Sudetoněmecká otázka, odsun sudetských Němců

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
1501-1520 z 3044
<< 73 74 75 76 77 78 79 >>
Po
stanley 28.6.2005 23:28 - č. 1723
Jak již bylo naznačeno, kdo chvíli stál, již stojí opodál... takže hrrrr na Podivena, jenž utrpěl dojem, že my jsmeť chudáci negramotní, Vita Karoli Quarti neznalí...

"Podiven napsal v č. 1704: "Co se týká otázky Čech/Němec - myslím, že asi vycházíš s dezinterpretace Karlova vlastního životopisu Vita Caroli. Doporučuji nahlédnout přímo do textu a nevycházet z interpretací z druhé ruky.""
k počtu Karlů např.: Král Jan provdal jednu sestru "za krále uherského Karla prvního..." (unam traditit Ungarorum regi Karolo Primo...)" ..."druhou pak dal za manželku Karlovi, králi francouzskému (secundam vero dederat Karolo, Francorum regi...)". Za pobytu budoucího Karla IV. ve Francii "i dal mne onen francouzský král od biskupa biřmovat a dal mi stejné jméno, jako měl on, totiž Karel. (et imposuit michi nomen suum equivocum, videolicet Karolus...). Takže to bychom měli. Pokračovat budeme zanedlouho, Podivene, neodcházej!
stanley 28.6.2005 22:57 - č. 1722
jasan napsal v č. 1686:
"máš recht, vyhnali víc lidí..."
No to je úroveň znalostí, že nestačím žasnout. Polemika = vyhnání? To mě podrž...
Dzin 28.6.2005 22:53 - č. 1721
Dzin Podiven: (1688) Trezorových filmů, které si postupem času mohl vidět, bylo dost. Dokonce i taková "Hudba z Marsu" měla s uváděním problémy a teprve postupem času byla vzata na milost. Ohledně komunistické propagaci dvojice V+W je to asi tak, jako psát, že komunistický režim byl nakloněn Vlastu Burianovi, protože se jeho filmy dávali.
Korunu jsi nasadil tomu, že Werich podepsal Antichartu. Než napíšeš takovouhle zprominutím hloupost, tak si o tom něco zjisti.

Ohledně Karla IV. je jistě zajímavé, že on poprvé použil oficiálně termín "země České koruny" a zavedl tak princip země má krále a ne král má zemi. STejně tak i prosadil veškerá privilezia zemí České koruny a zdůraznil je jako zvlášť významný článek Svaté říše Římské. Prahu měl za sídelní město a Čechy byly srdcí Evropy doslova a dopísmene. Choval se tedy jako pravý Němec...
čet.Hrad 28.6.2005 22:26 - č. 1719
čet.Hrad
mbbb napsal v č. 1716:
"Jo, něco jiného sou tzv. szdeťáci a jejich sabaty."
částečně by se dalo říci Bavorsko, ale zbytku Něm. je to více méně někde...
čet.Hrad 28.6.2005 22:25 - č. 1718
čet.Hrad
mbbb napsal v č. 1713:
"hoši, nějak nestíhám psát, a to jsem si jen an chvíli odskočil, holt kdo chvíli stál..."
a ještě když tě neposlouchá počítač, to je pak sranda A Herr Podiven odtud rychle zmizí, ani mi neodpověděl na pozdrav v online
mbbb 28.6.2005 22:22 - č. 1716
mbbb
Algernon napsal v č. 1712:
"P. S. U Němců ve firmě jsem dělal — a proti těm Němcům co jsem s nima dělal nemůžu říci jediného křivého slova, ale…"


já též dělám u německé firmy a v Německu mám známé i přátele. Ale o to tady přece nejde.

Jo, něco jiného sou tzv. szdeťáci a jejich sabaty.
mbbb 28.6.2005 22:19 - č. 1715
mbbb
Podiven napsal v č. 1709:
"z jakého důvodu odděluješ "srdce Čech" a Německo? Pro Karla byla jedna velká Svatá říše římská, složená ze spousty drobných území. "
to si zcela nemyslím. Karel naprosto upředňostnoval Čechy a jejich královské tradice, jak jsem taky již psal.
mbbb 28.6.2005 22:18 - č. 1714
mbbb
Podiven napsal v č. 1710:
"opět zcela nechápeš středověké dějiny. Čechy a Morava byly stejně integrální součástí říše jako třeba Bavorsko nebo Sasko. Dokonce za Karla byly české země nejpřednější součástí říše. Proto je zcela pochopitelné, že zde měly být uloženy i říšské korunovační klenoty."
no a co z toho vyplývá?
mbbb 28.6.2005 22:18 - č. 1713
mbbb hoši, nějak nestíhám psát, a to jsem si jen an chvíli odskočil, holt kdo chvíli stál...
čet.Hrad 28.6.2005 22:13 - č. 1711
čet.Hrad
Podiven napsal v č. 1709:
"Hovořit ve středověku o Německu je nesmysl. Německo jako takové vzniklo roku 1871."
To vím, ale mám se toibě jako "znalci" rozepisovat sáhodlouze, píšu rychle tak zkracuji
Podiven 28.6.2005 22:13 - č. 1710
mbbb (1708): opět zcela nechápeš středověké dějiny. Čechy a Morava byly stejně integrální součástí říše jako třeba Bavorsko nebo Sasko. Dokonce za Karla byly české země nejpřednější součástí říše. Proto je zcela pochopitelné, že zde měly být uloženy i říšské korunovační klenoty.
Podiven 28.6.2005 22:12 - č. 1709
čet. Hrad: z jakého důvodu odděluješ "srdce Čech" a Německo? Pro Karla byla jedna velká Svatá říše římská, složená ze spousty drobných území. Hovořit ve středověku o Německu je nesmysl. Německo jako takové vzniklo roku 1871.
mbbb 28.6.2005 22:11 - č. 1708
mbbb
Podiven napsal v č. 1704:
"k bodu 2 - větší váhu a prioritu měla pochopitelně koruna říšská"


