Sudetoněmecká otázka, odsun sudetských Němců

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
2041-2060 z 3044
Po
Dzin 24.12.2004 12:49 - č. 1137
Dzin čet.Hrad: (1126) To máš jedno. Vzásadě je úplně jedno, jestli platí nějaká dodatečná garance, či nikoliv. Zásadní garance je, že jsme suverení stát a naše hranice a území jsou bez svobodného rozhodnutí tohoto státu nedotknutelné.
Johny 24.12.2004 12:07 - č. 1136
Johny
Honza M. napsal v č. 1133:
"Zrada to byla v obou případech, proto také oficiální čs. místa nikdy nezpochybňovala právo c. a k. úřadů popravit zajaté legionáře, nebo vzbouřence (Rumburk)."


Já myslím, že to bylo myšleno spíše morálně. Na druhé straně snad každý stát má paragraf o vlastizradě - což je jakákoliv činnost proti státu ve službách jiné moci. Čili z hlediska druhé strany bude vždy jakýkoliv boj považován za vlastizradu.
Johny 24.12.2004 11:59 - č. 1135
Johny
Fuky napsal v č. 1129:
"Mnoho sudetských Němců Konráda Henleina a jeho SdP nevolilo z politického přesvědčení, nýbrž ze strachu před případnými represáliemi ze strany nacistů. Němců, kteří se zcela otevřeně hlásili k tomu, že SdP nevolí a volí například německé soc. dem. bylo hodně málo. Strachy z odvetných akcí byly skutečně namístě. Mnoho sociálních demokratů a Němců, chovajících se zcela solidárně s Čechy bylo odvlečeno do Reichu a zde zlynčováno, popraveno, utýráno... "


To je bohužel pravda. Ale ti kteří to prokázali do odsunu nemuseli. Nicméně zde platí kolektivní vina, ti zastrašení se holt svezli se svými zastrašovateli. V tomto prostě kolektivní vina existuje ikdyž je jaksi politicky nekorektní ji zdůrazňovat. Platí i pro čechy. Např. Ta malá skupinka lidí, kteří komunisty nevolili a museli snášet jejich represe sdílí kolektivní vinu s většinou dodnes.
Johny 24.12.2004 11:52 - č. 1134
Johny
Fuky napsal v č. 1129:
"Vidíš, já za vlastizradu považuji i události okolo 30. září 1938. V tomto tehdejší československé velení včetně E. Beneše nijak neobhajuji. Toto je ovšem věc názoru a spousta jiných lidí mi na to může říct, že jsem blázen. To je ale tak trochu od tématu."


V tomto s tebou naprosto souhlasím. Bránit okleštěnou republiku bez opevnění v roce 39 nemělo již žádný význam i vzhledem k proněmecké vládě. Jediný trestný čin bych viděl v tom, že nebyly likvidovány tajné písemnosti, seznamy policie, státní správy a armády což umožnilo němcům účině zasahovat proti následnému odboji.

Naopak kapitulace plně vyzbrojené a připravené armády v září 38 bez jediného pokusu o odpor je možno brát jako trestný čin vlastizrady.
Honza M. 24.12.2004 05:58 - č. 1133
Honza M. to Podiven 22.12.2004 17:09 (1119), Honza 22.12.2004 18:08 (1120), Johny 23.12.2004 12:23 (1123), curahee 23.12.2004 13:18 (1125)

