Jak by to vypadalo, kdybychom se nepodřídili mnichovskému diktátu?

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
361-380 z 587
<< 16 17 18 19 20 21 22 >>
Po
Cassius Chaerea 20.1.2006 09:38 - č. 267
Cassius Chaerea
Ondřej Kolář napsal v č. 264:
"Cassius Chaerea napsal v č. 249: "Měli jsme je snad prosit na kolenou aby nás nechali na frice vystřelit? " Přesně to naši vojáci v exilu dělali. Museli se doprošovat Francouzů, aby je vůbec přijali do armády Cassius Chaerea napsal v č. 249: "Zemřelo desetitisíce našich občanů a to má ještě k miliónům daleko" Chceš říct, že ve všech zemích, které se bránily, zemřely miliony lidí? Cassius Chaerea napsal v č. 249: "A myslíš že lidem co tady zůstali šlo jenom o to aby v klidu přečkali tuhle vojnu? " Tvrdil jsem někdy něco takového? Cassius Chaerea napsal v č. 249: "bojovat za ztracenou věc (a to Mnichov byl) a tím uvádět do nebezpečí své blízké, není jen zbytečné ale je to zvrhlé." Nedělat nic a čekat, jestli mě a mé blízké jednoho dne nepošlou do plynu nebo na Sibiř, to není o moc lepší."
Po bitvě každej generál. Nejspíš si asi měl řešit tu situaci za naše politiky ty, když určitě v tom máš lepší přehled než oni, co to "vzdali". Ty by jsi jistě chtěl celému světu ukázat jak naše zemička dokáže vzdorovat "proti všem". Ale mnohé nám rozhodně scházelo a nebyl to jen jednookej Žižka, aby to mělo pro nás cenu.
Cassius Chaerea 20.1.2006 09:30 - č. 266
Cassius Chaerea
Ondřej Kolář napsal v č. 263:
"Jenže na druhou stranu by na rozdíl od nás uzavřením dohody s Hitlerem v podstatě nic neztratila. Britové si mohli ponechat veškeré své území a Němcům by zůstalo to, co dobyli. Angličani se mohli na zbytek Evropy docela klidně vykašlat. "
Tak proč tak neučinila? A nesváděj to na jejich hrdinský odpor.
Ondřej Kolář napsal v č. 263:
"Jaká ČSR? Za války žádný takový stát neexistoval. "
Dobře Češi, Slováci a jiné národy.
Ondřej Kolář napsal v č. 263:
"Nikdy jsem netvrdil, že ztráty byly malé. Chtěl jsem naznačit, že všechny tyhle národy se z následků války vzpamatovaly poměrně rychle a že následky okupace byly dost podobné v zemích, které se vzdaly bez boje i v těch, které byly dobyty po porážce vojenského odporu."
Tak vidíš, proč by jsme se měli vojensky bránit když by výsledek byl stejný?
Ondřej Kolář napsal v č. 263:
"S masovým vražděním v Polsku (přinejmenším s likvidací určitých společenských vrstev) nacisté počítali už před vpádem do Polska. Tudíž lze těžko posoudit, zda by byly polské ztráty za okupace výrazně menší, kdyby Poláci nekladli odpor. "
No mohli si alespoň ušetřit vojáky na bojiště kde jich bylo více potřeba.
Ondřej Kolář napsal v č. 263:
"Kromě toho, mohl být stejně tak dobře zabit každý pátý Čech, Francouz, Belgičan, Nizozemec nebo třeba Dán, kdyby se tak Hitler rozhodl. Když už mluvím o Belgii a Nizozemí, tyto země taky v roce 1940 kladly odpor, přičemž okupanti se k obyvatelstvu chovali zhruba stejně jako v Protektorátu. "
A my jsme snad nekladli odpor?

Kdyby se tak někdo rozhold... jenže se nerozhodl.
Ondřej Kolář napsal v č. 263:
"A copak tahle čísla mohl v době Mnichova někdo znát? Já se jen snažím ukázat, že ani neúspěšná obrana nemusela mít o moc horší následky než přijetí Mnichova. A i kdyby na to výrazněji doplatila ČSR, ztráty by měli i Němci, čímž by nacistické výboje proti dalším státům musely být alespoň na čas odloženy, čímž by další potenciální Hitlerovy oběti získaly o něco více času na zbrojení. Navíc, pokud by ČSR důsledně vedla ústupový boj a před vyklizením určitého území vždy ničila důležité továrny, neměli by nacisté při dalších výbojích k dispozici čs. výzbroj. Je otázka, do jaké míry to mohlo mít vliv na další průběh WWII. Rozhodně si myslím, že by se důsledky přijetí či nepřijetí diktátu nemělo posuzovat jen z hlediska čs. zájmů, ale z hlediska celosvětového vývoje."
Jenže kdyby asi celosvětovej výboj poznal že Německo je ta země zla? My by jsme byly poraženi a okupováni a když by pak němci nadále útočili a byly za nějaké to léto zničeni. Už by jsme stejně byly země která "donutila" němce k válce a prostě a jednoznačně hned po německu by jsme byly ti nejhorší.