samozřejmně, ale Karlova úcta k svatováclavské koruně a tradici byla velká a velkoryse ji podporoval. Tak jako o co tady vlastně jde??

Podiven napsal v č. 1704:
"k bodu 3 - Karlštejn byl vybudován pro uložení říšských korunovačních klenotů"


ano, proč ale nybyl postaven v Říši???? Tak jako o co tady vlastně jde??

Podiven napsal v č. 1704:
"Co se týká otázky Čech/Němec - myslím, že asi vycházíš s dezinterpretace Karlova vlastního životopisu Vita Caroli. Doporučuji nahlédnout přímo do textu a nevycházet z interpretací z druhé ruky."


přímo do textu jsem nenahlížel, ale o Kralu IV jsem přečetl dost, i když to není "můj šálek čaje" - a to i překlady německých autorů

Podiven napsal v č. 1704:
"Obecně ve středověku hovořit o "národnosti" v dnešním slova smyslu je nesmysl."
ano, ve středověku se rozlišovaly národnosti dle místa, dle jazyka až později, ale již v jedné staré písni se spívá něco o němcích cizozemcích.
čet.Hrad 28.6.2005 22:09 - č. 1707
čet.Hrad
Podiven napsal v č. 1704:
"větší váhu a prioritu měla pochopitelně koruna říšská"
A to značí ve vztahu Karla IV. k českým zemím a k jeho cítění být Čechem co jako?!
Podiven napsal v č. 1704:
"Karlštejn byl vybudován pro uložení říšských korunovačních klenotů"
tak proč to bylo v srdci Čech a ne v Německu?!
Podiven 28.6.2005 22:08 - č. 1706
mbbb (1701): a to se právě pleteš, Karel byl český král jako Karel I., tak byl titulován i v dobových dokumentech a kronikách.

Jako Karel IV. byl císařem německé říše.
čet.Hrad 28.6.2005 22:07 - č. 1705
čet.Hrad
Algernon napsal v č. 1702:
"nevybral později za sídelní místo nějaké město v Německu? "
Pššt, o tom se nemá před Podivnem mluvit , pokud bys mu položil takovou otázku, zase by ji taktně ignoroval jako většinu co se mu nehodí do krámu a nenajde v příručce
Podiven 28.6.2005 22:07 - č. 1704
dobře:

k bodu 2 - větší váhu a prioritu měla pochopitelně koruna říšská

k bodu 3 - Karlštejn byl vybudován pro uložení říšských korunovačních klenotů

Co se týká otázky Čech/Němec - myslím, že asi vycházíš s dezinterpretace Karlova vlastního životopisu Vita Caroli. Doporučuji nahlédnout přímo do textu a nevycházet z interpretací z druhé ruky.

Obecně ve středověku hovořit o "národnosti" v dnešním slova smyslu je nesmysl.
mbbb 28.6.2005 22:06 - č. 1703
mbbb
Algernon napsal v č. 1702:
"nevybral později za sídelní místo nějaké město v Německu? "
právě proto, že programově navazoval na přemyslovskou tradici, tedy českou tradici
mbbb 28.6.2005 22:04 - č. 1701
mbbb já si myslím, že český král Karel IV existoval, že nebyli KI až KIII není přeci problém.

Koruna Svaté říše římské byla ve středověku postavena nejvýše, ale Karlův vztah k svatováclavské koruně a vůbec k tomu, jak se hlásil a propagoval staré české tradice je známý.

Říšký hrad Karlštejn byl vybudován za účelem přechovávání korunovačních klenotů - no a co? Byl postaven v srdci Čech - i když ho tzv. sudeťáci mají na titulní straně jedné ze svých štvavých knížek
čet.Hrad 28.6.2005 22:02 - č. 1700
čet.Hrad
Podiven napsal v č. 1696:
"A s čím nelze souhlasit v bodech 1, 2 a 3? Rád se nechám poučit."
Dobře, body 2) a 3) píšeš "zjistěte si" tak tady se nechám poučit od tebe
1501-1520 z 3044
<< 73 74 75 76 77 78 79 >>
Po