Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
5001-5020 z 6497
Po
HARM 4.1.2004 19:43 - č. 2117
Isoroku: pre sovietskych vojnových zajatcoch bol v Osvienčime vytvorený špeciálny tábor. Za vojny bolo zajatých okolo 5 miliónov a zahynulo vyše 3,5 mil. To sa nepodobá dodržiavaniu Ženevskej konvencie. A podľa Ženevskej konvencie zajatci vôbec nemajú byť využívaní na manuálne práce. O nemeckom porušovaní konvencií by som mohol písať do rána.
Emrich 4.1.2004 12:11 - č. 2116
Radek H. napsal(a) v č. 2112: "Četl sem,že Amíci měli na konci války rozkaz střílet na padák pilota,kterej vyskočil z Me 262 a taky,že se to dělo!!Ale všichni si byli kvit,jelikož Goring Němcům v roce 1941 přikázal to samý,pochopitelně bezohledu na to,z čeho Britivé ad.vyskakovali.A to Goring se za rytíře považoval-lítal v 1.světový(22s.).Další Německý PRASE:) "

no, no! Ano, jsou jisté dohady o rozkazu: Střílet na experten v Me 262. Ano, dohady ano, důkazy ne. Rozkaz nerovná se splnění rozkazu. Američani byli taky obyčejní lidé, navíc nemuseli cítit vůči Němcům nějakou obzvlášť velikou zášť, aby je chtěli popravovat tímto způsobem. Je to prostě nepodložené.

Add) Hermann Göring - tak s tím nesouhlasím. Tenhle člověk byl stíhací eso. Byl to také špatný velitel pro Luftwaffe. Byl arogantní a sobecký. Ale nikdo nemůže říct, že by dal rozkaz střelby na padáky - Hermann Göring toto rozhodně nikdy neřekl.
Skywolf 4.1.2004 01:41 - č. 2115
Isoroku: S temi zajateckymi tabory mas pravdu :)
Ale strileni po pilotech...obavam se, ze nemas sanci obhajit, ze to delali jen vzacne :(
stc 4.1.2004 01:05 - č. 2114
to Isoroku: Promin ale rad bych ti oponoval. Tvrdis ze nemecko dodrzovalo Zenevskou konvenci po celou dobu valky, a pritom je znamo ze byla porusovana prave nemeckou stranou uz od 1.9.1939 tj. od utoku na Polsko. Strileni zajatych polskych vojaku bohuzel bylo vic nez bezne. To same se da rici o dalsi letech WWII, staci vzpomenout na stihace utocici na civilisty s cilem zpomalit postup spojencu v Belgii a Holandsku a dalsi excesy Wehrmachtu i specialnich jendotek nemecke armady, vyvrazdeni nekolika vesnic a tak. Spojenci taky nejsou uplne bez viny, ale celkove si myslim ze se dodrzovani zenevske konvence prosazovalo velmi tvrde zhora a prestupky byly trestany. Co se tyce SSSR sice mas pravdu ze ji SSSR nepodepsalo, ale zapominas ze ji podepsalo a ratifikovalo Nemecko, takze jeho vojaci byli touto smlouvou vazani. Navic valka v Rusku mela uplne jiny charakter, ze strany Nemecka to byla valka totalni a vyhlazovaci. Potom nemohli cekat nemecti vojaci nejake jednani v rukavickach. S Japonci mas pravdu... par jich stanulo kvuli tyrani zajatcu pred soudy..
Isoroku 3.1.2004 23:14 - č. 2113
Isoroku Skywolf: Západní spojenci a Německo dodržovali ženevskou konvenci po celou dobu války (časté konktroly pracovníků švýcarského červeného kříže v německých zajateckých táborech), na východě SSSR ženevskou konvenci nepodepsal, nedodržoval ji, načež ji nedodržovali ani němci (ruští zajatci nicméně byli drženi v klasických zajateckých táborech, narozdíl od německých zajatců umístěných v gulagu). Japonci termín zajatec oficiálně neznali, protože žadný japonský voják, letec či námořník se prostě nesměl nechat zajmout (kodex bušido). V případě zajetí nesmazatelně zahanbil sebe i svou rodinu. Proto se také velice opovrženě chovali k americkým zajatcům.

