Filmy a dokumenty o 2. světové válce

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
361-380 z 5385
<< 16 17 18 19 20 21 22 >>
Po
Dzin 16.7.2011 23:33 - č. 5915
Dzin Tam ale nejde o to, jak by se skutečně chovali. Jde o to nastínit motivace postav, přiblížit je divákovi. Jak píšeš, vtáhnout ho dovnitř. Navíc, takhle nějak by se klidně mohli chovat, pokud by řekněme doba 2-3 let byla zhuštěna do tohoto okamžiku. Máš tam takoví základní průřezová vzorek tankových jednotek té doby.
Z 16.7.2011 23:27 - č. 5914
Z
Dzin napsala v č. 5913:
"Tak zrovna tuhle scénu bych dal jako jednu z lepších neli nejlepší z celého filmu. V ní je totiž vše, celé shrnutí základních motivů Němců ve filmu. Scéna má myšlenku, gradaci, vyvrcholení. Má emotivní náboj a vnitřní dynamiku. Prakticky se zde na velmi malém prostoru podařilo zachytit rozporuplnost celého německého snažení, to co většinou v celém filmu chybí."
Vypadá to dobře - a rozhodně z celýho filmu asi diváka nejvíc vtáhne dovnitř, strhne ho to - ale já prostě neuvěřím že by se takhle skutečně německý posádky tanků v prosinci '44 chovaly.
Dzin napsala v č. 5913:
"Jinak, hodnotit film, že není dost realistický... máme mraky válečných filmů, které nejsou realistické a přesto jsou považovány za vynikající. To, že se vojáci nechovají "takticky", ale "filmově" prostě patří k věci."
Já nemyslím, že by film musel být realistický, ale příběh by měl vypadat věrohodně pro diváka. Což podle mě není případ kdy se pěchota rozhodne vyjít z lesa a bojovat s tanky mimo kryt, zatímco v realitě to naopak bylo tak že k pořádnýmu průlomu tanků na planiny nedošlo, když po cestě za každým vhodným smrkem a na vršku úvozu čekal pěšák s protitankovou výzbrojí, odhodlanej prodat svou kůži pořádně draho.
Dzin 16.7.2011 23:07 - č. 5913
Dzin
Z napsal v č. 5912:
"Ale třeba scénář je tak nějak celej odbytej - viz scénka kdy Hessler začne pochybovat o kvalitách svých tankových velitelů, tak si všichni vespolek zazpívají Panzerlied, a zase je jim tak nějak lépe, radostněji, i ten starý skeptik Conrad se zdá přesvědčenější."
Tak zrovna tuhle scénu bych dal jako jednu z lepších neli nejlepší z celého filmu. V ní je totiž vše, celé shrnutí základních motivů Němců ve filmu. Scéna má myšlenku, gradaci, vyvrcholení. Má emotivní náboj a vnitřní dynamiku. Prakticky se zde na velmi malém prostoru podařilo zachytit rozporuplnost celého německého snažení, to co většinou v celém filmu chybí. Kdyby byl i zbytek scénáře takovýto, jen bychom s itu pochvalně mručeli.

Jinak, hodnotit film, že není dost realistický... máme mraky válečných filmů, které nejsou realistické a přesto jsou považovány za vynikající. To, že se vojáci nechovají "takticky", ale "filmově" prostě patří k věci.
Z 16.7.2011 19:41 - č. 5912
Z
Honza M. napsal v č. 5910:
"Mimochodem, když jste si nedávno stěžovali na nedostatek sněhu v Ardenách,"

Z napsal v č. 5892:
"Na začátku filmu ta krajina nevypadá zase tak špatně (zalesněný a dokonce i zasněžený kopce), ale pak - někdy po překročení toho mostu, jak tam odplouvají prázdné barely - to víceméně přestane s Ardenama mít cokoliv společnýho."
Já si stěžoval ani ne tak na nedostatek sněhu, ale pokud se výpravy týče tak spíš na to, že Ardeny z větší části hraje zhruba stejná krajina která v pozdějším "Pattonovi" (s nepoměrně větším úspěchem) představuje severoafrickou pouštní pláň.

Ale třeba scénář je tak nějak celej odbytej - viz scénka kdy Hessler začne pochybovat o kvalitách svých tankových velitelů, tak si všichni vespolek zazpívají Panzerlied, a hned je jim tak nějak lépe, radostněji, i ten starý skeptik Conrad se zdá přesvědčenější.

