Komentáře k: 17. července 1944 aneb kdo zranil Erwina Rommela?
Zpět na: 17. července 1944 aneb kdo zranil Erwina Rommela?- Home
- > 17. července 1944 aneb kdo zranil Erwina Rommela?
- > Komentáře
Přebírání a další publikace materiálů z webu Fronta.cz - druhá světová válka je bez předchozího písemného souhlasu autorů zakázáno.
časy?
bitaxe 18. 8. 2007 08:27I přes některé pochyby (část z nich jsem napsal výše) hodnotím článek velmi kladně, je napsán velmi solidně a snaží se do věci vnést rozumný pohled (nároky většiny "střelců" jsou opravdu pochybné - to není o jejich hrdinství, spíš o tom že nejspíš netušili kde a kdy se to stalo)
Nejreálnější cestou k zjištění reality by asi bylo zjistit přesný čas útoku, pak vzít záznamy operací z daného dne a doby (start spita v 12:00 je jasne ze hry :-) ) a tím vyloučit většinu startů ztoho dne, pak z těch zbylých vyloučit ty ktří byly v jiné oblasti nebo na doprovodu bombardérů a ze zbytku začít hledat. Paradoxně totiž pilot který útočil nemusel vůbec vznést nárok, pokud totiž na silnici bylo vozidel víc, pak mohl útočit na ně obecně a nemusel uvést že útočil na štábní vůz (na stromy lemované silnici a při rychlosti útoku nemusel určit že jde o štábní vozidlo - němci běžně používali civilní vozy takže ani to že byl Horch černý nemuselo zas tolik znamenat)
Berte to spíš jako pár podnětů než jako kritiku.
Re: časy?
Pavel Baloun 18. 8. 2007 13:00K času útoku jsem se v článku vyjádřil dostatečně - stačí se podívat do poznámek, které jsou schválně klikatelné pro snažší použití. viz.: www.fronta.cz/17-cervence-1944-ane...
Němci uvádějí, že silnice byla opuštěná a Rommelův vůz neměl žádný doprovod, tudíž nároky s motocyklem nebo dokonce s nákladními automobily bych nepovažoval za "žhavé".
Útok nebyl proveden zepředu, jak píšete, nýbž z levé strany a zezadu automobilu. Opět stačí číst text článku (citaci z výpovědi Hpt. Langa).
Přesný čas útoku není stanoven nikde , a proto se ho při pátrání nemůžeme držet jako přesné hodnoty. Útočící pilot se mohl klidně mýlit v určení prostoru, takže ani tento údaj nemusí být směrodatným.
Tolik k Vašemu příspěvku.
Re: časy?
Jakub Skalický 18. 8. 2007 12:57otázka časů používaných za druhé světové války Brity a Němci je na místě, nicméně kolega autor ji snad dostatečně vysvětlil v poznámce číslo 23. Určitě však neuškodí uvést fakta znovu. Od podzimu roku 1940 byl místo klasického britského GMT používán British Summer Time (BST = GMT+1) a v letních měsících dokonce Double British Summer Time (DBST = GMT+2). Vzhledem k tomu, že čas na kontinentu ("středoevropský", dnes CET) je GMT+1 a letní středoevropský (CEST) je GMT+2, časy používané Němci i Brity byly po většinu války srovnané.
Na jaře 1945 již Británie na DBST nepřešla, zůstala u BST a na podzim téhož roku již zpět "naběhl" GMT. Nicméně v létě roku 1944, což je pro tento případ relevantní období, šly německé i britské hodinky stejně.