aký mal vplyv na letové vlastnosti P-39, a čo s tým mali spoločné výsostné znaky...

P-39 bol jednoducho odlišne koncipovaný stroj so svojimi vlastnými nárokmi a v podmienkach letectva, pre ktoré pôvodne nebol navrhnutý s ním nastali logicky problémy. Išlo jednoducho o lietadlo, ktoré nebolo na rozdiel od Hurricana odskúšané v operačnej službe. Nasadením v bojoch sa začali prejavovať závady a boli postupne odstraňované.

Ja si myslím, že detské choroby boli bežným javom u novozavedených typov. U P-39 to bolo skomplikované aj cudzím prostredím.

Takže mňa to neprekvapuje...
Tom 16.6.2006 21:19 - č. 8011
Tom
Yarra napsala v č. 8010:
"To, že niektoré boli používané si nemohli nevšimnúť. Za hlavného vinníka bol považovaný "Allison"."
Celkem mne překvapuje, kolik takovýchto výhrad k P-39, když už existovala zkušenost s první dodávkou Hurricanů (ty snad údajně měly dokonce namalovány i finské znaky) a zejména s prvními 195 kusy Tomahawků...
Dališ 16.6.2006 17:43 - č. 8008
fusilier napsal v č. 7994:
"O jaký kousek Sudet se jedná? Zkus to konkrétněji přiblížit"
Osoblažsko - v blízkosti Slezských Rudoltic.
Tom 16.6.2006 17:27 - č. 8005
Tom Aby nedošlo k nedorozumnění - Shomo létal na P-39 v rámci 82. TRFS, tedy jednotky taktického průzkumu. Proslavil se ale později, když 11. ledna 1945 v kabině fotoprůzkumného Mustangu sestřelil v jednom boji šest japonských stíhaček.


USAAF mělo na P-39 jediné eso, tím byl příslušník 67. FS poručík W. Fiedler Jr.
Dzin 16.6.2006 16:41 - č. 8004
Dzin
Tom napsal v č. 7998:
"Také je pravda, že i v řadách USAAF se našla řada pilotů, co si P-39 pochvalovali - namátkou si vzpomínám na Lt. W. Shoma."
Nemohl by jsi o tom uvést trošku více? Alespoň kde s Beločkou působil. To víš, tohle mě zajímá.
Yarra 16.6.2006 16:09 - č. 8003
Yarra Tom: 8002 To napísali Rusi. Predpokladám, že ich Briti intenzívne testovali a v spolupráci s firmou Bell postupne odstraňovali nedostatky. Sovietom trvalo okolo roka, kým z nej urobili plnohodnotný bojový stroj... a zachránili Bell od krachu

Takže niečo nalietané určite mali, niektoré kusy dosť... nikde som neuviedla, že to bolo pravidlom, proste sa to občas stalo. V sovietskom letectve takisto slúžili pomerne dlho.
Tom 16.6.2006 15:37 - č. 8002
Tom
Yarra napsala v č. 8001:
"Boli to stroje vyradené zo služby v RAF. Nedá sa to nazvať sústavným operačným nasadením. Boli skúšané v Duxforde. Pôsobili krátky čas u 601. squadrony v Manstone. Viem o jedinom bojovom lete 9.10.1941."
Už jsem se lekl, že mi něco ušlo Od čeho tedy to opotřebení?
Tom 16.6.2006 14:34 - č. 8000
Tom
Yarra napsala v č. 7999:
"tie stroje predsa len boli opotrebované"
P-39 co přišly do SSSR měly za sebou nějaké operační nasazení???

Yarra napsala v č. 7999:
"Takisto bola aj rýchlejšia ako Hurricane, Kittyhawk, Tomahawk aj Mustang Mk.1 do výšky zhruba 4000m"
To asi bude případ od případu...
Yarra 16.6.2006 14:33 - č. 7999
Yarra Takisto bola aj rýchlejšia ako Hurricane, Kittyhawk, Tomahawk aj Mustang Mk.1 do výšky zhruba 4000m