Jedno vám ještě řeknu že bránění naší země by mělo za následky také to že by žádné naše zahraniční vojska nikdy nevznikla, ani letky RAF, ani východní sbor, ani jiné. Prostě by už neuteklo tolik tisíc našich vojáků, pomáhat spojencům po celou válku. Byla by to sebevražedná a proto nesmyslná válka.
Ondřej Kolář 20.1.2006 08:36 - č. 265
Cassius Chaerea napsal v č. 243:
"nepřijmutí znamenalo zničení."
A který národ byl za války "zničen"?
A co s tím má společného dnešní životní úroveň? Názorně dokazuje jednu věc: že tu nebyly žádné "zničené" národy či "národy mrtvejch hrdinů".
Ondřej Kolář 20.1.2006 08:33 - č. 264
Cassius Chaerea napsal v č. 249:
"Měli jsme je snad prosit na kolenou aby nás nechali na frice vystřelit? "
Přesně to naši vojáci v exilu dělali. Museli se doprošovat Francouzů, aby je vůbec přijali do armády
Cassius Chaerea napsal v č. 249:
"Zemřelo desetitisíce našich občanů a to má ještě k miliónům daleko"
Chceš říct, že ve všech zemích, které se bránily, zemřely miliony lidí?
Cassius Chaerea napsal v č. 249:
"A myslíš že lidem co tady zůstali šlo jenom o to aby v klidu přečkali tuhle vojnu? "
Tvrdil jsem někdy něco takového?
Cassius Chaerea napsal v č. 249:
"bojovat za ztracenou věc (a to Mnichov byl) a tím uvádět do nebezpečí své blízké, není jen zbytečné ale je to zvrhlé."
Nedělat nic a čekat, jestli mě a mé blízké jednoho dne nepošlou do plynu nebo na Sibiř, to není o moc lepší.
Ondřej Kolář 20.1.2006 08:23 - č. 263
Cassius Chaerea napsal v č. 249:
"Jenže Anglie měla oproti Francii nebo ČSR kanál a to je víc než jakékoliv opevnění a měla obrovské državy, z kterých mohla nadále bojovat i po pádu ostrovů. "
Jenže na druhou stranu by na rozdíl od nás uzavřením dohody s Hitlerem v podstatě nic neztratila. Britové si mohli ponechat veškeré své území a Němcům by zůstalo to, co dobyli. Angličani se mohli na zbytek Evropy docela klidně vykašlat.
Cassius Chaerea napsal v č. 249:
"Stejně jako i ČSR. "
Jaká ČSR? Za války žádný takový stát neexistoval.
Cassius Chaerea napsal v č. 249:
"6 000 000 mrtvých němců 2 500 000 mrtvých japonců TO JE MÁLO? "
Nikdy jsem netvrdil, že ztráty byly malé. Chtěl jsem naznačit, že všechny tyhle národy se z následků války vzpamatovaly poměrně rychle a že následky okupace byly dost podobné v zemích, které se vzdaly bez boje i v těch, které byly dobyty po porážce vojenského odporu.
Cassius Chaerea napsal v č. 249:
"Za války byl zabit nebo zavražděn každý pátý polák"
S masovým vražděním v Polsku (přinejmenším s likvidací určitých společenských vrstev) nacisté počítali už před vpádem do Polska. Tudíž lze těžko posoudit, zda by byly polské ztráty za okupace výrazně menší, kdyby Poláci nekladli odpor.

