Sudetoněmecká otázka, odsun sudetských Němců

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
421-440 z 3044
<< 19 20 21 22 23 24 25 >>
Po
čet.Hrad 30.8.2006 22:03 - č. 2980
čet.Hrad Czert: Též oceňuji tvou snahu. Jen tak dále

Ale dej si pozor na pravopis, ten předchozí příspěvek byl s odpuštěním na propadáka z jazyka mateřského!
Czert napsal v č. 2979:
"hlavne knizky, jo bude to nejspis drahe si je svechny objednat, ale je to pro dobrou vec"
řešení v pravdě jednoduché - knihovna
Czert napsal v č. 2979:
"A pro moderatory - bylo by dobre pro tohle tema udelat vlastni forum, at tady nestrasime"
Ee, nechat a pak až bude článek hotov, smazat dané příspěvky.
Czert 30.8.2006 20:57 - č. 2979
vyborne, pokud by byly nejake knihy, pripadne stranky na netu (klidne i tady na fronte, s tim, ze pokud by vam to nevadilo (cili byste dali souhlas - at neporusuju autorska prava), tak bych je na wiky primo zkopiroval jako samostatne clanky a to toho meho hlavniho je jen strucne popsal spolu s odkazem na ten na wiky), bylo by to skvele (no a k tem knizkam pokud mozno primo link kde se daji objednat), no a rozhodl jsem se udlat tri temata :

1918/19 a povstani v sudetech a jejich potlaceni ceskym vojskem - hlavne ono velmi zname s 58 mrtvými - to pokud mozno nejpodrobneji a pak ostatni incidenty (no a pokud vim, tak jinde mrtví nebyli) - ty by stacily celkem strucne

pak 1938 - to by melo byt hlavni naplni a tady by to chtelo celkem dost zdroju (hlavne knizky, jo bude to nejspis drahe si je svechny objednat, ale je to pro dobrou vec)

no a nakonec 45 - to jak strileli Nemci Čechy v poslednich mesicich/dnech valky, at na wiki to neni jednostrane - jenom incidenty kde Česi strili sudetaky .



Praci na tom odhaduji aspon tak na dva mesice - kdyz jsem v praci, tak je zabity cely den.

samozrejme, jestli chcete mi s tim pomoct, budu jen velmi rad a dobre by bylo kdyby jste napsali na cem delate - at dva nedelame to same.
A pro moderatory - bylo by dobre pro tohle tema udelat vlastni forum, at tady nestrasime.
fusilier 29.8.2006 19:01 - č. 2978
fusilier
Czert napsal v č. 2976:
"Hmm, takze nejspis nikdo me nepomuze s tim clankem o sudetckem povstani v 38 a vsem tom strileni co tomu predchazelo ? "
Taky se přidám, alespoň skromnými údaji z Hlučínska. Škoda že si neřek na začátku prázdnin, teď už na to nebude tolik času.
mbbb 28.8.2006 19:19 - č. 2977
mbbb copak o to czerte, podklady mohu dodat, něco z literatury sehnat, ale bohužel nemám čas něco vytvářet. ALe rád bych tvoji aktivitu alespoň trošku nějak podpořil.
Czert 28.8.2006 19:10 - č. 2976
Hmm, takze nejspis nikdo me nepomuze s tim clankem o sudetckem povstani v 38 a vsem tom strileni co tomu predchazelo ?

No ke Grassovi - ja verim tomu ze to jeho priznani melo 2 duvody - 1. podporit prodej jeho nove knihy 2. drive ci pozdeji by vyslo z odtajneych spisu (stasi) ze tam byl (ale rozhodne bylo dulezijsi to 1, protoze kniha uz vysla a spisy se maji odtajnit za cca 3? mesice.)
Johny 22.8.2006 14:36 - č. 2975
Johny No Grassův morální profil v souvislosti s jeho členstvím v SS mně moc nevzrušuje (jeho "kvality" jsou jasné od té doby, co se skupinou tzv. "pokrokových" spisovatelů obhajoval okupaci ČSSR rusy v roce 68), spíše je divné, proč to tak dlouho tajil a zároveň to tak velké tajemství nebylo, proč to někdo nevytáhl dříve?

Navíc je nyní jasné, že své mladické zážitky popsal již v "plechovém bubínku" akorát asi nikdo netušil, že píše o sobě .
Johny 22.8.2006 14:28 - č. 2974
Johny
fusilier napsal v č. 2971:
"Na konci války v jeho městě verbovali do Waffen SS takovým způsobem, že vzali pár mladých synků do hospody, tam je ožrali a oni jim pak ten vstup "dobrovolně" podepsali."
No tak úplný konec války je věc jiná, jsou známy i případy, že SS vtrhli do městečka a pochytali všechny muže kteří rozuměli německy, dali jim mundůr a nahnali je do zákopů.
fusilier 22.8.2006 11:39 - č. 2973
fusilier Ano bylo to na jaře. Pamětník bohužel již nežije, takže přesný měsíc a jiné podrobnosti se již nedozvímě
fusilier 22.8.2006 11:28 - č. 2971
fusilier
Johny napsal v č. 2960:
"Jinak ještě k tomu vstupu do Waffen SS. Tam nebyl povolováván ani koncem války jen tak každý. Buďto se tam hlásil člověk dobrovolně a nebo si ho vybrali "
Jeden zajímavost ze vzpomínek dnes již zesnulého pána. Na konci války v jeho městě verbovali do Waffen SS takovým způsobem, že vzali pár mladých synků do hospody, tam je ožrali a oni jim pak ten vstup "dobrovolně" podepsali. A tak i on v 16ti či 17ti letech vstoupil proti své vůli k Waffen SS.

No a dezertéry, nebo ty, kteří se nechtěli podrobit branné povinnsosti stříleli pod místní Vinnou horou.
Glynwed 22.8.2006 11:11 - č. 2970
Glynwed On říká že nikdy na nikoho nestřílel a říká pravdu...vždyť on jen nabíjel .
Honza M. 22.8.2006 10:14 - č. 2969
Honza M. Jo, něco takového jsem zaslechl v TV, že jezdil v tanku... - pokud byl nabíječ, vysvětlovalo by to, proč za celé měsíce bojů nikoho nezabil.
Glynwed 21.8.2006 09:41 - č. 2968
Glynwed U Grasse mě zaujala jedna drobnost - v souvislosti se zajateckou kartou. U jednotky má napsáno SS-PzDiv "Frundsberg" - Pz.Abt. a u hodnosti Lade Schutze, přeležoné jako rifle-man. Na mě to ale dělá dojem, že jestliže sloužil u Panzer Abteilung jako Lade Schutze, spíš by to odpovídalo nabíječi v nějaké tankové osádce?
egli 20.8.2006 13:08 - č. 2967
egli
Glynwed napsal v č. 2964:
"Nebyl v mariánských Lázních náhodou na konci války německý lazaret?"
To píše sám Grass ve svých pamětech, že byl v dubnu 1945 po zranění šrapnelem na noze poslán do lazaretu v Mariánských lázních, tam byl pak zajat Američany.
Johny 20.8.2006 11:50 - č. 2966
Johny
Glynwed napsal v č. 2964:
"Nebyl v mariánských Lázních náhodou na konci války německý lazaret?"
Honza M. napsal v č. 2965:
"V Mariánkách byl vojenský lazaret (resp. 2 lazarety) od září 1941"
Jo vidíš - to mně nenapadlo. To by mohlo odpovídat, byli tam rekonvalescenti.
Honza M. 19.8.2006 23:55 - č. 2965
Honza M.
Glynwed napsal v č. 2964:
"Nebyl v mariánských Lázních náhodou na konci války německý lazaret?"
V Mariánkách byl vojenský lazaret (resp. 2 lazarety) od září 1941 (rozjela se válka na východě) a zahrnoval asi 8 lázeňských domů. Následující rok už to bylo asi 25 domů a počet stále narůstal. Ke konci války bylo město napůl velký lazaret a napůl uprchlický tábor.

