Komentáře k: Historie Československé armády: Československá armáda, pilíř obrany státu: z let 1932 - 1939 - 3.díl
Zpět na: Historie Československé armády: Československá armáda, pilíř obrany státu: z let 1932 - 1939 - 3.dílPřebírání a další publikace materiálů z webu Fronta.cz - druhá světová válka je bez předchozího písemného souhlasu autorů zakázáno.
Dvě poznámky
ja_62 31. 8. 2007 12:341) Agrárníci sice někdy od roku 1921 spravovali MNO, ale nedá se říci, že by z nějakých partikulárních důvodů bránili motorisaci armády za situace, kdy by na to existovaly hojné prostředky - ČSR zbrojila za situace kdy byly její obranné rozpočty víc než napjaté, a příslušní ministři, kteří mimo rozpočtových omezení navíc respektovali i rady a potřeby HŠ - se snažili prostředky vydávat tam kde to bylo nejnutnější - což motorisace divisního dělva, v poměru k ostatním výzvám kterým měla armáda čelit, nejspíš nebyla. To že jim to příslušníci jiných stran, kteří jinak schvalovali takové rozpočty jaké byly, občas vyčítali (o před- i poválečné komunistické propagaci této fikce nemluvě) je jiná věc.
2) Hodnocení vyhlídek na případnou obranu bez pomoci spojenců, které 30. září 1938 učinili generálové vyzvaní k tomu vládou se nedá považovat za kapitulantské - a myslím že i z textu recensované publikace je to zřejmé - dotyční generálové byli vyzváni aby jako vojenští profesionálové seznámili politické vedení státu s vojenskou situací jak byla, a nadějemi jaké by z ní vyplývaly v případě našeho odporu. Jako odborníci museli informovat co nejobjektivněji, v souladu se svými profesionálními znalostmi - udělali by strašlivou chybu kdyby lehkomyslně podcenili síly útočníka anebo dokonce lhali. Není je proto správné nazývat ustrašenci a defétisty ani není správné vytýkat autorovi, že je jako takové vykresluje, autor pouze o tomto faktu informuje, nesnaží se dosah jejich expertisy nějak zveličovat nebo překrucovat, pouze se nezmiňuje o jejich osobnímu postoji k tomu, zda se i v této situaci bránit či ne, protože záměrem jeho díla bylo seznámit čtenáře nikoli s atmosférou období Mnichovské krise (k čemuž existují díla povolanější a podrobnější) nýbrž právě s názorem těchto našich nepochybných autorit v oboru vojenství na možnosti obrany a jeho korelaci k politickému rozhodnutí vlády.
Vaše odpověď: