Stíhací letouny, letecká válka

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
3681-3700 z 6497
Po
Honza 1.12.2004 00:19 - č. 3877
Honza No, podle mého(osobního) názoru byl Bf-109 letounem na úrovni do verze F. I němečtí piloti Fridricha považovali za nejvíce sladěnou stodevítku. Gustav už byl solidním protivníkem spíš pro východní frontu, poslední K byla sice výkonná, ale "z nouze cnost".

Pilotům Luftwaffe patří uznání i za to, co na tomto typu vykonali, ačkoli je v mnohém omezoval. Pak jim prostě nezbývalo nic jiného, než maximálně využít jeho zbývajících přednosti(což musel každý pilot na jakémkoli stroji, ale zde to byl extrém). Ve výrobě jej měl dávno nahradit Fw-190.
ujezd 30.11.2004 23:15 - č. 3876
...a nasledne deklasovan
ujezd 30.11.2004 23:12 - č. 3875
Honza: Jasne, myslim, ze zalitat si na I-16 dnes ani jinak nejde,letal na rekonstrukci z NZ, ale stejne mu zavidim .Me fakt prekvapilo jeho srovnani s Hurricane...
Jinak nepopiram kvality bf 109, jednoznacne to byl nemecky tazny osel, s tim typem byla szita spousta es, ale doba/presila sla dal.Vrchol moznosti konstrukce vidim tak do doby verze G-6, potom byl minimalne vyrovnan.
Tom 30.11.2004 06:21 - č. 3874
Tom To Eagle: N má jiné křídlo, komplet překonstruované, jen zvnějšku podobné tomu starému. V kokpitu se toho moc neměnilo, jen jiné ovládací prvky motoru a turbokompresoru. Myslím, že v měřítku 1:72 si nemusíš dělat s kokpitem starosti.
Tom 30.11.2004 06:19 - č. 3873
Tom
DG napsal v č. 3863:
"No ano, ze vzduchovky se také střílí lépe než z Mausera..."
Ale oni ty válečné I-16 se dvěma Švaky měly výzbroj výkonnější než třeba první série Bf 110C s kanóny MG/FF, o Bf 109E a Bf 109F bez výzbrojních sad ani nemluvě
Honza 28.11.2004 18:39 - č. 3872
Honza Dzin: No to je vždycky . Vychází to z výcviku, zkušeností a nátury....
Zůstaňme u toho, že sověti na svých "dřevěných skříňkách" vyhráli válku.
Dzin 26.11.2004 18:43 - č. 3871
Dzin Honza: To máš těžký. Sami Sověti, kteří měli na "Išakách" nalétáno, si na jeho špatnou stabilitu při střelbě nestěžovali, alespoň co je mi známo. Podle mě to záleží na tom, na co je pilot zvyklí.
Honza 26.11.2004 11:04 - č. 3870
Honza Ujezd: Nikdo ruské mašiny nezatracuje, jen přihlížíme k faktu, že byly vyráběné v sovětském svazu po určité podmínky v daném množství. Ostatně o tom se můžeš přesvědčit, když mrkneš do knih s rozhovory pilotů na východní frontě, co ukořistili nějaký sovětský stroj-naráz se jim zdála stodevítka jako dost prostorná pro pilota .

