Komentáře k: Dwight D. Eisenhower

Zpět na: Dwight D. Eisenhower
  • Američané mohli být v Praze

    I.Mašek 24. 12. 2005 15:19
    Nebýt IKEho, nemusel být v ČSR komunismus. IKE dobře věděl, že ruská vojska byla 5.5.1945 v Berlíně a mohl dát Pattonovi zelenou k osvobození českého prostoru, obvzláště, když Patton o to velmi žádal. Na místě IKEho měl být nějaký americký "Churchill", bylo by vše jinak.
    Když v Maďarsku vypukla roku 1956 revoluce, sliboval maďarům hory-doly. A to také bylo vše.
    • Re: Američané mohli být v Praze

      dušan 26. 12. 2005 22:25
      Rusi odišli z Viedne a Američani by odišli s Prahy.Neviem koľko krát už to bolo vysvetlené na stránkach tochto webu že to bolo dávno rozhodnuté.Ale to stále básnenie. Poliaci rozhodne boli pre západných spojencov rozhodne dôležitejší ako ČSR ale ešte ráz: bolo dávno rozhodnuté.Patton mohol prejsť aj do Waršavi a potom by odišiel.
      • Re: Američané mohli být v Praze

        jan 18. 1. 2006 21:09
        Verejne mineni v CSR bylo stejne proruske a prosovetske - to znamena v souladu s cs. tradici. Prvni svobodne volby po valce vyhrali komuniste. Myslite si ze Patton by to zmenil? Nelze zastavovat komunizmus proti vuli naroda.
        • Re: Američané mohli být v Praze

          Ivo 29. 1. 2006 14:20
          Veřejné mínění by bylo jiné. Český prostor by poznal jako osvoboditele američany a také by se jinak mluvilo o okupaci Podkarpatska, kterou už roku 1944 zabrali rusové.
          • Re: Američané mohli být v Praze

            jan 8. 2. 2006 08:40
            Benes ochotne odevzdal Podkarpatskou Rus Stalinovi, aby ho ten podporil ve sporu o Tesinsko s Polskem po valce. Tak ze jaka okupace?
            • Re: Američané mohli být v Praze

              dušan 8. 2. 2006 23:07
              Ináč bol som v Uble a okolí na brigádach(to je na hraniciach s Ukrajinou).Starí Rusnáci(a to sú na Slovensku)nadávali nám Slovákom a kolegov Čechov nechceli ani vidieť.A čo potom za hranicami? Stále nevedeli odpustiť 1-ČSR.Keby aj Beneš nevymenil
              Podkarpadskú Rus,tam bola nálada iná.Takže ťažko hodnotiť z Prahy situáciu na východe.S ích zeme by sa nedali odsunúť ako sudec.nemci.To by bolo krvi.(teoreticky)
              • Re: Američané mohli být v Praze

                jan 9. 2. 2006 11:04
                Nebyl jsem tam, ale mohu si to predstavit a verim na slovo. Narodni staty, ktere nahradily v Evrope staty feudalni, kdo vi jestli nebyly v mnoha aspektech horsi. Ve feudalnim kralovstvi nebo knizectvi na hrade se mluvilo tak jak mluvil panovnik, a pod hradem - jak lid chtel, panovnik do toho moc nezasahoval. Jasne, jeho jazyk a zvyklosti se sirily, ale mene nasilnou cestou. Ve state narodnim bud patris k narodnosti vladnouci, anebo se k ni oportunisticky pridas - casto za cenu ze te otec, matka proklne, anebo se drzis sveho a jsi obcan 2. kategorie - za nic, jen proto, ze jsi Rusin, Polak, Slovak, Madar, Nemec atd. Pri kazdem styku s kterymkoliv uradem jsi na horsi pozici - u soudu a jinde. Jeden z Polaku na Tesinsku to v rijnu 1938 popsal takto : "Ze dne na den jsme prestali byt blbymi Slezany a polskymi svinemi, a konecne jsme byli u sebe doma." Je to velmi vystizne. Resenim je tu asi obcansky stat - mas v kapse pas tohoto statu tim padem mas plna obcanska prava a tim to hasne - to se snazi budovat USA - a tez jim to vychazi vselijak, a to Amerika nema tu historickou zatez, kterou ma stara Evropa. Pozdrav z Polska. :-)
                • Re: Američané mohli být v Praze

                  dušan 9. 2. 2006 20:08
                  správne, len keby to ludia chápali.
                  Ahoj
          • Re: Američané mohli být v Praze

            jan 29. 1. 2006 17:02
            Samozrejme ze Patton fyzicky asi mohl osvobodit Prahu a mozna ze i kus dal na vychod. Jenze to byl operacni prostor Rude armady a proto US Army by musela couvnout za dohodnutou demarkacni linii. Jak a jestli vubec by to zmenilo ceske a slovenske verejne mineni - tezko rict. Cesi prinejmensim od XIX stol. hledeli na Rusko jako na zem, ktera je nejvernejsim pritelem vsech Slovanu(?!), a zvlast po Mnichovu tu byly nalady protizapadni a silne proruske, prosovetske, a take prokomunisticke sympatie. Cesi se chteli osvobodit spod dominace Germanu, a za alternativu si zvolili sirou slovanskou Rus - a co zvolili, to dostali. A pozor - nebyla to volba nikym vynucena. Nevim jak to bylo v pripade Slovaku, ale asi podobne. Myslim si ze vysledky voleb 1946 by osvobozeni Americany neovlivnilo a dalsi vyvoj udalosti by byl take podobny.
            • Re: Američané mohli být v Praze