- Zrada to byla v obou případech, proto také oficiální čs. místa nikdy nezpochybňovala právo c. a k. úřadů popravit zajaté legionáře, nebo vzbouřence (Rumburk). Jedině, co bylo kritizováno, bylo pověšení několika chycených zvědů na italské frontě, které se stalo bez soudu. Prvorepublikový vojenský odborník to ale přesto okomentoval následovně: "Ale snad i na to měli Rakušané právo, neboť se tak stalo v průběhu bitvy."
ČS. představitelé si moc dobře uvědomovali, že se mohou dostat do stejné situace.
Béďa 23.12.2004 23:20 - č. 1132
to Podiven: Nějak pořád nechápu proč tolik slovíčaření, není přece důležitější, že hitlerovský režim byl zločinný a ozbrojený odpor legitimní? Tak jaké pak právní kličky.
Fuky 23.12.2004 22:26 - č. 1131
Fuky Můžu se zeptat, co bys dělal ty v kůži sudetského Němce před volbami? Můžu ti říct, že skutečně nevím, zdali bych dělal hrdinu a nechal se umlátit nebo sklopil uši, držel hubu a šel volit SdP.
curahee 23.12.2004 22:16 - č. 1130
curahee
Fuky napsal v č. 1129:
"Němců, kteří se zcela otevřeně hlásili k tomu, že SdP nevolí a volí například německé soc. dem. bylo hodně málo. "
Ano,ale před kým měli strach,před svými soukmenovci nikoliv před Čechy,Němci si zvolili cestu jakou zvolili,nikdo jiný za ně hlasovat a hajlovat nebyl.Jistě,že byla i minorita v politickém slova smyslu,ale i ta převážně okolo května 38 přecházela do náruče SDP!
Fuky 23.12.2004 22:12 - č. 1129
Fuky 1124-Tom: Vidíš, já za vlastizradu považuji i události okolo 30. září 1938. V tomto tehdejší československé velení včetně E. Beneše nijak neobhajuji. Toto je ovšem věc názoru a spousta jiných lidí mi na to může říct, že jsem blázen. To je ale tak trochu od tématu.
1125-curahee: Přestože zrovna neoplývám láskou k sudetským Němcům, musím se jich zastat.
Mnoho sudetských Němců Konráda Henleina a jeho SdP nevolilo z politického přesvědčení, nýbrž ze strachu před případnými represáliemi ze strany nacistů. Němců, kteří se zcela otevřeně hlásili k tomu, že SdP nevolí a volí například německé soc. dem. bylo hodně málo. Strachy z odvetných akcí byly skutečně namístě. Mnoho sociálních demokratů a Němců, chovajících se zcela solidárně s Čechy bylo odvlečeno do Reichu a zde zlynčováno, popraveno, utýráno... Konkrétní případy mohu uvést ze severních Čech, odkud bylo několik Němců odvlečeno do Žitavy a zde zlikvidováno. Proto je třeba brát ohled na nemalé procento Němců, kteří volili SdP z donucení a ze strachu.
Dále bych chtěl podotknout, jak už jsem jednou psal, že je určitý rozdíl mezi tím, když Němec uprchne do Reichu a následně bojuje za Wehrmacht a tím, že vstoupí do Freikorpsu a podniká zbabělé teroristické a diverzní akce proti FS, četnictvu (tedy vlastně SOS) a mnohdy i civilnímu obyvatelstvu.
Honza 23.12.2004 22:06 - č. 1128
Honza Hrad: No velké lži se vždycky provalí po nějakých menších.
Já jen nevěřím tomu, že Podiven napsal jakýkoli článek týkající se makroekonomických témat, nedej bože srovnání výroby ČSR a protektorátu.
čet.Hrad 23.12.2004 21:20 - č. 1127
čet.Hrad
Honza napsal v č. 1120:
"Když už jsme u těch otázek a odpovědí, znovu se ptám, kde se dá sehnat Tvůj článek"
čehož se, jak už jsme mohli mnohokrát vidět, nedočkáš
čet.Hrad 23.12.2004 21:19 - č. 1126
čet.Hrad
Dzin napsala v č. 1118:
"Od chvíle, kdy nás protiprávně Německo vojensky obsadilo"


Aby se proti tomu nevytasil s tím, že garance už neplatila, když Česko-Slovensko už neexistovalo
Podiven napsal v č. 1119:
"sudetský Němec v čs. armádě složil přísahu, za války dezertoval a bojoval na straně Wehrmachtu proti ČSR. Je to zrada?"
Jak mohl bojovat proti ČSR, když jsme s Německem nebyli podle tebe ve válce?!? (to je ukázka tvé vlastní argumentace)
curahee 23.12.2004 13:18 - č. 1125
curahee
Podiven napsal v č. 1119:
"český voják v rakouské armádě složil přísahu, za války dezertoval k nepříteli a bojoval na jeho straně. Je to zrada?"
Podiven napsal v č. 1119:
"sudetský Němec v čs. armádě složil přísahu, za války dezertoval a bojoval na straně Wehrmachtu proti ČSR. Je to zrada?"


Toto srovnání,je opravdu trefné,srovnávat České legionáře se sudetskou pátou kolonou SDP. Akce podnikáné např. Sdfk na českém území,byli pouhé vraždění a genocida na českém obyvatelstvu,rozhodně není na místě, srovnání s boji legionářů!Sudečtí Němci měli jiné možnosti,ohledně návratu do své legitimní(ovšemže budeš reagovat na tu "legitimní vlast") vlasti,legionáři nikoliv.

Jestlipak máš i tabulku volební účasti sudetského obyvatelstva,a hlavně stranických preferencí NSDAP(či SDP) v těchto krajích,jde mi o to,ukázat kolik sudeťáků volilo nacisty?
Johny 23.12.2004 12:23 - č. 1123
Johny
Podiven napsal v č. 1119:
"Modelová situace 1: český voják v rakouské armádě složil přísahu, za války dezertoval k nepříteli a bojoval na jeho straně. Je to zrada?
Modelová situace 2: sudetský Němec v čs. armádě složil přísahu, za války dezertoval a bojoval na straně Wehrmachtu proti ČSR. Je to zrada?"


