Sudetoněmecká otázka, odsun sudetských Němců

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
601-620 z 3044
<< 28 29 30 31 32 33 34 >>
Po
Dzin 11.2.2006 11:42 - č. 2786
Dzin mbbb: Kamarád má část vystoupení W+H nahrané na audio kazetě. Obvykle to posloucháme, když spolu někam jedeme autem a cesta potom skvěle ubýhá. Hlášky typu "my měli doma jen jednu noru" "aha, to bylo ještě před Ibsenem" nemají chybu.
mbbb 11.2.2006 11:31 - č. 2785
mbbb Dzin - jsem si kdysi koupil asi 7 kusů (nebo kolik jich bylo) kazet s jejich originálními nahrávkami z 1. republiky. Moc rád to poslouchám, i když jich mám už asi jen polovic, bohužel - ukradli nám před časem auto a v něm byly asi 3, nebo 4 kazety.
Na těch kazetách byly všechny dochované nahrávky V+W z první republiky digitálně odšumněné a odpraskané.
Dzin napsala v č. 2783:
"Těžkou barboru"
pěkné, jám mám nahrané filmy Pudr a benzín a Hej rup (co na to Podiven? I když já sem od něj již v pradávnu obdrželk nálepku "napojen na levicové strany )

za chvilku jedu do Práglu, tak je mi jasné, co budu v autě poslouchat
Dzin 11.2.2006 11:27 - č. 2783
Dzin mbbb: Tak to vystoupení neznám. Já jsem spíše zaměřen na jejich filmy a pozdější vystoupení W+H. Když třeba nedávno dávali v ČT jejich Těžkou barboru, bylo to opravdu osvěžující po té záplavě současné rádobyvtipné zábavy.
mbbb 11.2.2006 11:21 - č. 2780
mbbb
egli napsal v č. 2779:
"Máš tu nahrávku? "
mám, ale na MC

možná to bude ono, co myslíš, baví se o tom V a W,a le ne jako dva milionáři - ale jinak je to tak jak píšeš - zešměšňují soudobou propagandu proti SSSR a posluchač pochopí, že je tam ráj na zemi
egli 11.2.2006 11:12 - č. 2779
egli
mbbb napsal v č. 2777:
"ano, to je přesně o tom jejich vystoupení "Pravda o sovětském Rusku" z roku 1935"
Máš tu nahrávku?

Já si vzpomínám na část jiné hry (nevybavuju si název), kde je dialog myslím jakoby dvou milionářů o tom, jak v SSSR trpí hladem - je to samozřejmě podáno zesměšňující formou tak, aby divák pochopil, že v SSSR žádný hlad není a naopak je tam skoro ráj na zemi

Ve 30. letech byla mezi evropskými levicovými intelektuály taková móda dávat na "pravou míru" informace o Sovětském svazu, který byl prezentován v růžových barvách - viz třeba kniha manželů Webbových "Sovětský svaz - nová civilizace", Wellsovy rozhovory se Stalinem apod. U nás tento trend reprezentoval třeba Fučík svými reportážemi (V zemi milované, V zemi, kde zítra již znamená včera).

Když si nějaký byť i sympatizant sovětského režimu dovolil trochu zapochybovat o něčem, co v SSSR zažil, stal se hned terčem ostrých útoků (Weil - Moskva hranice, A. Gide - Návrat ze Sovětského svazu). Nebo jak po válce komunisté zametli s naším (ale i v evropském kontextu) největším znalcem SSSR Janem Slavíkem (Leninova vláda (1934), Co jsem viděl v Sovětském Rusku (1926) apod. - připravoval i životopis Stalina, který již nemohl dokončit)
mbbb 11.2.2006 11:08 - č. 2777
mbbb egli - ano, to je přesně o tom jejich vystoupení "Pravda o sovětském Rusku" z roku 1935
egli 11.2.2006 11:02 - č. 2776
egli To, že V+W v některých hrách zesměšňovali zprávy o hladu na Ukrajině, v tom bohužel nebyli sami. Tímto způsobem na tyto zprávy reagovala před válkou většina levicových intelektuálů, obdivovatelů Stalina (viz G.B. Shaw, H.G. Wells apod.). Tyto informace byly pokládány za fašistickou propagandu a fašismus (nacismus) byl nepřítel číslo 1, takže to bych jim nevyčítal (i když samozřejmě ex post z dnešního pohledu se to moc dobře nečte...).
mbbb 11.2.2006 10:51 - č. 2775
mbbb znáte nahrávku V+W "Pravda o sovětském Rusku" z roku 1935?

Jinak dvojici V+W mám moc rád, a Ježek byl geniální skladatel, kdyby to nebyl Čech,a le třeba Angličan, tak se o něm dnes učí ve školách.