A taky americký vojáci namísto aby před německými tanky utekli do lesa a tam si s nima zahráli na slepou panzer-bábu, "chytře" daj přednost pobíhaní po otevřeným prostoru, aby mohli efektně zhynout, s akrobatickým přemetem.

Jen Henry Fonda a Bronson jsou jediný ze všech komu se podaří vyřadit Tiger bazookou (nebo co maj namísto ní - spíš to vypadá na nějakou španělskou kopii Panzerschrecku).

Kaskadéři který namísto obrany bunkru vyjdou před něj, aby mohli být zkosený kulometama a ve smrtelný křeči padnout do ostnatýho drátu, kde zůstanou viset.

Statisti, kteří předstíraj znalost němčiny pokřikováním "Es kommt von da oben" při všech příležitostech, vhodnejch i nevhodnejch.

Nebo ten mladý americký poručík, zpočátku laxní a lehkomyslný, co se ale zocelí po osobní konfrontaci s nelítostností nepřátel. Toho skoro jako by do filmu dopsal nějaký sovětský scénárista.

Ten konec, kdy bitva skončí tím že to Wehrmacht bez benzínu tak nějak přestane bavit, a Američany asi taky, tak je nechaj odejít domů.

Fakt mám pocit, že se tohle všechno snažili nějak nahnat vizuálníma efektama, tou velkou tankovou bitvou (a požárem benzínu) na konci, protože zbytek filmu moc nedrží vodu. No a ani v tý snad nikoho na americký straně nenapadne využít lepší pohyblivosti lehčích vozidel, a jdou na "Tigery" čelo na čelo, aby byly efektní exploze.
Z 16.7.2011 18:46 - č. 5911
Z
Honza M. napsal v č. 5910:
"Mimochodem, když jste si nedávno stěžovali na nedostatek sněhu v Ardenách, nepřipadá vám, že sníh u Stalingradu je nějak zvláštně žlutý? (v tom odkaze, který sem dal "Z", zhruba v čase 6:15-8:00) "


Já si skoro myslím, že to není sníh ale písek, a to ne protože že by tam "hrál sníh", ale protože se to má odehrávat ve Stalingradu, asi nedaleko břehu Volhy, kam velitel 62. armády Čujkov přijíždí jeepem hlavním hrdinům oznámit poslední novinky o operaci Uran a uzavření sovětských kleští.

(Sníh asi roztál od hořící německé techniky všude okolo a vůbec vlivem zápalu boje, tím že se konečně naplnila slova s. Stalina o tom "i na naší straně fronty bude svítit slunce" (ono se to autorovi lehko napíše ale režisér pak musí najít způsob jak to nějak umělecky ztvárnit - jak praví klasický český film - tomu pojetí by taky třeba nasvědčovalo jak až tam "doléhá ohlas historické události" v podobě slyšitelného řevu "Urá"), jakož i vřelými city vojínů ke Stalinovi (který je tam dle Čujkova asi někde schovaný).

Anebo ani v druhý půli listopadu nemuselo být všude ve Stalingradu zasněženo, zvlášť když na předmostí asi bylo docela rušno. (A Volha tam myslím písčitý břeh.)

Já jsem ten Pád Berlína pak na Youtube shlídnul celý (asi - tu milostnou linii mezi slévačem a učitelkou, nebo co to jsou, na začátku, jsem spíš přeskakoval), a řek bych že jeho hlavní problém je v tom, že zatímco Němci se ve filmu chovají jako karikatury úmyslně, Sověti patrně aniž by režisér přímo chtěl, ale jak jim nějaké zákonitosti socrealistické estetiky velí. (Třeba jak všichni z hrdinů přežijí čtyři roky na frontě, a pak až na toho hlavního padnou v Reichstagu.) Po ideologický stránce za všechno hovoří scénka kdy Stalin radí Žukovovi co má dělat v bitvě u Moskvy. (Nemluvě o intrikánském Churchillovi, s distinkcemi přibližně poručíka pozemní armády na uniformě RAF, který musí nakonec v Jaltě přiznat, že kdyby se neostýchali zeptat sovětských odborníků na jejich zkušenosti s překonáváním vodních překážek, mohli už být za Rýnem. Koho se tedy vlastně zeptali aby se dostali přes moře do Evropy?)