V podstatě není. Obě dvě strany bojovali za stát a národ ke kterému se dobrovolně přihlásili. Dezerce byla projev svobodné vůle a rozhodnutí přidat se na stranu ke které ti lidé svým svědomím patřili. Vynucená přísaha (stejně jako jakýkoliv právní akt) není závazná.

Češi v legiích dostali po válce československé občanství a přestěhovali se (pokud pocházeli odjinud) do svého státu za který bojovali.

Stejně tak se zcela dobrovolně rozhodli sudetští němci. Přihlásili se na stranu svého srdce a přesvědčení - na stranu nacistického německa a po válce - pokud přežili, dostali občanství nástupnického státu a byli do svého domova za který bojovali přesunuti.
Dzin 22.12.2004 23:56 - č. 1122
Dzin Podiven: (1120) Válka nemusí být vyhlášena, aby vypukla. Německo napadlo Polsko či SSSR a teprve až po tomto provedlo oficiální vyhlášení války. To ovšem neznamená, že by teprve až potom válka vypukla. Ono oficiální vyhlášení války je pouze jakýsi diplomatický předpoklad, který ale není k vypuknutí války mezi dvěma státy vůbec nutný. Německo jednoznačně napadlo Československo a je tedy naprosto na místě považovat tento akt za nepřátelský. A není proto nějak přehnané tvrzení, že od té chvíle se nacházíme s Německem ve válce.
To, jestli jsi málo vzdělán či nikoliv, nevím, asi by záleželo jak v kterém oboru.
Fuky 22.12.2004 22:14 - č. 1121
Fuky ad. Podivenovy modelové situace. Ještě by se našel poměrně dosti zásadní rozdíl v tom, zdali by onen sudetský němec sloužil následně v oficiální armádě, tedy ve wehrmachtu, či v teroristických polovojenských jednotkách Freikorpsu.

Tvrzení, že Československá republika byla v září 1938 a následně Česko-Slovenská republika v březnu 1939 spojencem Německa je velmi, ale velmi odvážné tvrzení.
Honza 22.12.2004 18:08 - č. 1120
Honza Podiven: když už mjsme u těch slovíček, bod jedna je pitomost, protože sloužil v c. a k. armádě Rakouska-Uherska. Ale to jen na okraj

Obě modelové situace popisují dezerci. Na tom se snad shodneme. Definuj zradu.

Když už jsme u těch otázek a odpovědí, znovu se ptám, kde se dá sehnat Tvůj článek.

A kdože měl prosím vyhlásit válku velkoněmecké říši? Kolikátéhože?

"Asi jsem málo vzdělán"

No asi jo
Podiven 22.12.2004 17:09 - č. 1119
Dzin: to jsou ale novinky. O tom, že by československá vláda nebo československý prezident 15. března 1939 Německu vyhlásili válku jsem v životě neslyšel. Asi jsem málo vzdělán

Honza: ještě jeden příklad:

Modelová situace 1: český voják v rakouské armádě složil přísahu, za války dezertoval k nepříteli a bojoval na jeho straně. Je to zrada?

Modelová situace 2: sudetský Němec v čs. armádě složil přísahu, za války dezertoval a bojoval na straně Wehrmachtu proti ČSR. Je to zrada?
Dzin 22.12.2004 17:04 - č. 1118
Dzin Podiven: (1116) Od chvíle, kdy nás protiprávně Německo vojensky obsadilo. A s vratkou konstrukcí toho, že to bylo legální, na mě nechoď.
stc 22.12.2004 17:04 - č. 1117
Podivene, Podivene... jestli se necemu da rikat demagogie , tak prave tomu co tu predvadis.... Ve valce s Nemeckem jsme byli uz jen proto ze Hitler porusil svuj zavazek garantovat hranice Ceskosloveska, tedy respektive co z nej zbylo po Mnichovskem diktatu... Tim ze tento zavazek porusil, a naridil Wehrmachtu vpochodovat do Cech, kdyz mezitim podporil slovenske nacionalisty aby se definitivne odtrhli.... vstoupil de fakto do valecneho stavu s Ceskoslovenskem bez Slovenska... Mnozi mi jiste potvrdi, ze historie zna valky a okupace bez oficialniho vyhlaseni valecneho stavu, ktere se ovsem bez pochyb konaly aniz by si diplomate vymenili nejake nóty...
2041-2060 z 3044
Po