Komentáře k: Mohli jsme se v roce 1938 bránit?
Zpět na: Mohli jsme se v roce 1938 bránit?- Home
- > Mohli jsme se v roce 1938 bránit?
- > Komentáře
Přebírání a další publikace materiálů z webu Fronta.cz - druhá světová válka je bez předchozího písemného souhlasu autorů zakázáno.
Alespoň pokus o obranu !?!
Radek 1. 9. 2006 19:46Za jediné hrdiny tehdejších dnů považuji armádu, konkrétně posádku kasáren ve Frýdku, místu, která se postavila v březnu 1939 Wehrmachtu na odpor, pplk.Mašín, který chtěl vyhodit v ruzyňských kasárnách do povětří sklad munice, čet.A.Hrad, který na protest mnichovského diktátu spáchal v srubu K-S-14 sebevraždu a mnozí další, kteří přešli do ilegálního odboje a škodili okupantům seč mohli.
Možná, že by se po možné prohrané válce Němci mstili, ale možná také ne. Možná by také nepřišla komunistická diktatura, možná, možná. Tak si říkám, že E.Beneš vlastně rozhodl, jak bude vypadat 2.sv.válka. Tím nechci hanět jeho osobnost, v exilu v Londýně prokázal odhodlání bránit vlast.
Podle mě je zkrátka barbarství, nedat národu, který se vymanil z 300 let trvajícího područí možnost se bránit.
Na závěr bych rád zacitoval/zopakoval jeden komentář k tomuto tématu:
Bránit se? Ano a vždy!
Magu 5.1.2003 (212.47.30.*)
T.G.Masaryk, který na sklonku svého života s obavami sledoval dění v sousedním Německu, řekl: Svoboda je to nejcennější a příslušník národa, jehož vlast je napadena, je povinnen ji bránit všemi dostupnými prostředky, i kdyby to měla být pouhá cihla. Pokud tak neučiní, stane se pouhým otrokem, o jehož mrzkém životě rozhoduje někdo jiný. Kdyby TGM věděl, jaký rozkaz vydá o něco později jeho nástupce a věrný nohsled E. Beneš, asi by tou cihlou umlátil jeho. Protiústavní rozhodnutí E. Beneše, díky kterému jsme se nechali bez boje zabrat Německem, způsobilo strašlivou morální devastaci našeho národa, která trvá do dnes. Navíc nejenom že jsme německé armádě nepustili žilou, ale ještě jsme jí předali velkou zásobu zbraní a munice a jako bonus i neporušené zbrojní, muniční a další továrny se spoustou českých otroků. Německo si tedy ještě na našich opuštěných pevnostech nacvičilo způsob, jak je nejlépe vyřadit z boje (v Belgii se to později hodilo) a pak vyrazilo v plné síle hledat svůj "životní prostor" do Polska, na západ a později i na východ. Díky tomu, že jsme se vůbec nebránili, nás pozdější protivníci Německa dokonce považovali za spojence 3. říše... Na konci války byl pak další osud naší země zcela v rukou vítězných mocností.
Odpovědět na ten
Re: Alespoň pokus o obranu !?!
martin 28. 11. 2006 13:23Re: Alespoň pokus o obranu !?!
Patton 8. 12. 2006 16:42Re: Alespoň pokus o obranu !?!
DJhujer 19. 12. 2006 14:05Re: Alespoň pokus o obranu !?!
jkl 28. 11. 2006 15:58Re: Alespoň pokus o obranu !?!
Czert 4. 9. 2006 19:18a) Myslim, ze to neni treba resit, ale napisu sem dusledky - spousty mrtvych Cechoslovaku (jak civili tak vojaku) cela CSR (vcetne slovenska) okupovani nemeckem a pripadne Polskem a Madarskem. Brutalni teroror vuci obcanum Protektoratu (srovnatelny s tim, jaky zazivali Polaci), vineni CSR za rozpoutani valky celym svetem (a tudiz zadna politicka podpora pro pripadny zahranicni ci domaci odboj) a v pripade WWII a pak pripadne porazce nemecka, obnova CSR, ale samozrejme bez sudet. A spusta dalsiho (ostatni muzou doplnit)
b) vse co v pripade a krome obsazeni CSR, otazka sudet by zalezela n tom, kde by se nam podarilo zastavit Nemce. I v pripade ze by nase akce zabranila vypuknuti WWII, CSR by byla pro okolni svet navzdy ta spatna, protoze WWII by se nekonala. Zadna pomoc od zapadu na povalecnou obnovu CSR (maximalne tak ze SSSR, ale to by bylo za cenu bolsevizace CSR)
Cili pro CSR by vzdy na mezinarodnim poli vzdycky prohrali, bez ohledu na vysledek valky.
No, a to, ze zapadu v 40 se prodani CSR Nemecku v 38 nevyplatilo, je do znacne miry ironicke.
Re: Alespoň pokus o obranu !?!
Jaro 5. 9. 2006 09:31Re: Alespoň pokus o obranu !?!
Bolek 4. 9. 2006 20:52Vždyt kromě poláků se bránily Norové, Belgičani Franzouzi.
Ani se nemyslím že by Daladier a Chamberlein reprezentovali celý západní svět všechni nás viděli jako strůjce války.
No dalo by nanejvíš jsen říct že jsme bránily němců v právu na sebeurčení, pak ale nechápu proč jsem se nebráníly v roce 1939, vžy´t nám Mnichovské dohoda garantovala další existenci, to už nešlo o území ale o nás.