K té Bukovině jsem si zjistil, že po skončení války tam vznikly národní výbory rumunský a ukrajinský, z nichž ten ukrajinský se přihlásil k Západoukrajinské lidové republice (což bylo ale něco trochu jiného než Ukrajinská lidová republika, bývalá ruská Ukrajina) zahrnující ukrajinská území bývalého Rakouska-Uherska. V realitě to bylo již v listopadu 1918 rychle udušeno, dílem tím, že ostatní národnosti Bukoviny byly spíš pro Rumunsko (kromě Rumunů nikoliv ani tak z nadšení, ale spíš protože alespoň věděli do čeho tam jdou), dílem tím, že území bylo promptně obsazeno rumunskými vojsky, což, spolu s polským potlačením Západoukrajinské lidové republiky v Haliči, následováné boji proti Ukrajinské lidové republice, učinilo jiné státoprávní snahy v praxi bezpředmětnými.
Takže nějaké spojení s Ukrajinou tam bylo, ačkoliv můj původní popis "sebrali to Ukrajině" je takový přehnaný, vzhledem k tomu, že k rumunské okupaci došlo cca 14 dní po konci války, a do té doby se tam ZULR sotva stačila nějak etablovat.
Dodatek k Bukovině
Harry 30. 4. 2016 14:09Takže nějaké spojení s Ukrajinou tam bylo, ačkoliv můj původní popis "sebrali to Ukrajině" je takový přehnaný, vzhledem k tomu, že k rumunské okupaci došlo cca 14 dní po konci války, a do té doby se tam ZULR sotva stačila nějak etablovat.
Vaše odpověď: