První světová válka a její důsledky, meziválečné období

  • Je možné zadat více jmen oddělených čárkou, nebo jen jejich části
Pro přidání nového příspěvku se přihlašte
161-171 z 171
<< 6 7 8 9
Po
stc 11.1.2003 10:57 - č. 11
zdeno: Nevim proc nechces akceptovat fakt ze ten nemecky navrh na mir byl navrhem na separatni mir a valka mela skoncit na zapadni a italske fronte, kdezto na balkane a ruske fronte mela valka pokracovat.
zdeno 10.1.2003 23:14 - č. 10
K mierovym navrhom Nemecka pocas WW1 a vojnovej filozofii som nasiel www.deutsche-schutzgebiete.de/vertrag_von_ve...

(Nechcem zvrzat preklad a verim, ze viete po nemecky)
Konkrete Friedensbemühungen der Mittelmächte Deutschland und Österreich-Ungarn gab es bereits seit 1916:
Bereits am 21. Dezember 1915 diskutierte der Reichstag auf Anfrage der Sozialdemokraten "unter welchen Bedingungen der Reichskanzler bereit sei, in Friedensverhandlungen einzutreten".
Reichskanzler von Bethmann Hollweg antwortete: "Nicht um fremde Völker zu unterjochen kämpfen wir diesen uns aufgedrängten Kampf, sondern zum Schutz unseres Lebens und unserer Freiheit. Weder im Osten noch im Westen dürfen unsere Feinde von heute über Einfallstore verfügen."
Die Deutschen, in ihrer übergroßen Mehrheit, glaubten damals einen Verteidigungskrieg zu führen.
zdeno 9.1.2003 14:30 - č. 9
stc, alyk:
Nuz opat, chcelo by to mat objektivne zdroje. Netvrdim, ze ja ich mam.
Mozete si pozriet napr.: www.ukans.edu/~libsite/wwi-www/Warbook/wb1916.htm . Vsimnite si napr.:
Dec. 12. Germany and her allies propose peace.
Dec. 18. British premier announces in Parliament Allies reject German peace proposal; reparation and restitution only basis on which they will talk peace.
stc 9.1.2003 09:38 - č. 8
zdeno:
...ked Nemci navrhovali mier vo forme "status quo ante basis"..
Jak napsal alyk, Belgie by byla pod kontrolou Nemecka.
A navic to melo znamenat konec valky pouze pro zapadni a italskou frontu. Na vychode a na Balkane chtelo Nemecko a RU volnou ruku. Takze ten navrh, pokud vubec padl neznamenal zadny mir ale valku.
alyk 9.1.2003 08:21 - č. 7
alyk zdeno - s tim mirem 1916 - az tak "ante basis" nebyl navrhovany, Nemecko se pokouselo zastavit valku nicmene pouze za urcitych ustupku, kazdopadne ne v navratu hranic ze zacatku srpna 1914 - chteli si ponechat otevrenou kontrolu nad Belgii (s cimz VB nemohla souhlasit z duvodu smlouvy z 60. tych let 19.st.), a meli jeste dalsi uzemni pozadavky i na Francii. Musim se podivat doma a po vikendu dopisu!

jinak to tema sem urcite patri a je nadmiru zajimave!
zdeno 8.1.2003 21:57 - č. 6
Andrew:
Ale hej. Samozrejme, ze to sem patri.
Historicke skumanie WW2 (co aj len amaterske, ako toto nase vacsinou je) bez ignorovania suvislosti okolo WW1 nema objektivny vyznam. Deje sa tak casto, a zial zamerne, aj medzi odbornikmi. Potom to vsak nie je vyskum, ale len obycajne odbavovanie sa na ucet porazenych.

Podla mojho nazoru vo WW1 islo v suboji medzi Spojencami a Centr. mocnostami vlastne o suboj liberalizmu a konzervativizmu. Liberalizmus, zial, totalne zvitazil a v zapadnej civilizacii sme stratili dolezitu rovnovahu. Zial preto, lebo pribl. rovnovaha medzi nimi dovtedy bola. A ako celok sa tym zap. civil. sama velmi oslabila. Dnes uz vidime vysledky neobmedzeneho liberalizmu na kazdom kroku. Lepsie povedane, len niektori z nas to vidia. Znovuvytvorenie spominanej rovnovahy nas bude stat dalsiu svetovu vojnu, pretoze WW2 ju nenavratila.
(Aby bolo jasne, tak znova a inac - myslim si, ze podobne existencne problemy by nasa civilizacia mala aj v opacnom pripade, t. j. keby ju neobmedzene ovladli konzervativne sily. To sme v historii predtym mali tiez.)

Skoda, ze ta lokalna europska vojna neskoncila v lete 1916, ked Nemci navrhovali mier vo forme "status quo ante basis". To zn. rozchod domov, ako keby vojna ani nebola. Lenze VB mala ine ciele ako mier s Nemeckom, nech to stoji hoci aj mier vo svete. Az potom vypukla svetova vojna.

Je do placu, ked si clovek spomenie na epizodu z Vianoc 1914 znamu ako "The Christmas truce of 1914". Nemci si vtedy s Britmi, pokial si dobre pamatam tak to boli Skoti, o polnoci zahrali futbal priamo na frontovej linii. A Nemci dali superovi po zapase nejake pivo, lebo ho mali vela. Nasledujuce dni mali velitelia co robit, aby ich vratili naspat na bitunok.
Honza M. 8.1.2003 20:05 - č. 5
Honza M. Podle scholastiků má každá událost svou pevně danou příčinu v jiné události, která má zase svou příčinu a ta zase svou atd., atd. až se dospěji k prvotní příčině a tou je Bůh. - už se těším na diskusi o křesťanském Bohu
m.b. 8.1.2003 17:00 - č. 4
Bez WW1 by nebyla ani WW2, ale takhle by se dalo pokračovat i dále do minulosti...
princEugen 8.1.2003 15:20 - č. 3
princEugen ja bych nerek,podle me je dost velkej rozdil mezi WW1 a 2, a to jak v pouzivani zbrane jako sou tanky,,styl valky -WW1 byla zakopova valka,a duvod valky(ve WW1 se mi pripadala "mentalita" vsech stran stejna,kdezto ve WW2 slo de facto o ideologii)
walter 8.1.2003 14:19 - č. 2
Svým způsobem máš pravdu. Objevily se ve ww1 zbraně, které nám zosobňují ww2 (tanky, letadla, masové používání kulometů...). Co je zajímavé, i zločiny proti lidskosti (ze strany spojenců Německa). U většiny armád se projevil strach ze strát - kromě SSSR.
Andrew 8.1.2003 13:37 - č. 1
Možná, že si někdo bude myslet, že to sem nepatří, ale já si myslím, že ano. Druhá světová válka byla totiž do značné míry pokračováním té první a vazba mezi nimi je daleko hlubší, než se všeobecně myslí. Co si o tom myslíte vy? Jaký je váš názor na tohle téma?
161-171 z 171
<< 6 7 8 9
Po