              dušan 7. 2. 2006 23:25
              U nás okrem pár(2 ks) B-17G (Tri Duby)američania ani nemohli byť. Rok 1944 u nás a u vás bol strašný rozdiel. U nás ruskí parašutisti, organizovanie partiz.brigád, v kasárnách agitácia až vzniklo SNP. (so všetkými chybami) Ale kto nerobí nič, tak nič nepokazí. Tak že sme boli naladení na východ. (čo je samozrejme) Otázka je že Rusi sa prehnali Polskom na Berlín.Mohli obísť
              Slovensko a niečo pustiť cez Čechy.Veď mali južný a severný smer.
              Kde by bol ešte Patton? Len mali Stalina a ten mal čudnú logiku.Vedel dobre že Praha (Čechy)mu neujde aj keby tam prišli r-46. A to je tá dohoda.Mal to po Juhosláviu.(Grecko už nie)Mohol cez Rakúsko pomaly prejsť do Bavorska? Všetko bolo dané
              ,a tak sa môžme teraz aj zblázniť(keby???-sú tu Napoleonoví prapravnuci)Sú to dejiny a pozeráme na ne zvrchu.
              • Re: Američané mohli být v Praze

                jan 8. 2. 2006 08:36
                Nejkratsi cesta z Ruska na Berlin vede polskou rovinou, tak ze tu neni o cem diskutovat.
        • Re: Američané mohli být v Praze

          dušan 22. 1. 2006 19:47
          veľmi jednoduchá odpoveď a pravdivá.Si asi jediný ktorý to vystihol.Dejiny neprepíšeš v r. 2006.Ak hovoríme že 40-rokov sa prekrúcali tak teraz to isté. Takže sme taký istí ako pred 89
          historici.
          • Re: Američané mohli být v Praze

            jan 23. 1. 2006 21:09
            Jeste bych tu dodal, ze KSC pusobila v CSR legalne, mela sve poslance v parlamentu, a neskryvala sve cile, dovolim si tu zacitovat jeden z verejnych vyroku K. Gottvalda : " ... my jezdime do bolsevickeho Ruska abychom se naucili jak zakroutit kapitalistum krkem ... " mozna ze to nebylo presne tak, ale urcite v tomto smyslu. A jeste jeden detail - cestovni pasy mezivalecneho Ceskoslovenska byly platne pro vsechny zeme sveta krome SSSR, bylo to tam napsano jako vul - kdyby nekdo nerozumel co to znamena, tak rad vystvetlim - CSR nebyla schopna zajistit svym obcanum konzularni ochranu na uzemi SSSR - cili ze se vedelo, ze sovety nejsou normalni stat. A lidi presto v 1946 hlasovali na komunisty - dobrovolne, ve svobodnych volbach. Kdyz nekdo tvrdi, ze komunismus do Ceskoslovenska prinesla Ruda armada na bajonetech, pouze potvrzuje svou ignoranci. Pricina dobrovolneho hlasovani na strany typu NSDAP nebo KCS lezi nekde jinde, doporucuji napr. knihu von Hayek "The Road to Serfdom", byla prelozena do polstiny ("Droga do zniewolenia"), do cestiny nebo slovenstiny urcite take. Zdravim.
            • Re: Američané mohli být v Praze

              súhlas 24. 1. 2006 22:46
              Veru tak.Najväčší problém je sa odprostiť od politického zamerania.Ľavičiar=liberál=pravičiar je to najhoršie keď riešia dejiny. Ale sme ľudia, ani ja niekedy nedokážem z nadhľadom posudzovať dejiny. Ahoj
      • Re: Američané mohli být v Praze

        Ivo 10. 1. 2006 20:54
        Když se komunisté v Košicích dozvěděli, že možná Patton osvobodí český prostor, propadli panice a dle záznamů uvažovali o rozdělení ČSR. Západní a Východní. Ono to rozdělení sfér vlivu by se změnilo, nic nebylo ještě jasné.
        • Re: Američané mohli být v Praze

          dusan 13. 1. 2006 14:31
          nevymýšlaj.Patton bol malý človiečik aby dohody porušil.Veď mal aj ohľade ČSR problémi so svojou vrchnostou.
          • Re: Američané mohli být v Praze

            Ivo 29. 1. 2006 14:17
            Však také kritizuji Eisenhowera. Ne Pattona.
        • Re: Američané mohli být v Praze

          dušan 13. 1. 2006 14:25
          Ale nič by sa nezmenilo. Patton kvôli jeho rýchlím vojenským rozhodnutiam a zobrať viac ako sa dohodli spojenci upadol do nemilosti u svojej vrchnosti.Je to písané od južného pólu po severný.Tak si nevymýšlajme
Zobrazit všechny komentáře k: Dwight D. Eisenhower