Dne 15. ledna 1935 zemřel na následky nacistického věznění česko-německý průkopník aviatiky a zejména vrtulníků inženýr Vilém Žurovec (*1. 3. 1883, Harty, Petřvald).
Od roku 1916 pracoval s Dr. ing. T. Kármánem nejprve na výstavbě unikátní zkušebny vrtulí a v roce 1917 na základě získaných zkušeností začali konstruovat upoutané vrtulníky. V činnosti pokračoval i po válce, jeho zájem se ale postupně přenesl na letadla s pevnou nosnou plochou, ovšem se záměrem krátkého vzletu a přistání. Na svých výzkumech spolupracoval s berlínským ústavem DVL a Vojenským leteckým ústavem zkušebním v Praze Letňanech. Byl držitelem několika rozličných patentů.
Na začátku roku 1933 byl Vilém Žurovec z nepochopitelných důvodů zatčen v Německu (vlastnil zde kovozpracující továrnu) a uvězněn v koncentračním táboře Leschwitz. Z nacistického vězení ho dostal až o vánocích 1934 jeho bratr František. Bohužel následné léčení v Bohumíně již přišlo pozdě a 15. ledna 1935 Vilém Žurovec zemřel jako oběť nacistického bezpráví.
Podrobnější údaje lze nalézt v L+K Speciál 7/2005.