Komentáře k: Osobné posolstvo vrchného veliteľa generála Montgomeryho.
Zpět na: Osobné posolstvo vrchného veliteľa generála Montgomeryho.Přebírání a další publikace materiálů z webu Fronta.cz - druhá světová válka je bez předchozího písemného souhlasu autorů zakázáno.
Radši bych...
Jamamoto 6. 1. 2005 09:31Re: Radši bych...
DAVID M 7. 1. 2005 19:36Irving
Roman 8. 1. 2005 01:53Pkrem toho som prečítal aj pomerne vela literatury aj od autorov ostro Hitlera a jeho suputnikov odsudzujucich. Urobil som si nazor aky som si urobil. Mrzi ma, ze moje prispevky vyzneli ako keby som bol zaryty Hitlerov fanušik. To niesom, aj keď mi nedalo a uviedol som iste fakty na obhajobu Nemcov, čo vyvolalo očividne poburene reakcie a zaujimavu doskusiu (rozhodne sa mi ju podarilo riadne oživiť, ak už nič ine) Čo sa týka mojho celkového názoru na WW II a udalosti pred ňou, počas nej a po nej, je taky, že išlo o stret v prvom rade dvoch obludnych ideologii - nacistickej a komunistickej. Obe mali svetovládne zámery a podla mňa by bolo uplne najvacsim stastim keby sa boli všetci komunisti so všetkými nacistami navzájom vyvraždili a nezaťahovali do toho zvyšok svojich narodov, a hlavne národy ktoré svetovládne zámery nemali, hlavne ČSR mohla vzerať po všetkých stránkach inak a lepšie, keby sa ňou neprehnali najprv naistické a potom boľševické hordy. To je moj osobny nazor.
Čo sa týka faktov, ktoré som uviedol, citil som potrebu aspon v istych oblastiach sa Nemcov zastať, pretože si nemyslim že povedzme bombardovana nemecka verejnosť mohla za vojnové udalosti viac ako verejnosť sovietska , britská či americka. Nemyslím si ani to, že by nemecké vojská páchali zločiny vacsie a obludnejsie ako trebars ruske, polske či ostatne. Len ma mrzi ze sa Europa druhej svetovej nevyhla, mohlo to tu vyzerať uplne inak.
A čo sa tyka Irvinga, je fakt, že z jeho diel su jasne znacne sympatie k nacistom. Ale NIEJE v nich nekriticky a aj vy, ktori ho moc radi nemate, musite uznať, že jeho diela su na vynikajucej urovni po všetkých stránkach. A považujem čo sa histórie týka, že niekto k tomu bezpočtu glorifikujúcich kníh o Stalinovi, Churchillovi, Rooseveltovi a ostatných vtedajších potentátoch, pridal aj knihu nie negatívne vykreslujucu Hitlera a jeho spolocnikov. Nie kvoli tomu, že by som ich osobne nejako žral, ale naozaj aspon kvoli istej vyváženosti.....
Irving
egli 8. 1. 2005 10:08Hitlerova válka a válečná stezka 1933-1945, Brno 1998 a 2000
Goebbels - pán myšlenek Třetí říše, Brno 1998
Luftwaffe - vzestup a pád. Život polního maršála Erharda Milcha, Brno 1995
Tajné zbraně, Praha 1969 (o V-1, V-2, V-3)
Rommel - liška pouště, Brno 1995
Norimberk - poslední bitva, Brno 1997
Zkáza Drážďan, Olomouc 1997
Göring, Brno 1996
Všechny jeho knihy v originále jsou zadarmo v PDF ke stažení na:
www.fpp.co.uk/books/
Irvinga je třeba číst obezřetně, jeho zaměření je jasné (je to zřejmé zejména v Hitlerově válce a v Norimberku - poslední bitva, nebo když byl v průběhu procesu s Lipstadtovou zveřejněn jeho soukromý deník obsahující antisemitské urážky). V Churchill's War prezentuje Churchilla v podstatě jako největší "svini" 20. století.