Střelba na nepřátelského pilota na padáků je, jak přesně uvedl Reno, opovrženi hodný čin (a na jako takový se po celou dobu dívali obě znepřátelené strany zejména na západě). A pilot, který vědomě stříli po letci na padáku se okamžitě dočkal tvrdé reakce ze strany vlastních spolubojovníků. Jednoduchý důvod: Pokud budeme dnes střílet na nepřátelské letce na padácích, budou totéž dělat zítra nám.

Reno: Úplně s tebou souhlasím až na chování vojáků pozemních jednotek. Ti jednak většinou do poslední chvíle nevěděli zda jde o pilota vlastního, či nepřátelského, pilot při dopadu na zem jim zpravidla neměl kam utéci a za zajatce měli vojáci významné odměny (frčky, opuštáky,..)

michal: Ne nechtěl. Chtěl bych vyhnat nepřátelská letadla z oblohy a zastavit a porazit nepřátelské armády. Rozhodně bych ale nechtěl zabít co nejvíce lidí.
Radek H. 3.1.2004 19:25 - č. 2112
Četl sem,že Amíci měli na konci války rozkaz střílet na padák pilota,kterej vyskočil z Me 262 a taky,že se to dělo!!Ale všichni si byli kvit,jelikož Goring Němcům v roce 1941 přikázal to samý,pochopitelně bezohledu na to,z čeho Britivé ad.vyskakovali.A to Goring se za rytíře považoval-lítal v 1.světový(22s.).Další Německý PRASE:)
Reno 3.1.2004 11:43 - č. 2111
Reno Většina pilotů (stíhačů) v západní Evropě se považovala za takové novodobé "rytíře vzduchu". U většiny z nich nebylo cílem při souboji ve vzduchu zabít nepřátelského letce, ale sestřelit letadlo. Zastřelení nepřátelského pilota, který se zachraňuje skokem na padáku, byl pak pro ně opovržení hodný čin. Byl to takový nepsaný kodex. Ale jak už zde někteří naznačují, nechat přežít nepřátelského pilota (mnohdy i velmi zkušeného a to zejména nad jeho územím) je docela luxus... On se totiž opravdu poučen z vlastních chyb vrátí do boje a bude páchat další škody. Vojáci pozemních jednotek tímto "rytířským komplexem" netrpěli. A chudáček "bezbranný" stíhač na padáku? Vysvětlete to kamarádům pilota neozbrojeného průzkumného letadla, kterého ten samý stíhač před pár minutama rozstřílel na kusy...
michal 3.1.2004 02:06 - č. 2110
michal Isoroku:A co bys dělal kdybys prohrával a nepřátelé měli bombardéry,který změnili tvojí domovinu v suťe a nepřátelský postupující vojska plenili tvojí zemi.Nemluvě o tom,že jsou buť podřadna rasa nebo náckové?Nechtěl bys zabít co nejvíc těchle lidí?
Skywolf 3.1.2004 00:31 - č. 2109
Isoroku: Zenevska konvence? Hm, dobry duvod...Ale!
Zenevska konvence je jen smlouva. Porusi-li ji jedna strana, prestava platit i pro druhou. Nemci ji poslali k sipku uz pri invazi do Polska, Japonci ji zase nepodepsali vubec, pokud vim.