Kromě toho, mohl být stejně tak dobře zabit každý pátý Čech, Francouz, Belgičan, Nizozemec nebo třeba Dán, kdyby se tak Hitler rozhodl. Když už mluvím o Belgii a Nizozemí, tyto země taky v roce 1940 kladly odpor, přičemž okupanti se k obyvatelstvu chovali zhruba stejně jako v Protektorátu.
Cassius Chaerea napsal v č. 249:
"Chceš snad říct že i tohle ti je málo?"
A copak tahle čísla mohl v době Mnichova někdo znát? Já se jen snažím ukázat, že ani neúspěšná obrana nemusela mít o moc horší následky než přijetí Mnichova. A i kdyby na to výrazněji doplatila ČSR, ztráty by měli i Němci, čímž by nacistické výboje proti dalším státům musely být alespoň na čas odloženy, čímž by další potenciální Hitlerovy oběti získaly o něco více času na zbrojení. Navíc, pokud by ČSR důsledně vedla ústupový boj a před vyklizením určitého území vždy ničila důležité továrny, neměli by nacisté při dalších výbojích k dispozici čs. výzbroj. Je otázka, do jaké míry to mohlo mít vliv na další průběh WWII. Rozhodně si myslím, že by se důsledky přijetí či nepřijetí diktátu nemělo posuzovat jen z hlediska čs. zájmů, ale z hlediska celosvětového vývoje.
mbbb 20.1.2006 07:20 - č. 262
mbbb
čet.Hrad napsal v č. 256:
"Jistě, vždyť se razila teorie čechoslovakismu"
jistě, tehdy, při vzniku našeho Československa tato teorie měla svoje opodstatnění, ale už i za první republiky to byl přežitek, ale třeba po druhé válce už to byl velký anachronismus.
mbbb 20.1.2006 07:17 - č. 261
mbbb Pavle, to ano (i když já jsem celý Val ještě nečetl , ale i tak by Králicko pro soudruhy z NDR byl docela nepřekonatelnej oříšek. Opevnění sice nebylo dokončené, ale obranyschopné bylo a Němci na podzim 1938 by s ním měli hodně práce.

Vyskytl se tady názor, že jsme se neměli bránit, protože opevnění nebylo 100% dobudované. Z toho jasně usuzuji, že v případě úplného dokončení opevnění sme se dle autora bránit měli.

Já si myslím, že mnichovský diktát jsme neměli přijmout ani za stavu v září 38. Mobilisace se zdařila, armáda byla připravena, mohlo se odstoupit území před HOP, ale určitě nedávat z ruky oblasti důležité pro obranu - tedy HOP, první obranné postavení v pohraničí.
Pavel Šrámek 20.1.2006 07:00 - č. 260
Byla tady řeč o opevnění. Co si říkáte na to, že těžké opevnění na Králicku, které bylo druhé nejdokončenější u nás, bylo v září 1938 bez většiny optiky (např. chyběly příkopové periskopy a periskopy do zvonů) a bez spojení (kabelová síť nebyla aktivována). Píše se o tom podrobně ve "Val na obranu republiky". V případě války by byli obránci hluší a slepí. Mě to tedy dost překvapilo.
mbbb 20.1.2006 06:48 - č. 259
mbbb Cassiusi, přemýšlej trošku,
to co si napsal ve 249 bude jistě patřit do zlatého fondu tohoto fóra

protože na to reagovali již jiní, nebude to znovu opakovat, prostě co výrok, to perla
čet.Hrad 20.1.2006 03:40 - č. 256
čet.Hrad
Cassius Chaerea napsal v č. 243:
"A kdo chtěl bejt hrdina ten mohl jít do ciziny. "
To je hodně zjednodušené, to doufám nemyslíš úplně vážně, že ne?!

egli napsal v č. 248:
"Při sčítání lidu (1921, 1930) se počítala pouze "československá" národnost dohromady."
Jistě, vždyť se razila teorie čechoslovakismu
čet.Hrad 20.1.2006 03:39 - č. 255
čet.Hrad
Martin R. napsal v č. 239:
"V životě jsem o ničem podobnem neslyšel..nemaš nějaké podrobnosti nebo fotky?"
Dora ti nic neříká? Pokud nic nenajdešna netu (jako že jsou toho desítky stránek, stačí hledat), můžu ti pár stánek oskenovat a poslat na mail
Honza 20.1.2006 02:21 - č. 254
Honza
Cassius Chaerea napsal v č. 243:
"Mnichov nebyl žádnej Vítkov nebo Bílá Hora. Příjmutí diktátu znamenalo dobu temna, nepřijmutí znamenalo zničení."
Poslyš Cassiusi, Ty jsi mi ale zvláštní srandista. Mohl bys mi vysvětlit myšlenkový pochod tohoto?