Obrázek si je možné udělat z krátké pasáže týkající se nás:
"Kupodivu protektorát přinesl prospěch i Čechům. Jejich ekonomika se stabilizovala a nezaměstnanost zmizela. Čeští muži nebyli nuceni nastoupit do vojenské služby, jejich armáda byla rozpuštěna a důstojníkům byla na Hitlerův příkaz vyplácena státní penze. Průmysloví Češi dostávali bohaté zakázky z Říše a nakonec se naučili dodržovat pax teutonica zavedený Heydrichem v roce 1941. Byl to sice klid hřbitovní, ale Heydrich si získal přízeň českých dělníků - např. zavedením bismarckovského systému sociálního a penzijního zabezpečení - do té míry, že se jich 30000 shromáždilo na Václavském náměstí, aby protestovali proti jeho zavraždění v roce 1942. Češi nebyli nuceni vzdát se své duše, jak to Hitler Háchovi slíbil v Berlíně. A Hácha sám nikdy neměl žádný důvod ke stížnosti."
(Hitler's War, s. 163. Je to takto i v českém vydání? Zajímalo by mně, co si český překladatel říkal, když to překládal.)
Na druhou stranu má někdy zajímavé postřehy a přináší někdy i nové prameny (např. Rommelův deník v jeho biografii Rommela, edice Keitelových vzpomínek, Morellův deník, studie o Forschungsamtu (Das Reich hört mit), životopis Hesse v letech 1941-1945 apod.)
Irving
Jamamoto 8. 1. 2005 13:26Podle něj byl protektorát vlastně docela pohoda.Přitom neříkám, že se člověk nedozvěděl zajímavé informace. Ale hned se začínám ptát, do jáké míry tam šlo těch 30000 dělníků spontánně a do jaké míry tam byli naverbovaní. Problému nezaměstnanosti určitě hodně pomohlo i pozdější totální nasazení. A ono všeobecně platí, že pro válečný průmysl je typický spíše nedostatek pracovních sil. Ono pod hrozbou trestu smrti třeba už za poslouchání cizího rozhlasu je jistě rozumnější zachovávat onen hřbitovní klid...Jinak si myslím, že Češi byli donuceni vzdát se své duše už v roce 1938. Tak že soudím, že jedinou výhodou protektorátu bylo, že jsme po létech debat začali ze dne na den jezdit v pravo....:)
Jinak egli, nechápej to tak že mé poznámky jsou mířeny proti tobě, naopak, jsem rád, že jsi to sem fláknul!!!Jen jsem se pokusil panu Romanovi trochu demonstrovat, co to znamená držet si trochu odstup....
Irving
egli 8. 1. 2005 13:48A podobným způsobem píše i o věcech, které nám nejsou tak známé.
Co se týká těch shromáždění po atentátu na Heydricha na Václaváku (bylo to mnohem víc lidí než 30 tisíc), Staromáku a dalších místech v protektorátu, na tom bych neviděl nic zvláštního. Rozhodně nešlo o nějaký "smutek za Heydricha", ale o normální racionální uvažování nebo o projev strachu. Ve dnech a týdnech po atentátu nebylo vůbec jasné, jak Němci zareagují, tak proč je dráždit. Za komančů taky všichni chodili do průvodu nebo k volbám a přitom to nebyl žádný spontánní projev souhlasu s režimem.
Irving
Jamamoto 8. 1. 2005 18:27Irving
Jamamoto 8. 1. 2005 09:22Irvinga si klidně čti, máme svobodu(ta tu tuším za protektorátu, ani za komunistů nebyla)!!A vůbec nejde o to jestli ho máme nebo nemáme rádi(Hitlera taky nemám rád, ale jeho Mein kampf jsem v ruce měl, mimochodem hodně nudné čtení).Opět nejsem si vědom, že by třeba angličtí, nebo američtí vojáci vypalovali celé vesnice, hromadně popravovali civilní obyvatelstvo atd.To je podle mne prachsprostej teror, kterej s válčením nemá nic společnýho!!!Stavět do stejné polohy Roosevelta, Stalina a Churchila mi přijde dost povrchní, doufám ,že jsem to jen špatně pochopil...Ohledně bombardování německých měst, opakuji, bylo to sice kruté, ale Němci dostali jen ochutnat své vlastní medicíny.Byl jsem v Drážďanech na vykopávkách z druhé sv. války, lecos jsem tam viděl a bylo to otřesný, ale na mém přesvětčení to nic nemění.
