V londýnské věznici Wandsworth byl v 9 hodin ráno popraven za velezradu britský fašista irsko-amerického původu William Joyce, nechvalně známý jako nacistický propagandista Lord Haw-Haw.

William Joyce (1906–1946) se narodil v americkém New Yorku do rodiny irských protestantů. Jeho rodiče se záhy vrátili do Irska, ale když bylo zřejmé, že katoličtí republikáni vybojují Irsku nezávislost, rodina se odstěhovala do Anglie. V době hospodářské krize Joyce vstoupil do Unie britských fašistů, kde se brzy prosadil jako schopný řečník a od roku 1934 jako ředitel stranické propagandy, vášnivě šířil antisemitismus a antikomunismus. 

Těsně před vypuknutím 2. světové války, v létě 1939 emigroval s manželkou do nacistického Německa a začal pracovat pro německý rozhlas. Brzy se stal nejpopulárnějším hlasatelem anglojazyčného pořadu Germany calling (Volá Německo) a přezdívka "Lord Haw-Haw", původně označující jiné kolaborantské hlasatele, se přenesla na něj a zůstala mu i poté, co posluchačům zveřejnil své pravé jméno. Přestože poslech zahraničního rozhlasu byl v Británii také zakázán, odhaduje se, že během tzv. Podivné války si jeho pořad každou noc naladilo až 9 miliónu Britů, protože jeho plamenné projevy představovaly zábavnou změnu proti vysílání BBC, která v nočním čase vysílala nudné koncerty vážné hudby. Jeho obliba však prudce poklesla koncem roku 1940, když na Anglii začaly dopadat německé bomby. Kromě rozhlasu Joyce šířil propagandu mezi britskými a americkými válečnými zajatci. Adolf Hitler mu dvakrát udělil Válečný záslužný kříž.

Krátce po zatčení poslední německé vlády, byl v námořní základně Flensburg odhalen a zatčen také William Joyce. Zpátky v Anglii byl obžalován z velezrady, které se dopustil šířením nacistické propagandy a přijetím občanství Třetí říše, 19. září 1945 byl odsouzen k trestu smrti, a poté, co apelační soud zamítl jeho odvolání, byl 3. ledna 1946 popraven oběšením.


„Zaškrťte Haw Haw!“
Karikatura v britském deníku Daily Mirror z června 1940 předpovídala kolaborantskému hlasateli nedobrý konec.
(zdroj: UK Press online)