Komentáře k: Mohli jsme se v roce 1938 bránit?

Zpět na: Mohli jsme se v roce 1938 bránit?
  • ohrožená Délka ČS hranice

    ASD 7. 1. 2005 18:14
    Když jsem si prohlídl mapu ČSR z mnichovského období,došel jsem k závěru,že ČSR mělo ohroženou hranici v pásmu cca 1400 km.Většinou se udává mnohem více.Podkarpatskárus byla podle mne nezajímavá a její získání by nebylo velkým ziskem oproti politcké prohře Polska či Madarska kteři se mohli pokusit je obsadit.Evidentně se o tohle území nejednalo v roce 38.Obrana pohraničí nebyla založena 10 metrů za čárou a neměly se bránit nevýznamné výběžky do německého nebo jiného území.To hodně zkracuje obrannou linii.
    • Re: ohrožená Délka ČS hranice

      Gisbern 7. 1. 2005 22:59
      Pokud se nepletu,tak Zakarpatím vedla železnice,která nás spojovala s Rumunskem a to znamená s ropou.
      Zdá se ti toto území ještě tak nezajímavé z hlediska případné bojeschopnosti motorizovaných jednotek?
      Nebo se tam neplánovalo vybudování lehkého opevnění?
      • Re: ohrožená Délka ČS hranice

        Jan Fukala 7. 1. 2005 23:12
        Pokud se ještě mohu vložit do diskuse, tak bych rád vyjádřil souhlas s kolegou Gisbernem, pouze bych neužíval termín Zakarpatí, či Zakarpatská Ukrajina, což jsou podivné názvy později vytvořené. Držel bych se raději za první republiky oficiálního názvu Podkarpatská rus, chcete-li země Podkarpatskoruská.
        Ještě bych doplnil, že se na P. R. nikoliv plánovala výstavba opevnění, ale lehké opevnění zde bylo skutečně postaveno.
        Taktéž je třeba vědět, že Podkarpatská Rus byla jediným místem v třicátých letech, kde se naše jednotky střetly se skutečnou armádou - maďarskou.
        J.F.
        • Re: ohrožená Délka ČS hranice

          ASD 8. 1. 2005 02:23
          Psal jsem, že cca 1400km byl úsek v realném ohrožení.Žádné velké síly na PR nebyly,přiměřené ohrožení a nepříteli.Němci tam neplánovali pokud vím žádné
          počáteční operace,možná by tam končila obrana čsr.PR byla
          krátkodobě nevýznamná.Jestli
          ano tak proč by se Němci nepokusili oládnout třeba pomocí para výsadku,malej kus tratě na PR a pak už stačilo jen čekat až čsr dojde palivo?Nic takového meplánovali.A nijak se Pr nezabývali.

          Z vaše příspěvku mám pocit,že by čsr bylo bez paliva během přesunu na místo německého výsadku.A tím by Němci slavně,bez výstřelu,dobyli celou čsr.
          I kdyby čsr odolávala víc než 2 měsíce tak by patrně nedostatkem paliva netrpěla,čísla nemám,ale
          každá zem má rezervy a čsr která se cítila v ohrožení je měla 100%.Každá fabrika měla za povinost mít zásoby materialu na rok.Domnívám se,že přerušení tratě a nebo obsazení PR by nebyl důvod k okamžité porážce čsr,trvalo by to moc dlouho na to aby to dokázalo ovlivnit bitvy v Čechác.Bud by Němci byli odraženi a nebo by už bylo po válce.

          Několikrát jsem si svůj příspěvek přečetl a podle mne ho nelze pochopit jako tvrzení,že Pr nebyla a neměla být bráněna.
          Tvrdím,že Pr byla druhořadá a podle toho taky bráněná proti druhořadému nepříteli Madarsku a Polsku.Jednoznačně většina vojsk byla rozložena na mnou uvedených 1400 km.Tři armády ze čtyř.Takže priority tehdejšího gen.štábu jsou jasné.