Aj v ZSSR boli havárie vcelku časté, bolo to samozrejme hlavne na začiatku spôsobované chybnou pilotážou, poruchovosťou (tie stroje predsa len boli opotrebované a neboli konštrukčne celkom dotiahnuté)
Tom 16.6.2006 14:20 - č. 7998
Tom Co třeba tohle: důvodem proč se celkem dobře prosadila na východě mohlo být i jiné pojetí výcviku. Přece jen, její vrozená labilita (daná mj. umístěním motoru blízko těžiště), nemusela dělat problémy letcům zvyklým z operačního výcviku na letové vlastnosti I-16 a jejího derivátu UTI-4. S podobným chováním letadla se při výcviku asi nikdo jiný nesetkal.
Naopak letci, co od začátku stíhacího výcviku byli vedeni k velké pozornosti při pilotáži, mohli jejích vlastností velmi dobře využívat.
Také je pravda, že i v řadách USAAF se našla řada pilotů, co si P-39 pochvalovali - namátkou si vzpomínám na Lt. W. Shoma.
Kreon 16.6.2006 10:51 - č. 7995
Kreon
tiper napsal v č. 7989:
"Kanon ráže 37 mm se osvědčil účinný především na nákladní vozy a proti palivovím nádržím,kterými to prosvištělo,jakomáslem"
Nu...co na to říct...snad že by menší ráže nejen neprosvištěla ale ani neprorazila?
fusilier 16.6.2006 09:31 - č. 7994
fusilier
Dališ napsal v č. 7988:
"Jenže se jedná o zapomenutý kousek sudet tady život začal až po roce 1945 a každá informace před rokem 1945 jsou u ž jen dnes domněnky.Těžko už hledat pamětníky. S místním archivem už mám své zkušenosti.Mně je jasné že takový seznam nenajdu na www.seznam.cz ale třeba na některém německém webu? Kdyby jsteněkdo věděl poraďte prosím."
O jaký kousek Sudet se jedná? Zkus to konkrétněji přiblížit
Tom 15.6.2006 13:39 - č. 7991
Tom
Dališ napsal v č. 7988:
"S místním archivem už mám své zkušenosti."
Potřebuješ hlášení místní četnické nebo policejní stanice, eventuálně obecní kroniky. Je to spolehlivější, než začít z "druhé strany" tj. od hlášení jednotlivých jednotek. Často doporučuju knihu Rajlich-Kokoška: Luftwaffe over Czech territory 1945, JaPo 2001. Je tam seznam ztrát LW v roce 1945 na území dnešní ČR sestavený podle hlášení jednotek. Místa havárií jsou ale ve většině případů označené jako "SV od Mělníka" a podobně.
tiper 15.6.2006 09:57 - č. 7989
Kanon ráže 37 mm se osvědčil účinný především na nákladní vozy a proti palivovím nádržím,kterými to prosvištělo,jakomáslem.
Dališ 15.6.2006 09:07 - č. 7988
Jenže se jedná o zapomenutý kousek sudet tady život začal až po roce 1945 a každá informace před rokem 1945 jsou u ž jen dnes domněnky.Těžko už hledat pamětníky. S místním archivem už mám své zkušenosti.Mně je jasné že takový seznam nenajdu na www.seznam.cz ale třeba na některém německém webu? Kdyby jsteněkdo věděl poraďte prosím.
Dališ 14.6.2006 22:18 - č. 7985
Dališ napsal v č. 7977:
"Dobrý den - chtěl bych se zeptat kde na webu najdu seznam sestřelených letadel během 2. světové války jejich lokality pádu a jestli se roztříštily nebo ne.U kafe jsem posllouchal jednoho vesnického usedlíka o sesstřelu ,myslel si o tom svoje , pak mi to nedalo a během půl hodiny jsem kopal půl kýble duralových artefaktů.Mělo by se jednat o Messerschmit Me 109. Ten seznam na webu byl několikrát jsem si ho dříveprohlížel byl i s foto. Nebo poraďte jak efektivně postupovat dál. Díky Dališ"
Nikdo neporadí , že bych byl na špatném webu?
bush 14.6.2006 19:17 - č. 7983
bush
fusilier napsal v č. 7982:
"kanon ráže tuším 47mm"
Jo jenom tušíš to máš pravdu, protože Airacobry byly vybavený buď kanonem Oldsmobile ráže 37 mm nebo kanonem Hispano ráže 20 mm. Takže kanonem ráže 47 mm opravdu vyzbrojená nebyla.
tiper napsal v č. 7978:
"co říkáte na bel P-39 aircobra chci vědět váš názor?"
Ten stroj měl dobrý vlastnosti v malejch vejškách tudíž se hodil k bojum na východní frontě - taky proto si ho Rusové chválili. Ale ve větších vejškách ty výkony šly rapidně dolu. Proto ho Britové nechtěli - dalšim důvodem byly dodávky strojů z USA a jejich kompletace v Británii.
fusilier 14.6.2006 17:46 - č. 7982
fusilier
tiper napsal v č. 7978:
"co říkáte na bel P-39 aircobra chci vědět váš názor?Předem děkuji."
no vynikající bitevník, šak taky kanon ráže tuším 47mm ale fakt tuším už jsem dlouho o aircobře nic nečet, no ten kanon byl skvělý pro bitevní účely, jako stíhací se už tak neosvědčil. Jinak P-39 byla jednoduchá na údržbu a sovětskými soudruhy piloty velmi oblíbená. Šak taky Pokriškinova letka(mám takový dojem že byla jeho) se nechtěla přezbrojit na nové La-5, La-7, nakonec jim pro nějakou přehlídku dali ty lavočky, ale hned potom chtěli piloti vrátit ty aircobry

Měl jsem možnost letět v P-39 v simulátoru Il-2 Zapomenuté bitvy a lítalo se mi s ní špatně, motor se přehříval a měla sklony dostávat se do vývrtky
1141-1160 z 6497
<< 55 56 57 58 59 60 61 >>
Po