Taky si myslím, že je to pojaté trochu jednostraně.Balkán byl a je moc složité prostředí na tvoření jednoduchých závěrů.Tento článek není špatný, ale trochu zjednodušuje.Ale jako informativnímu bych mu dal 70 ze 100.
Ten článek je jednoduchý a rozhodně nepojímá celý vývoj Balkánu za WW2. Ale to ani nebylo mím záměrem. Chtěl jsem přiblížit partyzánskou válku na Balkáně. Jestli je zjednodušující v tom, že si všímám hlavně Partyzánů, tak je to tím, že prakticky jen oni bojovali proti vojskům Osy.
Džine, vzhledem k tomu, že více než přeceňuješ význam partyzánských operací, bych Ti chtěl sdělit ještě jednu osobní zkušenost. Jsem dog-trekař a se svými psy (s chodským a jihoslovanským plemenem-dvojice na rozdíl od jednoho je děsivým břemenem-ale to právě pro úctu a pomyslnému vzdání holdu četnickým bratrům) chodíme dle itineráře povětšinou v horských oblastech (Krušné hory, Rychleby, Jeseníky) cca za 30 hodin 100km. Na zádech zátěž batohu se spacákem, karimatkou, trochou žvance, minimem prádla a 3-4 litry vody, tedy vpodstatě "nic".V kategorii nad 40 let jsme skončili za minulý rok 2., takže se domnívám nejsme nějaké padavky. Upřímně Ti však mohu říct, že na ty báchorky o partyzánech mi již nikdo nenachytá. Zkus si něco podobného taky a jsem přesvědčen, že těm kecům přestaneš věřit stejně jako já. A propó nebyl jsi někdy v Brdech poblíž Dobříše (dokonce tam byla za normalizace vyznačena partyzánská stezka) u pomníčku sic 1 (slovy jednoho!!!) zastřeleného ruského partyzána, tedy vysazeného "profíka". Nejenže jsem pochopil proč museli Němci prohrát válku, když se štvali s celou wehrmacht za jedním zoufalcem, ale také mi došel strategický význam těchto jednotek v místech, proti kterým jsou osamělé pláně Antarktidy Václavákem. Tak to jen jeden osobitý postřeh na dobrou noc!
Tak teď nevím, jestli si zasluhují "pochvalu" Němci, že byli schopni vyšťourat jednoho ztraceného zoufalce, nebo je to jen další z důkazů, že opravdu jde v případě tzv. partyzánů o politicky účelovou glorifikaci něčeho absolutně bezvýznamného. Já tam na něj totiž narazil také náhodou, když jsem si zkracoval (připadal jsem si jako yeti) cestu do Jinců neznačenými lesními cestami.
Ve skutečnosti nejspíše nevyšťourávali jednoho bezvýznamného partyzána, ale podnikali standartní protipartyzánskou operaci, v jejímž rámci naháněli nějaký partyzánský oddíl. V něm potom působil i zmíněný sovětský desant a v jejím průběhu došlo k zastřelení ono Sověta.
Je to podobné, jako když má v Ostravě pomník tank 051. To také nebyl jediný tank, který Ostravu pomáhal osvobozovat a také nebyl jediný, který byl při tom zničen.
Jistě máš v tomto ohledu pravdu a k "odlehčení" diskuze používám určitý typ nadsázky. Na druhou stranu lze jen těžko chápat jakýkoliv smysl místního působení desantu či taktický smysl (o strategii ani nemluvě) místní "honičky", neboť proti Jincům s okolím působí ostrov Robinsona Crusoe jako světové obchodní centrum.
Aneb hlavní zpráva v Jincích je, že dnes chcíp pes. :o)
Jde o to, kdy se tak stalo. Partyzánská činnost na území Čech enbyla nějak značná a nastala až v pozdější fázy války, kdy na LSovensku už neměli "co na práci" a přesunovali se do Čech. Je proto klidně možné, že mohl padnout až v roce 45 na konci války, když docházelo ke střetům s ustupujícími Němci.