          Sice stále nehotové,ale dostatečné,mapa rozmístnění jednotek :
          kluby.quick.cz/s/foto/kl11244/a200...
          • Re: ohrožená Délka ČS hranice

            Czert 4. 9. 2006 20:48
            Němci tam neplánovali pokud vím žádné
            počáteční operace, - proc taky, nemeli zadnou mosznost tam dostat pozemni armadu. A para vysadek ? Ten by prinesl Nemcum daleko vice starosti nez uzitku.

            by tam končila obrana čsr.PR byla
            krátkodobě nevýznamná ??? Ale tohle si samo osobe odporuje, pokud to ma byt posledni vyspa obrany, tak jeji ubraneni je nejen z kratkodobeho, ale i dlouhodobeho primo KRITICKA.

            každá zem má rezervy a čsr která se cítila v ohrožení je měla 100%. Ano, mela rezervy ropy, ale bez vnejsich dodavek jen na cca 2 tydny boju, pak by byla beznadejne bez ropy. (Nemecko bylo na tom v necem lip - palivo pro pozemni armadu, ale i hur - palivo pro letadla).

            Každá fabrika měla za povinost mít zásoby materialu na rok- a to jsi prsim cetl kde ? Dokazes si predstavit kolik by bylo efektivne mrtvych penez jen v materialu ?

            Tři armády ze čtyř - no, kdyby PR a Slovensko byly opravdu tak nedulezite, tak co tam delala ona 1 armada ?
          • Re: ohrožená Délka ČS hranice

            ASD 8. 1. 2005 03:28
            Zasedání N. Rady obrany státu:

            Voj. kancelář dovoluje si zcela otevřeně sděliti, jak o věci smýšlí. Praví předem, že byla vždy pro opevňování a pro ně razila cestu. Má tyto připomínky:

            1) Nelze zavrhovati, toto rozhodnutí, jako zásadně špatné. Vážná opevnění to ovšem nemohou býti. Ta mají zcela jinou funkci. Lze však připustiti, že lehké opevňovací práce mohou mít význam pro kryt a též nepopiratelný význam politický.

            2) Proto je možno připustit i tu okolnost, že k opevnění záp. české hranice dávají popud politici a že opevnění je imposováno v této koncepci vojákům.

            Vysl. Osuský loni žádal rozsáhlá opevnění na maďarské hranici - věc vojensky pochybenou, měl však pro ni politické důvody, které třebas nutno uznati.

            3) Jest však nutno dobře si uvědomiti, že psychosa opevňovací ujala se u našich politiků z mnoha příčin, ke kterým nutno velmi pečlivě přihlédnouti:

            a) Politici dobře neznají, který je vlastní význam opevnění pro stát jejich jako náš. Nebyli dosud ani dobře orientováni. Uvažují-li o opevňování, vede je reflex laika.

            b) Chtějí za každou cenu něco zázračného v naší dosti těžké posici a jsou pod dojmem významu linie Maginotovy a snad i budoucího opevňování na Rýně.

            c) Zobrazují obavy civ. obyvatelstva, které nemyslí na to, jak se zhostí polní armáda svého úkolu - nýbrž volají po krytech a pevnostech pro sebe.

            Bylo by nesprávné, kdyby se civilní koncepce vnutila přes míru
            -------------------------

            Dále jsem se dočetl že za slovem politickýmse skrývá princip hladové zdi, práce pro nezaměstnané.
            -----------------------
            celé na :
            www.vojenstvi.kvalitne.cz/armada/p...
    • Re: ohrožená Délka ČS hranice

      Jan Fukala 7. 1. 2005 22:48
      Dovolil bych si v jubilejním 1000.příspěvku pouze poznamenat:
      Na tvrzení, že Podkarpatská Rus neměla být a nebyla bráněna (což je holý nesmysl) lze reagovat snad jen hořkým pousmáním, stejně tak i na názor, že šlo o území, které je nezajímavé a nebylo proč jej držet.
      J.F.
Zobrazit všechny komentáře k: Mohli jsme se v roce 1938 bránit?