I kdyby byla v platnosti, piloti nejsou chraneni dohodou (presneji, chraneni jsou az od roku 1949, protoze predtim to dohoda vubec neresila), protoze ozbrojeni parasutiste nejsou chraneny cil i behem seskoku, a pilot koneckoncu JE ozbrojeny parasutista, obvykle maji alespon osobni zbrane.
- Pilot na padaku neni vyrazeny z boje, padak je jen zpusob transportu na zem, kde muze nadale pokracovat v boji.l
- Pilot na padaku se jeste nevzdal (Smula, dost dobre nema jak, dokud nebude na zemi), takze neni ani valecny zajatec.
- Jeste by se dal pilot brat jako ze po opusteni stroje je bez nepratelskych umyslu...ale to neni presvedcive, skutecne ne
Ne ze by Konvence primo resila status pilota (bohuzel ne, co jsem ji ted prohlizel), ale resi to obvykle jednotlive staty:
- Pilot nad nepratelskym uzemim je obvykle povazovany za zajatce od momentu opusteni stroje do momentu dopadu. Potom je na nem, jestli se vzda nebo bude bojovat (cimz padem ma opet smulu).
- Pilot nad vlastnim uzemim.....hm....spatny den? Obvykle je to taky zakazane... ale v pripade rozsahle opotrebovaci valky tohle pravidlo slo obvykle neoficialne k sipku.

---

Japonci a Americane v Pacifiku to nerespektovali vubec, strileli se na padacich a i na zemi/ve vode po pristani, nektere jednotky (treba VF-17) to braly automaticky jako samozrejmost. V Evrope to nebylo o moc lepsi. Nebylo to vytrubovane do sveta, ale bylo to bezne, i treba R. Johnson sejmul jednoho pilota Fw190 na padaku, protoze to byl nejlepsi pilot, ktereho do te doby potkal, a nechtel ho nechat na zivu. Americane dokonce byli instruovani k zabijeni nemeckych proudovych pilotu (Yeager to zminuje v biografii)
Isoroku 2.1.2004 23:14 - č. 2108
Isoroku mé důvody pro Skywolfa: Platná ženevská konvence. Ta se na západní frontě striktně dodržovala po celou dobu války. A mám ještě druhej důvod. Kdybych byl stíhací letec a tak tak bych vyskočil z hořícího letounu, fakt bych nechtěl, aby po mě někdo střílel. Proto bych to taky nedělal a proto se to po celou dobu války(alespoň na západě) nepraktikovalo (až na nějaké výjimky méně oduševnělých jedinců) - rytířský kříž nebo D.S.O. nedostávali za počty zabitých pilotů, nýbrž za počet sestřelených letounů.
Skywolf 2.1.2004 23:00 - č. 2107
Bart S.: Hmmmmm, takze nechat ho nazivu je podle tebe spravne reseni.

Muzes prosim rozepsat sve duvody, proc si myslis, ze je lepsi ho nezlikvidovat? Moralni duvody? A prosim, rozmysli se, jake duvody ci pohnutky to budou.
michal 2.1.2004 21:44 - č. 2106
michal Bart S.No Promiň ale tohle je trochu ujetej mírovej posoj.Ve válce proti němcům(Chlápkům co chtěj vyhladit židy ,slovany ,negry ,indiány a všechny nepohodlný jakýmikoliv prostředky )se nedá mluvit o žádných právech vojáků ani zajatců.Zabití vojáka je snížení bojeschopnosti nepřítele a to znamená zvíšení šance na výhru a přežití,potažmo zkrácení války.Hód tady de o záhranu celého národa,aneb velká vlastenecká a v ní pravidla být nemohou.Možná to zní bezcitně a hijenysticky,ale voják je jednou voják a snaží se tě zabít,kór nácek ten je ještě fanatik a takovího opravdu lepší zabít,než se ho pokusit zajmout a umřít z 50dalšíma když odpálí muničák špalkem od cigarety,ale to sem jinde.V dobrym,ale válka o přežití ras je krutá.
Emrich 2.1.2004 21:42 - č. 2105
No. Já to celkem chápu...Důvod proč to udělat 100% je, ale já bych to neudělal. Přeci jen je to střelba na momentálně bezbrannej cíl. A to si uvědomovala i drtivá většina pilotů...
Bart S. 2.1.2004 21:26 - č. 2104
Bart S. to Skywolf: To si děláš srandu? Jsdna věc je zabít nepřátelského vojáka a jedna věc je zabít bezbranného pilota na padáku. A jestli si myslíš, že je to správné a že se to často dělalo tak si na velkém omylu!!!