Dakujem!
Roman 8. 1. 2005 20:01Strasna tragedia a katastofa bola ta druha svetova vojna..... Škoda že sa obom svetovým vojnám nepodarilo nejakým sposobom vyhnúť! Myslím že najpozirtívnejším obdobím Európy bolo obdobie pred prvou svetovou, aj ked samozrejme aj vtedy boli značné nedostatky..... Takze... Peace!
Dakujem!
Jamamoto 8. 1. 2005 22:49Dakujem!
Karaya1 9. 1. 2005 10:32A pro Romana (nechce se mi posílat dva krátké komentáře :o) ): dle mého názoru by to mělo být přesně opačně, tedy že bombardování mělo malý morální a relativně velký válečný dopad...
Dakujem!
Jamamoto 9. 1. 2005 11:30Prostě, těžko se to dá rozseknout jednou větou...
Dakujem!
Jamamoto 9. 1. 2005 11:29Prostě, těžko se to dá rozseknout jednou větou...
Dakujem!
Dzin 10. 1. 2005 22:12Omlouvám se
Jamamoto 11. 1. 2005 21:54Forum
Roman 11. 1. 2005 18:05Drazdany
Roman 8. 1. 2005 14:57Drazdany
Jamamoto 8. 1. 2005 18:53Později jsem se do Drážďan dostal na VŠ. Byl jsem mimo jiné v tamním archivu, viděl jsem plno fotek, které dokazují, že to muselo být něco strašného, co si asi vůbec nedokážem představit.Později jsem se v Drážďanech a Míšni účastnil jakostážista vykopávek, mimochodem bylo to i docela dobře placené. V Míšni jsme kopali nějaké 16. století, to sem nepatří. V Drážďanech se tehdy v souvislosti se sjednocením Německa hodně budovalo, takže ten výzkum nebyl cílený, spíš nás zavolali k tomu, co se náhodně objevilo. Byl to sklep jakési kavárny, či cukrárny poblíž centra. V tom sklepě byly pozůstatky cca deseti lidí různého věku včetně dětí. Vedle pak rezervní servisy, talířky, hrnky, příbory s emblémem toho podniku. Vše neporušené, něco ještě zabalené. Nebylo to tam ožehnuté a ani ty ostatky nevypadaly, že by ti lidé zemřeli násilnou smrtí. Jak jsme se dohadovali, buď se udusili, nebo je tam prostě nikdo nenašel. Přiznám se, že mi běhá mráz po zádech ještě teď, když to píšu.Fotky jsme tam bohužel dělat nemohli a něco odtamtud brát, jednak to dost dobře nešlo a přiznám se, že jsem na to v tu chvíli ani neměl náladu. Ten obrázek mám v hlavě ještě teď.
Drazdany
Jamamoto 8. 1. 2005 19:08Re: Radši bych...
Jamamoto 7. 1. 2005 21:01Myslím, že historické knihy se proto nedají číst a papouškovat jako básnička, je třeba zachovávat si odstup, zase znova třídit a porovnávat...
To som nikdy nenapisal!
Roman 8. 1. 2005 02:07To som nikdy nenapisal!
Jamamoto 8. 1. 2005 08:49Pokud by tedy tu"neoficiální" historii vytvářeli zase lidé jako ty, zaplať Pánbůh za tu "oficiální " i se všemi jejímy chybami a nedostatky...
No zírám!!!