Otázkou je co si představuješ pod pojmem odbojové hnutí. Z objektivních i subjektivních podmínek (velice dobře a detailně vylíčeno ve vynikající knize,kterou vřele doporučuji, zkušeného historika Tomana Broda Osudový omyl Edvarda Beneše) v nejhorší pozici pro aktivní odboj se nacházejícím Protektorátu Bohmen und Mahren byl paradoxně atentátem na Heydricha proveden čin největšího významu všech protinacistických odbojových hnutí za celou dobu II. světové války. Zastínit ho mohl jen úspěšně provedený atentát na Hitlera, které jak víme nikdy naneštěstí nevyšly. Již z hlášení gestapa však vyplývá, že i přes "mediálně" známé operace typu Tetřev se ústředí obávalo a veškerou svou činnost podřizovalo pouze boji s paradesantními výsadky z Anglie. To je svým způsobem obecným indikátorem pro posouzení významu jednotlivých složek odboje. To jediné co mohlo způsobit Němcům nějaké významnější potíže byly vojensky organizované útvary armádního typu, tj. Armija krajowa, (česko-)slovenská armáda apod., rozhodně ne však parta byť i nadšených kamarádů táborových ohňů, namnoze, ne-li ve většině s mizivou morálkou či bez jakýchkoliv bojových zkušeností a nutného výcviku. Jen pro ilustraci je dobré porovnat množství a hlavně gigantické zásobování maques s výsledkem jakého bylo dosaženo. Když pominu napomádované šovinistické hlášky typu "bylo vyhozeno do povětří šest a půl telegrafního sloupu", pak nebýt spojeneckého letectva, které udělalo přesun pozemních sil wehrmachtu de facto nemožným, šly veškeré prostředky vniveč. Osobně jsem se docela shodl s názorem poslední žijící osoby z kauzy Fučík, která ohodnotila význam celého snažení slovy "Nejdříve se vydaj pevnosti a pak se po lidech chce, aby beze zbraní obětovali své životy!" Jestliže se nejen dnes, ale div ne hned po válce (viz. mediální obžaloby velietele vzdušných sil Spojenců), zpochybňují výsledky celé letecké, zvláště "bombardovací" války (hezky bylo jedním dokumentaristou upozorněno třeba jen na ten fakt, že v době, kdy na východní frontě chyběly náboje, musely být zásobovány nedozírnými kvanty všechny pozice protiletecké obrany!), jak pak lze hodnotit dopady odbojového hnutí. Tím se nechci dotknout nesmírné statečnosti, dá se říci milionu lidí, kteří povinováni láskou k vlasti a její svobodě obětovali (tvrdím však sebevražedně a o to více si jich cením) to nejcennější co člověk má. Domnívám se, že svým způsobem byli zneužiti válčícími stranami jako kanonenfutr dosazený do jednoduché matematické rovnice - mrtvý či do týlu stažený německý voják = o jednoho vojáka méně proti naší straně = naše menší ztráty. Spíše než o podceňování bych problém hodnotil z pozice vyjádření obdivné úcty vůči všem, kteří byli touto politikou nahnáni na kamikadzová jatka s výsledkem, že o výsledku války se rozhodovalo úplně jinde a naneštěstí bez nich.
re
jasan 4. 3. 2005 12:31Re: re
dzin 4. 3. 2005 17:31Re: re
hraničář 30. 6. 2005 22:22Re: re
Dzin 30. 6. 2005 23:52Re: re
hraničář 1. 7. 2005 08:42Re: re
Dzin 1. 7. 2005 09:23Je to podobné, jako když má v Ostravě pomník tank 051. To také nebyl jediný tank, který Ostravu pomáhal osvobozovat a také nebyl jediný, který byl při tom zničen.
Re: re
hraničář 1. 7. 2005 09:43Re: re
Dzin 1. 7. 2005 11:17Jde o to, kdy se tak stalo. Partyzánská činnost na území Čech enbyla nějak značná a nastala až v pozdější fázy války, kdy na LSovensku už neměli "co na práci" a přesunovali se do Čech. Je proto klidně možné, že mohl padnout až v roce 45 na konci války, když docházelo ke střetům s ustupujícími Němci.
Re: re
Dzin 30. 6. 2005 23:50Re: re
hraničář 1. 7. 2005 09:31