Skywolf napsal(a) v č. 2102: "Odsuzujes je trochu moc rychle, strilet ci nestrilet je DOST tezke rozhodovani."
Myslím si jak pro koho. Pro tebe možná ne.
Isoroku 2.1.2004 21:11 - č. 2103
Isoroku to anketa: Jaký by byl podle Vás ideální plán na obranu Normandie? Z nabízených možností by všechny dopadly stejně. Už dne 6.6.44 neměly němci šanci se svými prostředky odrazit invazi. Jediná možnost: - prolomit spojenecké kódy, ještě PŘED VYLODĚNÍM umístit 20 km za invazní pláže 3x PzD SS, 5x pěší divizi, na letiště alespoň 1000 Fw190, Me109 a Ju87.
Skywolf 2.1.2004 21:10 - č. 2102
Bart S: Hm? Hyenismus? Odsuzujes je trochu moc rychle, strilet ci nestrilet je DOST tezke rozhodovani.

Jako pilot (a tohle se da rozsirit na dalsi situace, treba ten zajaty Nemec v Zachrante vojina Ryana) jsi v situaci, kdy se musis rozhodnout, zda ho nechas dopadnout ziveho nebo mrtveho.

Kdyz ho nechas zit, muze zpusobit dalsi skody. Jestlize je nad tvym uzemim, nejspis ho chyti a zajmou, ale muze predtim v obrane neco znicit nebo nekoho zabit, klidne i civilisty (rukojmi). Jestlize je nad svym uzemim, bude nejspis do par dnu znovu na nebi a bude se snazit dal zabijet tve spolubojovniky. Tedy jestli ho nechas jit, tak jsi prakticky zradil sve lidi, a za kazdou jeho obet poneses odpovednost i ty.

Kdyz ho zabijes, znicil jsi nepriteli jednoho vycviceneho pilota, coz je dost vyrazna a obtizne nahraditelna skoda.

---

Budes hyena, kdyz ho sejmes. Ale muzes si dovolit nebyt hyena? Co by jsi pak rekl zene a detem dalsiho pilota z tve letky, ktereho ten samy nepritel sejmul o par dnu pozdeji?

Bart S. 2.1.2004 18:48 - č. 2101
Bart S. To já se tomu teda hodně divím!!! Střílet na bezbrané piloty na padácích není nic jiného než hyenismus!
Tom 2.1.2004 12:03 - č. 2100
Tom Střílet piloty na padácích? Ale jistě, dělo se to. Už nad Polskem prý dokonce několikrát, Poláci to také s chutí opláceli až do konce války. Rajlich uvádí dokonce příklad, kdy spojenecký pilot nad Francií omylem střílel na svého vlastního kolegu. Zrovna tak do toho klidně zahrnu potápění záchranných člunů stíhačkami po bitvě v Bismarckově moři. Já se tomu nedivím u žádné strany. Po takové masáži mozku, jakou dopřávaly svým vojákům všechny bojující strany, se není vůbec čemu divit.
Bart S. 1.1.2004 21:05 - č. 2099
Bart S. Pravidlem to nebylo, ale existují o tom svědectví.
Emrich 1.1.2004 19:36 - č. 2098
Což ale asi nikdo nedělal...ani Rusové, ani Američani, ani Němci...samozřejmě, výjimky asi byly, ale rozhodně to nebylo pravidlem :)
5001-5020 z 6497
Po