Ale furt to beru jako sice mizernej a tendenční leč stále historický film, zatímco u "Arden" prostě nevím co tím vším chtěli autoři říct.
Honza M. 16.7.2011 11:29 - č. 5910
Honza M.
Z napsal v č. 5892:
"Vypadá že herecky si я. верих roli v Pádu Berlína dost užíval"
V té prohlídce sbírkami a naparování před zrcadlem nemohu nevidět jistou průpravu na Pekařova Císaře (tehdejšího Golema)

Z napsal v č. 5892:
"www.youtube.com/watch?v=0x8M5E1_SAE&NR=1 Vypadá že herecky si я. верих roli v Pádu Berlína dost užíval, ale pojetí filmu je skutečně takové hodně zvláštní."
Mimochodem, když jste si nedávno stěžovali na nedostatek sněhu v Ardenách, nepřipadá vám, že sníh u Stalingradu je nějak zvláštně žlutý? (v tom odkaze, který sem dal "Z", zhruba v čase 6:15-8:00)

MartinCBR napsal v č. 5908:
"dovolím si tvrdiť že som videl všetky filmy vojnového žánru za posledných 20rokou"
Tak tomu se mi nechce moc věřit, když si uvědomím, kolik jich vzniklo jen na českém filmovém rybníčku...
Dzin 6.7.2011 20:18 - č. 5909
Dzin Vážně všechny?
MartinCBR 6.7.2011 19:51 - č. 5908
viem, aj to som videl
dovolím si tvrdiť že som videl všetky filmy vojnového žánru za posledných 20rokou
a dlho nové vidieť ani nebudem lebo nič nieje
Z 5.7.2011 22:18 - č. 5907
Z
MartinCBR napsal v č. 5905:
"alebo bitka o Berlín."
Co Pád Třetí říše?
čet.Hrad 5.7.2011 17:39 - č. 5906
čet.Hrad Je to jednoduché, tohle téma teď neletí. Vše se svezlo s Ryanem a od té doby už nic velkého.... i když po perlách typu Pearl Harbour nebo Ponorka U-571 to není vůbec škoda
MartinCBR 5.7.2011 16:37 - č. 5905
No pekne, ale vôbec sa netočia nové filmy o vojne? Toto sú všetko staré aj keď sú fajn tak ma mrzí že o takom konflikte do ktorého bol zapojený celý svet je len málo nových filmov. Uvítal by som už konečne nejaký nový film o vojnovej operácie napr Ardeny alebo bitka o Berlín.
škoda
Z 2.7.2011 17:09 - č. 5904
Z
Z napsal v č. 5900:
"Nemluvě o "americkejch Shermanech" (lehký tanky M24), kde jen namalovali bílý hvězdy, a jinak je nechali v ne zrovna autentický hnědo-zelený kamufláži (asi španělský?) stejně jako jinou "americkou" techniku. "
BTW - nevím už přesně jak tanky a jeepy, ale minimálně boky halftracků vypadají, že jde spíš o kamufláž sytě zelené a dvou odstínů hnědé (světlejší a tmavší), která už vůbec nemá blízko k tomu co se mohlo na americké technice za války objevit.