Jamamoto 4. 1. 2005 17:51Jen pár detailů:
1)O věrohodnosti Hitlerových slibů a závazků se několikrát přesvědčil celej svět. Jen to nejznámější:smlouva o neútočení s Ruskem, slib, že po Mnichovu nebude mít Hitler další územní nároky atd, atd...Jak tyto sliby dopadly netřeba komentovat!!!
2) Pochybuji, že by případný Hitlerův obdiv k Británii byl míněn upřímě, spíš věděl, že na rozdíl od Francie to bude mnohem větší ořech.
3)Spíš bych to viděl tak že německá propaganda zblbla po letech ještě i tebe!
4) Pokud vím, leteckou válku nad Anglií rozpoutali Němci, nálet na Berlín byl pouze odvetou!!!
5)Pokud commandos nebrali zajatce, nebylo to z důvodů bezuzdného a nechutného vraždění, jako u některých německých jednotek, ale vyplývalo to z jejich taktiky a poslání.Tito vojáci působili v menších skupinách v týlu nepřítele, kde prováděli diverzní akce, popřípadě jim byly svěřovány vysoce specializované úkoly. Podmínkou jejich práce bylo většinou utajení. sotva při tom nějak mohli zakládat zajatecké tábory. Vzít zajatce by znamenalo také jej hlídat, zabezpečit mu potraviny, atd, atd. Celou skupinu by to nesmírně zatížilo a ohrozilo. Je to sice kruté, ale pokud vím válka není jarní procházka. Němci likvidovali celé vesnice a jejich důvody k tomu sotva byly vojenské!
6)Tvrdím, že Churchill byl jedním z nejvýraznějších politiků 20. století. Britští vojáci nepotřebovali z jeho strany žádnou propagandu, o to se postarali Němci, když rozbombardovali Londýn, Coventry,..,Když potápěli obchodní lodi bez slitování nad posádkami, a pod.
6)Bombardování německých měst bylo určitě kruté a ničivé, ale Němci jen dostali ochutnat své vlastní medicíny.
Re: No zírám!!!
Henk 9. 1. 2005 21:26Re: To Henk-Děkuji
Jamamoto 10. 1. 2005 08:08Tak že ještě jednou dík a hodně zdaru!
Commandos
Honza 5. 1. 2005 20:38Snad nedorozumění
Jamamoto 6. 1. 2005 09:09,,Dobrý lov"
Roman 15. 12. 2004 21:04A chudáci britskí vojaci. V tej vojne bojovali a umierali úplne zbytocne! Hitler vojnu proti Británii nikdy nechcel, obdivoval Britské impérium a vedel že ak by Británia proti Nemecku bojovala, bez ohľadu na výsledok svojho boja by svoju ríšu stratila. Stalo sa... Churchillova propaganda natárala svojim vojakom kopec nezmyslov a som si istí, že keď sa veteráni o pár desaťročí pozreli dozadu, muselo to byť veľmi nepríjemné zistenie, akí boli oklamaní. Takisto ruskí vojaci, keď si uvedomili, za aký neschopný a diletantský štát bojovali! Jediní víťazní vojaci, ktorí našli zlaté teľa, boli Americkí. Ostatní böjovali iba za ideála, ktoré nikdy neboli a nemohli byť splnené.
Re: ,,Dobrý lov"
Lipton 16. 12. 2004 10:21A nechápem tvojmu dotazu o oklamaní vojakov, môžeš to prosím špecifikovať?
Mozem!
Roman 16. 12. 2004 21:25Dalej: Neviem teraz presne kto, ale nejaky vyznamny britsky (tusim) namorny predstavitel v roku 1940 uviedol, ze Briti by s Hitlerom uzatvorili primerie, ale nemozu, pretoze v tom pripade by Hitlerovi museli odovzdať celú svojo vojenskú flotilu. Nebola to pravda, iba blud rozšírený Churchillom. Hitler britsku flotilu nikdy nechel, chcel s nou byt spojencom, nie jej velitelom!
