Komentáře k: Lachtan, který se nekonal

Zpět na: Lachtan, který se nekonal
  • počty jednotek

    Keitel 23. 11. 2005 17:40
    Námořní síly:
    Pokud vím, tak k 1.6. měla GB k dispozici 4 bitevní lodě, 13 křižníků, 80 torpédoborců a 2 letadlové lodě (včetně doprovodů konvojů).
    Německo: 2 bitevní křižníky (předpoklad, že nebudou nesmyslně nasazeny v Norsku), 2 staré bitevnní lodě,1 lehký a 2 těžké křižníky 6 torpédoborců.
    Letectvo:
    GB: cca 600 spitfire/huricane, něco málo blenheim a defiant (jen 1200 pilotů!!)
    luftwafe:
    cca 700 Bf109, 250 Bf110, 1100 He 111, Ju88, Do17, 300 Ju87
    transportní 700 Ju 52, + větší počet Ju90, FW Kondor + 150 kluzáků.
    Pozemní jednotky
    GB: 760 polních děl, 160 ptk, 200 těžkých a středních tanků,
    • Re: počty jednotek

      Werner 16. 2. 2008 18:48
      jen k tem leteckym silam, ono se to zda kdyz to napises ze byla Lufteaffe podstatne (asi 3x) silnejsi a ze to tedy nezvladli, coz mimo jine tvrdil blb Goring a pak i Adolf, ale fakt je, ze z toho bylo fungujicich jen 1700 letadel nemcu, zbytek poskozen a nepouzitelny, druha vec je, ze samotnych stihacek bylo ca. 700 jak pises, a uvadene 110 byly naprosto k nicemu, jak psali spickovy piloti Luftwaffe, "BF-110 se jako stihacka neosvedcila a ironicky sama potrebvala doprovod...", takze si je muzem skrtnout, Stuky po prvnich naletech na radary mely tak obrovsky ztraty, ze museli okamzite zrusit vsechny jejich akce, jinak by tahle zbran zmizela naprosto, jeji vzestup byl az v rusku (podstatne nekvalitnejsi stihacky rusu) a JU 88 a He 111 byly jako bombardery omyl, protoze se casem potvrdilo ze je preci jen lepsi velky tezky bombarder typu B17 nez 2 motorovy bombarder (ani stremhlavy, ani takticky), jinymi slovy, tyhle Ju a He meli bez ochrany stihacu enormni ztraty a sami nebyly schopny plnit mise... coz ve finale vedlo k tomu ze stihaci Lufteaffe s tim trochem paliva co jim zbylo nad anglii (asi 10 min letu) museli navic letet po boku bombarderu a nemohli se plne venovat spitfirum, kteri beztrestne mohly poskozeni odletat zpet, protoze je nemci nemohli honit, v pripade ze pilot vyskocil, vzal si vecer jinou masinu a druhej den zas letel, v pripade nemcu si pri sestreleni odskrtli dalsiho experta, suma sumarum RAF vubec nebyla jak se zdalo v oslabeni, bylo to tak fifty fifty
      • Re: počty jednotek

        eM 23. 6. 2014 13:03
        Nemuzes skrtnout 250 Bf110 jen protoze se neuplatnili ve sve puvodni roli. Porad meli svou hodnotu, byt spise jako bitevniky a nocni stihaci. Podobne He111 a Ju88, protoze jejich role byla uplne jina. B17 ci podobne strategicke bombardery nedokazi presne bombardovat urceny cil(casto netrefili cil o kilometry), k cemuz byly urceny takticke bombardery luftwaffe, jako prave dva zminovane typy. I Stuky mely porad svou hodnotu, nakonec letaly az do konce valky, byt hlavne na vychodni fronte kde nebyl tak prehusteny letecky provoz.
        Autor clanku samodrejme zapomel na Marat zniceny Erichem Rudelem(Ju87 a pokud vim tak zadny specialni protilodni vycvik nemel), ci pozdeji uspesnou cinnost Do217 pri napadani konvoju smerujicich severni cestou do Ruska. Royal Navy pochopitelne nemohla sedet v prostoru invaze aniz by se nevystavovala neustalym utokum luftwaffe, proto bylo ziskani vzdusne prevahy naprosto klicove. Samotne bitevni lode byly v druhe svetove valce odsunuty do role podpurnych plavidel(diky velke zranitelnosti letecvem) a k zadnym vetsim soubojum bitevnich lodi uz prakticky nedochazelo. Jejich pocty a dulezitost byly tedy pro proveditelnost invaze ponekud irelevantni. Alespon dle meho nazoru.
    • Re: počty jednotek

      Dzin 23. 3. 2006 00:55
      Co se týká Tvého údaje o síle britského námořnictva, pravděpodobně se nejedná o stav Royal Navy, ale o stav Home Fleet (Domácí loďstvo).
Zobrazit všechny komentáře k: Lachtan, který se nekonal