Mě asi nejvíc zaujala v závěru knihy ta Hastingsova úvaha, že v západních demokratických státech byla společnost nastavena tak, aby pravdu (ve smyslu pravdivosti nějakých předkládaných tvrzení) vnímala jako vysoce cennou pozitivní hodnotu, kterou je třeba hájit. V diktátorských režimech (Německo, Japonsko, SSSR) byla naproti tomu pravda vnímána jako cosi cizího, podezřelého a nepřátelského.
Mě tedy nejvíc pobavilo, když Hastings v úvodu zmiňuje tu příhodu, kdy Moravec zaplatil nějakému svému informátorovi v Německu spoustu peněz za informace o nové německé zbrani, a pak to hrdě předložil svému nadřízenému. Ten si to prohlédl, a pak vytáhl ze skříně oficiální propagandistický časopis Die Wehrmacht, kde byl článek o téže zbrani se stejnými informacemi, za které Moravec svému vykutálenému německému agentovi zaplatil spoustu peněz, a poznamenal k tomu, že předplatné tohoto časopisu stojí jen pár korun.
Takové historky se dějí, tato událost byla způsobena nedostatky v analytické práci skromného Moravcova štábu. Vím o příhodě, kdy byl adm. Kuzněcov a další sovětská námořní věrchuška pohnáni před soud za to, že prodali za hranice plány na letecké torpédo. Podnět od kontrarozvědky byl prakticky nesmyslem, protože v zahraničním odborném tisku bylo toto torpédo popsáno o několik roků dříve. I zde selhali analytici, přidal se známý Stalinův špionážní stihomam a někteří nepoctiví důstojníci kontrarozvědky, kteří se "živili" dodáváním údajných zrádců a špionů ve velitelských řadách sovětských ozbrojených sil podle Stalinových bizarních představ a obav.
Pravda
Dr. Strangelove 19. 5. 2021 10:11Moravcův špatný obchod
Michel od partyzánů 23. 2. 2021 13:21Re: Moravcův špatný obchod
Krojc 25. 2. 2021 04:43