Dalej ombardovanie civilnych objektov nerozputal Hitler, ale Britske bombardery poslane Churchillom na Berlin. Hitler k bombardovania Londynskych civilnych stvrti pristupil az ako k odvetnému opatreniu po viacnasobnom bombardovani Berlina.Churchill to potom vyuzil na intenzivnu protinemecku propagandu.
Aby bolo jasne, neobhajujem Hitlera a netvrdim ze on bol ten dobry a ti ostatni boli zli! Viem ze nic nieje ciernobiele!
Iba v zaujme historickej spravodlivosti by som bol rad, keby prestali byt mnohe fakty tendencne skreslovane.
Briti neporusovali Ženevské konvencie o nič menej ako Nemci. Napríklad čo sa týka posobenia britských Commandos, ktorí mali rozkaz nebrat zajatcov, ale na mieste, prípadne po výsluchu ich eliminovat (t.j.zabit). A napriklad aj bombardovanie civilnych casti velkomiest. Pochopim a mam istu formu ospravedlnenia pre bombardovanie Berlína,Porynia a Poruria, ale načo bolo dobre úplne zbytočné znicenie bezbranných nádherných, vojensky bezvýznamných Drážďan, Norimbergu, Trevíru, Chemnitzzu, Královca atd... to ozaj neviem!
Ale kaslat na to! Treba jednoducho prijat ,,nespochybnitelnu" pravdu, ze sovietsko-americko-britske ,,dobro" porazilo nemecke ,,zlo"..... A rozdelilo si Europu bez ohladu na volu narodov ktorych sa to tykalo.....
re
Karaya1 16. 12. 2004 23:171) technická poznámka: zatímco Britové měli v první fázi války přísný zákaz vypuštění pum v případě, že si nebyli stoprocentně jisti, že nezasáhnout civilní obyvatelstvo (což se projevilo třeba při nechvalně proslulém náletu wellingtonů z 18. prosince 1939), Luftwaffe se s tím již od září 1939 nijak "nepárala"... A pokud bych byl ještě větší hnidopich, připomněl bych Guernicu a podobné...
2) Nikdo ve válce není čistý jako lilie, ale nějak Ti asi uniklo, kdo že hromadně vraždil nevinné... A jestliže někdo "nebere zajatce", pořád je to MNOHEM světlejší odstín šedé než Einsatzgruppen, Totenkopf a ostatně někdy i Waffen SS...
re
Dzin 17. 12. 2004 14:50re
Lipton 17. 12. 2004 14:14Suhlasim!
Roman 17. 12. 2004 17:10Suhlasim!
Lipton 17. 12. 2004 21:22Spomenul si elitné oddiely Commandos. Dovoľujem si odcitovať Hitlerove prehlásenie týkajúce sa týchto jednotiek. Z knihy „Ocelová pěst: Historie britských Commandos“ :
„Tyto pochybné existence nemají právo na sebemenší projev milosti, dokonce ani tehdy, pokud by jevili ochotu vzdát se.“
A. Hitler
P.S. Nechceš v tejto diskusii pokračovať na diskusnom fóre tu na fronte?
Suhlasim!
Dzin 17. 12. 2004 17:54Re: ,,Dobrý lov"
aaa 16. 12. 2004 09:47Skloniť?
Roman 16. 12. 2004 21:33Ty sa pýtaš, či sa mal Churchill sklonot pred Hitlerom. Nie, Htler vobec nechcel aby sa mu Briti klanali! Ale keby s nim boli uzavreli spojenectvo, nemuseli sa onedlho sklonit pred Americanmi v pozici jednotky vo svetovom obchode, pred Gándhím v súboji o nadvládu nad Indiou, pred iredentistami v Iraku a Perzii, v Egypte, pred banditami v britských afrických kolóniách... Alebo si myslíš že sklonenie sa pred vyššie menovanými bolo menšou hanbou ako keby uzatvorili spojenectvo s Hitlerom?