Dzin napsala v č. 2773:
"ve svých satirách brojí proti blbosti, tuposti, lhostejnosti, lakotě či chamtivosti"
zcela souhlasím. Hlavně jejich satiry na Ádu a na fašismus se mi líbí, nebáli se, taky pak museli pryč.
Perry 11.2.2006 10:39 - č. 2774
Perry Nemyslel jsem výhradně levicová orientace-myslel jsem lehce levicová orientace-tj.taková sociální demokracie...
Dzin 11.2.2006 10:37 - č. 2773
Dzin Já bych se spíše pozastavoval nad tím, co je na V+W tak výhradně levicového? Že ve svých satirách brojí proti blbosti, tuposti, lhostejnosti, lakotě či chamtivosti? Spíše to zavání klasickým zjednodušováním ala levicové je pro chudé a snaží se brát bohatým, pravicové je pro bohaté a snaží se brát chudým...
Perry 11.2.2006 10:08 - č. 2772
Perry Podiven:Souhlasím s Dzinem...nepleteš si trochu "zesměšňování" s "dělání si legrace"? Levicová orientace V+W se dá vysvětlit "kapitalistickou" hospodářskou krizí...
Dále jak uvádíš že se knihy a hry V+W vydávaly jako na běžícím páse nemyslíš tedy jen pouze Werichovu knihu Fimfárum?
Navíc se tedy od tebe nechám poučit které z her "zesměšňují" hrůzy bolševiského režimu...(že by Osel a stín,Balada z hadrů,Pěst na oko, nebo něco dalšího?)-jen povídej....
Honza 11.2.2006 07:51 - č. 2771
Honza Hezké, hezké. Když se v tématu o sudetoněmecké otázce milý Podiven tak hezky rozepsal o divadle v 18. století, myslíte, že se také dostane na více než rok starou otázku ohledně vlastní publikační činnosti? Nebo se opětovně odkáže na jistě hodnotnou knihu?
mbbb 10.2.2006 23:22 - č. 2769
mbbb broučku Podivene, už ve 2759 jsem ti psal, že se v tom divadle po založení nehrálo česky, což si ty jaksi ve svém následujícím příspěvku nezaregistroval.

S tím datem máte asi s Ondrahou pravdu, datim 1737 jsme našel jen jednou, 1739 taky jen jednou, většinou 1738, ale i tak považuje své znalosti co mám v hlavě ze školy za dobré

no a Podivene, proč zde o tom jakým jazykem se hrálo vznikla diskuse? Co z toho plyne?
Podiven 10.2.2006 23:18 - č. 2767
No vidíte pánové, ještě se něco přiučíte. I když honit takhle narychlo znalosti po netu není úplně to pravé...
mbbb napsal v č. 2765:
"Že se v něm po začátku nehrálo česky, tos už asi pochopil. "
A můžeš mi ocitovat, kde jsem tvrdil takovýto nesmysl?

Co kdyby sis přečetl můj 2750:
Podiven napsal v č. 2750:
"jaké stálé divadlo v Praze vzniklo v roce 1738? V jakém jazyce se v něm hrálo? Odkdy se v něm hrálo i česky?"
mbbb 10.2.2006 23:10 - č. 2765
mbbb
Podiven napsal v č. 2763:
"Pleteš se bohužel ty, stálá německá scéna v Praze vznikla v roce 1738, přesně jak jsem napsal."
tak jsem se kvůli tobě podíval na net, co tam o tom divadle píšou a viděl jsme i datum 1739. Já mám v hlavě ale 1737.

No a co to další? Žádná reakce?
Že se v něm po začátku nehrálo česky, tos už asi pochopil.

Ale znovu se ptám - co z toho faktu, že se tam nehrálo česky plyne? Se rád poučím.
Ondraha 10.2.2006 23:08 - č. 2764
Ondraha
Podiven napsal v č. 2763:
"Pleteš se bohužel ty, stálá německá scéna v Praze vznikla v roce 1738, přesně jak jsem napsal."
Máš pravdu. Od roku 1738 hraje v Praze Německé divadlo.
Podiven 10.2.2006 23:04 - č. 2763
mbbb napsal v č. 2761:
"já reagoval na tvůj letopočet (ke všemu chybný)"
Pleteš se bohužel ty, stálá německá scéna v Praze vznikla v roce 1738, přesně jak jsem napsal.
Dzin 10.2.2006 22:58 - č. 2762
Dzin
Podiven napsal v č. 2747:
"Zpochybňovat orientaci dvojice V+W ve 30. letech můžete skutečně pouze zaslepený člověk."
Opět musím souhlasit. Například výborná scéna z Hej-rup, kdy je v nejlepší tradici českého humoru satirovány tehdy bouřlivě proklamované údajné úspěchy Sovětského svazu dnes už tradičním "Maslostrojem" nikoho nenechávají na pochybách.

Nepleteš si náhodou pojem "zesměšňování" s "děláním si legrace"?
mbbb 10.2.2006 22:56 - č. 2761
mbbb Podivene, nauč se číst, nekličkuj a nepoužívej smajlíky, když na to nemáš
Podiven napsal v č. 2760:
"Kde jsi přišel na to, že se tam od roku 1738 hrálo česky? "
mbbb napsal v č. 2759:
"v tom divadle, které bylo první stálou scénou u nás se česky hrálo až několik desetiletí po jeho založení. "
a dál:
Podiven napsal v č. 2760:
"ty se skutečně domníváš, že před 18. stoletím se v Praze divadlo nehrálo?"
a zase uhýbáš - já reagoval na tvůj letopočet (ke všemu chybný), o tom, že se zde divadlo hrálo dřív tady nikdo nepochybuje
Podiven 10.2.2006 22:54 - č. 2760
mbbb: ty mě nepřestáváš překvapovat Kde jsi přišel na to, že se tam od roku 1738 hrálo česky? Chlape, chlape... ty se skutečně domníváš, že před 18. stoletím se v Praze divadlo nehrálo? Asi by jsi měl podat návrh na přepis učebnic
601-620 z 3044
<< 28 29 30 31 32 33 34 >>
Po