Jinak ohledně I-16. Ano, na svou dobu to byly špička, ve Španělsku udávala tón dokud nedorazili větší počty Bf-109, na začátku války se s SSSR byl však "išak" již beznadějně zastaralý. Dost mě překvapila poznámka ohledně I-16 jako stabilního letounu při střelbě . Ten chlapík asi lítal na replikách z Novýho Zélandu, ne?
Eagle 26.11.2004 09:11 - č. 3869
Eagle sorry že ruším debatu ale mám jednu otázku. Potřebuji vědět jestli má P-47N v interiéru (podvozkové šachty, kokpit...) nějaké zésadní odlišnosti od P-47D. Ptám se proto že budu stavět P-47N a mám fotky detailů jen na P-47D.
Jaro 26.11.2004 07:58 - č. 3868
Samozrejme, hrubsie profily maju vo vseobecnosti trochu horsi pomer medzi odporom a vztlakom. Naproti tomu su ich charakteristiky menej ovpyvnene napr. povrchovym znecistenim (musky nalepene na nabeznej hrane a pod.). Tiez maju prijemnejsie vlastnosti v blizkosti kritickych uhlov nabehu.
ujezd 25.11.2004 21:40 - č. 3867
Jeste k ruskym erum: nekde v historii tohoto fora jsem se docetl, ze nekdo zpochybnoval obratnost ruskych stihacek. Obratnost jako takova se da asi tezko definovat, ustalena zatacka o 360 toho moc neprozradi, ale...nekde jsem se docetl, ze konstrukteri na rusky masiny pouzivaly tlustsi profily nez bylo zvykem ve zbytku sveta. Pry na doporuceni Cagi. Nevim, ale jsem modelar, letam RC a mame vysledovano, ze pokud pouziju tlustsi profil, tak ero neleti tak rychle (odpor), ale necha si daleko vic libit, je mene nachylne na vselijake pilotazni kopance, a obraty se daji vic utahnout. Model neni velky ero, ale...
ujezd 25.11.2004 20:01 - č. 3865
DG: a jeste k bf 109. Nevim, jestli jsi si nekdy vsiml na ruznych fotkach v monografiich rozdilu ve vyrobe nemcu a amiku. U nemcu muzes videt ero ve vyrobe obklopene ruznymi parezy, drevenymi schudky stlucenymi na kolene a era v rade jsou rozpracovana v ruznych nahodilych stadiich, asi na kazdem stroji delala nejaka parta zvlast. Kdyz se podivas treba na linku Thunderboltu, mas okolo typyzovane naradi, kovove prumyslove vyrobene schudky atd. Proste moderni linka. Ale co bys od nemcu v dobe valky mohl cekat, kdovi kdo ve vyrobnich halach delal. Kolik nucene nasazenych, zajatcu nebo cert jeste vi koho pouzivali jako pracovni silu, kdyz nemecti chlapi byli na frontach. Regulerne placeny zamestnance asi tezko. S takovym pristupem muzes cekat jedine tu centimetrovou sparu u centroplanu ucpanou bunicinou a zatmelenou nejakym svinstvem. Ani Spitu, ani u Mustangu nic takoveho nenajdes ani u max. oletanych stroju.
ujezd 25.11.2004 19:43 - č. 3864
DG: S tou Ratou jen cituju. Mark Hanna mel bez diskuze nalitano spoustu hodin na dost typech masin WWII, nez se zabil, myslim na Kingcobre. My jsme jen teoretici. Pro me je pan pilot.Tak proc mu neverit.
Muj nazor na Ratu je takovy, ze umoznil celkem, na vychodni pomery, nejaky prechod k jednoplosnikum. Urcite vychoval prvni generaci ruskych es (napr. Safonov...). A ve sve dobe vzniku 1933 nemel podobny ekvivalent, ktery by nejaka armada mela ve sluzbe. Urcite to byl technologicky pokrok proti dvouplosnikum, i kdyz treba ne ve vykonech tak v potencialu na dalsi vyvoj a vycvik. Pro piloty to musel byt sok, kdyz sli ze dvou kridel na jednoplosniky. Viz nase zkusenost s Avii BH 3. Ve sve dobe se ji kazdy pilot bal a pozdeji se o ni mluvilo jako o poslusnem eru.
DG 25.11.2004 18:54 - č. 3863
DG
ujezd napsal v č. 3861:
"ze Rata ma skvelou pricnou obratnost, zaroven je stabilni zakladna pro strelbu"
No ano, ze vzduchovky se také střílí lépe než z Mausera...
ujezd napsal v č. 3861:
"Leopold Srom ji mel jako oblibenou masinu, predtim letal na Spitech a po valce vyhraval na Lavocce vsechny cvicne souboje se Spitama.Kdyz by to byl takovy strep, tak by to asi neslo ne?"


Hmm, já zase znám historku, kterak to Veselý nandal Spitu na Mosquitu. Podle těchto historek by byl Spitfire asi dost podivný stroj na to, aby měl takovou reputaci...
ujezd napsal v č. 3861:
"A dilenske zpracovani bf 109? Vsiml si nekdo spar mezi trupem a kridlem na te S-199 ve Kbelich? To me dost usadilo v mych predstavach o nemecke peclivosti."
Technická poznámka - kolik toho má ten stroj za sebou? Aneb BMW které má najeto 500tkm vypadá dost podobně jako nové Žiguli...
Dzin 25.11.2004 18:43 - č. 3862
Dzin ujezd: (3861) Ty jsi můj člověk!
ujezd 25.11.2004 17:45 - č. 3861
Nejsem zadny rusofil, ale neodsuzoval bych ani I-16, ani Lavocky. O tom prvnim jsem se v casopise Fly Past v interview s Markem Hannou, znamym pilotem vsech moznych WWII sperku docetl, ze Rata ma skvelou pricnou obratnost, zaroven je stabilni zakladna pro strelbu a Markovi se moc libila. Preferoval ji jasne nad Hurricane. Co se tyka Lavocky, mame treba porovnani z naseho povalecneho letectva treba s Spitem L.F.IX. Leopold Srom ji mel jako oblibenou masinu, predtim letal na Spitech a po valce vyhraval na Lavocce vsechny cvicne souboje se Spitama.Kdyz by to byl takovy strep, tak by to asi neslo ne?

A dilenske zpracovani bf 109? Vsiml si nekdo spar mezi trupem a kridlem na te S-199 ve Kbelich? To me dost usadilo v mych predstavach o nemecke peclivosti.
Honza 17.11.2004 22:17 - č. 3858
Honza Eagle: Vychází z Mk.V, ale má nový motor a vrtuli (odpovídající Mk.IX). Hele, než budeš mít podobný dotaz, mrkni se příště nejdřív po netu.
Eagle 17.11.2004 21:48 - č. 3857
Eagle Ze které verze spitu vychází seafire MK.III ?
karaya1 30.10.2004 16:09 - č. 3855
karaya1 Honza: nevím, ovšem můžeme tak učinit

Kreon: V jiném zdroji jsem našel místa výroby He-219 následující: Rostock, Wien-Schwechat (takže Schwechat nebo Schwechenat? Podle mapy existuje Schwechat - leží tam dokonce vídeňské letiště...) a pak dvě továrny v Polsku: Mielec a Buczin..
Honza 30.10.2004 13:29 - č. 3854
Honza Probírali jsme zde vlastně vůbec He-219?
3681-3700 z 6497
Po