Z napsal v č. 5885:
"Nás by, mimo jiných věcí, mohlo zajímat, že Voskovec se v jednom dopise zmiňuje jak měl v nějaké ve Španělsku natáčené koprodukci hrát "sluhu mladýho panzergenerála, velkýho nácka, ale padlo to a tu roli dostal nějakej Kraut". Tak si říkám jestli se ten nějakej Kraut nejmenoval Hans Christian Blech, sluha Conrad, panzergeneral Oberst Hessler, a celá podívaná náhodou nenesla název Battle of the Bulge. Časově by to odpovídalo. "
[téma č. 28 - přísp. č. 5885]
Upřesnění: Je to dopis z 29. ledna 1965, a asi navazuje na něco co tam buď není přetištěný (posílali si i magnetofonový pásky, a jejich přepisy tam nejsou), anebo jsem to přehlíd. Přesně citováno píše: "Jo. Ten film ve Španělsku shořel. Obsazujou tu roli nějakým Krautem - on to byl totiž starej pucflek jednoho mladýho Naci generála od tanků. Zajímavá role, ale žádnej zázrak. Nevadí, budou jiný věci."
Z 2.7.2011 16:26 - č. 5903
Z
Ondík napsal v č. 5901:
"Nicméně o tři roky později v "Mostu u Remagenu" poposkočili o hodně stupínků výš....sice je tám pár logických nesrovnalostí v záběrech kamery, ale holomajzny tam nejsou."
No právě - kdyby se soustředili na kvalitu namísto na kvantitu, tak by to mohlo být mnohem lepší. Takhle Bitva v Ardenách vypadá jako že chtějí diváka jaksi oslnit pouhým počtem techniky: "Brigáda tanků 'Tiger', zírejte na to!"
Dzin 2.7.2011 16:05 - č. 5902
Dzin Most u Remagenu jsem nedávno nově "objevil" a musím říci, že se mi začal líbit. Ikdyž tedy nebýt toho hroznýho překladu...
Ondík 2.7.2011 15:32 - č. 5901
Ondík
Z napsal v č. 5900:
"Tak mně je jasný že chtít po filmařích úplně autentickou techniku je nemožný, protože by se zruinovali (a nezbylo by jim na hvězdný obsazení a efektní práci s kamerou"....
Nicméně o tři roky později v "Mostu u Remagenu" poposkočili o hodně stupínků výš....sice je tám pár logických nesrovnalostí v záběrech kamery, ale holomajzny tam nejsou.
Z 1.7.2011 21:53 - č. 5900
Z
Honza M. napsal v č. 5886:
"technika typicky americká (Patton jako Tiger II) "
Tak mně je jasný že chtít po filmařích úplně autentickou techniku je nemožný, protože by se zruinovali (a nezbylo by jim na hvězdný obsazení a efektní práci s kamerou - což nemyslím ironicky, třeba ty záběry z jedoucího vlaku s americkým dělostřelectvem, překvapivě za tunelem zastaveným německým tankem, musely na plátně vypadat super - vypadaj dobře i na TV-obrazovce), ale říkám si že se mohli snažit trochu víc než přetřít M47 na šedo (což u Königstigera v roce '44 asi nebude regulérní zbarvení) a namalovat na ně kříže. Nemluvě o "americkejch Shermanech" (lehký tanky M24), kde jen namalovali bílý hvězdy, a jinak je nechali v ne zrovna autentický hnědo-zelený kamufláži (asi španělský?) stejně jako jinou "americkou" techniku.

Když už chtěli aby bitva v Ardenách kulminovala masivním tankovým střetnutím, takže manévry tankovejch formací, doprovázený příslušným rachocením pásů, vrzáním, skřípěním atd. hrají ve filmu minimálně stejně důležitou "roli" jako Fonda, Shaw a Savalas.

Mám pocit že stejně jako na decentním scénáristovi šetřili i na poradcích. Anebo si od nich poradit nenechali.
Z 30.6.2011 22:25 - č. 5899
Z
Hans_7120 napsal v č. 5895:
"Jo díky...vygooglil jsem nějaké fotky a myslím, že je to ono. Dík."
Já sám Battleground neviděl, ale slyším jen samou chválu.
Z 30.6.2011 22:13 - č. 5898
Z Mně hlavně připadá divnej prakticky celý průběh bitvy - přesnost plus minus autobus (monumentální střet tanků na pláni asi zase není to co by dělalo bitvu v Ardenách bitvou v Ardenách), a nakonec bitva skončí tím že Wehrmachtu dojde benzin, tak opustěj vozidla a odpochodujou do Německa.
Ondík 30.6.2011 00:06 - č. 5897
Ondík
Z napsal v č. 5893:
"Prý Sierra de Guadarrama ve Španělsku. To by vysvětlilo mnohý."
No, tak jsem trefil alespoň podnebné pásmo. Místo sněhu a bláta jen prach a písek. Fuj.
Z 29.6.2011 20:46 - č. 5896
Z
Dzin napsala v č. 5891:
"Ovšem ve své době to byl klasický válečný velkofilm s hvězdným obsazením a myslím si, že by Voskovci účinkování v něm neuškodilo, spíše naopak."
Já bych mu to třeba přál po finanční stránce, a taky když by byl na očích mezi hvězdami - zejména v kontrastu s Shawem který v tomto ukazuje asi takový herecký rejstřík jako Schwarzenegger když u filmu začínal, by určitě vyniknul, ale jinak si myslím že Bitva v Ardenách je z těhle filmů natočených v 60. letech jasně na chvostu.

Leda to může konkurovat Dělům z Navarone (kde taky hrály tehdejší hvězdy Peck a Quinn) a jiným podobným "válečným pohádkám", ale jako válečný historický velkofilm dost pokulhává prakticky za vším.
361-380 z 5385
<< 16 17 18 19 20 21 22 >>
Po