Cassius Chaerea napsal v č. 249:
"Nikomu neberu jejich odvahu, že šli bojovat, ba naopak jsem na to hrdej, ale bojovat za ztracenou věc (a to Mnichov byl) a tím uvádět do nebezpečí své blízké, není jen zbytečné ale je to zvrhlé. "
Mno, co k tomu dodat?
Fuky 19.1.2006 22:13 - č. 252
Fuky Ano, správně, ještě že jsme se nebránili!!!
Langos 19.1.2006 21:21 - č. 251
Langos
Cassius Chaerea napsal v č. 249:
"A myslíš že lidem co tady zůstali šlo jenom o to aby v klidu přečkali tuhle vojnu? Nikomu neberu jejich odvahu, že šli bojovat, ba naopak jsem na to hrdej, ale bojovat za ztracenou věc (a to Mnichov byl) a tím uvádět do nebezpečí své blízké, není jen zbytečné ale je to zvrhlé."
No každej to bere jinak no. S tím nic nenaděláme.
Langos 19.1.2006 21:20 - č. 250
Langos
Cassius Chaerea napsal v č. 249:
"Zemřelo desetitisíce našich občanů a to má ještě k miliónům daleko. "
Pokud vim, tak zemřelo na 300 000 civilistů.
Cassius Chaerea 19.1.2006 20:35 - č. 249
Cassius Chaerea
Ondřej Kolář napsal v č. 245:
"Řídila se tím i Anglie, která měla po pádu Francie možnost uzavřít s Hitlerem mír, a to za výhodnějších podmínek, než za jakých ČSR přijala Mnichov. A místo jednání s nacisty Angličané bojovali."
Jenže Anglie měla oproti Francii nebo ČSR kanál a to je víc než jakékoliv opevnění a měla obrovské državy, z kterých mohla nadále bojovat i po pádu ostrovů.
Ondřej Kolář napsal v č. 245:
"A místo jednání s nacisty Angličané bojovali. Stejně tak další národy. "
Stejně jako i ČSR.

Ondřej Kolář napsal v č. 245:
"Neskončili tak ani Němci nebo Japonci, přestože válku prohráli."
6 000 000 mrtvých němců

