Arnošt Steiner

Dotaz: Arnošt Steiner
Tazatel: Ondřej Gerö | Datum: 10. 11. 2011

Dobrý den, můj děda měl z Karpatsko-Dukelských operací kamaráda Arnošta Steinera, kterému se přezdívalo "Nesmrtelný Arnošt". Můžete zde prosím uvést něco o jeho životě? Myslím, že je to významná osobnost bojů na východní frontě. Děkuji

Autor: Honza M. | Datum: 9. 12. 2011

Arnošt Steiner (12. 1. 1915 - 9. 10. 1982) se narodil v židovské rodině v Třinci. V rámci vojenské služby v roce 1938 absolvoval poddůstojnickou školu.

V říjnu 1939 byl i s otcem Jakubem poslán do koncentračního tábora (viz akce Nisko).

Po rozpuštění tábora utekli do SSSR, kdy byli odsouzeni a uvězněni za nedovolené překročení hranic. Po propuštění pak společně 6. 3. 1942 vstoupili do čs. armády v Buzuluku (kmenové číslo zahraniční armády 482/m). Arnošt Steiner se účastnil všech významných bojů čs. vojska - bojoval u Sokolova, u Kyjeva, v Karpatskodukelské operaci.

U Sokolova byl zástupcem velitele 1. čety kulometné roty. Za statečnost byl vyznamenán Čs. medailí za chrabrost před nepřítelem.

Absolvoval důstojnickou školu a postupně velel četě, rotě a byl zástupcem velitele praporu. Navzdory své pověstné nezranitelnosti byl na Dukle zraněn, a v listopadu 1944 byl pak zařazen jako zpravodajský důstojník. Za svou statečnost byl vyznamenán sedmi Čs. válečnými kříži 1939, Čs. vojenskou pamětní medailí (se štítkem SSSR) a Řádem rudého praporu. V květnu 1945, v hodnosti kapitána, byl zástupcem velitele 2. pěšího praporu 1. čs. brigády.

Po válce (kterou přežil i otec Jakub Steiner, ne však ostatní příbuzní, kteří zůstali v protektorátě) byl Steiner krátce přednostou OBZ. Na podzim 1946 odešel z armády jako štábní kapitán v zál., od roku 1947 pracoval jako elektromontér a žil v ústraní. V roce 1965 odešel do invalidního důchodu. Nejvyšší hodnost, která mu byla přiznána je podplukovník v záloze. Zemřel v roce 1982 v Brně.

Literatura:
Arnošt Steiner, heslo na: Encyklopedie dějin města Brna - Osobnosti.
Brož, Miroslav: Hrdinové od Sokolova. 2. doplněné a rozšířené vydání. Praha 2006.
Hrob Arnošt Steinera a Obětí 2. světové války, na webu Spolku pro vojenská pietní místa, o.s.
Steiner, Arnošt - Drebota, Jindřich: Za cenu života. Praha 1981.
Vojenské osobnosti československého odboje 1939-1945, Praha 2005, s. 270.


Za poskytnutí důležitých údajů děkuji kolegovi M. Kopeckému.


  • *
    Vyplňte prosím jméno
  • *
    Vyplňte prosím název
  • *
    Vyplňte prosím text komentáře
  • Vyplňte správně kontrolu
  • *
    Odpovězte prosím na dotaz - ochrana proti spamu

Hvězdička označuje povinné položky. Komentáře jsou před zveřejněním moderovány.