Dnes se zdá, že Německo se ve skutečnosti velmi spoléhalo na to, že k vojenskému řešení krize nedojde, dislokace jeho armád a strategie útoku v žádném případě nepředstavovala optimální řešení, rovněž schopnost obrany ČSR byla velmi výrazně podceněna. Zdá se, že Hitlerově sluchu se dostávalo pouze takových informací, které chtěl slyšet. Pokud by ČSR nepřijala mnichovský diktát dostalo by se Německo do vlastní pasti. Pokud by nechtělo ztratit tvář muselo by vojensky zasáhnou běhen několika dní, vzhledem k tomu je nepravděpodobné, že by tento výše uvedený plán postupu byl výrazně změněn. Dle představ německého velení mohla ČSR na svou obranu postavit pouze 23 divizí, ve skutečnosti se jednalo o 40 vyšších celků v síle 42 divizí, rovněž odolnost objektů LO a TO byla totálně podceněna přičemž jejich obranný potenciál byl v ČSR posuzován jako dalších 10 divizí. Tolik diskutované německé tankové divize v září 38 představovaly sílu schopnou pouze okázalých přehlídek či mohly sloužit k rozhánění demonstrací. Německo proti ČSR v prvním náporu hodlalo nasadit celkem 42 divizí, včetně všech nejlepších. Jejich dislokace je však výrazně tříštila. Celkem 17 divizí bylo rozděleno do čtyř uskupení, které de facto prováděly pouze zastírací akce. Pouze dvě uskupení měly vyloženě ofenzivní poslání jedno v jihozápadních Čechách v síle 12 divizí a druhé ve Slezsku v síle 13 divizí. Snad nejhorší záležitost na této koncepci útoku představoval fakt, že potencionální úspěch německého útoku v jihozápadních Čechách ničím nepřispíval ke zlomení obrany Moravy, která představovala pro čs. velení stěžejní bod.
Toto tříštění německých sil se nejvíce projevilo u obrněných divizí kdy jedna od druhé byla dislokovány stovky kilometrů. Jeden z nejlepších německých generálů von Rundsted, po válce prohlásil, že byl velmi nemile překvapen stavem ozbrojených sil ČSR a, že Německo by mělo zřejmě dost starostí porazit i osamocenou ČSR. Konečně i Hitler v úzkém kruhu, po obhlídce objektů T.O. prohlásil, že čs, generálové chystali hroznou past pro jeho armády. Je nutné si uvědomit, že Německo sice mělo velmi velké lidské zdroje, nic méně celá jedna generace německých mužů nikdy neprošla ani základním vojenským výcvikem, což bylo o tím více pregnantnější, čím modernější výzbroj měli tito nevycvičení muži obsluhovat..
Můj osobní názor na otázku obrany ČSR je, že se jednalo o jednu z největších historických chyb v dějinách tohoto státu, a že jsme se měli rozhodně bránit. Nebyli jsme zrazeni pouze spojenci, ale především a to bylo snad nejhorší, svou vlastní vládou.
Koncepce obrany ČSR - 3.část
Franta 18. 11. 2004 18:39Toto tříštění německých sil se nejvíce projevilo u obrněných divizí kdy jedna od druhé byla dislokovány stovky kilometrů. Jeden z nejlepších německých generálů von Rundsted, po válce prohlásil, že byl velmi nemile překvapen stavem ozbrojených sil ČSR a, že Německo by mělo zřejmě dost starostí porazit i osamocenou ČSR. Konečně i Hitler v úzkém kruhu, po obhlídce objektů T.O. prohlásil, že čs, generálové chystali hroznou past pro jeho armády. Je nutné si uvědomit, že Německo sice mělo velmi velké lidské zdroje, nic méně celá jedna generace německých mužů nikdy neprošla ani základním vojenským výcvikem, což bylo o tím více pregnantnější, čím modernější výzbroj měli tito nevycvičení muži obsluhovat..
Můj osobní názor na otázku obrany ČSR je, že se jednalo o jednu z největších historických chyb v dějinách tohoto státu, a že jsme se měli rozhodně bránit. Nebyli jsme zrazeni pouze spojenci, ale především a to bylo snad nejhorší, svou vlastní vládou.