2 500 000 mrtvých japonců

TO JE MÁLO?
Ondřej Kolář napsal v č. 245:
"Neskončili tak ani Finové po "zimní válce" se SSSR. "
To je trochu z jiného soudku.
Ondřej Kolář napsal v č. 245:
"Neskončily tak ani země, které se bránily a následně byly okupovány nacisty či (např. Litva) Sověty."
Za války byl zabit nebo zavražděn každý pátý polák. Chceš snad říct že i tohle ti je málo?
Ondřej Kolář napsal v č. 245:
"Navzdory válečným ztrátám tyto státy dnes existují a v některých z nich je o dost vyšší životní úroveň než v naší vlasti, která se v roce 1938 nebránila. "
Dnešní životní úroveň, co ta s tím má co společného. Jedinej kdo by se za nás postavil po Mnichovu byl strejda Jozif a když by to dobře dopadlo, byly by jsme za železnou oponou tak či tak.
Ondřej Kolář napsal v č. 245:
"A přijmutí diktátu tragické následky nemělo? Zahynulo za Protektorátu málo lidí, včetně těch, kteří se vůbec neangažovali v odboji? Výsledek byl stejný, jako bychom válku prohráli. "
Zemřelo desetitisíce našich občanů a to má ještě k miliónům daleko. Výsledek? Vysledek se nedá srovnat. Jinak jsme tu válku alespoň neprohráli. Naší válku prohráli za nás VB a Fr.
Ondřej Kolář napsal v č. 245:
"Možná takhle byly menší ztráty, ale stejně jsme byli vidáni nacistům zcela napospas a stačil Hitlerův rozkaz, aby začaly deportace Čechů či jejich germanizace."
Poláci se statečně bránili a choval se k nim Adolf lépe než k nám? Ani bych neřekl. Statisíce bylo zabito v boji a statisíce během okupace.
Ondřej Kolář napsal v č. 245:
"Hitler jednou označil Čechy za nejnebezpečnější ze všech Slovanů a jistě by je nenechal jen tak žít v těsném sousedství Vaterlandu. Takže se jen čekalo, až za nás někdo válku vybojuje. "
Ano za nás. Náš boj nebyl velmocem vhod, tak si jej vybojovali "bez nás". Měli jsme je snad prosit na kolenou aby nás nechali na frice vystřelit?
Ondřej Kolář napsal v č. 245:
"Vážně si myslíš, že těm, co se dobrovolně rozhodli bojovat proti nacismu, šlo jen o to "bejt hrdina". Nechci tu dělat patetické kázání, ale nenapadlo tě, že by těm lidem mohlo taky jít o hodnoty, jako je svoboda, právo, demokracie nebo čest?"
A myslíš že lidem co tady zůstali šlo jenom o to aby v klidu přečkali tuhle vojnu? Nikomu neberu jejich odvahu, že šli bojovat, ba naopak jsem na to hrdej, ale bojovat za ztracenou věc (a to Mnichov byl) a tím uvádět do nebezpečí své blízké, není jen zbytečné ale je to zvrhlé.
egli 19.1.2006 20:20 - č. 248
egli
Ondřej Kolář napsal v č. 245:
"Pokud vím, i za první republiky se oficiálně obvykle mluvilo o "lidu českém, slovenském a podkarpatoruském"."
Při sčítání lidu (1921, 1930) se počítala pouze "československá" národnost dohromady.
mbbb 19.1.2006 19:53 - č. 247
mbbb aim_Maximus 231 - nad tímhle příspěvkem si musel dlouho přemýšlet, než si ho napsal, viď
mbbb 19.1.2006 19:52 - č. 246
mbbb
Ondřej Kolář napsal v č. 245:
"Jestli lze Čechoslováky považovat za národ v etnickém slova smyslu, je dost sporné"
nelze i když já mám podel posledního sčítání lidu národnost československou
Ondřej Kolář napsal v č. 245:
"Pokud vím, i za první republiky se oficiálně obvykle mluvilo o "lidu českém, slovenském a podkarpatoruském"."
mluvilo se o národu československém
Ondřej Kolář 19.1.2006 18:30 - č. 245
Cassius Chaerea napsal v č. 243:
"jako národ čechů jsem až od roku 1993 a né 1938"
Jako národ Čechů jsme tu už od středověku. Jestli lze Čechoslováky považovat za národ v etnickém slova smyslu, je dost sporné. Pokud vím, i za první republiky se oficiálně obvykle mluvilo o "lidu českém, slovenském a podkarpatoruském".
Cassius Chaerea napsal v č. 243:
" nordická rasa se tím řídila a dopadla přesně tak jak jsem psal, jako národ mrtvejch "hrdinů"
Řídila se tím i Anglie, která měla po pádu Francie možnost uzavřít s Hitlerem mír, a to za výhodnějších podmínek, než za jakých ČSR přijala Mnichov. A místo jednání s nacisty Angličané bojovali. Stejně tak další národy. A nikdo z nich neskončil jako "národ mrtvejch hrdinů". Neskončili tak ani Němci nebo Japonci, přestože válku prohráli. Neskončili tak ani Finové po "zimní válce" se SSSR. Neskončily tak ani země, které se bránily a následně byly okupovány nacisty či (např. Litva) Sověty. Navzdory válečným ztrátám tyto státy dnes existují a v některých z nich je o dost vyšší životní úroveň než v naší vlasti, která se v roce 1938 nebránila. Ze všech národů na WW II nejhůře doplatili Židé, kteří se z převážné většiny chovali pasivně.
Cassius Chaerea napsal v č. 243:
"jakkoliv by skončil výsledek války, vždy by to mělo tragické následky pro naší zemi."
A přijmutí diktátu tragické následky nemělo? Zahynulo za Protektorátu málo lidí, včetně těch, kteří se vůbec neangažovali v odboji? Výsledek byl stejný, jako bychom válku prohráli. Možná takhle byly menší ztráty, ale stejně jsme byli vidáni nacistům zcela napospas a stačil Hitlerův rozkaz, aby začaly deportace Čechů či jejich germanizace. Hitler jednou označil Čechy za nejnebezpečnější ze všech Slovanů a jistě by je nenechal jen tak žít v těsném sousedství Vaterlandu. Takže se jen čekalo, až za nás někdo válku vybojuje.
Cassius Chaerea napsal v č. 243:
"VB s Fr nás prodala. Takže je jen dobře že si tu válku sama vyžrala za nás"
No, myslím že naše civilní obyvatelstvo to "vyžralo" přinejmenším stejně jako civilové v Anglii, spíš ještě více. Na obou stranách lidi trápil nedostatek různého zboží, nálety atd., ale u nás člověk navíc neměl jistotu, zda si pro něj nepřijde Gestapo na základě falešného udání od souseda.
Cassius Chaerea napsal v č. 243:
"To nebyla doba kde by bojovalo jen několik tisíc žoldnéřů, a kde by ani většina obyvatel nepocitila tíhu války,"
Tíha tohohle pochybného "míru" nebyla o moc menší.
Cassius Chaerea napsal v č. 243:
"A kdo chtěl bejt hrdina ten mohl jít do ciziny"
Vážně si myslíš, že těm, co se dobrovolně rozhodli bojovat proti nacismu, šlo jen o to "bejt hrdina". Nechci tu dělat patetické kázání, ale nenapadlo tě, že by těm lidem mohlo taky jít o hodnoty, jako je svoboda, právo, demokracie nebo čest?
361-380 z 587
<< 16 17 18 19 20 21 22 >>
Po