(viz: hamelika.cz/analy/analy.htm)
Glynwed 19.8.2006 23:35 - č. 2964
Glynwed
Johny napsal v č. 2956:
"Nicméně dnes už je zřejmé, že lhal. Sám tvrdil, že byl už koncem dubna zajatý. Uveřejněná karta zajatce ale tvrdí, že byl zajat US army 8.5.1945 v Mariánských lázních."
Jestli jsem dobře četl články o Grassovi, tak říká že byl 20. dubna 1945 raněn. V té době byla divize obklíčena u Sprembergu (jižně od Berlína) a probojovávali si cestu na jih k jednotkám HG "Mite". Nebyl v mariánských Lázních náhodou na konci války německý lazaret?
Honza M. 19.8.2006 14:26 - č. 2963
Honza M.
Johny napsal v č. 2957:
"Při rozhovoru pro Spiegel přímo sám Grass přiznal, že byl fanatickým nacistou."
Spiegel je bulvár, něco jako náš Blesk nebo Super, pochybuju, že by se s nima nějaký slavný spisovatel vybavoval...
Johny napsal v č. 2960:
"Jinak ještě k tomu vstupu do Waffen SS. Tam nebyl povolováván ani koncem války jen tak každý. Buďto se tam hlásil člověk dobrovolně a nebo si ho vybrali - podobně jako se u nás verbovalo na kandidáta KSČ, musel si ho někdo všimnout a nesměl mít škraloup."
Tak s tím souhlasím - poválečné soudy např. měly tendenci pouštět esesáky naverbované od ledna 1945 (komunisti protestovali, řešilo se to i v tisku). V Ostravě se taky projednával případ doktora, který odstranil tetování dvěma 16letým klukům, aby nebyli v táboře šikanováni (zverbovaní právě až v lednu) a soud jeho argumenty uznal.
Já si ale taky myslím, že "obyčejné" kluky by spíš vzali k Wehrmachtu a k Volkssturmu a že pro Waffen-SS musel mít člověk správný kádrový profil.
Nízký věk taky není divný - v knize "Za vůdce a za vlast" je zmiňován případ 17letých kluků, co padli do zajetí ve '43, dobrovolně se přihlásili k Waffen-SS v 16 (a vedoucí Hitlerjugend jim pomohl zfalšovat dokumenty pro odvodní komisi).
Takže na tom fanatismu možná něco bude, ale někomu, kdo 11 let ze svých 17 strávil pod vlivem výchovy totalitního režimu, bych to nezazlíval.
Johny 18.8.2006 19:29 - č. 2962
Johny
egli napsal v č. 2958:
"Nechci se ho zastávat, jeho dílo mě v podstatě nezajímá, ale horší mi připadá třeba minulost Joschky Fischera v 70. letech, než to, že byl Grass po dovršení 17 let v listopadu 1944 povolán do Waffen-SS."
No tak těžko to srovnávat, oba dva měli vymytý mozek ale to je neomlouvá. Oba dva, pokud by získali neomezenou moc, tak by pravděpodobně zabíjeli ostatní protivníky s jiným názorem, změna jejich přesvědčení (pokud vůbec) je jen protože nevyhráli.
Johny 18.8.2006 19:25 - č. 2961
Johny Tady jde spíše o to, co všechno ještě zamlčel. Nedovedu si představit, že by mezi 6-8 květnem došel bez konfliktu z Drážďan do Mariánských lázní. Pro běžnou jednotku byly čechy v tomto termínu neprostupné - viz. konec 31 divize SS.
Johny 18.8.2006 19:21 - č. 2960
Johny Jinak ještě k tomu vstupu do Waffen SS. Tam nebyl povolováván ani koncem války jen tak každý. Buďto se tam hlásil člověk dobrovolně a nebo si ho vybrali - podobně jako se u nás verbovalo na kandidáta KSČ, musel si ho někdo všimnout a nesměl mít škraloup.

Takže hádám, že v případě Grasse nebudu daleko od pravdy, když řeknu, že se dobrovolně hlásil k ponorkám ale když ho odmítli, jako náhradu za zklamání mu nabídli SS.
421-440 z 3044
<< 19 20 21 22 23 24 25 >>
Po